Reklama

A+ A A-

Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski - XXANAXX

 • Kategoria: Wywiady
 • Redakcja StereoLife

XXANAXX-01mXXANAXX to zespół, który szturmem wbił się na listę najbardziej rozchwytywanych projektów muzycznych tego roku. Duet tworzą Michał Wasilewski (autor muzyki i tekstów) i Klaudia Szafrańska. Mimo niewielkiego stażu zespół zrobił już furorę na największych tegorocznych festiwalach. Najnowsza EP-ka składa się z trzech utworów - "Disappear", "Broken Hope" oraz nastrojowego "Got U Under". Dodatkowo na płycie można posłuchać trzech remiksów autorstwa Enveego, Spiska Jednego oraz gwiazdy brytyjskich klubów - XXXY. Ostatnio ukazał się także limitowany winyl ze wspomnianymi utworami. XXANAXX powstał w 2012 roku. Klaudia pochodzi z Konina, a Michał ze Szczytna. Spotkali się w Warszawie. Klaudia, po występie w polskiej edycji programu "X Factor", poszukiwała producenta, Lance Flare rozglądał się w tym samym czasie za wokalistką. Oboje potrzebowali tylko jednego spotkania, by podjąć decyzję o wspólnej współpracy. Artyści dzielą wspólne zainteresowania w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Ich kompozycje pełne są analogowych brzmień, głębokich basów, przestrzennych pogłosów i uwielbianych przez oboje dźwięków maszyny perkusyjnej Roland TR 808. Ta mikstura w połączeniu z głosem Klaudii tworzy niezwykłe muzyczne doświadczenie która wprowadza słuchacza w wyższy stan relaksu. My po przesłuchaniu EP-ki wiedzieliśmy już, że chcemy więcej. A ponieważ na kolejne kawałki trzeba będzie pewnie trochę poczekać, postanowiliśmy dowiedzieć się, jak powstawały pierwsze utwory Michała i Klaudii.

Klaudio, kiedy zaczęłaś interesować się muzyką i śpiewaniem?
Już od najmłodszych lat zaczęłam dostrzegać fakt, że lubię spiewać, lubię muzykę, jednak dopiero w latach szkolnych miałam możliwość rozwijania swojej pasji.

Na YouTubie można znaleźć sporo Twoich filmów z coverami, nagrywanych często samodzielnie przy fortepianie. Robiłaś to bardziej dla siebie, czy chciałaś dotrzeć do ludzi i zainteresować ich sobą?
Robiłam to i dla siebie i dla ludzi. Dla siebie dlatego, że nie lubię stać w miejscu, chciałam się realizować, śpiewać. Dla ludzi dlatego, że chciałam się w końcu pokazać szerszemu gronu, śpiewać właśnie dla innych ludzi i dzielić się z nimi tym, co najbardziej kocham.

XXANAXX-02m  XXANAXX-03m  XXANAXX-04m

Czy śpiewanie do kamery w domowym zaciszu bardzo różni się od studyjnych nagrań i koncertów na żywo? Która z tych sytuacji jest dla Ciebie najprzyjemniejsza?
Śpiewanie do kamery w domowym zaciszu jest o wiele prostsze niz śpiewanie na koncertach. Gdy jestem sama, nie czuję stresu, a nagranie zawsze mogę wykasować i nagrać jeszcze raz. Nie ma porównania do tego, co się dzieję na koncertach. To zupełnie coś innego. Podczas śpiewania na koncercie są emocje, jest publiczność, która daje ogromnego pozytywnego kopa, wszystko dzieje się tu i teraz. I to jest w tym najpiękniejsze!

Pewnie pytano Cię już milion razy o program "X-Factor". Czy udział w nim dodał Ci skrzydeł, czy pozostawił po sobie niedosyt?
W chwili ogłoszenia wyników, kiedy usłyszałam, że niestety nie przeszłam dalej, raczej podcieli mi skrzydła - na szczęście na bardzo krótki czas. Cały program i zajście tak daleko było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale z każdym etapem chciałam więcej, bo wiedziałam, że jeszcze nie pokazałam na co mnie stać. Po ochłonięciu, zacisnęłam zęby i obiecałam sobie, że się nie poddam. Program bardzo mi pomógł i nigdy nie załowałam udziału w nim.

Czy było coś, co ominęło widzów "X-Factora" a dla Ciebie lub pozostałych uczestników było ważne? Czego się nie widzi siedząc przed telewizorem?
Wszystko co działo się za kulisami programu było dla mnie ważne. Każda sekunda, minuta stresu, oczekiwania, ćwiczenia piosenek, tekstu. Wszystkie pre-castingi, które dopiero decydowały o tym kto wystąpi przed jury były strasznie wyczerpujące. Godziny wyczekiwania na mrozie na swoją kolej - to coś, czego nie zapomnę do końca życia. Jednak moment wejścia na scenę, uczucie, że to są moje 3 minuty, wymazywały wszystkie nerwy, złości i całe zmęczenie.

Jakie konkretne korzyści przyniósł Ci udział w tym programie?
Nauczył mnie wytrwałości w dążeniu do celu. Byłam chyba we wszystkich programach typu talent show, jednak nigdy nie zaszłam tak daleko, jak w tym ostatnim. Czasami wątpiłam i nie dawałam już sobie nadzieji na to, że kiedyś mi się uda. Program na pewno dał mi też dużo pewności siebie. Zrozumiałam, że nie jest jednak tak źle i jakiś tam talent posiadam. Zawsze podczas śpiewania byłam bardzo niepewna, wycofana, na scenie cała się trzęsłam, a teraz wiem, że nie ma czego się bać, bo kocham to co robię i muszę dawać z siebie wszystko.

Wcześniej jako wokalistka obracałaś się raczej w spokojnych klimatach popowo-soulowych. Śpiewałaś "Hometown Glory" Adele czy "Shelter" Birdy. Czy dobrze czujesz się w takich mocniejszych kawałkach elektronicznych, jakie można usłyszeć na debiutanckiej EP-ce XXANAXX-a?
Piosenka Adele akurat została mi wyznaczona podczas jednego z etapów i po prostu musiałam ją zaśpiewać. Sama pewnie nigdy bym jej nie wybrała. Utwór "Shelter" uwielbiam w oryginale, ale wersja Birdy również przypadła mi do gustu. Przeciwieństwa się przyciągają! Czuję się dobrze w różnych gatunkach i w niecodziennych klimatach - kiedyś nawet w moim repertuarze była Aretha Franklin i Respect, więc mocniej zaśpiewać też potrafię, chociaż jeszcze tego nie pokazałam.

Jakiej muzyki prywatnie najbardziej lubisz słuchać? Czy czerpiesz inspirację z twórczości innych artystów, czy starasz się od tego odcinać?
Nie zamykam się tylko w jednym gatunku muzycznym, słucham tego co najzwyczajniej w świecie wpadnie mi w ucho. Inspiracje są bardzo ważne i potrzebne w procesie tworzenia muzyki, jednak trzeba zachować w tym wszystkim siebie.

XXANAXX-05m  XXANAXX-06m  XXANAXX-07m

Michale, pytanie do Ciebie. Po pojawieniu się XXANAXX-a ślady Twojej wcześniejszej twórczości zeszły na dalszy plan. Co uznajesz za swój największy sukces z tamtego okresu?
Myślę że nawiązanie współpracy z Wojciechem Waglewskim podczas prac nad płytą "Warsoul Experience" było dla mnie ogromnym sukcesem. Generalnie za sukces uznaję każdy projekt, który udaje mi się zrealizować. NOD ma na swoim koncie dwie płyty i wyprodukowanie każdej z nich jest dla mnie sukcesem.

Czym jest projekt NOD?
NOD jest zespołem, w którym pozwalamy sobie na różne muzyczne szaleństwa takie jak tworzenie płyty w całości stworzonej z dźwięków zsamplowanych z otaczającej rzeczywistości. Myślę, że takich szaleństw jeszcze kilka się pojawi, bo ciągle kontynuujemy ten projekt.

Czy jakieś odniesienia do tego etapu Twojej kariery można usłyszeć w muzyce XXANAXX-a, czy traktujesz to jako zupełnie nowy rozdział?
XXANAXX miał być z założenia projektem brzmiącym zupełnie inaczej. Jego charakter w pełni określa nazwa jaką wybrałem. Z pewnością tworząc produkcje na płyty NOD-a uczyłem się zupełnie nowych rzeczy i zdobywałem kolejne umiejętności, które wykorzystuję tworząc muzykę XXANAXX-u.

Jak wygląda proces tworzenia muzyki przez Ciebie od początku do końca? Od czego zaczynasz i co robisz dalej?
Najczęściej zaczyna się to od stworzenia harmonii, następnie ubieram to w brzmienia ujarzmiając niepokorne często wtyczki VST. Bardzo rzadko korzystam z gotowych presetów. Następny jest beat. Starannie dobieram brzmienia perkusyjne, by wszystko zgadzało się w finalnym miksie. Ponoć jestem bardzo pedantyczny w swojej pracy i chyba nie mogę temu zaprzeczyć. Następnie Klaudia wymyśla linie wokalne, a ja piszę do nich teksty. Na końcu nagrywamy wokale i zostaje mi jeszcze idealne wkomponowanie głosu Klaudii w stworzoną wcześniej kompozycję.

Czy muzyka to dla Ciebie bardziej melodia i kompozycja jako całość, czy także brzmienie, pojedyncze ciekawe dźwięki i instrumenty?
Muzyka jest dla mnie zjawiskiem niezwykłym, oczarowuje mnie i zaskakuje nieustannie. Chciałbym powiedzieć że każdy z wymienionych wyżej czynników ma takie samo znaczenie, ale prawda jest taka, że sama kompozycja o ile jest ważna o tyle musi ustąpić miejsca produkcji, czyli właściwemu doborowi instrumentów, starannemu rozmieszczeniu ich w miksie. Nie ma harmonii, której ktoś już wcześniej nie zagrał, zatem pozostaje nam szukać zupełnie nowych rozwiązań pozwalających na to, by rzeczom już odkrytym nadać nowe znaczenie.

XXANAXX-08m  XXANAXX-09m  XXANAXX-10m  XXANAXX-11m

Jaki najbardziej szalony eksperyment z dźwiękiem przeprowadziłeś w swoim życiu?
Myślę że cała ostatnia płyta NOD-a była szalonym eksperymentem - w końcu powstała w całości z dźwięków miasta, które po odpowiedniej obróbce (czyli tygodniach ciężkiej pracy) brzmią jak prawdziwe instrumenty. Eksperymentowanie z dźwiękiem jest moją życiową pasją, więc najbardziej szalony eksperyment jest zapewne jeszcze przede mną.

W jaki sposób w ogóle trafiliście na siebie z Klaudią?
Poznaliśmy się przez znajomych moich znajomych, którzy znając moją muzykę uznali, że trafili na wokalistkę, która świetnie pasowałaby do mojego brzmienia. Po pierwszym spotkaniu wiedziałem już, że nie trzeba mnie do niczego przekonywać.

Czy XXANAXX wcześniej istniał już jako projekt, do którego potrzebna była tylko wokalistka, czy jednak od początku było wiadomo, że osoba ta mocno odbije się na charakterze całości?
Początkowo XXANAXX miał być projektem bez wokalu. Klaudia zmieniła to w trybie natychmiastowym. O tym, jakie znaczenie będzie to miało dla projektu, nie miałem bladego pojęcia, ale dziś z pewnością mogę stwierdzić że XXANAXX to duet w którym oboje jesteśmy osobami decyzyjnymi, mającymi wpływ na to, jaką drogę obierzemy dalej.

Jaki był wasz największy sukces jako zespołu?
Naszym największym sukcesem jest udział we wszystkich festiwalach, na których udało nam się do tej pory zagrać.

Jak długo trwały prace nad Waszą pierwszą EP-ką? Co było najłatwiejsze, a co najtrudniejsze podczas jej tworzenia?
Prace nad EP-ką trwały jakieś dwa, może trzy miesiące. Nie napotkaliśmy większych problemów, bo świetnie się rozumiemy i dogadujemy zarówno na płaszczyźnie koleżeńskiej, jak i muzycznej.

Czy macie nakreśloną jakąś wizję dalszego rozwoju, ewolucji muzycznego klimatu, czy na razie żyjecie chwilą?
Wizja kształtuje się w opcji constans i każdy kolejny utwór jest dla nas swego rodzaju przełomem. Na pewno możemy zapewnić, że na naszym krążku nie zabraknie mocniejszych i bardziej energetycznych momentów.

Na jakim sprzęcie najczęściej słuchasz muzyki? Czy zwracasz uwagę na jakość brzmienia, czy liczy się głównie treść?
Jako producent pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Muzyki słucham głównie na studyjnych monitorach. Brzmienie ma dla mnie kluczowe znaczenie, ale pomiędzy nim a treścią utworu stawiam znak równości. Jeśli jest tekst, to muzyka z udziałem wokalu ma dla mnie takie samo znaczenie, jak oprawa muzyczna.

Plany na najbliższą przyszłość?
Najbliższa przyszłość to przede wszystkim koncerty, a wiosną 2014 roku wydanie pierwszego longplaya. O wszystkich naszych planach informujemy na bieżąco na naszym profilu facebookowym, na który gorąco zapraszamy!

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Reklama

Ogłoszenia

Szukaj na stronie

Logowanie

Szukaj w społeczności

Ostatnie aktywności

 • kornik
  kornik zalogował się na stronę.
 • kris_k
  kris_k zalogował się na stronę.
 • revelatorr
  revelatorr odpowiedział/a w dyskusji AV & Home Cinema Show 2014

  Ten cały Audio Show to co roku ten sam skład i ten sam smród skarpet i dywanów, a dobrego dźwięku zero albo prawie zero. Kiedyś jeździłem ale w zeszłym roku dałem sobie spokój i potem ze zdjęć widziałem, że dobrze zrobiłem. W tych samych pokojach ten sam sprzęt już od nie pamiętam kiedy. Wystawcy głównie albo są zapatrzeni w swoje własne wynalazki, sami ich słuchają i dobrze się przy tym bawią, ale znowu w ogóle ich nie obchodzi co tam gra i jak gra, tylko stoją i gadają o dupie marynie albo umawiają się z kolegami jak by tu pizzę zamówić i wypić coś mocniejszego. Dramat ta impreza, takie polskie piekiełko trochę. Ale z drugiej strony co to za wystawa na Narodowym to pierwszy raz o tym słyszę. Są gdzieś jakieś relacje z poprzednich edycji?

 • revelatorr
  revelatorr zalogował się na stronę.
 • gosig
  gosig zalogowała się na stronę.
 • kornik
  kornik zalogował się na stronę.
 • gosig
  gosig zalogowała się na stronę.
 • Pablo
  Pablo zalogował się na stronę.

Lista prowadzących

Migawki sprzętowe

Rekrutacja w Q21

Q21Rekrutacja

Jeżeli należycie do grona pasjonatów sprzętu audio i szukacie pracy, w której moglibyście dać upust swojemu hobby, prawdopodobnie zainteresuje Was rekrutacja prowadzona właśnie przez Q21. Pabianicki salon szuka osoby na stanowisko doradcy klienta indywidualnego. Wymagana jest przede wszystkim kompletna wiedza w temacie systemów hi-fi oraz hi-end i praktyczne podejście do nowoczesnych technologii. Więcej informacji na stronie Q21.

Pioneer sprzedaje dział AV

PioneerSCLX88K

Pioneer potwierdził sprzedaż swojego działu AV firmie Onkyo i tym samym przejęcie 14,95% udziałów w firmie. W czerwcu obie marki ogłosiły, że zamierzają zjednoczyć siły na polu urządzeń AV na nowo, razem z funduszem z Hong Kongu Baring Private Equity, który jest również zaangażowany w przedsięwzięcie. Ponadto, jak informuje The Japan Times, Pioneer planuje skupić się na biznesie audio samochodowego, jednocześnie szukając potencjalnego nabywcy działu DJ’skiego. Obie firmy zamierzają sfinalizować umowę do końca października, aby zintegrować działania do końca marca przyszłego roku. Zdjęcie dzięki Pioneer.

Classé Audio Sigma

ClasseAudioSigma

Kanadyjska firma zapowiedziała wprowadzenie do katalogu całkowicie nowej serii produktów o nazwie Sigma. Jako pierwsze w tej linii pojawią się trzy urządzenia - 7.1-kanałowy procesor kina domowego oraz dwa wzmacniacze mocy - dwukanałowy oraz pięciokanałowy. Każda z końcówek będzie dostarczała dokładnie 200 W na kanał przy ośmioomowym obciążeniu. Czyżby szykował się ciekawy pomysł na mariaż hi-endowego stereo z systemem wielokanałowym? Procesor SSP i pięciokanałowa końcówka AMP5 zostały wycenione na 5000 dolarów, natomiast stereofoniczny wzmacniacz AMP2 będzie kosztował 3500 dolarów. Zdjęcie dzięki Classé Audio.

Nowe komentarze

Wydaje mi się, że to zupełnie naturalna sprawa. Wszystko musi mieć sens nie tylko brzmieniowy czy wizualny, ale też ekonomiczny. B&W chcąc lub nie chcąc pro...
Nie twierdzę że nie potrafią - więcej powiem - wiem że grają świetnie. Ale skok cen o 100% w górę w porównaniu do starszej serii 800S jest moim skromnym zdaniem...
Kris, nie mogę się z Tobą zgodzić. Gdybyś wziął pod uwagę dźwięk, wkład technologiczny i wygląd na tle innych marek (tj. Avalon, ATC) to na ich tle te ceny są b...

Partnerzy

Ostatnie testy

Poprzedni Następny

Enerr AC Point One

14-09-2014

Enerr AC Point One

Kiedy chcemy kupić klasyczne monitory o przyjemnym i naturalnym brzmieniu, prawdopodobnie zaczniemy się rozglądać za konstrukcjami brytyjskimi. Szukając audiofilskich słuchawek trafimy na wiele modeli niemieckich, a wśród wzmacniaczy lampowych sporo...

Czytaj dalej

Samsung Level Over

11-09-2014

Samsung Level Over

Przeglądając archiwum nowości sprzętowych odnoszę wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku lat niemal każdy producent sprzętu audio wprowadził do swojej oferty nowe słuchawki oraz głośniki bezprzewodowe. Gdyby jeszcze podzielono się...

Czytaj dalej

Sonus Faber Aida

08-09-2014

Sonus Faber Aida

Pewnego ciepłego popołudnia otrzymałem telefon od dystrybutora kilku bardzo utytułowanych marek. Chodziło oczywiście o umówienie się na kolejne testy sprzętu. Chodziłoby nam o kolumny... Dobrze, generalnie nie ma problemu, a...

Czytaj dalej

Recenzje płyt

Poprzedni Następny

Queen - Live at the Rainbow '74

18-09-2014

Queen - Live at the Rainbow '74

Zgodnie z współczesnymi standardami, najnowsza koncertówka Queen, zawierająca materiał zarejestrowany równo czterdzieści lat temu, została wydana w wielu różnych formatach (CD, winyl, DVD, Blu-ray) i wersjach (podstawowe, rozszerzone i -...

Czytaj dalej

Opeth - Pale Communion

22-08-2014

Opeth - Pale Communion

Wszyscy, którzy chcieliby powrotu do twórczości Opeth elementów death metalu, mogą w ogóle nie tracić czasu na poznawanie najnowszego dzieła zespołu. "Pale Communion" to w pewnym sensie kontynuacja wydanego trzy...

Czytaj dalej

Najnowsze na blogu

Newsy sprzętowe

Poprzedni Następny

Dom Inteligentny i AV & Home Cinema Show 2014

18-09-2014

Dom Inteligentny i AV & Home Cinema Show 2014

Jeżeli interesujecie się sprzętem audio, kinem domowym i różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu szeroko pojętej elektroniki, nie możecie przegapić imprezy, która odbędzie się w strefie biznesowej Stadionu Narodowego w Warszawie...

Czytaj dalej

Definitive Technology W7

18-09-2014

Definitive Technology W7

Definitive Technology wprowadza do sprzedaży całkowicie nową serię bezprzewodowych urządzeń multiroom, które oparte są o najnowszy standard bezprzewodowej transmisji dźwięku – Play-Fi – wprost z laboratoriów DTS. Czym jest Play-Fi?...

Czytaj dalej

Marantz HD-DAC1

17-09-2014

Marantz HD-DAC1

Marantz prezentuje swój pierwszy wzmacniacz słuchawkowy wyposażony w zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy. Ten wysokiej jakości dedykowany wzmacniacz słuchawkowy odtwarza niesamowity dźwięk, dzięki temu, że wykorzystuje technologie naszych wzmacniaczy z Serii 11....

Czytaj dalej

Yamaha YSP-2500 i SRT-1000

17-09-2014

Yamaha YSP-2500 i SRT-1000

Cyfrowy projektor dźwięku i telewizyjny system dźwiękowy to dwie nowości Yamahy. Oba modele gwarantują rzeczywisty dźwięk przestrzenny - YSP-2500 zapewnia brzmienie 7.1-kanałowe, SRT-1000 jest systemem 5.1-kanałowym. Urządzenia obsługują bezprzewodową technologię...

Czytaj dalej

Newsy muzyczne

Poprzedni Następny

Ed Sheeran w Polsce

15-09-2014

Ed Sheeran w Polsce

Najpopularniejszy brytyjski wokalista młodego pokolenia, twórca takich przebojów jak "I See Fire", "Sing" czy "Don’t" wystąpi 13 lutego na warszawskim Torwarze. Muzyk na żywo będzie promował swoją najnowszą płytę. Wydany...

Czytaj dalej

Julia Marcell - Sentiments

11-09-2014

Julia Marcell - Sentiments

Nowy album Julii Marcell będzie nosił tytuł "Sentiments" i ukaże się 6 października. Płytę promował będzie kawałek "Manners". Teledysk wyreżyserowały Julia Sausen i Julia Marcell, a autorem zdjęć do klipu...

Czytaj dalej

Skubas - Brzask

11-09-2014

Skubas - Brzask

Dzisiaj ma swoją premierę druga płyta Skubasa zatytułowana "Brzask". To artysta niepokorny i zadziorny. Jest kompozytorem, gitarzystą i wokalistą o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Ceniony za autentyczność, prostotę i...

Czytaj dalej

Hey ponownie bez prądu

03-09-2014

Hey ponownie bez prądu

Hey rusza w drugą część trasy Unplugged 2014. Po ponad pięciu latach od ogromnego sukcesu pierwszej trasy Unplugged i siedmiu latach od wydania albumu z serii MTV Unplugged, który zyskał...

Czytaj dalej

Vintage

Poprzedni Następny

Sony PS-F9

12-09-2014

Sony PS-F9

To z całą pewnością jeden z najbardziej oryginalnych gramofonów, jakie kiedykolwiek produkowano, co można stwierdzić już na pierwszy rzut oka. PS-F9 to przenośny, w pełni automatyczny odtwarzacz płyt winylowych z...

Czytaj dalej

Sony WM-W800

07-09-2014

Sony WM-W800

Pamiętam, gdy szukając ciekawych magnetofonów w Internecie po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcie Walkmana Sony WM-W800. Myślałem, że to jakaś przeróbka w Photoshopie... No bo w końcu kto potrzebowałby dwukasetowego Walkmana?...

Czytaj dalej

Sony TPS-L2

02-09-2014

Sony TPS-L2

Tak wygląda pierwszy przenośny magnetofon w historii! Wszystko się zaczęło od tego, że współzałożyciel firmy Sony - Masaru Ibuka - zamarzył o takim odtwarzaczu kaset magnetofonowych, który byłby prosty i...

Czytaj dalej

Zapowiedzi testów

Audeze LCD-XC

AudezeLCDXC

Final Audio Design Piano Forte VIII

FinalAudioDesignPianoForteVIII

Nowości z VideoTeki

Poprzedni Następny

Denon prezentuje system HEOS

21-07-2014

Denon prezentuje system HEOS

Denon oficjalnie zaprezentował trzy głośniki będące elementami bezprzewodowego systemu multiroom o nazwie HEOS. Dzięki niemu można połączyć dowolny głośnik do swojej domowej sieci Wi-Fi, aby wypełnić wybrane lub wszystkie pokoje...

Czytaj dalej

Jak powstają Rubicony

05-07-2014

Jak powstają Rubicony

Jeśli chcecie zobaczyć jak powstają kolumny jednej z największej firm w branży głośnikowej, musicie obejrzeć film przygotowany przez DALI. Duńczycy niedawno wprowadzili do sprzedaży całkowicie nową serię Rubicon i właśnie...

Czytaj dalej

Onkyo wprowadza Dolby Atmos

30-06-2014

Onkyo wprowadza Dolby Atmos

Firma Onkyo dołącza do grona firm oferujących amplitunery i zestawy kina domowego wspierające system Dolby Atmos. Najnowsze modele amplitunerów TX-NR1030 i TX-NR3030, flagowy procesor PR-SC5030, systemy kina domowego HT-S7705 i...

Czytaj dalej

Nowe hasła w słowniku

Poprzedni Następny

DLNA

Wykorzystawany przez coraz większą liczbę producentów protokół umożliwiający współdzielenie zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej, lokalnej sieci bezprzewodowej WiFi. Każde urządznie wyposażone w standard DLNA może stać się swoistym serwerem, który...

Czytaj dalej

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Czytaj dalej

Głośnik elektrostatyczny

Rodzaj głośnika o budowie zasadniczo różniącej się od najpopularniejszych głośników elektrodynamicznych. W konstrukcji elektrostatycznej zamiast membrany napędzanej przez cewkę poruszającą się w polu utworzonym przez magnes, dźwięk jest emitowany przez...

Czytaj dalej

Nagrody sprzętowe

Enerr AC Point One - Wybór Redakcji

EnerrACPointOneWyborRedakcji

Sonus Faber Aida - High End

SonusFaberAidaHighEnd

Bowers & Wilkins 683 S2 - Rekomendacja

BW683S2Rekomendacja

Nagrody płytowe

Queen - Live at the Rainbow '74 - Rekomendacja

QueenLiveAtTheRainbow74Rekomendacja

Opeth - Pale Communion - Rekomendacja

OpethPaleCommunionRekomendacja

Overkill - White Devil Armory - Rekomendacja

OverkillWhiteDevilArmoryRekomendacja

Cytaty

galileusz.png

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.