Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

WiMP HiFi w Polsce

WiMP HiFi w Polsce

W warszawskim salonie firmowym marki Marantz odbyła się dziś polska premiera usługi WiMP HiFi. Konferencja prasowa miała dość kameralny charakter, a jej gościem honorowym był Pål Bråtelund, który zajmuje się rozwojem produktów i różnymi kwestiami technicznymi związanymi z funkcjonowaniem tego serwisu streamingowego. Jeśli w ogóle nie wiecie o co chodzi, to sprawa jest wyjątkowo prosta - od tej chwili w naszym kraju można założyć konto w serwisie, w którym muzyka dostarczana jest do klienta przez sieć w bezstratnej jakości. Koniec dyskutowania o tym, że streaming to wygodnictwo, że każde nowe rozwiązanie przynosi coraz słabszą jakość brzmienia itd. WiMP ma też kilka ciekawych pomysłów na to, aby wraz z dostępem do bezstratnej muzyki przywrócić pewne rytuały i ogólny klimat towarzyszący odsłuchom z fizycznych nośników.

Serwis pracuje więc nad rozbudową wirtualnych książeczek i materiałów dodatkowych przypisanych do danego albumu. A jest co gromadzić, bo każdy użytkownik ma dostęp do 23 milionów utworów bez kompresji. Do tej pory z tego dobrodziejstwa mogli korzystać Niemcy, Duńczycy, Norwegowie oraz Szwedzi. Dziś do tego elitarnego grona dołączyli Polacy. Co ciekawe, konto HiFi będzie u nas tańsze, niż w innych krajach. Topowy abonament zapewniający dostęp do bezstratnej muzyki będzie kosztował w Polsce 39,99 zł miesięcznie. Usługa jest dostępna na urządzeniach działających w środowisku iOS, Android, Windows Phone, Mac OS i Windows oraz sprzęcie Sonos i Bluesound. WiMP rozpoczął prace nad zwiększeniem jakości dźwięku całego katalogu znajdującego się w ofercie już pod koniec 2012 roku. Wszystkie utwory zostały dostosowane do wymagań nakładanych przez technologię streamingu muzyki. To był największy krok na drodze do wprowadzenia do oferty WiMP HiFi.

Testy usługi rozpoczęły się w połowie marca ubiegłego roku i zakończyły się pełnym sukcesem. Podczas konferencji zaprezentowano mnóstwo wykresów, z których wynika, że w niektórych krajach większość odsłuchów odbywa się już za pośrednictwem sieci. U nas serwisy streamingowe nie są jeszcze aż tak popularne, ale w ciągu trzech lat możemy osiągnąć podobny poziom. Autorzy prezentacji zwrócili też uwagę na sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki w domach. Najpierw były to systemy stereo, następnie zestawy kina domowego, potem doszły do tego rozwiązania multiroom, a teraz? Teraz najwyraźniej trwa cichy powrót do systemów stereo, ponieważ melomani chcą znów oddawać się odsłuchom w atmosferze skupienia i wracają do sprzętu, który zapewnia najlepszą jakość brzmienia. Ludzie z WiMP-a uważają, że to dobry kierunek, ponieważ także zależy im na tym, abyśmy nie słuchali muzyki tylko w pracy, w samochodzie i podczas wykonywania różnych, domowych czynności, ale właśnie w skupieniu doceniali to, co artyści mają nam do zaoferowania. Bezstratna jakość przesyłanych plików ma w tym pomóc o wiele bardziej, niż jakiekolwiek udogodnienie funkcjonalne. My zapewne będziemy jeszcze drążyć ten temat, a na razie zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć z oficjalnej premiery usługi WiMP HiFi w Polsce.

Komentarze (2)

  • John 1.5 V

    Co oznacza tak "od kuchni" że cyt. "Wszystkie utwory zostały dostosowane do wymagań nakładanych przez technologię streamingu muzyki."?

    0
  • kornik

    Cześć John! To zagmatwane zdanie oznacza mniej więcej tyle, że założyciele WiMP-a postanowili wybrać kilka bazowych formatów i przerobić całą bazę dostępnej muzyki właśnie na te formaty. Obecnie jest ich trzy, a tak naprawdę cztery rodzaje. Dla tych, którzy słuchają muzyki ze smartfona i mają wiecznie słaby zasięg (na przykład jeżdżą do pracy autobusem przez las) jest HE AAC 96 kbps. Standardowa jakość to AAC 320 kbps. Użytkownicy kont HiFi dostają z kolei FLAC 16 bit/44,1 kHz, a na urządzeniach Apple'a odtwarzane jest to samo, tylko w formacie ALAC. Podobno już lepiej było skonwertować całą, ogromną bibliotekę, niż pisać własny odtwarzacz FLAC-ów na iOS-a. No i to z grubsza tyle. Kwestie techniczne będą dokładniej omówione w wywiadzie z Pålem Bråtelundem, który właśnie szykujemy. Zdradzę tylko, że zapytałem go o możliwość streamowania plików hi-res i podobno nie ma z tym najmniejszego problemu, więc w przyszłości być może posiadacze kont HiFi dostaną i taki prezent;-)

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

RadomirW
Chyba Karolu padłeś ofiarą prawnego zamieszania związanego z najnowszą historią zespołu i konfliktem między dwoma liderami tworzącymi pierwszy album Batushki. O...
Marcin
Co myślą Państwo o połączeniu tego wzmacniacza z kolumnami Pylon Audio Pearl 27?
stereolife
Urządzenia, kable i akcesoria, z których korzystaliśmy podczas testu, są zawsze wymienione w ramce "Konfiguracja". W tym przypadku użyliśmy kabli Melodika Purpl...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.