Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Zidoo X20 i X20 Pro

Zidoo X20 i X20 Pro

Na polskim rynku pojawiły się sieciowe odtwarzacze plików audio-video Zidoo X20 i X20 Pro. Jak przeczytamy w komunikacie prasowym, urządzenia kierowane są głównie do entuzjastów kina domowego, a model X20 Pro z uwagi na wbudowany układ DAC klasy ESS Sabre E9038 Pro ma być ciekawym rozwiązaniem również dla miłośników doskonałego dźwięku. Jak zapewnia producent, X20 i X20 Pro zapewniają możliwość odtwarzania najnowszych oraz najbardziej wymagających plików, w tym wsparcie dekodowania sygnałów 4K UHD z HDR i dźwiękiem wielokanałowym Dolby Atmos oraz DTS:X włącznie oraz posiadają aż dwie kieszenie na dyski HDD. Oba modele bazują na nowym procesorze Realtek 1296 Quad-Core 64 bit A53, który powstał w wyniku współpracy programistów Zidoo z producentem chipsetu. Układ 1296 jest ulepszoną wersją bardzo wydajnego modelu 1295, wykorzystywanego w najpopularniejszych dotychczas modelach Zidoo - X10, X8 oraz Dune. Zastosowany układ został zaprojektowany specjalnie do dekodowania i przetwarzania obrazu wideo w najwyższej jakości 4K UHD, HDR i z szeroką przestrzenią kolorów. Zidoo X20 posiada 2GB pamięci RAM i 16GB pamięci wewnętrznej, zaś model X20 Pro odpowiednio 4GB RAM i 32GB.

Urządzenia oferują sprzętowe odtwarzanie niemal wszystkich formatów wideo do 4K 60Hz ze wsparciem HDR, 3D MVC (Blu-ray, MKV). Rodzina X20 posiada wyjście HDMI 2.0a i wspiera automatyczne dostosowywanie pomiędzy klatkażem 23.976, 25, 30, 50, 59.94 i 60, co przekłada się na płynne odtwarzanie wszystkich formatów wideo. Współpracując z najnowszymi telewizorami i plikami wideo w jakości HDR, mają zapewniać obraz o szerokim zakresie tonalnym oraz głębokiej czerni, a przez to bardziej realistyczny, wyraźniejszy i szczegółowy. Producent zaimplementował zupełnie nowy algorytm konwersji HDR do SDR, dzięki któremu nawet nie posiadając odbiornika zgodnego z wyższym standardem, otrzymamy znacznie lepszej jakości obraz. Nowe modele Zidoo - jako pierwsze obok produktów marki Egreat - odtworzą także obrazy płyt Blu-Ray i DVD z pełnym menu nawigacyjnym, w tym obrazy BD-ISO 4K, jak i strukturę plików. Materiał UHD możemy zatem otworzyć i przeglądać tak, jak w odtwarzaczu Blu-ray z pełnym dostępem do materiałów dodatkowych, rozdziałów, ścieżek dźwiękowych czy alternatywnych napisów. Możemy również uruchomić film z wykorzystaniem menu uproszczonego, zachowując jednocześnie dostęp do wszystkich funkcji. Menu odtwarzacza pozwala między innymi na zaawansowaną zmianę parametrów obrazu i dostosowania go do posiadanego wyświetlacza czy warunków otoczenia. Producent udostępnił również bardzo zaawansowane opcje do obsługi napisów, które możemy również pobierać online w języku polskim. Dobrane napisy możemy edytować, wybierając pasującą czcionkę, jej rozmiar i kolor, a także odpowiednie tła i efekty.

Zidoo X20 i X20 Pro

Poza standardowymi formatami dźwięku wielokanałowego, czyli Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, Zidoo X20 i X20 Pro obsługują także pass-through najnowszych formatów HD-Audio, czyli Dolby Atmos oraz DTS:X, wspierających dodatkowe głośniki podsufitowe. Otrzymujemy dzięki temu dostęp do dodatkowego zestawu efektów 3D. Odtwarzacze pozwalają również na downmix dźwięku wielokanałowego do niższych formatów, zapewniając tym samym zgodność wsteczną ze starszymi amplitunerami kina domowego bez złącza HDMI. Unikalną cechą Zidoo X20 i X20 Pro, zastosowaną dotychczas jedynie w konkurencyjnym Egreat A11, jest dodatkowe wyjście HDMI dedykowane wyłącznie sygnałom audio. Dzięki temu starszej generacji urządzenia, na przykłąd amplitunery niezgodne z HDCP2.2, mogą odbierać dźwięk ze strumienia 4K i HDCP 2.2. Przy wejściowej rozdzielczości 4K/60Hz na jednym wyjściu HDMI otrzymujemy sygnał bez zmian, a na drugim wyjściu HDMI wyświetlany jest czarny obraz o niższej rozdzielczości z niezmienionym dźwiękiem. W rezultacie można używać jednocześnie Zidoo, telewizora 4K oraz amplitunera czy innego urządzenia obsługującego dźwięk z maksymalną rozdzielczością wejściową 1080p. Co charakterystyczne dla Zidoo, otrzymujemy również wejście HDMI 2.0 pozwalające podłączyć zewnętrzne źródło HDMI i uzyskać obraz na podglądzie lub całym ekranie. Dzięki temu nie trzeba instalować dodatkowych przełączników HDMI lub korzystać z przełącznika HDMI w amplitunerze.

Zidoo X20 i X20 Pro

Najważniejszą różnicą pomiędzy modelami X20 i X20 Pro jest zaimplementowana w modelu Pro dedykowana sekcja stereo dla entuzjastów najwyższej jakości dźwięku, oparta na audiofilskim układzie ESS Sabre E9038 Pro, stosowanym dotychczas w dużo droższych, dedykowanych przetwornikach audio. Układ oparty na takim przetworniku obsługuje zbalansowane, symetryczne wyjścia XLR oraz niesymetryczne RCA. Sygnał symetryczny zapewnia dużo wyższą jakość sygnału, eliminując przy tym wszelkie zakłócenia. Zidoo X20 Pro z powodzeniem może pracować w centrum zestawu odsłuchowego. U wielbicieli kina domowego sprawdzi się zaś model X20. Warto podkreślić, że oba modele będą w stanie odtworzyć i "wypuścić" po złączu Toslink materiał 24 bit/192 kHz w odróżnieniu od konkurencyjnych odtwarzaczy. W aplikacji Music Player w X20 PRO odtworzymy natywnie pliki SACD zgrane do obrazu płyty ISO, jak i w formacie natywnie przez wyjścia analogowe stereo symetryczne na XLR lub niesymetryczne na złączach RCA, które stanowią bezpośrednie wyjście przetwornika. Jeśli preferujemy stereo oraz posiadamy dostęp do plików lub bibliotekę płyt SACD, które możemy zgrać do obrazu płyty ISO, najlepszy wyjściem jest skorzystanie z wbudowanego przetwornika i podłączenie wyjścia audio stereo do wzmacniacza lub końcówki mocy. Poziomem dźwięku możemy wówczas sterować z Zidoo X20 Pro. Dźwięk stereo z odtwarzanych obrazów płyt zapewnia bardzo dobrą jakość, zarówno pliki FLAC 24 bit/192 kHz, jak i DSD128, zapewnią głęboki dźwięk z pełną sceną muzyczną i zobrazowaniem źródeł pozornych. Jeśli posiadamy własny przetwornik DAC audio możemy podłączyć go do Zidoo X20/X20 Pro zarówno po złączach optycznym i koaksjalnym, jak i USB, otrzymując natywną możliwość przekazywania plików Hi-Res 192kHz/24 bity, jak i plików DSD bezpośrednio do przetwornika.

Zidoo X20 i X20 Pro

Zidoo X20 i X20 Pro korzystają z systemu Android, a także równolegle działającego systemu Open WRT, obsługującego funkcje serwera sieciowego i pozwalającego uruchomić przydatne usługi, jak VPN. Wykorzystanie dwóch dysków twardych o dużej pojemności pozwala na łatwe przenoszenie plików pomiędzy nimi, jak i wykorzystanie odtwarzacza, jako serwera sieciowego NAS. Możemy również w jednym miejscu trzymać pełną bibliotekę muzyczną i wideo, której zawartość będzie dostępna dla innych urządzeń w sieci lokalnej dzięki funkcji i oprogramowaniu OpenWRT. Atutem rodziny odtwarzaczy X20 jest zupełnie nowe oprogramowanie i intuicyjny interfejs użytkownika. Urządzenia z systemem Android oferują najlepsze możliwości dekodowania wideo i audio spośród dostępnych platform. Chcąc zapewnić klientom najwyższej jakości funkcje odtwarzacza sieciowego plików ze stabilnym i szybkim oprogramowaniem zablokował jednak dostęp do Google Play, oferując manualną instalację wybranych aplikacji. Dla klientów szukających wygodnego dostępu do aplikacji świata Android idealnym wyborem będzie niższy model Zidoo X10. Jednak na Zidoo X20 i X20 Pro bez problemu zainstalujemy z plików apk takie aplikacje, jak YouTube, Netflix, Spotify czy TIDAL. Plusem dla użytkownika jest pełne wykorzystanie możliwości systemu multimedialnego oraz wielu funkcji i aplikacji Androida bez natrętnych aplikacji śledzących, wyświetlających zbędne reklamy i monitujących o aktualizacje. Zidoo X20 i X20 Pro natywnie odtworzą bezstratne formaty audio, jak SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV i DSD128. Odtwarzacze wspierają również CUE audio oraz posiadają wbudowany, prosty equalizaer w aplikacji Music Player. Cena detaliczna modelu Zidoo X20 wynosi 2077 zł, zaś X20 Pro został wyceniony na 3250 zł.

Zidoo X20 i X20 Pro

Źródło: C4i

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Grzegorz
Osobiście mam bardzo budżetowe rozwiązanie - wzmacniacz sieciowy Onkyo TX-8130 + NAS 2 x HDD 3 TB i mam jakieś tam wrażenia z używania HDD (i samych NAS-ów). Ge...
Jarek
Dyski HDD w tym sprzęcie służą wyłącznie do magazynowania plików, które na potrzeby odtwarzania są wczytywane na dysk SSD. W trakcie odtwarzania pliku dysk HDD ...
Krzysztof
@Krystian - Szanowny Kolego, argument dotyczący ceny czyjegoś toru jest kompromitujący. Mnie nie "wydaje się", ja jestem pewien, że - oprócz znajomości tematu -...

Cytaty

ClaudeDebussy.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.