Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Focal rozszerza serię Kanta

Focal rozszerza serię Kanta

Francuska firma wprowadza na rynek trzy nowe głośniki z serii Kanta - monitory Kanta No 1, podłogówki Kanta No 3 oraz głośnik centralny Kanta Center. Jak informuje producent, przedstawiona w październiku ubiegłego roku Kanta No 2 okazała się prawdziwym sukcesem. Doskonałe recenzje w prasie specjalistycznej wraz z licznymi nagrodami są wyrazem uznania dla ciężkiej pracy francuskich inżynierów, aby uczynić ten głośnik absolutnym wzorcem w tym przedziale cenowym. Podobnie, jak model, który otworzył nową serię, trzy nowe konstrukcje czerpią garściami z rozwiązań zastosowanych w wyższych modelach. To między innymi głośniki ze stożkiem lnianym, berylowe głośniki wysokotonowe z systemem IAL 3, który łączy w sobie rozwiązania IAL (Infinite Acoustic Loading) i IHL (Infinite Horn Loading), technologia TMD (Tuned Mass Damper) i układy napędowe NIC (Neutral Inductance Circuit).

Kanta No 1 to rozwiązanie dla pomieszczeń o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych. Ten dyskretny głośnik ma być szczególnie dobrze dostosowany do ustawienia na półce lub dedykowanych podstawkach. Po umieszczeniu w zamkniętej przestrzeni lub w pobliżu ściany, do otworu rezonansowego producent zaleca wsunąć kawałek pianki, co ma wpływ na optymalizację basu. Monitory mogą być również zainstalowane na stojakach w wolnej przestrzeni. Kanta nr 3 to flagowy model w tej linii. Dzięki możliwości wygenerowania głębokiego i mocnego basu, ma być idealnym wyborem dla pomieszczeń o powierzchni do 80 metrów kwadratowych. Producent twierdzi, że innowacje technologiczne w tym modelu umożliwiają odtworzenie neutralności i średnicy tej samej klasy, co w kolumnach Kanta No 2, ale z jeszcze wyższą rozdzielczością. Głośnik wysokotonowy najnowszej generacji ma odtwarzać najdrobniejsze detale z kliniczną precyzją.

Focal rozszerza serię Kanta

Niezależnie od zamierzonej konfiguracji przednich i tylnych głośników Kanta, idealnym dodatkiem będzie Kanta Center. Focal zapewnia, że głośnik ten cechuje zdolność reprodukcji rejestrów głosowych z wyjątkową neutralnością, zarówno przy niskich, jak i bardzo wysokich poziomach głośności, dzięki czemu jest on świetnym narzędziem w arsenale każdego systemu kina domowego klasy premium. Niezależnie od szumu tła filmu, fani filmowych projekcji mają być zaskoczeni klarownością dźwięku i wyrazistością dialogów. Jako uzupełnienie takiego systemu, firma poleca subwoofer aktywny Sub 1000 F. Ma on być doskonałym rozwiązaniem dla zestawów kina domowego o wysokiej wydajności. Jego rozszerzony zakres odtwarzania niskich tonów, wysoki SPL oraz jednolity balans tonalny nawet przy dużej głośności powinny przenieść użytkownika w sam środek akcji. Co ciekawe, dla modelu Kanta Center również stworzono specjalne, dedykowane standy. Stojak dla głośnika centralnego ma być mniejszy, niż ten zaprojektowany dla monitorów Kanta No 1, dzięki głośnik idealnie zmieści się pod ekranem.

Focal rozszerza serię Kanta

Warto wspomnieć o rozwiązaniach technicznych, które dostaniemy w nowych kolumnach Focala. Jednym z ciekawszych jest system Tuned Mass Damping czyli specjalne pogrubienie na zawieszeniu głośnika. Dzięki niemu cały resor drga w fazie z membraną, zamiast falować niczym flaga na wietrze. Francuzi przyznają, że inspiracją do stworzenia tego systemu była technologia stosowana w wieżowcach odpornych na trzęsienia ziemi, która zresztą jest również używana w elementach zawieszenia samochodów wyścigowych. Dodatkowa masa oscyluje w opozycji do częstotliwości rezonansowej, aby ją kontrolować. Po trzech latach badań i rozwoju oprogramowania symulacyjnego, które umożliwia wizualizację tych złożonych interakcji, inżynierowie Focala stworzyli niesamowicie stabilny obwód magnetyczny dla linii Kanta. Technologia NIC to zasadniczo pierścień Faradaya, którego wymiary, materiały i położenie zostały zoptymalizowane tak, aby pole magnetyczne nie było już zależne od położenia cewki drgającej, a więc także natężenia lub częstotliwości przepływającego przez nią prądu. Berylowy głośnik wysokotonowy ma niezwykle lekką i sztywną membranę. Jego głównym ograniczeniem jest kompresja powietrza we wgłębieniu za nim. Aby przezwyciężyć to, ideałem byłoby mieć niemal nieskończoną objętość. Stąd właśnie wzięły się rozwiązania IAL (Infinite Acoustic Loading) i IHL (Infinite Horn Loading).

Focal rozszerza serię Kanta

W kolumnach z serii Kanta wzrok przyciągają przede wszystkim membrany wykonane z wysokiej jakości włókna lnianego zamkniętego dwoma cienkimi warstwami włókna szklanego. Spełniają one kluczowe kryteria dla membran o wysokiej wydajności - mają wysokie tłumienie wewnętrzne, a przy tym są niezwykle lekkie i sztywne. Francuzi uważają, że wszystkich tych wymagań nie może spełnić membrana z jednego materiału. Stąd technologia kanapkowa, będąca od dawna znakiem rozpoznawczym Focala. Wiedza zdobyta podczas projektowania kolumn z serii Utopia i K2 Power umożliwiła firmie opracowanie rewolucyjnego stożka lnianego. Len jest dwukrotnie lżejszy niż włókno szklane ponieważ włókno jest puste. Ma również bardzo niską elastyczność, co czyni go idealnym do zwiększenia sztywności całej kanapki. Co więcej, można go uzyskać w nietkanych wiązkach o znacznej średnicy, a zatem może on mieć grubość wymaganą dla danego głośnika. Włókno lniane ma także doskonałe tłumienie wewnętrzne, mieszczące się w tym samym rzędzie wielkości, co włókna szklane lub aluminium. Wszystkie trzy nowe zestawy będą dostępne w ośmiu wersjach kolorystycznych znanych już z modelu Kanta No 2. Ich ceny nie zostały jeszcze ujawnione.

Focal rozszerza serię Kanta

Źródło: FNCE

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

RadomirW
Chyba Karolu padłeś ofiarą prawnego zamieszania związanego z najnowszą historią zespołu i konfliktem między dwoma liderami tworzącymi pierwszy album Batushki. O...
Marcin
Co myślą Państwo o połączeniu tego wzmacniacza z kolumnami Pylon Audio Pearl 27?
stereolife
Urządzenia, kable i akcesoria, z których korzystaliśmy podczas testu, są zawsze wymienione w ramce "Konfiguracja". W tym przypadku użyliśmy kabli Melodika Purpl...

Cytaty

FedericoMoccia.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.