Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

PMC Fact Fenestria

PMC Fact Fenestria

Brytyjska firma wprowadza do sprzedaży flagowe, mierzące 1,7 metra kolumny o nazwie Fact Fenestria. Ich projektowanie trwało aż pięć lat, a głównym i w zasadzie jedynym celem brytyjskich inżynierów było pozbycie się wszelkich zniekształceń i podkolorowań dźwięku. Producent podkreśla ten fakt obiecując, że Fact Fenestria to zestawy, których nigdy nie usłyszymy. Niezwykle ciekawe są same obudowy, których konstrukcja opiera się na rozwiązaniach stosowanych w drapaczach chmur dla zwiększenia ich odporności na trzęsienia ziemi. Boczne panele zaprojektowano tak, aby podczas pracy poruszały się w kierunku odwrotnym do ruchu membran, dzięki czemu siły działające na obudowę po prostu się znoszą. Moduł zawierający 19-mm kopułkę i 7,5-cm głośnik średniotonowy został dodatkowo oddzielony od reszty, co doskonale widać z zewnątrz.

Tworząc swój nowy model, inżynierowie firmy PMC wykorzystali zaawansowane techniki projektowania aby wyeliminować niechcianą koloryzację dźwięku. Przeprowadzili w tym celu szeroko zakrojone badania akustyczne w zakresie linii transmisyjnej, jednostek głośnikowych i zwrotnicy. Każdy element, który mógłby być narażony na niepożądane wibracje, został poddany analizie za pomocą akcelerometrów, a wyniki wykorzystano do ulepszenia projektu. Badania te stały się bezpośrednią inspiracją do zaprojektowania charakterystycznego modułu centralnego czyli "gniazda", w którym znajdują się głośniki odtwarzające średnie i wysokie tony. Frezowane z litego aluminium "gniazdo jest odseparowane od reszty obudowy, aby zapobiec oddziaływaniu niechcianej energii pochodzącej od potężnych przetworników basowych i linii transmisyjnej. To doskonały przykład formy wynikającej z funkcji. Odporny na rezonanse materiał zastosowany w obudowie Fenestrii został również dodatkowo usztywniony, aby zminimalizować niepożądane wibracje. Minimalistyczna, rzeźbiona forma gniazda wyklucza słyszalne zabarwienia, które wynikają z odbicia w tradycyjnych głośnikach.

PMC Fact Fenestria

Kopułkowa membrana średniotonowa wyposażona w tylną, stożkową komorę tłumiącą energię tylnej strony membrany, ma 75 mm średnicy i została stworzona specjalnie do zastosowania w Fenestrii. Miękka kopułka ma zapewniać piękną, namacalną i realistyczną reprodukcję wokali i instrumentów, zachowując przy tym szeroki zakres dynamiki w paśmie 380 - 3800 Hz. Wysokotonowa kopułka wykonana z materiału o nazwie Sonomex ma 19, mm średnicy, neodymowy magnes, cewkę chłodzoną ferrofluidem i szeroki zewnętrzny resor o średnicy 36 mm. Całość umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej, niewielkiej obudowie i zamocowana w "gnieździe" z wykorzystaniem silikonowego mocowania Aureole. Oba przetworniki znajdują się maksymalnie blisko siebie, przez co - zdaniem producenta - wytwarzają dźwięk na tyle spójny, by można go było określić jako wychodzący z punktowego źródła dźwięku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w większości kolumn głośniki średniotonowe i wysokotonowe są do siebie zbliżone, czasami nawet bardziej, a rzadko która firma porównuje to rozwiązanie do działania przetworników realizujących ideę źródła punktowego.

PMC Fact Fenestria

Wysokie na 170 centymetrów kolumny wyposażono w dwa specjalnie wyprofilowane segmenty basowe, połączone z przodu "gniazdem", w którym zamocowana jest sekcja średnio-wysokotonowa. Obie obudowy kryją w sobie po dwa ultranowoczesne przetworniki basowe, pompujące powietrze w długą na 240 cm linię transmisyjną zakończoną aerodynamicznym wylotem Laminair. Firmowa konstrukcja ATL (Advanced Transmission Line) ma poprawiać przede wszystkim dynamikę i klarowność najniższych częstotliwości. Jak deklaruje producent, zdolność do reprodukcji szerszego pasma basowego nie zmienia się wraz z głośnością, więc nawet podczas cichego słuchania zakres ten ma być zrównoważony i doskonale zdefiniowany. Przetworniki basowe zostały wyposażone w płaskie, trójwarstwowe membrany o średnicy 165 mm. Zbudowane są ze sztywnego wielokomórkowego, tłumiącego drgania rdzenia, który umieszczony jest pomiędzy bliźniaczymi arkuszami z poprzecznie splecionego włókna węglowego. Taki "tłok" jest połączony z dwuwarstwową, miedzianą cewką, która porusza się w niezwykle silnym polu magnetycznym wytworzonym przez podwójny magnes ferrytowy o średnicy zbliżonej do średnicy membrany. Całość zamocowana jest w odlewanym, metalowym koszu przy pomocy resorów przystosowanych do dużych wychyleń. Membrana tłokowa podlega bardzo dużym przeciążeniom mechanicznym, które zniszczyłyby tradycyjne membrany stożkowe. Taka konstrukcja zapewnia niezakłóconą pracę i błyskawiczne pompowanie ogromnych ilości powietrza w długi tunel linii transmisyjnej. Cztery takie głośniki zapewniają efektywne odtwarzanie najniższych częstotliwości od 23 Hz. Polska cena nowych kolumn PMC nie została jeszcze ujawniona, jednak w Wielkiej Brytanii za parę takich ślicznotek trzeba zapłacić 45000 funtów.

PMC Fact Fenestria

Źródło: EIC

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Tomez
W 1985 roku kosztował w UK 159 funtów.
Krzysztof Książek
Z Krzysztofem znamy się długo. Zawsze uważałem, że jest to człowiek wspaniały, rozsądny, potrafiący doradzić, ale przede wszystkim jest wybitnym specjalistą od ...
Kriskris
Słuchałem tych monitorków kilka tygodni temu, podpięte pod Gato Audio AMP-150. Grały świetnie, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i zdecydowałem się na kupno. Ni...

Cytaty

ArthurSchopenhauer.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.