Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Pegaso P50A

Pegaso P50A

Na polski rynek wchodzi lampowy wzmacniacz zintegrowany P50A - pierwszy oficjalny produkt marki Pegaso. Została ona założona zaledwie rok temu, jednak stoją za nią inżynierowie firmy Audio Analogue. Oznacza to, że Pegaso tak naprawdę nie jest początkującą firmą, rozpoczynającą swoją przygodę z audiofilską aparaturą. Projekt od początku wspierany był doświadczeniem włoskich konstruktorów w projektowaniu wysokiej klasy urządzeń audio, z niezbędnym zapleczem technologicznym i biznesowym. Dlaczego zatem zdecydowano się powołać do życia zupełnie nową markę. To proste - w ofercie Pegaso znajdą się wyłącznie urządzenia wykorzystujące technikę lampową, której w ofercie Audio Analogue'a unikano. Właściciele włoskiej marki najwyraźniej nie chcieli mieszać ze sobą tych dwóch światów. Mimo to, w konstrukcji wzmacniacza P50A można znaleźć wiele elementów znanych ze sprzętu marki Audio Analogue, jak chociażby rozwiązanie układu potencjometru czy wysoka jakość wykonania.

"Produkty Pegaso są i zawsze będą budowane wokół lamp, a także w całości projektowane i produkowane we Włoszech. To nowy rozdział w naszej historii, ale z tym samym celem - tworzenia elektroniki audio jakości referencyjnej." - mówią przedstawiciele AF Group, firmy będącej właścicielem marek Pegaso i Audio Analogue. Włosi deklarują, że stojący za całym przedsięwzięciem inżynierowie wykorzystali swoje doświadczenie w tworzeniu elektroniki półprzewodnikowej, aby zapoczątkować nowy etap rozwoju firmy i przełożyć swoją wiedzę na grunt projektowania wyspecjalizowanych układów lampowych. Marka Pegaso ma symbolizować doskonałe połączenie tradycji i postępu - ciepłego i wciągającego brzmienia lamp próżniowych z wyrafinowanym wzornictwem i najwyższą jakością wykonania. Nazwa i logo firmy to pegaz - mitologiczny skrzydlaty koń, który został wybrany, aby symbolizować pożądany przez konstruktorów rezultat - brzmienie o wielkiej mocy i charakterze, precyzyjne i dynamiczne, a jednocześnie bogate w niuanse, ze swobodą operowania żywą lekkością każdego dźwięku. Trzeba przyznać, że w tym opisie Włosi pokazali prawdziwie artystyczną duszę.

Pegaso P50A

Pierwszym wprowadzonym na rynek produktem ze stajni Pegaso jest P50A - w pełni zbalansowany wzmacniacz zintegrowany dostarczający moc 50 W na kanał w klasie A. Układ elektroniczny został maksymalnie uproszczony w celu skrócenia ścieżki sygnałowej i uzyskania naturalnego brzmienia. Sekcja przedwzmacniacza jest ograniczona do wyboru wejścia i regulacji głośności, natomiast stopień wzmacniacza mocy składa się z czterech lamp KT90 i pomocniczych ECC88 (6922). Lampy mocy pracują w konfiguracji push-pull. Wszystkie użyte wewnątrz komponenty zostały starannie dobrane pod kątem właściwości brzmieniowych i niezawodności. Jak zapewnia producent, zastosowane w tym modelu części były testowane z myślą o zapewnieniu jak najdłuższej żywotności w wysokich temperaturach, co ma gwarantować długie i bezawaryjne działanie wzmacniacza. Wiele z użytych komponentów jest produkowanych na zamówienie przez lokalnych dostawców, zgodnie ze specyfikacjami firmy, co zapewnia ciągłość dostaw i daje producentowi jeszcze większe możliwości jeśli chodzi o kontrolę jakości końcowego wyrobu.

Pegaso P50A

Wyjątkowo krótka ścieżka sygnału w sekcji przedwzmacniacza została osiągnięta w nietypowy, jak na konstrukcje lampowe, sposób. Zastosowano tu mikroprocesorowy system sterujący wyborem źródła i ustawieniem poziomu głośności. Jest to rozwiązanie znane z urządzeń marki Audio Analogue. Kontrola głośności odbywa się za pomocą czterech cyfrowych potencjometrów Analog Devices, po dwa na kanał. W zależności od podłączonych kolumn głośnikowych, szybkość narastania sygnału może być ustawiona zgodnie z czterema różnymi krzywymi. Umożliwia to użytkownikowi wybór takiego trybu pracy potencjometru, jaki najlepiej sprawdzi się w danych warunkach. Jeśli chodzi o walory użytkowe i wyposażenie, Pegaso P50A oferuje dwa wejścia zbalansowane (XLR) i cztery niezbalansowane (RCA). Możliwość ominięcia kontroli głośności na jednym z wejść umożliwia wykorzystanie P50A jako wzmacniacza mocy z alternatywnym, zewnętrznym przedwzmacniaczem. Bezpośrednie wejście do końcówki mocy można wykorzystać również jako bypass w systemie kina domowego, co umożliwia użycie P50A do sterowania na przykład lewym i prawym kanałem frontowym w konfiguracji wielokanałowej.

Pegaso P50A

Jak przystało na sprzęt zaprojektowany i wyprodukowany we Włoszech, Pegaso P50A kusi nie tylko dopracowanym wnętrzem, ale także ciekawym wzornictwem. Urządzenie zamknięto w pełnej, dobrze wentylowanej obudowie wykonanej w całości z aluminium. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowej kratownicy osłaniającej lampy, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania wzmacniacza. Widać, że konstruktorom zależało na zapewnieniu lampom odpowiednich warunków pracy przy jednoczesnym osłonięciu ich ze wszystkich stron. Bursztynowy blask szklanych baniek można jednak podejrzeć przez wykonane w przednim panelu wycięcia. Nowy wzmacniacz marki Pegaso jest już dostępny na polskim rynku w kolorze srebrnym lub czarnym. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania wykonany z litego aluminium. Rekomendowana cena detaliczna modelu P50A to 26990 zł.

Pegaso P50A

Źródło: Audio Analogue Polska

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Tomez
W 1985 roku kosztował w UK 159 funtów.
Krzysztof Książek
Z Krzysztofem znamy się długo. Zawsze uważałem, że jest to człowiek wspaniały, rozsądny, potrafiący doradzić, ale przede wszystkim jest wybitnym specjalistą od ...
Kriskris
Słuchałem tych monitorków kilka tygodni temu, podpięte pod Gato Audio AMP-150. Grały świetnie, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i zdecydowałem się na kupno. Ni...

Cytaty

FriedrichNietzsche.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.