Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Technics SL-1210MK7

Technics SL-1210MK7

Oprócz amatorskiego modelu SL-1500C na targach CES w Las Vegas firma Technics zaprezentowała nowe wcielenie kultowego gramofonu DJ-skiego z napędem bezpośrednim. Model SL-1200MK7 utrzymano w tradycyjnej stylistyce jego poprzedników. Urządzenie ma się charakteryzować łatwością obsługi, niezawodnością i trwałością. Gramofon wyposażony jest w bezrdzeniowy silnik i inne rozwiązania technologiczne zwiększające jakość dźwięku. Użytkownik otrzymuje też nowe funkcje skierowane głównie do DJ-ów, takie jak odtwarzanie od tyłu. Warto przy tym wspomnieć, że model SL-1210MK7 to pierwszy nowy, standardowy gramofon Technicsa dla DJ-ów od około dziewięciu lat.

Pierwszy egzemplarz gramofonu Technics SL-1200 z napędem bezpośrednim opuścił bramy fabryki w 1972 roku. Stał się światowym bestsellerem - sprzedano 3,5 miliona wszystkich modeli z tej serii. Wyróżniały go imponujący moment obrotowy, łatwość obsługi i wysoka trwałość. Szczególnym uznaniem darzyli go melomani i DJ-e, którzy rozpowszechniali kulturę DJ-ską, na przykład wśród wielbicieli muzyki dance. Do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością wśród DJ-ów. W nowym modelu talerz napędzany jest za pomocą silnika o niskiej prędkości obrotowej. Jego zastosowanie przynosi wiele korzyści. Ma znakomite parametry użytkowe, takie jak dokładność obrotów czy wysoki moment obrotowy, nie wymaga wymiany poszczególnych części i długo pozostaje niezawodny. Do tej pory układy napędu bezpośredniego znane były z tego, że z biegiem czasu coraz częściej się zacinały. Aby temu zapobiec, w modelu SL-1210MK7 zastosowano nowy silnik z bezrdzeniowym stojanem. Podstawową przyczyną zacinania się układów napędu bezpośredniego był żelazny rdzeń tego elementu, dlatego zdecydowano się go usunąć. Dodatkowo maksymalnie zwiększono siłę magnetyczną wytwarzaną przez magnesy wirnika oraz zoptymalizowano odstęp między stojanem a magnesami. Wszystkie te zabiegi pozwoliły na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, porównywalnego z tym, który posiada model SL-1200MK5. Oprócz płynności obrotów i wspomnianego momentu obrotowego, silnik ten zapewnia precyzyjne i wierne odwzorowanie dźwięków z rowków płyt analogowych.

Technics SL-1210MK7

Po jednoczesnym naciśnięciu przycisku prędkości i przycisku Start/Stop talerz zaczyna obracać się w przeciwnym kierunku. Dzięki tej funkcji każdy DJ może zaprezentować pełen wachlarz swoich umiejętności. W modelu SL-1200MK7 zastosowano najnowszą technologię sterowania silnikiem, którą opracowano w oparciu o udoskonalone płyty Blu-ray Panasonic. Zaawansowana technologia z wykorzystaniem mikrokomputera gwarantuje optymalne parametry użytkowe przy normalnej prędkości obrotów i jest przystosowana do różnorodnych stylów grania, na przykład scratchowania. Moment rozruchowy i siłę hamowania można dostosować do własnych potrzeb. Oświetlacz igły posiada nową konstrukcję wtykową i jest wyposażony w trwałą, białą diodę LED o wysokiej jasności. Podświetlany obszar i natężenie oświetlenia były wielokrotnie badane w celu uzyskania lepszej widoczności wierzchołka igły (w porównaniu do wcześniejszych modeli) nawet w ciemności. Ramię gramofonu, które odpowiada za dokładne odczytywanie sygnałów przez igłę, jest wyważone statycznie i ma kształt litery "S", co jest kolejnym elementem typowym dla gramofonów Technics. Rurkę ramienia wykonano z lekkiego, lecz niezwykle wytrzymałego aluminium. Część nośna konstrukcji wsporczej, na której zawieszone jest ramię, składa się z obrobionej mechanicznie obudowy oraz wysoce precyzyjnego łożyska, które gwarantuje doskonałe prowadzenie igły bez jakichkolwiek większych skoków nawet w wymagających warunkach użytkowania, na przykład w trakcie scratchingu.

Technics SL-1210MK7

Talerz, na którym umieszczana jest płyta winylowa, zbudowano z dwóch warstw i gumy pokrywającej całą powierzchnię tylną, wygłuszającej wszystkie niepożądane drgania rezonansowe występujące na aluminiowym talerzu odlanym metodą kokilową. Niezwykła wytrzymałość i zdolność tłumienia drgań uniemożliwiają przekazywanie szkodliwych drgań na płytę i jakiekolwiek zakłócenia dźwięku. Na podstawie zamontowane są rozwiązania technologiczne odpowiedzialne za wysoką jakość dźwięku, które udoskonalano wraz z rozwojem kolejnych modeli gramofonów. Odlana metodą kokilową podstawa jest na sztywno zintegrowana ze specjalnym materiałem dwuwarstwowym, stanowiącym połączenie tworzywa ABS i włókna szklanego. Kombinacja tego materiału i metalowej podstawy zarówno zwiększa sztywność i stopień tłumienia drgań solidnej obudowy, jak i zapewnia wierne odtwarzanie dźwięków. Tłumik drgań jest zbudowany ze sprężyny i elementów gumowych. Gwarantuje nie tylko nadzwyczajną jakość dźwięku i doskonałą odporność na piski, ale również efektywnie eliminuje drgania zewnętrzne towarzyszące wysokim poziomom głośności. Przyłącza kabli zasilającego i audio pozwalają na ich wielokrotne podłączanie i odłączanie. Są one pozłacane, co zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości dźwięku. Dzięki nim kable można łatwiej utrzymać we właściwym stanie. Gramofon SL-1200MK7 posiada czarne przyciski i czarne ramię, a układ przycisków jest identyczny jak w innych modelach z serii SL-1200. Dzięki wyjątkowej, matowej fakturze powierzchni, nowa, czarna stylistyka prezentuje się w sposób niezwykle atrakcyjny i wysublimowany. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany koloru podświetlenia LED na niebieski lub czerwony, który jest dodatkowym elementem kultury DJ-skiej. Polska cena nowego gramofonu Technicsa nie została jeszcze ujawniona.

Źródło: Panasonic Polska

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Tomez
W 1985 roku kosztował w UK 159 funtów.
Krzysztof Książek
Z Krzysztofem znamy się długo. Zawsze uważałem, że jest to człowiek wspaniały, rozsądny, potrafiący doradzić, ale przede wszystkim jest wybitnym specjalistą od ...
Kriskris
Słuchałem tych monitorków kilka tygodni temu, podpięte pod Gato Audio AMP-150. Grały świetnie, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i zdecydowałem się na kupno. Ni...

Cytaty

ToriAmos.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.