Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Monitor Audio Gold 5G

Monitor Audio Gold 5G

Monitor Audio wprowadza na rynek piątą generację kolumn z serii Gold. Producent informuje, że w jej najnowszej odsłonie połączył najlepsze materiały i know-how zdobyty w trakcie dekad produkcji zestawów głośnikowych. Doskonale brzmiące i wyglądające kolumny Gold zostały wykonane z najwyższą starannością, by służyć użytkownikom przez całe życie. Każda kolumna budowana jest przez zespół znakomitych rzemieślników firmy Monitor Audio, a następnie pięknie wykańczana, aby poprzez połączenie najlepszych technologii audio i najwyższej klasy jakości wykonania uzyskać możliwość zaoferowania użytkownikom wyjątkowych doznań brzmieniowych i estetycznych zarówno w ramach systemów stereofonicznych, jak i kina domowego.

Zaokrąglone pionowe krawędzie obudów kolumn w połączeniu z ostrym profilem poziomych linii nadają im klasyczny, ponadczasowy wygląd. Miękki górna ścianka głośników (w kolumnach podstawkowych i podłogowych) to kolejny element wyrafinowanego wyglądu serii Gold. Do wyboru mamy kilka ciekawych rodzajów wykończenia - ciemny orzech lub hebanowy fornir z prawdziwego drewna, bądź czarny błyszczący lakier fortepianowy albo biały satynowy. Po raz pierwszy w serii Gold wykorzystano technologię używaną w flagowej serii Platinum II. Przetworniki zostały przeprojektowane i udoskonalone pod kątem zastosowania ich w serii Gold i zamontowano w odpowiednio wytłumionych obudowach z wykorzystaniem uznanego rozwiązania firmy Monitor Audio, w którym głośniki mocowane są za pomocą pojedynczej śruby, a to kolejny element przyczyniający się do znakomitego wyglądu tych głośników. Udoskonalenia konstrukcji zaowocowały jeszcze wyższą jakością brzmienia niż w przypadku poprzednich serii. Pozwoliły również na zmniejszenie ilości modeli w serii. Teraz jest ich sześć - jeden model podstawkowy, dwa podłogowe, kolumna centralna, głośniki efektowe i subwoofer.

Monitor Audio Gold 5G

Gold 100 to jedyny model podstawkowy w serii. Połączenie potężnego 6,5-calowego woofera nisko-średniotonowego RDT II i głośnika wysokotonowego MPD daje efekt w postaci prawdziwie hi-endowego brzmienia tej dwudrożnej konstrukcji. Potężny przetwornik basowy wykorzystuje cewkę o średnicy 50 mm, która zapewnia wysoką moc kolumny. Większa powierzchnia cewki umożliwia szybsze wypromieniowywanie ciepła niż w typowym przetworniku, co przekłada się na wyższą jakość brzmienia. Jak na swoją wielkość Gold 100 jest w stanie odtwarzać niewiarygodnie mocne, ale i doskonale kontrolowane niskie częstotliwości. Przetwornik został bowiem odpowiednio dobrze wytłumiony, a obudowa jest niezwykle sztywna i wewnętrznie wzmocniona, aby zapewnić niezwykle dokładne odwzorowanie tonalne. W modelu tym wykorzystano port bas-refleksu HiVe II umieszczony na tylnej ściance obudowy, co pozwoliło zachować kompaktowe wymiary i czystą linię tych kolumn. Mimo kompaktowej formy, model Gold 200 ma tradycyjna konstrukcja z dwoma potężnymi 6,5-calowymi przetwornikami oraz modułem średnio-wysokotonowym z przetwornikiem MPD pracującymi w pełni trójdrożnym układzie. Taka konstrukcja umożliwia optymalną pracę wszystkim przetwornikom, by mogły dostarczyć pełnopasmowy, naturalny dźwięk przy niskich zniekształceniach. Kompaktowa kolumna podłogowa zalecana jest do średnich i dużych pomieszczeń i optymalnie powinna być ustawiona co najmniej 30 cm od ściany, co umożliwi swobodne odtwarzanie dźwięku wysokiej klasy.

Monitor Audio Gold 5G

Model Gold 300 jest flagowym produktem tej serii, a każda sztuka została wyposażona w parę potężnych 8-calowych wooferów niskotonowych RDT II o długim skoku membrany. Za sprawą precyzyjnie odtwarzanego basu schodzącego nawet do iście sejsmicznych 30 Hz oraz rozciągnięcia pasma na drugim skraju do ponad 50 kHz jest to prawdziwie pełnopasmowa kolumna będąca w stanie spełnić każde wymagania. Model Gold 300 jest zalecany do większych pomieszczeń i wymaga co najmniej 30 cm odległości między kolumną a ścianą za nią, by głośniki mogły zaprezentować maksimum swoich możliwości. Ciekawą konstrukcją jest głośnik centralny z nowej serii. Moduł średnio-wysokotonowy, w który wyposażony został model C250 pozwolił inżynierom Monitor Audio stworzyć wysokiej klasy, trójdrożną kolumną o kompaktowych wymiarach. Konstrukcja modelu C250 eliminuje konieczność proponowania dwóch wersji kolumn centralnych w serii Gold, ponieważ oferuje ona szeroką dyspersję dźwięku, która sprawia że dźwięk zawsze dociera do słuchacza niezależnie od tego, gdzie w pokoju on się znajduje. Trójdrożna konfiguracja i doskonała jakość brzmienia sprawiają, że będzie to doskonałe uzupełnienie dla modeli Gold 100, Gold 200 lub Gold 300 w systemie kina domowego. Efektowy Gold FX to bardziej jeszcze kompaktowa konstrukcja, niż wcześniejsze wersje tego głośnika. Został on wyposażony w dwa 4-calowe przetworniki C-CAM oraz dwa przetworniki wysokotonowe MPD. FX może być montowany podtynkowo na bocznych, bądź na tylnej ścianie i wtopić się łatwo w dowolne otoczenie. Dzięki przełącznikowi można łatwo zmienić charakterystykę dyspersji dźwięku by lepiej dostosować brzmienie do danych warunków wykorzystują tryb dipolowy w systemach wielokanałowych.

Monitor Audio Gold 5G

Subwoofer Gold W12 potrafi generować lepiej artykułowany bas z mniejszej obudowy niż stosowane poprzednio. Potężny 12-calowy woofer z membraną o długim skoku został uzupełniony dwiema membranami biernymi, precyzyjnie dostrojonymi aby wspomagać główny przetwornik w dostarczaniu grzmiącej linie basu schodzącego nawet do 20 Hz. Napęd woofera wykorzystuje niezwykle potężny system magnetyczny i masywną cewkę co umożliwia odtworzenie ogromnej mocy i skali dźwięku wymaganych zarówno w kinie domowym wysokiej klasy, jak i przy odtwarzaniu muzyki. 600-watowy wzmacniacz klasy D korzysta z doskonale dopasowanego wysokoprądowego zasilacza impulsowego, co umożliwia ciągłe odtwarzanie wysokich poziomów głośności, a jednocześnie precyzyjne odtwarzanie nawet szczytowe transjentów. Potężny układ DSP został zastosowany, aby zapewnić najlepszą jakość brzmienia i optymalną charakterystykę filtra, a jednocześnie odpowiada za uruchamianie unikalnego systemu APC.

Monitor Audio Gold 5G

System APC (Automatic Position Correction) został zaprojektowany przez Monitor Audio, by automatycznie korygować odtwarzanie dźwięku tak, by dostosować go do różnych typów pokoi. W tym celu wykorzystywany jest mikrofon i dźwięki testowe, które umożliwiają przeprowadzenie obliczeń szkodliwych modów pomieszczenia i automatyczne zmiany pasma przenoszenia w celu jego optymalizacji pod kątem odtwarzania w danym pomieszczeniu. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się brzmieniem subwoofera bez ograniczeń wynikających z jego ustawienia w pomieszczeniu. Wyrafinowany 32-bitowy mikrokontroler, monitorujący poziom dźwięku tysiące razy na sekundę dba, by głośnik niskotonowy dostarczał nieprzerwanie dźwięk najwyższej klasy. Użytkownik może zmieniać ustawienia korzystając z innowacyjnego kontrolera umieszczonego na górnej ściance subwoofera, bądź za pomocą aplikacji stworzonej przez Monitor Audio o nazwie SubConnect. Ustawienia obejmują cztery w pełni konfigurowalne presety dla każdego wejścia. Dopasowanie danego presetu odbywa się poprzez zmianę częstotliwości, kąta nachylenia zbocza filtra, funkcję trim oraz filtry korektora. Tryb nocny aktywnie redukuje zakres dynamiczny głośniejszych fragmentów do poziomu określonego przez użytkownika. Nowe kolumny Monitor Audio powinny niebawem pojawić się na polskim rynku. Ich ceny nie zostały ujawnione w nadesłanej przez dystrybutora informacji prasowej.

Monitor Audio Gold 5G

Źródło: Audio Center

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Tomez
W 1985 roku kosztował w UK 159 funtów.
Krzysztof Książek
Z Krzysztofem znamy się długo. Zawsze uważałem, że jest to człowiek wspaniały, rozsądny, potrafiący doradzić, ale przede wszystkim jest wybitnym specjalistą od ...
Kriskris
Słuchałem tych monitorków kilka tygodni temu, podpięte pod Gato Audio AMP-150. Grały świetnie, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i zdecydowałem się na kupno. Ni...

Cytaty

AnnaKamienska.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.