Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Organek - Czarna Madonna

Organek - Czarna Madonna

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Od dłuższego czasu mamy okres jesienno-zimowy czyli szaro, buro i ponuro. Dzień jest na tyle krótki, że praktycznie całą jego jasną część człowiek spędza w pracy. Reszta dnia to już ciemnica totalna, która w znaczny sposób zawęża nam pole manewru, zatem więcej czasu można spędzić w domu. Czas ten umilić może muzyka. Pod jej kątem bieżący rok jest wyjątkowo udany i od ponad dwóch miesięcy praktycznie co tydzień wydawcy częstują nas ciekawymi premierami. Zagranica szaleje, ale i polska końcówka roku jest wyjątkowo udana. Prym wiedzie tutaj Mystic, który dla mnie osobiście staje się Nuclear Blastem krajowej sceny muzycznej, zrzeszającym praktycznie wszystkich moich ulubionych artystów. Nie mogę powiedzieć żeby do tej pory Organek należał do tego grona, ale jedno jest pewne - w kadrowym zestawieniu wytwórni jest on zdecydowanie czarnym koniem i "flagowcem", na którego można natknąć się w radiu, telewizji i Internecie. Ta popularność jest jak najbardziej zasłużona i "Czarna Madonna" zapewne znajdzie się w różnych tegorocznych podsumowaniach.

Debiut Organka był żywiołowy i energiczny. Nowy album jest inny - do dwóch wymienionych już czynników dołączyła większa dojrzałość i świadomość artystyczna. W efekcie otrzymaliśmy krążek bardziej zróżnicowany, ale równie chwytliwy i wpadający w ucho przy pierwszym przesłuchaniu. Już rzucony na pożarcie przed premierą "Mississippi W Ogniu" wbijał się bezczelnie do głowy i nie chciał z niej wyjść. Jednocześnie zwiastował klimat inny, niż prezentował "Głupi". Początkowa część utworu ociera się o soundtracki do filmów Tarantino. Dalej jest już inaczej ale niesamowicie przebojowo i chwytliwie. A singiel nie jest jedyną petardą na "Czarnej Madonnie". Już przy pierwszym przesłuchaniu wpadają w ucho inni przedstawiciele energicznego, garażowego rocka czyli "Wiosna"(ze świetnym refrenem, ale pewnie tylko z tego względu, że sam należę do grona trzydziestoletnich), "HKDK" i anglojęzyczne "Get It Right" oraz "Son Of A Gun". I to by było na tyle jeśli chodzi o garażowe petardy.

Otwierająca krążek "Introdukcja" daje wyraźny sygnał, że będzie inaczej, niż na "Głupim". "Rilke" pozornie wprowadza album na właściwe tory. W momencie wejścia wysokiego wokalu szybko zdajemy sobie sprawę, że nadal jest, inaczej niż oczekiwaliśmy. Bluesem ocieka "Ki Czort" z gościnnym udziałem Nergala oraz bujający "Ultimo". Klimaty ogniskowe przywołuje akustyczny "Psychopomp". Po nim dostajemy najbardziej klimatyczny fragment albumu - utwór tytułowy. Pozostaje nam jeszcze deser w postaci instrumentalnego "Warszawa, 17:11". Po jego zakończeniu bez dwóch zdań możemy być najedzeni, ale oczy chciałby jeszcze "chociaż ten tutaj taki mały kawałeczek". W ten sposób "Czarna Madonna" odpalana jest jeszcze raz. I jeszcze, i jeszcze... Z taką dawką energii i zróżnicowaniem nowy Organek może być świetnym towarzyszem długich podróży samochodowych. Jest to jeden z ciekawszych polskich albumów tego roku w kategorii muzyki lekkiej i przyjemnej. W nadchodzących zestawieniach na 100% będzie wysoko.

Artysta: Organek
Tytuł: Czarna Madonna
Wytwórnia: Mystic
Rok wydania: 2016
Gatunek: Alternatywa, Garage Rock, Blues Rock
Czas trwania: 46:07

Ocena muzyki
Poziomy7

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Zenobi
A ja kupiłem cały dzielony system Marantza, bo chciałem. I do kina i do stereo. MM7025, MM7055, MM8077, AV7703 (wymieniam na AV8805), NA7004, CD6006, DV4003, UD...
MIR
Jakiś namiar na ten serwis?
Rav
Naprawę paska bez problemu załatwisz w serwisie prowadzonym przez pana Kołodzieja w Gorzowie Wielkopolskim. Z klapką może być gorzej.
stereolife
Dziękujemy za obszerny i bardzo ciekawy komentarz. Do tematu zapewne jeszcze nie raz wrócimy, ale w tym przypadku zależało nam na stworzeniu czytelnego przewodn...
Tomasz
Warto dodać, że prąd spoczynkowy w klasie A jest stały tylko w przypadku braku sygnału muzycznego. Jeśli podamy sygnał na wejście wzmacniacza, prąd spoczynkowy ...

Cytaty

WalterPater.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.