Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Fufanu - Sports

Fufanu - Sports

Gdyby można było z czystym sumieniem oceniać płyty tylko i wyłącznie po okładce, to z pewnością z własnej, nieprzymuszonej woli po "Sports" nigdy bym nie sięgnął. Pewnie świat by się od tego nie zawalił, ale ominąłby mnie całkiem spory kawałek interesującej muzyki stworzonej praktycznie na końcu świata. Na przestrzeni ostatnich lat Islandia z coraz większym przytupem wchodzi na muzyczne salony. Od dawna bardzo znana i szanowana jest chociażby Björk. Oddanych fanów i renomę w świecie ma Sigur Rós. W kręgach metalowych popularność już dawno zdobył Sólstafir. Od jakiegoś czasu do elity próbuje przebić się Fufanu.

Zespół powstał w Reykjaviku w 2009 roku na gruzach duetu Captain Fufanu, który tworzył techno. Lekko dziwi zatem kierunek, w którym skierowała się obecna odsłona zespołu. Według różnych źródeł Fufanu to aktualnie alternatywa, synthpop, indie rock czy nawet post punk. Słuchając otwierającego album utworu tytułowego skłaniałbym się ku tej ostatniej opcji. "Sports" momentami ociera się o twórczość Killing Joke z czasów "Revelations" i "Fire Dances". Z kolei drugi na track liście "Gone For More" to już klimaty, którym przypiąć można by łatkę Depeche Mode. Wcale nie zdziwiłbym się też gdyby taki utwór nagrała ekipa The Chemical Brothers. Mocny miks? Pewnie!

Najfajniejsze jest to, że takie skrajne skojarzenia towarzyszą słuchaczowi praktycznie podczas słuchania całego "Sports". Synthpopem aż ocieka "Tokyo". Kolejna nutka Depechów pojawia się w "Just Me". "Bad Rockets" mogłaby nagrać ekipa Gorillaz na któryś z ich dwóch pierwszych albumów. "You Fool" brzmi jakby palce maczali w nim członkowie A-Ha. I tak praktycznie w każdym utworze bez problemu odnajdziemy skojarzenia z czymś, co już kiedyś słyszeliśmy. Co ciekawe wtórność ta wcale nie jest wadą "Sports".

Zespół w wyraźny i oczywisty sposób nawiązuje do grania sprzed ponad 20-30 lat. Wychodzi mu to dobrze, materiał zawarty na krążku przywołuje wspomnienia dawnych lat. Są to wspomnienia jak najbardziej pozytywne. Czego chcieć więcej? Chyba tylko tego, aby zespół ze swoją muzyką dotarł do szerszego grona odbiorców, bo na razie nie zapowiada się na powtórkę sukcesu Björk czy Sigur Rós.

Artysta: Fufanu
Tytuł: Sports
Wytwórnia: One Little Indian Records
Rok wydania: 2017
Gatunek: Alternatywa, Post Punk, Synthpop
Czas trwania: 43:19

Ocena muzyki
Poziomy6

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Zenobi
A ja kupiłem cały dzielony system Marantza, bo chciałem. I do kina i do stereo. MM7025, MM7055, MM8077, AV7703 (wymieniam na AV8805), NA7004, CD6006, DV4003, UD...
MIR
Jakiś namiar na ten serwis?
Rav
Naprawę paska bez problemu załatwisz w serwisie prowadzonym przez pana Kołodzieja w Gorzowie Wielkopolskim. Z klapką może być gorzej.
stereolife
Dziękujemy za obszerny i bardzo ciekawy komentarz. Do tematu zapewne jeszcze nie raz wrócimy, ale w tym przypadku zależało nam na stworzeniu czytelnego przewodn...
Tomasz
Warto dodać, że prąd spoczynkowy w klasie A jest stały tylko w przypadku braku sygnału muzycznego. Jeśli podamy sygnał na wejście wzmacniacza, prąd spoczynkowy ...

Cytaty

AldousHuxley.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.