Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Cypress Hill - Elephants On Acid

  • Kategoria: Inne
  • Karol Otkała

Cypress Hill - Elephants On Acid

Mój etap fascynacji hip-hopem przypadł na okolice przełomu wieku, kiedy to ekipa Cypress Hill najlepsze lata miała już za sobą. I tak jak wydany w 2000 roku "Skull & Bones" przynosił jeszcze sporo dobrej muzyki i powiew świeżości, tak dalej było już zdecydowanie gorzej. "Stoned Riders" był nijaki i praktycznie całkowicie zatracił ducha zespołu, "Till Death Do Us Part" prezentował się jeszcze słabiej. Szczytem marazmu był wydany w 2010 roku, przekombinowany "Rise Up" z gościnnym udziałem milionów artystów. Po nim nastąpiła długa cisza. Nigdy nie uważałem się za fana Cypressów, ale spędziłem z nimi wiele czasu i pewien sentyment po starych czasach pozostał, dlatego sporadycznie wracam do pierwszych pięciu albumów. Pogodziłem się również (całkowicie bez problemu) z tym, że to już prawdopodobnie koniec i nic nowego, a już tym bardziej dobrego od Cypress Hill nie usłyszymy. Wieść o tym, że po ośmiu latach przerwy pojawi się nowy materiał, była dla mnie sporym zaskoczeniem.

Niewielki apetyt po części podsyciły zapowiedzi albumu. "Band Of Gypsies" jest utworem naprawdę solidnym i ma w sobie coś z ducha sprzed ponad dwudziestu lat. Druga zapowiedź szokuje. "Muggs Is Dead" nie da się opisać - tego utworu trzeba posłuchać. Swoją drogą wypuszczenie tego utworu jako promo "Elephants On Acid" było bardzo odważnym ruchem. W "Crazy" wróciliśmy już na właściwe tory. Utwór jest zbliżony do klimatu już po wkroczeniu w nowe millenium, jednak wypada zdecydowanie lepiej, niż przykładowo "What's Your Name?", który swego czasu był mocno promowany. Czwarta zapowiedź - "Locos" - to już typowo lata 90. Przedpremierowe utwory wypadły solidnie, zatem mogliśmy liczyć na dobry album. Ale czy taki otrzymaliśmy?

Pierwsze, co rzuca się w oczy w przypadku "Elephants On Acid" to ilość utworów. Zespół przygotował dla słuchaczy aż 21 nowych kompozycji. Dużo, nie? Jednak 7 z nich to krótkie, instrumentalne przerywniki trwające średnio po kilkadziesiąt sekund. Czy są tu potrzebne? Niekoniecznie, jednak nie przeszkadzają w odbiorze całego albumu. A ten, co może lekko zaskakiwać, jest pozytywny. Ekipie Cypress Hill udało się stworzyć bardzo solidne wydawnictwo, które może i do zespołowego kanonu nie wejdzie, ale nie powoduje u słuchacza takiego rozczarowania, jakie wzbudzał "Rise Up". Muggsowi udało się obudzić w podkładach ducha sprzed ćwierć wieku - coś, czego tak brakowało na poprzednim wydawnictwie. "Elephants On Acid" to płyta gęsta, ciężka, psychodeliczna, zadymiona. Niektóre fragmenty albumu brzmią jak zagubione utwory z lat 93-98. "Put Em In The Ground" powoduje duży uśmiech na twarzy, podobnie jest z "Warlord" i "Pass The Knife". Stary, dobry Cypress Hill wrócił.

Pozytywne emocje wzbudza nawet banalny "Oh Na Na", który przypomina mi "Dr. Greenthumb", chociaż to raczej luźne skojarzenie. A tych na "Elephants On Acid" jest zdecydowanie więcej. Fakt, nie jest to wybitne wydawnictwo. Nie załapie się nawet do pierwszej piątki jeśli chodzi o ten zespół. Z pewnością jest to jednak udany powrót po ponad 15 latach marazmu. Powrót na tyle udany, że musiałem przeprosić się z zespołem, który skreśliłem już wiele lat temu. W tegorocznych podsumowaniach Cypress Hill wysoko nie zajdzie, ale osoby, które na przestrzeni lat miały coś wspólnego z tym zespołem, z pewnością się nie zawiodą.

Artysta: Cypress Hill
Tytuł: Elephants On Acid
Wytwórnia: BMG
Rok wydania: 2018
Gatunek: Hip-Hop
Czas trwania: 51:47

Ocena muzyki
Poziomy6

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

pawel1965
No i może być fajnie? Może. Brawo Audiolab!
Mama
Jestem z Was dumna i oby tak dalej!
Okobogee
Witam szanowne grono. Posiadam nowo zakupiony wzmacniacz Myryad Z240, jego moc znamionowa to 2 x 63 W/8 Ω lub 2 x 102 W/4 Ω. Myślałem aby go podłączyć pod głośn...
Paweł
Miło poczytać. Dobre, bo polskie, jest się czym pochwalić. Trzymam kciuki:)
Piotr
Uważam, że oprócz zasygnalizowanych tematów opisujących wzmacniacze, niezwykle ważna jest charakterystyka poziomu zniekształceń w funkcji oddawanej mocy. Najlep...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audiolab 6000A

Audiolab 6000A

Ze sprzętem hi-fi jest trochę jak z ludźmi. Niektórzy bardzo dużo mówią, starają się być wszędzie i generować wokół siebie mnóstwo hałasu, z czego niestety niewiele wynika. Od czasu do...

Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które...

Melodika BL30 MKIII

Melodika BL30 MKIII

Na rynku zestawów głośnikowych zrobiło się ostatnio strasznie gęsto. Ich producenci walczą nie tylko o względy klientów szukających sprzętu hi-endowego. Raz po raz przypominają sobie o segmencie budżetowym, wprowadzając kolumny...

Bannery boczne

Partnerzy StereoLife

Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.