Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Interkonekt do systemu Hegla

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Interkonekt do systemu Hegla

Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z prośbą o poradę, w nadziei, że poruszona przeze mnie kwestia jest już przez Redakcję StereoLife dobrze przetestowana. Ostatnio w moim systemie pojawiła się końcówka mocy Hegel H20, która zastąpiła Yamahę A-S2100. Mój zestaw, pewnie jak i u wielu innych audiofilów, rozwijał się powoli i ewolucyjnie. Po okresie fascynacji płytami CD przyszedł czas na pliki i do wspomnianego zestawu Yamahy (oprócz A-S2100 był to jeszcze CD-S2100 z możliwością wykorzystania przetwornika C/A po kablu USC i koncentrycznym) doszedł Lumin U1 Mini. Z biegiem czasu postanowiłem poprawić co nieco i dołożyłem przetwornik Hegel HD30. Teraz, podobnie jak Państwo, doszedłem do wniosku, że wzmacniacz zintegrowany nie jest w tym układzie wymagany i zdecydowałem się na Hegla H20 (pewnie entuzjastyczna recenzja StereoLife jakiś wpływ na to miała). W moim systemie pracują interkonekty Cardas Sky Clear XLR (analogowy) oraz Albedo Digital BNC (cyfrowy). Chciałem ich używać dalej, ale pojawił się mały problem, którego wcześniej nie przewidziałem. Interkonekty Cardasa są za krótkie (0,5 m), podczas gdy rozstaw gniazd w H20, jak i usytuowanie przetwornika i końcówki (na oddzielnych blatach) powodują, że kabel powinien być dłuższy. Pojawiła się konieczność wymiany interkonektu. Przy tej okazji nie chciałbym popełnić błędu, więc proszę o wskazanie, jakie kable wziąć pod uwagę.

Upgrade dla Audio Physiców Tempo VI

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Upgrade dla Audio Physiców Tempo VI

Dzień dobry. Proszę o poradę dotyczącą wymiany wzmacniacza w systemie składającym się z kolumn Audio Physic Tempo VI, wzmacniacza Baltlab Epoca 1v3, odtwarzacza Linn Ikemi, kompletu kabli Nordost Red Dawn i Neel N14E Gold oraz kondycjonera PAL Powerbox v.2. Moją prośbę, a właściwie decyzję zainspirował test kolum Audio Physic Tempo 35, a to dlatego, że w teście znalazły się ciekawe odniesienia do posiadanych przeze mnie Tempo 6. Pierwsze dotyczą wykorzystania potencjału kolumn, a drugie pewnych cech tych kolumn, które zauważam czasami w moim systemie. Konkretnie chodzi o fragment mówiący, że średnicę Tempo VI można było odebrać jako "chłodną, czasami nawet nieprzyjemną, w każdym razie daleką od romantycznego ciepła". To opisuje dobrze wrażenia, gdy na swoim systemie zaczynam głośniej słuchać nagrań z udziałem chóru, orkiestry symfonicznej czy śpiewaków operowych.

Przetwornik dla dwóch źródeł

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Przetwornik dla dwóch źródeł

Szanowna Redakcjo, wraz z najlepszymi życzeniami przesyłam prośbę o poradę. Mój system powstawał przez wiele lat. Obecny zestaw to wzmacniacz Accuphase E-800, odtwarzacz DP-600, streamer Rose RS250, kolumny Avalon Idea, okablowanie Zavfino oraz Enerr. W odtwarzaczu został wymieniony laser na oryginalny nowy, bo zaczęły się problemy z odczytywaniem warstwy SACD. Teraz jest dobrze, ale ponieważ nie wiadomo, jak dalej będzie się on zachowywał, zakupiłem dość korzystnie transport vintage Accuphase DP-80 ze świetnym transportem Sony KSS 190A. Nie chcę pozbywać się DP-600, bo to był prezent na rocznicę ślubu i ma wartość sentymentalną. Transport DP-80 z założenia miał być alternatywą, gdyby coś się działo z DP-600, ale mam wrażenie, że po działaniach Jarka gra lepiej od transportu w DP-600. Teraz podłączam go do przetwornika C/A w DP-600 przewodem koaksjalnym (Ricable). I tu powstaje zagwozdka. Czy dokupienie zewnętrznego DAC-a, byłoby znaczącą poprawą w stosunku do przetwornika w hi-endowym odtwarzaczu SACD? Głównym źródłem muzyki są płyty CD, a nie pliki, więc wszelkie opcje związane z próbkowaniem nie mają dużego znaczenia. Chodzi mi o dźwięk ze "starego" odtwarzacza Accuphase.

Wzmacniacz do Audiovectorów QR3

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Wzmacniacz do Audiovectorów QR3

Szanowna Redakcjo, jakiś czas temu wymieniając stary system kina domowego na nieco budżetowe, ale całkiem przyjemnie grające stereo postawiłem na kombinację wzmacniacza NAD C388 i kolumn Audiovector QR3. Niejako z rozpędu kupiłem też odtwarzacz NAD C568 - moduł BluOS działa fajnie, ale jednak lubię wrzucić płytę do napędu. Pozostałe elementy mojego systemu to gramofon Audio-Technica AT-LP5 z wkładką Ortofon 2M Blue, kondycjoner Audioquest Niagara 1200 i kabel Audioquest Thunder, kabel zasilający do wzmacniacza Audioquest Monsoon, kabel zasilający odtwarzacz CD Isotek Initium, kable głośnikowe Tellurium Q Black II, interkonekt Tellurium Q Black oraz interkonekt do gramofonu Pro-Ject Connect It CC. Nie powiem, żeby NAD źle grał, ale... Ostatnio wpadłem na sprzęt Unison Research i całkiem spodobała mi się koncepcja łączenia lamp i tranzystorów. Nie wiem, czy nie będzie to droga w stronę "lepsze jest wrogiem dobrego", ale chcąc poszerzyć nieco scenę i dodać trochę więcej środka, masy i dynamiki (szczególnie przy niższych poziomach głośności) zacząłem się zastanawiać nad modelami Unico Primo i Unico Nuovo (wzmacniacz i odtwarzacz CD). Ponieważ testowaliście niemal wszystkie komponenty mojego systemu, może moglibyście mi podpowiedzieć, czy sprzedawanie ciągle dosyć nowego zestawu i dokładanie do sprzętu Unisona ma sens? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i sugestie. Pozdrawiam!

Kolumny do 12-metrowego pokoju

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Kolumny do 12-metrowego pokoju

Szanowna Redakcjo, szukam wysokiej klasy monitorów do zaadaptowanego akustycznie pomieszczenia o powierzchni 12 m². Zainteresowałem się monitorami Equlibrium Nano, ale niestety okazało się, że z trzech wyprodukowanych par dwie pracują u Państwa w redakcji, a producent zapiera się, że więcej nie wyprodukuje. W niedalekiej przyszłości w jego ofercie ma się pojawić nowy produkt, kolumna do niewielkich pomieszczeń, tyle że nie na głośnikach Scan-Speaka, co może powodować, że będą mi się mniej podobały. Obecnie używam kolumn Studio 16 Hertz Arcada 2.5 Signature. Wszystko jest dobrze, zestawy te odpowiadają mi brzmieniowo, natomiast brakuje mi dobrze zdefiniowanej sceny oraz niskie częstotliwości są nieco odklejone od od wysokich i średnich. Czy mogę poprosić podpowiedzi do odsłuchu?

Ostatnie komentarze

 • Andrzej

  @Piotr - Niestety wcale nie jest tak różowo. Zbadałem temat dokładnie, gdy wpadłem na pomysł zbudowania systemu w swojej koronawirusowej, domowej pracowni (sypialni). W cenie 3000-6000 zł wybór jest spory, ale jeśli chcesz pójść wyżej i uzyskać dźwięk odpowiadający jakościowo podłogówkom podpadający...
  0
Zobacz inne komentarze

Monitory do systemu Onkyo

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Monitory do systemu Onkyo

Szanowna Redakcjo, pozwalam sobie zwrócić się do Państwa z kilku powodów - po pierwsze na łamach Państwa magazynu znalazłem recenzję wzmacniacza, który posiadam (zdecydowałem się nań po lekturze owego artykułu i jestem bardzo zadowolony), po drugie zaś napisali Państwo również recenzje sporej części kolumn, na które spoglądam teraz. Nie oczekuję "wyroku" (te kolumny na 100% zagrają idealnie), a raczej pewnego ukierunkowania w poszukiwaniach, tym bardziej, że jeśli miałbym umawiać się na odsłuchy, wolałbym robić to w sposób bardziej ukierunkowany, ponieważ w Olsztynie nie bardzo mam gdzie. Posiadane przeze mnie obecnie Monitory Audio Bronze 2 pomyślane były jako uzupełnienie miniwieży Onkyo CR-575D. Po zmianie sprzętu zostały i grają nadal całkiem nieźle, ale czas na zmianę.

Kolumny do NAD-a C368

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Kolumny do NAD-a C368

Dzień dobry. Potrzebuję Państwa porady. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany swoich kolumn głośnikowych Tonsil Siesta. Im bardziej zagłębiam się w temat, tym wiem mniej - taki paradoks. W poszukiwaniu ciekawych propozycji natknąłem się na Wasz test kolumn Kudos Cardea C2, który mnie bardzo urzekł. Generalnie szukałem czegoś tańszego, ale u dystrybutora jest dostępna jeszcze jedna para w atrakcyjnej i na nią mógłbym się szarpnąć. Pierwotnie myślałem o Pylonach Diamond 25, ale wydaje mi się że Kudosy będą bardziej "rasowe dźwiękowo". Polecono mi również Acoustic Energy AE509 w podobnej cenie, ale nie wiem, co o tym sądzić. Mój wzmacniacz to NAD C368 + MDC Bluos, źródło dźwięku to gramofon, TIDAL, pliki cyfrowe, pomieszczenie około 18 m², mało ustawne, kolumny stoją około 80 cm od ściany, a jedna dodatkowo 20 cm przy bocznej ścianie. Nie mam możliwości innego ustawienia. Muzyka, której słucham, to głównie elektronika (psy, goa trance, ambient, psybient, downtempo), ale też i inne gatunki się zdarzają (Kazik/Kult, Lao Che, Lana del Rey, Imagine Dragons, Rammstein, muzyka filmowa). Zależy mi na dobrej dynamice i szczegółowości dźwięku przy niskiej głośności (przeważnie nie słucham muzyki zbyt głośno), wysokiej jakości wysokich i średnich tonów (tego mi brakuje w Tonsilach) i w miarę nisko schodzącym basie. Proszę o poradę, czy zmierzam w dobrym kierunku, kupując te Kudosy. Niestety mieszkam w małej miejscowości i nie mam możliwości posłuchania różnych kolumn, muszę się zdać na opinię innych. Sam też nie jestem osłuchany i wybredny, jednak chciałbym kupić kolumny nietuzinkowe, żeby miały w sobie to coś i dawały radość ze słuchania. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Upgrade dla Triangli Comète EZ

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Upgrade dla Triangli Comète EZ

Szanowna Redakcjo, to mój pierwszy mail do Państwa, tak wiec na początku chciałbym serdecznie podziękować za prace, serce i pasje, które wkładają Państwo w prowadzenie tego portalu oraz edukowanie społeczności (Państwa poradniki są fantastyczne i zasługują na osobne słowa podziękowań). Regularnie czytam testy w fachowych magazynach drukowanych oraz internetowych, polskich oraz zagranicznych, i szczerze stwierdzam, ze najwyżej cenię (i z największą przyjemnością czytam) właśnie Państwa. Od dawna zamierzałem napisać Państwu słowo podziękowania i uznania, a wiec niniejszym to czynię. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego piszę. Chciałbym się mianowicie zwrócić do Państwa z prośbą o poradę. Mój główny pokój odsłuchowy zorganizowany jest w sypialni o powierzchni 15-16 metrów kwadratowych, z wykonaną (podstawową) adaptacją akustyczną - dyfuzory Schroedera za głośnikami, podstawowe skyline'y na środku przedniej ściany, na ścianie tylnej fotopanel tłumiący z wełny 10 cm za miejscem odsłuchu, do tego regały z książkami na ścianach - wszystko praktycznie wyeliminowało problemy z echem. Mój aktualny system to Bluesound Node 2i jako źródło (korzystam z TIDAL-a, przede wszystkim w jakości MQA), przetwornik Chord Qutest podłączony optycznie z Bluesoundem, wzmacniacz Leben CS-300F, głośniki Triangle Comète EZ na firmowych podstawkach obciążonych piaskiem, stojących dodatkowo na granitowych płytach, okablowanie od przetwornika do wzmacniacza srebrne (kable od pana Andrzeja Witka na zmianę z Argentum), kable głośnikowe Auditorium 23. Do tego na ciszę nocną słuchawki AKG K701.

Wzmacniacz dla Meze 99 Neo

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Wzmacniacz dla Meze 99 Neo

Witam serdecznie. Piszę do Państwa z prośbą o poradę. Pod wpływem bardzo ciekawej recenzji pana Tomasza Karasińskiego, postanowiłem nabyć słuchawki Meze 99 Neo. Przy okazji, chciałbym podziękować za niezmiernie rzeczowy, ale i przystępny sposób, w jaki pan Tomasz odniósł się do tematu. Ale do rzeczy. Jako osoba kochająca muzykę, ale średnio zorientowana w tematach audiofilskich, chciałbym zapytać o dwie sprawy. Posiadam zestaw, który nie jest być może szczytem marzeń, ale na moje potrzeby zupełnie wystarcza, a mianowicie odtwarzacz Marantz CD5005 oraz wzmacniacz PM6006. Zazwyczaj słucham muzyki na głośnikach Bowers & Wilkins 685 S2, które również zaspokajają moje potrzeby. Zastanawiam się jednak czy ma sens szukanie dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego do takiego zestawu, a jeśli tak, to jakiego. Słucham dość dużo muzyki elektronicznej i filmowej. Kiedy podłączam moje Meze do wzmacniacza, jestem zadowolony z efektu, ale wiem również, że odpowiednio dobrany wzmacniacz słuchawkowy potrafi wydobyć ze słuchawek jeszcze lepsze brzmienie. Czytałem sporo dobrego o wzmacniaczu Schiit Magni 3. Myślałem również o wzmacniaczach przenośnych typu hybrydowego. Wydają się dość praktycznym rozwiązaniem. Pytanie tylko czy warto inwestować w taki sprzęt przy zestawie, który posiadam. Moje drugie pytanie dotyczy kabla to tych słuchawek. Na stronie producenta można nabyć dwa rodzaje kabla, który w założeniu ma dodatkowo uprzyjemniać doznania słuchowe. Ciekawi mnie czy mieliście Państwo okazję je testować i czy jest to zabieg warty wydanych pieniędzy. Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytania oraz przepraszam jeśli wydały się nieco naiwne lub amatorskie. Serdecznie pozdrawiam!

Ostatnie komentarze

 • Kamil

  Polecam również zainteresować się wzmacniaczami słuchawkowymi producenta Questyle, według mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Mają świetne brzmienie i są bardzo dobrze wykonane. Jestem posiadaczem modelu CMA600i i dla mnie jest to już urządzenie docelowe j...
  0
Zobacz inne komentarze

Czym karmić DAC-a - komputer czy streamer?

 • Kategoria: Listy
 • StereoLife

Czym karmić DAC-a - komputer czy streamer?

Szanowni Państwo, jestem audiofilką i nurtruje mnie pewne pytanie dotyczące użytkowania wzmacniacza słuchawkowego, który jednocześnie posiada przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC). Jest to urządzenie marki Audio gd, model Master 11. Czy lepiej, to znaczy bardziej prawidłowo powinno się używać go w połączeniu z komputerem (w moim wypadku jest to MacBook Air), czy może lepiej będzie podłączyć go do streamera? A streamer również posiadam, jest to Pioneer N-50AE. Z tego, co zdążyłam się zorientować, bardziej audiofilskim rozwiązaniem jest używanie wzmacniacza słuchawkowego poprzez podłączenie go do streamera, a dodam jeszcze, że przede wszyskim słucham muzyki z TIDAL-a, więc wydaje mi się, że taki system powinien dać mi lepsze brzmienie, ale z kolei w sieci ciągle widzę, że audiofile połączają swoje wzmacniacze słuchawkowe do komputerów. Co powinnam wybrać - komputer czy streamer? Byłabym Państwu bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Ostatnie komentarze

 • Jaro

  W tym przypadku, aż się prosi zainstalowanie na MacBooku aplikacji Audirvana, która jest przystosowana do bezprzewodowego strumieniowania na Pioneera.
  1
Zobacz inne komentarze

Nowe testy

Poprzedni Następny
Focal Aria Evo X N°1

Focal Aria Evo X N°1

Zwyczajny styczniowy wieczór. Spokój, cisza, człowiek nawet chciałby gdzieś wyjść, ale pogoda do niczego. Nie dość, że temperatura w okolicach zera, to jeszcze wieje i pada, a potem zamarza. Z...

Tellurium Q Statement II

Tellurium Q Statement II

Wojna, pandemia, kryzys, katastrofa klimatyczna, wszechobecna zgnilizna, korupcja, zapaść ekonomiczna, degrengolada moralna, złodziejstwo, upadek autorytetów, instytucji, rządów, cywilizacja śmierci. Jeśli wierzyć mediom głównego nurtu, tak w dużym skrócie wygląda świat,...

Final Audio Design A5000

Final Audio Design A5000

Japońską firmę Final Audio Design kojarzymy niemal wyłącznie ze słuchawkami, ale kiedy prześledziłem jej historię, zrobiło mi się przykro, że manufaktura mająca swoją siedzibę w mieście Kawasaki zajmuje się obecnie...

Komentarze

Gość
Posłuchaj Tannoyów. Ładnie grają ich monitory. Do takiego pokoju będą dobre B&W, KEF, Eltax, Focal, jest tego od groma.
Andrzej
@Piotr - Niestety wcale nie jest tak różowo. Zbadałem temat dokładnie, gdy wpadłem na pomysł zbudowania systemu w swojej koronawirusowej, domowej pracowni (sypi...
Piotr
Myślę, że że jest wiele niezłych zestawów głośnikowych do tak mikrego pomieszczenia. Głupotą jest trzymać się kurczowo jednej firmy.
a.s.
Mnie poza 0db na YouTubie i tego StereoLife oraz Audio nic więcej nie potrzeba. W Audio ważne dla mnie są pomiary kolumn.
Cezar
Zalecaną odległość kolumny od ściany mierzymy od przedniej ( z głośnikami), czy tylnej ścianki kolumny?

Płyty

Organek - MTV Unplugged

Organek - MTV Unplugged

Chyba nie będzie dużym nadużyciem stwierdzenie, że seria MTV Unplugged najlepsze lata ma już za sobą. Wszystkie największe koncerty, do...

Newsy

Tech Corner

Roon - Nowa jakość streamingu

Roon - Nowa jakość streamingu

Z badań i raportów dotyczących udziału poszczególnych nośników i platform w rynku muzycznym wynika, że pliki i serwisy streamingowe wyprzedzają konkurencję o kilka okrążeń. Temat nośników fizycznych wydaje się zamknięty i nawet ogarniająca cały świat moda na winyle i gramofony nie jest w stanie odwrócić losów tej wojny. O ile...

Poradniki

Listy

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Cytaty

CarlosRuizZafon.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.