Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Diesis Audio w Hi-Tonie

 • Kategoria: Reportaże
 • Tomasz Karasiński

Diesis Audio w Hi-Tonie

Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo nietypowej i niezwykle ciekawej prezentacji. Była nietypowa ponieważ trwała zaledwie jeden dzień i została zorganizowana specjalnie z myślą o nas, a ciekawa dlatego, że jej bohaterami były bardzo oryginalne urządzenia włoskiej firmy Diesis Audio. Marka jest u nas praktycznie nieznana, natomiast w rodzimym kraju zdążyła zaklepać sobie miejsce w hi-endowym światku, a od kilku lat prezentuje swoje produkty na międzynarodowych wystawach, w tym HiFi Deluxe organizowanej w Monachium równolegle z High Endem. Zainteresowanie klientów tymi niecodziennymi wynalazkami przełożyło się na rozpoczęcie dystrybucji w kilku europejskich krajach - Francji, Hiszpanii i Rosji.

Założyciele firmy - Giuseppe i Giulio - nie poprzestają na tym i chcą zarażać swoją pasją coraz więcej osób. Dlatego przez ostatnich kilka miesięcy dopracowywali detale niektórych produktów, po czym wybrali się w podróż, aby pokazać je audiofilom i ludziom z branży. Na ich mapie znalazły się tylko dwa przystanki - siedziba magazynu Mono & Stereo w niedalekiej Słowenii oraz salon Hi-Ton Home of Perfection w Warszawie, w którym odbyła się prezentacja zorganizowana specjalnie dla naszej redakcji. Skoro panowie postanowili zapakować się ze swoim sprzętem do samochodu i przejechać pół Europy, nie mogliśmy odmówić i mimo natłoku obowiązków stawiliśmy się na odsłuchy. I nie żałujemy.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Giuseppe i Giulio to przede wszystkim bardzo sympatyczni goście, których zamiłowanie do muzyki i sprzętu audio jest widoczne od razu. Nawet kiedy sprzęt leżał jeszcze spakowany w bagażniku, ze sposobu w jaki o nim opowiadali można było wywnioskować, że po prostu tym żyją, wierzą w słuszność przyjętej przez siebie, i dodajmy - nieco oryginalnej - koncepcji, a także uwielbiają słuchać rozmaitej muzyki na różnym sprzęcie. Po krótkiej rozmowie i obowiązkowej kawie zabrali się do rozstawiania urządzeń, które przywieźli ze sobą z dalekiego Spoleto - pięknego miasteczka w prowincji Perugia. Gwoździem programu były kolumny Caput Mundi, a napędzał je wzmacniacz Evento 20-11.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby zdać sobie sprawę z tego, że mamy tu do czynienia z czymś bardzo oryginalnym. Wszystkie zestawy głośnikowe w ofercie Diesis Audio to konstrukcje zbudowane na odgrodach, a więc dipolowe - otwarte zarówno z przodu, jak i z tyłu. Uzupełnieniem głośników dynamicznych jest tubowy przetwornik kompresyjny obsługujący zakres średnich i wysokich tonów. Całość robi piorunujące wrażenie wizualne. Jak twierdzą sami konstruktorzy, głośniki zbudowane na odgrodach mają wiele zalet, ale są niesłychanie wymagające jeśli chodzi o jakość samych przetworników, obudowy, zwrotnicy... Krótko mówiąc wszystkiego, co czyni ich dźwięk takim, a nie innym. Giuseppe i Giulio doskonale wiedzieli, jakie są plusy tego typu konstrukcji, a minusy postanowili zwalczyć na drodze długoletnich badań i przemyślanych rozwiązań technicznych. Według nich wiele firm stosujących to rozwiązanie popełnia podstawowy błąd polegający na stosowaniu zbyt lekkiej obudowy, która nie zapewnia głośnikom wystarczająco solidnego oparcia. A duże woofery wkręcone w mało stabilną ramkę zaczynają nią potrząsać i tracą energię, co objawia się płaskim, pozbawionym wyrazu brzmieniem bez niskich tonów. Tutaj ma być inaczej ponieważ obudowy wykonano z betonu. Tak, tak - panowie po prostu się nie szczypali i postanowili zastosować materiał wyjątkowo ciężki, a przy tym dający się formować w piękne kształty.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Betonowa obudowa jest pokrywana sztuczną skórą, a wizualnym i brzmieniowym uzupełnieniem całości są drewniane i metalowe płyty umieszczone odpowiednio z przodu i z tyłu deski głośnikowej. Pozwala to dodatkowo rozbić rezonanse całej konstrukcji. Ponieważ górny głośnik kompresyjny charakteryzuje się wysoką skutecznością, woofery współpracujące z nim musiały być dobrane z uwzględnieniem tego parametru. Podobno są to jednostki znalezione na rynku profesjonalnym, jednak na ich magnesach umieszczono logo Diesis Audio, więc amatorzy będą mieli problem z podrobieniem tego układu. Nie wspominając już o stopniu zaawansowania głośnika tubowego, zwrotnicy i innych, mniej widocznych elementów takich, jak nóżki, za pomocą których Włosi dostrajali brzmienie na miejscu. Przywieziona do Warszawy para Caput Mundi została wykończona czarną skórą i naturalnym drewnem, jednak klienci mogą zamawiać niemalże dowolne konfiguracje kolorystyczne. Najpopularniejsza jest podobno opcja z czarną skórą i białymi elementami ozdobnymi. Podczas odsłuchu kolumny zostały rozstawione tak, aby było widać całe ich wnętrze, jednak tył można zasłonić specjalną maskownicą. Tak czy inaczej, zestawy te wyglądają niesamowicie efektownie, a efektywność na poziomie 97 dB zapowiada równie ekscytujące wrażenia odsłuchowe.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Idealnym partnerem dla włoskich kolumn ma być integra Evento 20-11. Hybrydowa konstrukcja wykorzystuje lampy E88CC i tranzystory dostarczające moc 80 W na kanał przy ośmioomowym obciążeniu. To w zupełności wystarczy do napędzenia tak wydajnych zestawów głośnikowych. Wzmacniacz został zaprojektowany tak, aby pasował do kolumn nie tylko brzmieniowo, ale także stylistycznie. Zewnętrzną część jego obudowy wykonano z materiału o nazwie Corian, stosowanego do produkcji wytrzymałych blatów i innych elementów wyposażenia wnętrz. Pod spodem kryje się aluminiowa skrzynka z radiatorami widocznymi przez wycięcie w górnej płycie, w kształcie głośnika tubowego. Dwie spośród trzech widocznych lamp pracują w przedwzmacniaczu, natomiast trzecia służy jako bufor dla wyjścia liniowego. Dla każdej z nich przewidziano zabezpieczenie w postaci ażurowej pokrywki. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo hi-endowo. Konstruktorzy zadbali i najmniejsze szczegóły takie, jak odpowiedniej jakości gniazda czy zdalne sterowanie. Małe, wyspecjalizowane firmy produkujące zarówno tak nietypowe kolumny, jak i wzmacniacze, to nie lada rzadkość. Chociaż z punktu widzenia klienta może to być idealne posunięcie. Nie trzeba marnować czasu na szukanie idealnego połączenia elektroniki z głośnikami - tutaj wszystko zostało zrobione za nas, a dodatkową możliwość dopasowania brzmienia do naszych preferencji dają oczywiście łatwe w demontażu lampy.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Jak to wszystko grało? Powiedzmy wprost - spektakularnie. Jak nie przepadamy za głośnikami na odgrodach, tak w tym przypadku rozwiązanie to po prostu zadziałało tak, jak w teorii powinno. Choć ze względu na obecność systemu T+A z serii High Voltage, konstruktorzy nie mieli zupełnej dowolności jeśli chodzi o umiejscowienie kolumn w sali odsłuchowej, popracowali nad kątem ich dogięcia i wszystko ruszyło z kopyta. Był rewelacyjny, szybki i pełen materii bas, naturalny i bezpośredni środek pasma oraz niezwykle otwarty i napowietrzony zakres wysokich tonów. Ogromne wrażenie robiła stadionowa wręcz przestrzeń, wypełniająca dźwiękiem nie tylko pokój odsłuchowy, ale także sąsiednie pomieszczenia. Caput Mundi to jedne z tych kolumn, przed którymi nie trzeba się kłaniać ani siadać w jedynym słusznym miejscu, aby zrozumieć, o co w ich brzmieniu chodzi. Tutaj brzmienie jest praktycznie tak samo dobre bez względu na to, czy stoimy na wprost systemu, czy może obserwujemy wszystko z boku. Szybkość, dynamika i swoista lotność dźwięku pozostaje nienaruszona. Szczególnie dobrze wypadły nagrania akustyczne, a fortepian nabrał realnych, trójwymiarowych kształtów. Mówiąc obrazowo, zamykając oczy można było zobaczyć nie tylko artystę stukającego palcami w klawiaturę, ale także cały, majestatyczny instrument z młoteczkami, strunami i lekko uniesioną klapą.

Muszę przyznać, że dawno nie słyszałem tak przekonującego dźwięku. Zaprezentowany przez Włochów system nie miał problemu także z innymi gatunkami muzycznymi. Nawet w nagraniach rockowych możemy spodziewać się koncertowej dynamiki i namacalnej przestrzeni, z solidną dawką świetnie kontrolowanego i pozbawionego podbarwień basu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to brzmienie nieco specyficzne i dalekie od tego, co prezentują zwykłe, nudne głośniki dynamiczne w obudowach wentylowanych. To jest po prostu trochę inny świat, zarówno pod względem dynamiki i ogólnej energii przekazu, jak i stereofonii. Trzeba ten rodzaj grania polubić, aby w pełni go docenić. Rzecz w tym, że po takich doznaniach trudno się oprzeć wrażeniu, że tak powinny brzmieć naprawdę hi-endowe systemy stereo. Powinny wyrywać z butów i oferować coś zupełnie innego, świeżego i trudnego do powtórzenia. A tego ciężko jest nie lubić.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Mamy szczerą nadzieję, że ten jednodniowy odsłuch nie był naszym ostatnim spotkaniem z konstrukcjami włoskiej firmy. Podobno po powrocie do kraju Giuseppe i Giulio zaczną szykować dla nas zestaw, który ma zostać dostarczony do pełnego testu - najmniejsze podłogówki Ludos i wzmacniacz Evento 20-11. Jeśli tak się stanie, sprzęt ten prawdopodobnie również zostanie udostępniony do odsłuchów w Hi-Tonie, tym razem być może na dłużej;-)

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Komentarze

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nie przegap

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

To pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy audiofile. Początkujący miłośnicy dobrego brzmienia muszą znaleźć na nie odpowiedź podczas kupna pierwszego poważnego systemu stereo, natomiast ci bardziej doświadczeni wracają do niego przy każdej zmianie kolumn lub wzmacniacza. Optymalne współdziałanie tych dwóch elementów jest - obok właściwego dopasowania zestawów głośnikowych do wielkości i...

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć wzmacniacz lub źródło, a wyjątkowo zakręceni postawią na kable, akcesoria zasilające, a nawet stolik ze specjalnymi platformami antywibracyjnymi. Część melomanów odpowie jednak zupełnie inaczej. Ich zdaniem największy wpływ na brzmienie...

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show

Praktyczny przewodnik po wystawie Audio Video Show

W dniach 16-18 listopada w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Audio Video Show. Największa wystawa sprzętu audio-video w Polsce to wyzwanie nie tylko dla organizatorów, wystawców i dziennikarzy, ale także dla samych zwiedzających. W szczególności tych, którzy traktują imprezę bardzo poważnie i chcą wycisnąć z niej jak najwięcej. Stali bywalcy...

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Yamaha to jeden z producentów sprzętu hi-fi, którego logo kojarzą niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na jego obecność na popularnych amplitunerach, soundbarach, głośnikach bezprzewodowych i systemach mikro, ale także produktach związanych z domową aparaturą audio bardzo luźno albo wcale. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu kręgach, także wśród...

Nowe testy

Poprzedni Następny
AudioQuest DragonFly Cobalt

AudioQuest DragonFly Cobalt

Wraz ze zmieniającymi się potrzebami klientów, ewoluuje również oferta wielu producentów sprzętu audio. Coraz częściej widzimy wyraźne oznaki poszukiwania czegoś, co pozwoli dotrzeć danej marce do innej grupy odbiorców lub...

Vienna Acoustics Haydn Jubilee

Vienna Acoustics Haydn Jubilee

Producenci sprzętu audio uwielbiają świętować okrągłe rocznice. Chętnie podpinają się pod ważne daty w historii muzyki, urodziny sławnych artystów lub coroczne święta miłośników płyt winylowych. Wypuszczenie na rynek limitowanej edycji...

Sennheiser Ambeo Soundbar

Sennheiser Ambeo Soundbar

Soundbar Sennheisera... To ci dopiero kuriozum! Firma, która słynie z produkcji słuchawek i mikrofonów, nagle postanowiła wejść na rynek domowego sprzętu audio. Co więcej, zamiast oswoić się z tematem i...

Bannery boczne

Komentarze

Robson
Jestem posiadaczem Vienna Acoustics Haydn, tych pierwszych z przed 20 lat. Minęło już sporo czasu i ciągle czarują swoim brzmieniem i wyglądem. Posiadam również...
Zet
@audiofil - Określenie "profesjonalne wzmacniacze" nie ma zastosowania do domowego sprzętu. Słyszałeś zwykłą perkusję na żywo? Gdzie tam jest delikatna i subtel...
Sebastian
Świetna recenzja. Dziwne, że nikt nie dal komentarza, a tyle się Pan napracował opisując ten produkt. Szkoda, ze wcześniej nie zobaczyłem tej recenzji... Miałby...
Leszek
Pańskie przewidywania chyba zaczęły się sprawdzać. Na stronie targów pojawiły się nowe atrakcje, z czego połowa pod hasłem "przeżyjmy to jeszcze raz". MBL Radia...
Człowiek z wosku
Co mi się nie podoba, to z roku na rok coraz głośniej puszczane utwory. Wystawcy wzajemnie próbują się przekrzyczeć przez te karton-gipsowe ściany. Nie dość, że...

Płyty

Marillion - Seasons End

Marillion - Seasons End

Piąta płyta Marillion powstała w dość dramatycznych okolicznościach. Zespół zaczął ją nagrywać jeszcze w składzie z Fishem, ale podczas sesji...

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

 • Marantz announced the PM7000N, the company's first fully discrete integrated Hi-Fi amplifier with wireless music streaming capabilities. With HEOS Built-in, listeners can stream up to the highest resolution music from Amazon HD, Spotify, Pandora, TIDAL and more, or local music...

 • Remaining committed to Sonus Faber's mission of creating an immersive and realistic listening experience and eager to enhance the Voice of Sonus Faber, company's engineers have pushed the limits of their existing technical knowledge to bring to life a new...

 • Bowers & Wilkins, the leading global performance audio brand known for its innovative technology, today introduces the Formation Suite of wireless audio products for whole-home sound without compromise. The product suite seamlessly blends high-fidelity performance with convenience, redefining the industry...

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Poradniki

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Wywiady

Rafał Koc - Melodika

Rafał Koc - Melodika

Przeglądając archiwum wywiadów opublikowanych na łamach naszego magazynu, łatwo zauważyć, że najczęściej rozmawiamy z artystami i przedstawicielami firm zajmujących się...

Popularne artykuły

Vintage

Technics SP-15

Technics SP-15

Swego czasu sprzęt marki Technics był w naszym kraju niemalże synonimem luksusu. Japońska elektronika była postrzegana jako stuprocentowo niezawodna, a...

Cytaty

WieslawMysliwski.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.