Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Diesis Audio w Hi-Tonie

 • Kategoria: Reportaże
 • Tomasz Karasiński

Diesis Audio w Hi-Tonie

Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo nietypowej i niezwykle ciekawej prezentacji. Była nietypowa ponieważ trwała zaledwie jeden dzień i została zorganizowana specjalnie z myślą o nas, a ciekawa dlatego, że jej bohaterami były bardzo oryginalne urządzenia włoskiej firmy Diesis Audio. Marka jest u nas praktycznie nieznana, natomiast w rodzimym kraju zdążyła zaklepać sobie miejsce w hi-endowym światku, a od kilku lat prezentuje swoje produkty na międzynarodowych wystawach, w tym HiFi Deluxe organizowanej w Monachium równolegle z High Endem. Zainteresowanie klientów tymi niecodziennymi wynalazkami przełożyło się na rozpoczęcie dystrybucji w kilku europejskich krajach - Francji, Hiszpanii i Rosji.

Założyciele firmy - Giuseppe i Giulio - nie poprzestają na tym i chcą zarażać swoją pasją coraz więcej osób. Dlatego przez ostatnich kilka miesięcy dopracowywali detale niektórych produktów, po czym wybrali się w podróż, aby pokazać je audiofilom i ludziom z branży. Na ich mapie znalazły się tylko dwa przystanki - siedziba magazynu Mono & Stereo w niedalekiej Słowenii oraz salon Hi-Ton Home of Perfection w Warszawie, w którym odbyła się prezentacja zorganizowana specjalnie dla naszej redakcji. Skoro panowie postanowili zapakować się ze swoim sprzętem do samochodu i przejechać pół Europy, nie mogliśmy odmówić i mimo natłoku obowiązków stawiliśmy się na odsłuchy. I nie żałujemy.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Giuseppe i Giulio to przede wszystkim bardzo sympatyczni goście, których zamiłowanie do muzyki i sprzętu audio jest widoczne od razu. Nawet kiedy sprzęt leżał jeszcze spakowany w bagażniku, ze sposobu w jaki o nim opowiadali można było wywnioskować, że po prostu tym żyją, wierzą w słuszność przyjętej przez siebie, i dodajmy - nieco oryginalnej - koncepcji, a także uwielbiają słuchać rozmaitej muzyki na różnym sprzęcie. Po krótkiej rozmowie i obowiązkowej kawie zabrali się do rozstawiania urządzeń, które przywieźli ze sobą z dalekiego Spoleto - pięknego miasteczka w prowincji Perugia. Gwoździem programu były kolumny Caput Mundi, a napędzał je wzmacniacz Evento 20-11.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby zdać sobie sprawę z tego, że mamy tu do czynienia z czymś bardzo oryginalnym. Wszystkie zestawy głośnikowe w ofercie Diesis Audio to konstrukcje zbudowane na odgrodach, a więc dipolowe - otwarte zarówno z przodu, jak i z tyłu. Uzupełnieniem głośników dynamicznych jest tubowy przetwornik kompresyjny obsługujący zakres średnich i wysokich tonów. Całość robi piorunujące wrażenie wizualne. Jak twierdzą sami konstruktorzy, głośniki zbudowane na odgrodach mają wiele zalet, ale są niesłychanie wymagające jeśli chodzi o jakość samych przetworników, obudowy, zwrotnicy... Krótko mówiąc wszystkiego, co czyni ich dźwięk takim, a nie innym. Giuseppe i Giulio doskonale wiedzieli, jakie są plusy tego typu konstrukcji, a minusy postanowili zwalczyć na drodze długoletnich badań i przemyślanych rozwiązań technicznych. Według nich wiele firm stosujących to rozwiązanie popełnia podstawowy błąd polegający na stosowaniu zbyt lekkiej obudowy, która nie zapewnia głośnikom wystarczająco solidnego oparcia. A duże woofery wkręcone w mało stabilną ramkę zaczynają nią potrząsać i tracą energię, co objawia się płaskim, pozbawionym wyrazu brzmieniem bez niskich tonów. Tutaj ma być inaczej ponieważ obudowy wykonano z betonu. Tak, tak - panowie po prostu się nie szczypali i postanowili zastosować materiał wyjątkowo ciężki, a przy tym dający się formować w piękne kształty.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Betonowa obudowa jest pokrywana sztuczną skórą, a wizualnym i brzmieniowym uzupełnieniem całości są drewniane i metalowe płyty umieszczone odpowiednio z przodu i z tyłu deski głośnikowej. Pozwala to dodatkowo rozbić rezonanse całej konstrukcji. Ponieważ górny głośnik kompresyjny charakteryzuje się wysoką skutecznością, woofery współpracujące z nim musiały być dobrane z uwzględnieniem tego parametru. Podobno są to jednostki znalezione na rynku profesjonalnym, jednak na ich magnesach umieszczono logo Diesis Audio, więc amatorzy będą mieli problem z podrobieniem tego układu. Nie wspominając już o stopniu zaawansowania głośnika tubowego, zwrotnicy i innych, mniej widocznych elementów takich, jak nóżki, za pomocą których Włosi dostrajali brzmienie na miejscu. Przywieziona do Warszawy para Caput Mundi została wykończona czarną skórą i naturalnym drewnem, jednak klienci mogą zamawiać niemalże dowolne konfiguracje kolorystyczne. Najpopularniejsza jest podobno opcja z czarną skórą i białymi elementami ozdobnymi. Podczas odsłuchu kolumny zostały rozstawione tak, aby było widać całe ich wnętrze, jednak tył można zasłonić specjalną maskownicą. Tak czy inaczej, zestawy te wyglądają niesamowicie efektownie, a efektywność na poziomie 97 dB zapowiada równie ekscytujące wrażenia odsłuchowe.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Idealnym partnerem dla włoskich kolumn ma być integra Evento 20-11. Hybrydowa konstrukcja wykorzystuje lampy E88CC i tranzystory dostarczające moc 80 W na kanał przy ośmioomowym obciążeniu. To w zupełności wystarczy do napędzenia tak wydajnych zestawów głośnikowych. Wzmacniacz został zaprojektowany tak, aby pasował do kolumn nie tylko brzmieniowo, ale także stylistycznie. Zewnętrzną część jego obudowy wykonano z materiału o nazwie Corian, stosowanego do produkcji wytrzymałych blatów i innych elementów wyposażenia wnętrz. Pod spodem kryje się aluminiowa skrzynka z radiatorami widocznymi przez wycięcie w górnej płycie, w kształcie głośnika tubowego. Dwie spośród trzech widocznych lamp pracują w przedwzmacniaczu, natomiast trzecia służy jako bufor dla wyjścia liniowego. Dla każdej z nich przewidziano zabezpieczenie w postaci ażurowej pokrywki. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo hi-endowo. Konstruktorzy zadbali i najmniejsze szczegóły takie, jak odpowiedniej jakości gniazda czy zdalne sterowanie. Małe, wyspecjalizowane firmy produkujące zarówno tak nietypowe kolumny, jak i wzmacniacze, to nie lada rzadkość. Chociaż z punktu widzenia klienta może to być idealne posunięcie. Nie trzeba marnować czasu na szukanie idealnego połączenia elektroniki z głośnikami - tutaj wszystko zostało zrobione za nas, a dodatkową możliwość dopasowania brzmienia do naszych preferencji dają oczywiście łatwe w demontażu lampy.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Diesis Audio w Hi-Tonie

Jak to wszystko grało? Powiedzmy wprost - spektakularnie. Jak nie przepadamy za głośnikami na odgrodach, tak w tym przypadku rozwiązanie to po prostu zadziałało tak, jak w teorii powinno. Choć ze względu na obecność systemu T+A z serii High Voltage, konstruktorzy nie mieli zupełnej dowolności jeśli chodzi o umiejscowienie kolumn w sali odsłuchowej, popracowali nad kątem ich dogięcia i wszystko ruszyło z kopyta. Był rewelacyjny, szybki i pełen materii bas, naturalny i bezpośredni środek pasma oraz niezwykle otwarty i napowietrzony zakres wysokich tonów. Ogromne wrażenie robiła stadionowa wręcz przestrzeń, wypełniająca dźwiękiem nie tylko pokój odsłuchowy, ale także sąsiednie pomieszczenia. Caput Mundi to jedne z tych kolumn, przed którymi nie trzeba się kłaniać ani siadać w jedynym słusznym miejscu, aby zrozumieć, o co w ich brzmieniu chodzi. Tutaj brzmienie jest praktycznie tak samo dobre bez względu na to, czy stoimy na wprost systemu, czy może obserwujemy wszystko z boku. Szybkość, dynamika i swoista lotność dźwięku pozostaje nienaruszona. Szczególnie dobrze wypadły nagrania akustyczne, a fortepian nabrał realnych, trójwymiarowych kształtów. Mówiąc obrazowo, zamykając oczy można było zobaczyć nie tylko artystę stukającego palcami w klawiaturę, ale także cały, majestatyczny instrument z młoteczkami, strunami i lekko uniesioną klapą.

Muszę przyznać, że dawno nie słyszałem tak przekonującego dźwięku. Zaprezentowany przez Włochów system nie miał problemu także z innymi gatunkami muzycznymi. Nawet w nagraniach rockowych możemy spodziewać się koncertowej dynamiki i namacalnej przestrzeni, z solidną dawką świetnie kontrolowanego i pozbawionego podbarwień basu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to brzmienie nieco specyficzne i dalekie od tego, co prezentują zwykłe, nudne głośniki dynamiczne w obudowach wentylowanych. To jest po prostu trochę inny świat, zarówno pod względem dynamiki i ogólnej energii przekazu, jak i stereofonii. Trzeba ten rodzaj grania polubić, aby w pełni go docenić. Rzecz w tym, że po takich doznaniach trudno się oprzeć wrażeniu, że tak powinny brzmieć naprawdę hi-endowe systemy stereo. Powinny wyrywać z butów i oferować coś zupełnie innego, świeżego i trudnego do powtórzenia. A tego ciężko jest nie lubić.

Diesis Audio w Hi-Tonie

Mamy szczerą nadzieję, że ten jednodniowy odsłuch nie był naszym ostatnim spotkaniem z konstrukcjami włoskiej firmy. Podobno po powrocie do kraju Giuseppe i Giulio zaczną szykować dla nas zestaw, który ma zostać dostarczony do pełnego testu - najmniejsze podłogówki Ludos i wzmacniacz Evento 20-11. Jeśli tak się stanie, sprzęt ten prawdopodobnie również zostanie udostępniony do odsłuchów w Hi-Tonie, tym razem być może na dłużej;-)

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Komentarze

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nie przegap

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

To pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy audiofile. Początkujący miłośnicy dobrego brzmienia muszą znaleźć na nie odpowiedź podczas kupna pierwszego poważnego systemu stereo, natomiast ci bardziej doświadczeni wracają do niego przy każdej zmianie kolumn lub wzmacniacza. Optymalne współdziałanie tych dwóch elementów jest - obok właściwego dopasowania zestawów głośnikowych do wielkości i...

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć wzmacniacz lub źródło, a wyjątkowo zakręceni postawią na kable, akcesoria zasilające, a nawet stolik ze specjalnymi platformami antywibracyjnymi. Część melomanów odpowie jednak zupełnie inaczej. Ich zdaniem największy wpływ na brzmienie...

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Yamaha to jeden z producentów sprzętu hi-fi, którego logo kojarzą niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na jego obecność na popularnych amplitunerach, soundbarach, głośnikach bezprzewodowych i systemach mikro, ale także produktach związanych z domową aparaturą audio bardzo luźno albo wcale. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu kręgach, także wśród...

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowe testy

Poprzedni Następny
Pylon Audio Pearl Monitor

Pylon Audio Pearl Monitor

Nie mam już pomysłu na to, jak zacząć test kolejnych kolumn marki Pylon Audio. Od biedy mógłbym coś wymyślić, ale mam wrażenie, że polskiej manufaktury nikomu nie trzeba już przedstawiać....

Quadral Signum 70

Quadral Signum 70

Quadral to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji zestawów głośnikowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1971 roku, jednak wówczas nie zajmowało się jeszcze wytwarzaniem kompletnych urządzeń, ale importem komponentów elektronicznych. Dopiero...

My Monitors MY5P + MY8SUB

My Monitors MY5P + MY8SUB

Temat polskiego sprzętu audio działa na melomanów jak papierek lakmusowy. Teoretycznie nie jesteśmy w tej dziedzinie jakąś potęgą, choć kiedy pięć lat temu znajomy poprosił mnie o pomoc w przygotowaniu...

Bannery boczne

Komentarze

Igor
Nareszcie coś dla ludzi! Słuchałem tych głośników - super grają, a są niedrogie! Dziękuję za test.
Greg
Jak z jakością wysokich tonów?
Radek
Miałem iFi Audio Zen DAC, ale po kilku dniach niezadowolony zwróciłem. Niedawno kupiłem iFi Audio iLink Micro Conwerter z outletu za 600 zł. Byłem zdziwiony, ja...
stereolife
@Wojtek - Fakt, producent nie zawracał sobie głowy podawaniem takich informacji, jak skuteczność czy impedancja nominalna monitorów. Być może w świecie pro audi...
A.S.
Parametry zwrotnicy pasywnej są zmienne i pływające nawet gdyby była ze "złotych" kondensatorów i cewek. Parametry zwrotnicy DSP są stałe, dokładnie określone i...

Płyty

The Old Man Coyote - Prologue

The Old Man Coyote - Prologue

Po nowy krążek Old Man Coyote sięgałem, nie mając zielonego pojęcia na temat tego projektu. Sama okładka również niewiele mówiła...

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

 • Ten years ago, listening to music from the computer was regarded in the audiophile circle as cheap entertainment designed for people not interested in the quality of sound and audio equipment. That way of thinking was popular for a reason....

 • Bluesound, makers of the award-winning hi-res wireless multi-room line of audio players, has announced a new generation of its best-selling Node Wireless Hi-Res Multi-Room Music Streamer and Powernode Wireless Hi-Res Multi-Room Streaming Amplifier. The upgrades include new DAC designs, more...

 • British hi-fi specialist has launched Uniti Atom Headphone Edition - a headphone-optimized version of its multiple-award-winning Uniti Atom music streaming system, designed to be the ultimate solo listening source. Unlike traditional headphone amplifiers and DACs, which require a separate computer...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Callisto - Ewolucja post metalu

Callisto - Ewolucja post metalu

Skandynawia od lat słynie przede wszystkim z ekstremalnych odmian metalu, głównie z przedrostkiem "black". Jednak raz na jakiś czas trafiają...

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Philips EL3300

Philips EL3300

Czy uwierzycie, że ten prościutki, przenośny magnetofon, który widzicie na zdjęciu powyżej to pierwszy na świecie sprzęt obsługujący nowy format...

Cytaty

AndromedaRomanoLax.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.