Alternative 4 - The Brink
- Kategoria: Rock
- Tomasz Karasiński
Kolejne ekskluzywne wydanie specjalne wytwórni Audio Cave to rzecz bardzo oryginalna, wręcz dziwna. Na okładce oprócz nazwy zespołu i tytułu albumu widnieje tylko czerwone oko w trójkącie. Jeżeli trochę poszperacie, dowiecie się, że symbol ten często pojawia się na okładkach, w książeczkach i teledyskach. Zaintrygowany otwieram więc grubą pokrywę pudełka, a tam winylowa wersja albumu, duża wkładka od wytwórni Audio Cave, a pod spodem wydanie kompaktowe i specjalny prezent - niewielki witraż z motywem czerwonego trójkąta z okiem w środku. W wydaniu winylowym znajdziemy dodatkowo coś w rodzaju plakatu - baranki stojące pod czymś w rodzaju ołtarza, kielich liturgiczny i ponownie czerwone oko w trójkącie. Jeżeli ten symbol ma coś oznaczać, to jedno jest pewne - nie da się go przegapić. Płyta jest dziełem Duncana Pattersona, który wcześniej działał między innymi w grupie Anathema. Co ciekawe, jeden z jej albumów nosił tytuł "Alternative 4" i właśnie na tym krążku Patterson udzielał się tam po raz ostatni.
Wracając do "The Brink", właściwie trudno jednoznacznie sklasyfikować tę muzykę. Teoretycznie jest to ciężki rock, ale tylko chwilami. Dominują brzmienia akustyczne - gitara, klawisze, różnego rodzaju dzwoneczki pomieszane z ciekawymi, ambientowymi klimatami i dużą dawką pogłosów, smaczków, powoli zanikających wybrzmień. Utwory te na pewno nie powstały przez przypadek. Krążek jako taki jest bardzo ciekawy, ale też dość mroczny lub nawet depresyjny w odbiorze. Chwile nagromadzenia dźwięków są dość krótkie. Ważnym elementem muzyki Pattersona jest operowanie ciszą, w której coś się rozpływa, a coś innego pojawia. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. Powiedzmy sobie wprost, jest tutaj spora dawka czegoś trudnego do ugryzienia, jakiegoś takiego niepokoju.
To nie jest płyta, której słucha się dla rozluźnienia. Od słuchacza wymaga raczej skupienia i chęci dotarcia do końca. Jest to też swego rodzaju muzyczny eksperyment, dlatego na pewno nie każdy zrozumie zamysł artysty. Szczerze mówiąc, ja też nie jestem do końca pewny, czy go zrozumiałem. Jeśli sami wykonacie podejście do tej płyty i zamówicie ją w tym luksusowym wydaniu winylowym, zwróćcie uwagę na prędkość obrotową. "The Brink" nagrano bowiem na 45 obrotów i odtwarzanie jej z prędkością 33 1/3 obr/min nie jest dobrym pomysłem.
Artysta: Alternative 4
Tytuł: The Brink
Wytwórnia: Audio Cave
Rok wydania: 2012
Gatunek: Rock, Ambient
Opakowanie: Winyl + CD
Ocena muzyki
Ocena wydania
Nagroda
Komentarze