W dniach 19-22 maja na terenach hal wystawowych MOC w Monachium odbędą się targi High End 2022, które po dwóch latach przerwy zjednoczą międzynarodowy świat ekspertów audio. W ciągu czterech dni impreza zgromadzi przedstawicieli branży w miejscu, w którym będą mogli wymieniać się pomysłami i doświadczeniami, nawiązywać kontakty i nowe znajomości biznesowe. Po raz pierwszy w tym roku aż dwa dni - czwartek i piątek - zarezerwowano dla osób z branży audio, dzięki czemu spora część targów będzie skoncentrowana na spotkaniach stricte biznesowych. W weekend targi będą również otwarte dla szerokiej publiczności. Swoje produkty ma zaprezentować nawet 500 firm z około 40 różnych krajów. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że liczba wystawców i zwiedzających będzie mniej więcej taka sama jak w 2019 roku, kiedy to High End odbył się po raz ostatni przed pandemicznym lockdownem.
Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i namacalna, dzięki czemu pozwala lepiej zrelaksować się podczas słuchania i dokładniej zrozumieć intencje artystów. Trudno jednak ukryć, że gramofon to także - a dla niektórych nawet przede wszystkim - niezwykle ważny element wysokiej klasy systemu stereo, który musi nie tylko dobrze działać, ale też odpowiednio się prezentować. Z uwagi na swoją funkcję i konieczność ręcznej zmiany płyt, urządzenie tego typu stawiamy zazwyczaj na górnej półce stolika pod sprzęt audio lub w innym łatwo dostępnym i doskonale widocznym miejscu, w związku z czym coraz więcej melomanów zwraca uwagę na wygląd analogowego źródła, często wybierając nawet modele w bardzo oryginalnym wykończeniu. Wiadomo, że gramofon nie musi być nudną deską z talerzem i ramieniem, ale jak wyglądają najbardziej nietypowe, ekstrawaganckie i wymyślne modele dostępne na rynku? Kiedy postanowiliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie, spodziewaliśmy się, że uda nam się zebrać co najwyżej dwadzieścia naprawdę niecodziennych gramofonów. Okazało się jednak, że bez większego problemu znaleźliśmy aż 50 pięknych, ciekawych albo naprawdę pokręconych urządzeń. Nawet jeśli interesujecie się sprzętem audio nie od dziś, w naszej galerii na pewno zobaczycie przynajmniej kilkanaście gramofonów, których nie widzieliście nigdy wcześniej. Gotowi?
W ubiegły weekend w Monachium odbyła się najważniejsza wystawa sprzętu audio w Europie. Impreza organizowana przez High End Society przyciąga do stolicy Bawarii melomanów i audiofilów z całego świata. W odróżnieniu od innych imprez tego typu, High End Munich jest traktowany przede wszystkim jako miejsce spotkań ludzi z branży audio. W kilku piętrowych halach można spotkać założycieli największych firm zajmujących się produkcją hi-endowej aparatury, konstruktorów kolumn, wzmacniaczy i gramofonów, specjalistów od nawijania transformatorów, dystrybutorów, dealerów, dziennikarzy, blogerów i setki innych ludzi, którzy w ten czy inny sposób uczestniczą w tym wielkim zlocie złotouchych. Choć dla audiofilów z różnych zakątków naszej planety równie ważne są inne wystawy, takie jak chociażby amerykański CES, Rocky Mountain Audio Fest czy AXPONA, brytyjski Bristol Show, berlińska IFA, Hong Kong AV Show czy bardzo dobrze znane nam targi Audio Video Show, High End wciąż jest nie do pokonania jeśli chodzi o liczbę i format odbywających się tu premier. Co więcej, mówimy tu tylko o sprzęcie audio. Nie mają tu wstępu żadne tandetne zabawki, telewizory, pralki i lodówki. Stoiska na parterze i sale odsłuchowe na piętrach zwiedzają ludzie, których ani trochę nie szokują kable w cenie kilkunastu tysięcy euro. Za zamkniętymi drzwiami odbywają się natomiast ważne spotkania, szkolenia i intensywne rozmowy biznesowe, w wyniku których przez najbliższych kilka miesięcy branża audio ma czym żyć i o czym plotkować. Najważniejsze z punktu widzenia postronnego obserwatora są oczywiście nowe urządzenia i nowe marki, z których wiele ma szansę na stałe zagościć na tej scenie. W Monachium są ich oczywiście setki, jeśli nie tysiące. Praktycznie każda firma biorąca udział w wystawie przywozi ze sobą kilka nowych produktów, jednak nie wszystkie aż tak mocno nas interesują. Niektóre z nich na pewno nie trafią na polski rynek. Inne być może kiedyś się pojawią, ale ze względu na zaporową cenę, tylko nieliczni audiofile będą mieli szansę ich posłuchać. Tak czy inaczej, warto wiedzieć o ich istnieniu.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć co ciekawego będzie się działo na rynku audio w ciągu najbliższych kilku miesięcy, wystarczy wybrać się na największą wystawę audiofilskiej aparatury w Europie. Czyli gdzie? Oczywiście do Monachium. Organizowane w stolicy Bawarii targi o wiele mówiącej nazwie High End to kilkudniowe święto entuzjastów najnowszych, najdroższych i najbardziej zaawansowanych technicznie komponentów stereo. Kompleks hal targowych MOC co roku odwiedzają tysiące melomanów, a także - a może przede wszystkim - producenci, dystrybutorzy, dealerzy i dziennikarze z całego świata. Bez zbędnej przesady można stwierdzić, że cała branża przygotowuje się do tej imprezy tygodniami. Wszystko po to, aby pokazać się z jak najlepszej strony, a także nawiązać nowe znajomości, dowiedzieć się co ciekawego mówią koledzy z innych krajów i spróbować na tej podstawie wysnuć pewne wnioski dotyczące ogólnej sytuacji na rynku. Tegoroczna wystawa odbyła się w dniach 10-13 maja. Oczywiście oficjalnie, bo dla wielu uczestników zaczęła się znacznie wcześniej. Jak co roku, pokazano wiele nowych urządzeń, których zwykli śmiertelnicy nie mogą jeszcze zobaczyć i posłuchać w każdym sklepie. To właśnie na tych modelach skupimy się w naszej galerii. Spośród wszystkich premier i najciekawszych kąsków High Endu wybraliśmy 30 propozycji, za którymi naszym zdaniem warto się będzie rozglądać lub przynajmniej warto o nich poczytać aby dowiedzieć się w którą stronę zmierza rynek hi-endowego sprzętu audio. Jesteście ciekawi?
W naszych galeriach zbieramy zazwyczaj nowości zaprezentowane na ważnych wystawach odbywających się na całym świecie, jednak dominują tu trzy główne imprezy - High End, IFA i CES. Audiofile uważnie śledzący zagraniczne portale i fora wiedzą, że tego typu wydarzeń jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć o ISE w Holandii, Hi-Fi & AV Show i International HiFi Show w Australii, Bristol Show i Can Jam w Wielkiej Brytanii, Tokyo International Audio Show w Japonii, Moscow Hi-End Show w Rosji, High End Audio Visual Show w Hong Kongu, TAVES w Kanadzie czy Audio Video Show w Czechach. Tylko w USA oprócz CES-u odbywają się także takie wystawy, jak CEDIA, Rocky Mountain Audio Fest, New York Audio Show, Capital Audio Fest, California Audio Show, Los Angeles Audio Show czy Burning Amp Festival. Mimo to, wiele z tych imprez ma charakter lokalny. Dystrybutorzy i producenci pokazują swój najlepszy i najnowszy sprzęt, jednak zwykle nie są to absolutne, światowe premiery. Największe firmy w branży audio pokazują takie specjalne kąski własnie na największych wystawach, na które zjeżdżają się ludzie z całego świata. Jeżeli chcecie zobaczyć i posłuchać urządzeń, jakich jeszcze nigdzie wcześniej nie prezentowano, możecie darować sobie Brisol, Pragę, Budapeszt, Wiedeń, Lipsk i wiele innych tego typu lokalizacji. Prawdziwy wysyp nowości to tradycyjnie Monachium, Las Vegas, Berlin i może kilka innych miast, w których organizowane są największe targi sprzętu audio i elektroniki użytkowej. Nikt nie powiedział jednak, że sytuacja nie może się zmienić. Jedną z imprez, które szybko nabierają rozpędu jest AXPONA czyli Audio Expo North America.
Na początku stycznia w Las Vegas odbyły się największe targi elektroniki użytkowej na świecie - Consumer Electronics Show. Impreza jest oczywiście olbrzymia, głównie ze względu na różnorodność prezentowanych technologii i produktów, ale także na swój niewątpliwie prestiżowy status i, co tu dużo ukrywać - lokalizację. Każdego roku do tego położonego na pustyni miasta, kojarzonego z hazardem i szybkimi ślubami udzielanymi przez sobowtórów Elvisa Presleya, zjeżdżają się tysiące dziennikarzy, których zadaniem jest wyłapać wszystko, co najnowocześniejsze i najbardziej poszukiwane. Od wielu lat CES jest zdominowany przez komputery, telewizory, smartfony, roboty, drony, elektryczne deskorolki i samochody z wielkimi tabletami w miejscu deski rozdzielczej. Nie inaczej było w tym roku. Na szczęście, w całym tym gąszczu futurystycznych gadżetów, czaił się także sprzęt audio. Z punktu widzenia normalnego zwiedzającego, ta sekcja wystawy jest jedną z najbardziej konserwatywnych. Podczas, gdy niedaleko prezentowane są urządzenia rodem z przyszłości, tutaj wciąż widać gramofony, słuchawki stylizowane na lata sześćdziesiąte i kolumny bez wbudowanych ekranów dotykowych. Wydaje się jednak, że branża audio traktuje CES jak każdą inną imprezę. Jest to okazja, by pokazać swoje najnowsze produkty i zainteresować nimi dziennikarzy z całego świata.
Wakacje oficjalnie dobiegły końca, a u naszych zachodnich sąsiadów zakończyła się jedna z największych wystaw elektroniki użytkowej. IFA to prawdziwe święto dla wszystkich ludzi zainteresowanych tematyką nowych technologii. Jej początki sięgają 1924 roku. Przez piętnaście lat odbywała się regularnie co roku. Po wojnie, w 1950 roku, jej organizacja została wznowiona, a częstotliwość się zmieniała. Przez wiele lat wystawę organizowano co dwa lata, jednak od 2005 roku IFA wróciła do korzeni i co roku gromadzi tłumy zwiedzających. Tematyka wystawy obejmuje pełny przegląd rynku RTV, AGD i IT, a więc telewizory, odtwarzacze, kino domowe, monitory, sprzęt audio, profesjonalne urządzenia dla stacji radiowych i telewizyjnych, tablety, smartfony, fotografię cyfrową, telekomunikację, kable, anteny, urządzenia nadawcze i odbiorcze, systemy komputerowe i oprogramowanie do aplikacji multimedialnych, rozrywkę i media informacyjne, gry, wirtualną rzeczywistość, elektroniczne czytniki książek, duży i mały sprzęt AGD, a nawet elektryczne systemy ogrzewania. My oczywiście nie będziemy pisać o wszystkich tych atrakcjach. Tradycyjnie, skupiliśmy się na sprzęcie audio i wybraliśmy 15 najciekawszych premier, jakie można było w tym roku zobaczyć w Berlinie.
Mimo ogromnego ruchu na rynkach dalekowschodnich i rosnącej popularności innych wystaw sprzętu audio na całym świecie, imprezą wyznaczającą trendy w branży wciąż pozostaje High End w Monachium. Każdego roku w maju do hal MOC zjeżdżają się przedstawiciele wszystkich liczących się firm i instytucji - producenci, dystrybutorzy, sprzedawcy, dziennikarze, blogerzy, a także specjaliści od nowych technologii, właściciele i pracownicy firm fonograficznych i studiów nagraniowych, a także audiofile i melomani z całego świata. Najwięksi gracze pokazują swą dominację prezentując systemy za miliony euro, a po godzinach organizując grube imprezy dla swoich dystrybutorów i dealerów. Mniejsze firmy szukają szczęścia na skromniejszych stanowiskach lub łączą siły prezentując mieszane systemy w pokojach na końcach wąskich korytarzy. Po halach centrum wystawienniczego MOC krążą natomiast dziennikarze, dystrybutorzy i zwykli zwiedzający, wyrabiając kilometry w poszukiwaniu premier, ciekawostek i oczywiście - jak najlepszego dźwięku. Największą atrakcję High Endu tworzą jednak sami wystawcy dla których to właśnie ta impreza jest najlepszą okazją do zaprezentowania nowych modeli lub nawet prototypów, które dopiero za kilka miesięcy zostaną oficjalnie wprowadzone do sprzedaży. Niektórzy producenci specjalnie układają harmonogram swoich premier tak, aby te najbardziej spektakularne odbyły się właśnie w Monachium. Postanowiliśmy więc zebrać informacje o czterdziestu najciekawszych i najczęściej komentowanych nowościach zaprezentowanych podczas tegorocznego High Endu. Chcecie wiedzieć czym będzie teraz żyła branża audio? Zobaczcie koniecznie!
Chyba nikt w branży audio nie ma wątpliwości, że renesans płyt analogowych to coś więcej, niż chwilowa moda. Jedni mówią, że to tylko powracający po latach sentyment, inni upatrują wyższości płyt analogowych w dużych okładkach i całym ceremoniale ich odtwarzania, a jeszcze inni zwracają uwagę na niepowtarzalne brzmienie. I wszyscy mają trochę racji, więc trudno się dziwić rosnącej popularności czarnych krążków. Ich powrót widać wyraźnie nie tylko w modnych kawiarenkach i domach hipsterów, ale także na wystawach sprzętu audio. Po latach dominacji płyt kompaktowych, na najważniejszych imprezach wystawcy korzystają już niemal wyłącznie ze źródeł plikowych i gramofonów. Nic tak skutecznie nie przyciąga wzroku i słuchu zwiedzających, jak hi-endowe kolumny, rozgrzany wzmacniacz lampowy i potężna, ekstremalnie droga szlifierka. Niewielu audiofilów ma jednak możliwość przenieść tak piękny system z wystawy do własnego salonu. Większość osób zainteresowanych zakupem gramofonu szuka czegoś prostego, taniego i oferującego przyzwoite brzmienie. Postanowiliśmy więc wyznaczyć sobie limit cenowy - 2000 zł. Okazało się, że nawet trzymając się tej kwoty, można znaleźć na rynku mnóstwo fajnych gramofonów. A które z nich są najlepsze?
Co od odtwarzaczy firmy Sony, to najbardziej spotykanym jest model za około 100 USD. Tam tylko jest jedna prędkość 33 cm/s. Wkładka nie wiem jaka tam jest. A silniczek ma taki jak magnetofon kasetowy. Dany odtwarzacz winyli jest idealnym dla budżetowego systemu audio. Na przykład podłączyć go na boo...
W dniach 5-8 stycznia w Las Vegas odbyły się targi elektroniki użytkowej CES 2017. To z pewnością jedna z największych, jeśli nie największa impreza tego typu na świecie. Consumer Electronics Show to impreza w trakcie której można zobaczyć wszystko począwszy od najnowszych smartfonów i tabletów po elektryczne deskorolki, a nawet futurystyczne samochody. Dla audiofilów to również ważna wystawa, nie tylko ze względu na ilość sprzętu grającego prezentowanego w eleganckich wnętrzach luksusowych hoteli, ale też premiery, które co roku mają miejsce właśnie w Las Vegas. Obok High Endu w Monachium, to właśnie CES wyznacza rytm w branży audio, szczególnie po tamtej stronie Atlantyku, bo przecież amerykańskich klientów, dziennikarzy i dealerów impreza interesuje najbardziej. Wiele firm od dawna szykowało się do CES-u, zapowiadając pokazy premierowych produktów. Warto przyjrzeć się im z bliska, bo wiele z tych urządzeń trafi wkrótce na rynek europejski, a kolejne targi w Las Vegas dopiero za rok.
NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....
Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...
Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...
Bannery boczne
Komentarze
a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Gramofony, szlifierki, odtwarzacze czarnych płyt, adaptery, patefony, odtwarzacze analogowe, fonografy... Jakkolwiek byśmy nie nazwali tych poczciwych urządzeń, które są z nami już od ponad 130 lat, możemy zawsze powiedzieć o nich to samo - od dziesięcioleci dostarczają nam niezapomnianych przeżyć związanych z odtwarzaniem ukochanych utworów. Wielu melomanów pamięta o ich...
Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...
In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...
Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...
O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...
Dzień dobry. Z dużym zaciekawieniem przeczytałem na Państwa stronie test kabli zasilających Enerr Transcenda Ultimate i mam do Państwa pytanie. Posiadam listwę Enerr Performer z dedykowanym kablem Performer HC i przymierzam się…
Szanowna Redakcjo, pozwalam sobie do Państwa napisać w następującej sprawie. Otóż aktualnie słucham muzyki na zestawie złożonym z kolumn Pylon Audio Diamond 28, wzmacniacza Haiku Audio Sol 2 i odtwarzacza Arcam CD…
Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z prośbą o poradę, w nadziei, że poruszona przeze mnie kwestia jest już przez Redakcję StereoLife dobrze przetestowana. Ostatnio w moim systemie pojawiła się końcówka mocy…
Dzień dobry. Proszę o poradę dotyczącą wymiany wzmacniacza w systemie składającym się z kolumn Audio Physic Tempo VI, wzmacniacza Baltlab Epoca 1v3, odtwarzacza Linn Ikemi, kompletu kabli Nordost Red Dawn i Neel…
Szanowna Redakcjo, wraz z najlepszymi życzeniami przesyłam prośbę o poradę. Mój system powstawał przez wiele lat. Obecny zestaw to wzmacniacz Accuphase E-800, odtwarzacz DP-600, streamer Rose RS250, kolumny Avalon Idea, okablowanie Zavfino…
Szanowna Redakcjo, jakiś czas temu wymieniając stary system kina domowego na nieco budżetowe, ale całkiem przyjemnie grające stereo postawiłem na kombinację wzmacniacza NAD C388 i kolumn Audiovector QR3. Niejako z rozpędu kupiłem…
Szanowna Redakcjo, szukam wysokiej klasy monitorów do zaadaptowanego akustycznie pomieszczenia o powierzchni 12 m². Zainteresowałem się monitorami Equlibrium Nano, ale niestety okazało się, że z trzech wyprodukowanych par dwie pracują u Państwa…
Szanowna Redakcjo, pozwalam sobie zwrócić się do Państwa z kilku powodów - po pierwsze na łamach Państwa magazynu znalazłem recenzję wzmacniacza, który posiadam (zdecydowałem się nań po lekturze owego artykułu i jestem…
Dzień dobry. Potrzebuję Państwa porady. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany swoich kolumn głośnikowych Tonsil Siesta. Im bardziej zagłębiam się w temat, tym wiem mniej - taki paradoks. W poszukiwaniu ciekawych…
Podobnie, jak amatorzy motoryzacji mogą wymieniać marki samochodów z Niemiec, Francji, Włoch czy Japonii, tak i miłośnicy sprzętu grającego przykładają dużą wagę do kraju pochodzenia kolumn czy wzmacniaczy. Audiofilowi nie jest to…
Jeśli chodzi o przystępną cenowo elektronikę audio, wszelkiego rodzaju wzmacniacze, amplitunery, odtwarzacze i zestawy kina domowego, Onkyo jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i darzonych największym zaufaniem marek na naszym rynku. Jej ekspansja…
Jarocin kojarzy się melomanom z reaktywowanym niedawno festiwalem muzyki rockowej, jednak ma też szansę stać się stolicą niedrogich zestawów głośnikowych. Może nawet czymś w rodzaju nowej Wrześni, swoją drogą położonej całkiem niedaleko.…
Ostatnio na łamach naszego magazynu testowaliśmy sporo urządzeń adresowanych do audiofilów, więc dziś zejdziemy trochę na ziemię i sprawdzimy możliwości sieciowego amplitunera stereo zbudowanego z myślą o melomanach, którzy cenią sobie zarówno…
Pylon Audio to dość niecodzienne zjawisko. Wiele firm zajmujących się produkcją niedrogich zestawów głośnikowych o audiofilskim zacięciu to hobbystyczne, niemalże garażowe manufaktury. Są one w stanie podjąć rywalizację ze znanymi na całym…
Normandia, region leżący w północno-zachodniej części Francji, to nie tylko piękno przyrody, to też bogata historia. Obszar ten słynie przede wszystkim z jabłek i wszelkich ich przetworów (cydr i calvados), owoców morza,…
Sennheiser to bez wątpienia jedna z firm bez których trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie rynku audio. W świecie słuchawek i mikrofonów to prawdziwy gigant, z którym naprawdę trudno jest rywalizować. Niemcy współpracują…
Lubimy odkrywać nowe marki i produkty, zarówno jeśli chodzi o urządzenia audiofilskie, jak i te bardziej popularne. Jest to w pewnym sensie przygoda, bo wszyscy wiedzą, czego można się spodziewać po kolejnych…
W świecie głośników Tannoy to prawdziwa legenda. Jego historia zaczęła się w 1926 roku i od początku była związana z elektroniką. Firma znana wówczas jako Tulsemere Manufacturing Company specjalizowała się w produkcji…
Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...
Chyba nikt w branży audio nie ma wątpliwości, że renesans płyt analogowych to coś więcej, niż chwilowa moda. Jedni mówią, że to tylko powracający po latach sentyment, inni upatrują wyższości płyt analogowych…
Podobno w sprzęcie audio najważniejsze jest brzmienie, ale nie oszukujmy się - nawet zatwardziałym audiofilom zdarza się kupować oczami, albo przynajmniej na podstawie wyglądu zewnętrznego wybierać kandydatów do odsłuchu. Jakie elementy najbardziej…
Do napisania krótkiego tekstu o bodajże najlepszym produkcie polskiej, socjalistycznej myśli technicznej skłoniła mnie lektura testu wzmacniacza Unitra Edward. Ostatnimi czasy modne stało się rewitalizowanie starych polskich marek audio. Pod ich szyldami…
Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię…
Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i namacalna, dzięki czemu pozwala lepiej zrelaksować się podczas słuchania i dokładniej zrozumieć…
Czy smoki żyją tylko w legendach? Niekoniecznie. Niektóre smoki stają się legendami. Tak właśnie było z magnetofonem Nakamichi Dragon, przez wielu uznawanym za najlepszy kasetowy player wszech czasów. Dlaczego akurat ten magnetofon…
Tomasz Rogula jest założycielem firmy Zeta Zero i studiów nagraniowych TR Studios. Osobom, które kojarzą jedno lub drugie przedsięwzięcie w zasadzie powinno to wystarczyć, jednak - jak się domyślamy - przeważająca część…
Poprzedni artykuł, w którym pisałem o amplitunerze kwadrofonicznym Sansui QRX-9001 wywołał spore poruszenie na StereoLife'owym Facebooku. Czytając pojawiające się tam wpisy naszych czytelników zauważyłem, że wielu wspomina o polskim urządzeniu tego typu,…
Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora,…
Japońska firma znana przede wszystkim z produkcji bardzo dobrych magnetofonów kasetowych swego czasu zaznaczyła także swoją obecność na rynku gramofonów...
Format zapisu dźwięku cyfrowego zapoczątkowany przez koncerny Microsoft i IBM. Pliki mogą zawierać zarówno zapis skompresowany, jak i nieskompresowany, choć najczęściej spotykamy pliki nieskompresowane, zapisane w postaci PCM, a więc...
Cytaty
Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.
Paweł