Kolumny do 12-metrowego pokoju
- Kategoria: Listy
- StereoLife
Szanowna Redakcjo, szukam wysokiej klasy monitorów do zaadaptowanego akustycznie pomieszczenia o powierzchni 12 m². Zainteresowałem się monitorami Equlibrium Nano, ale niestety okazało się, że z trzech wyprodukowanych par dwie pracują u Państwa w redakcji, a producent zapiera się, że więcej nie wyprodukuje. W niedalekiej przyszłości w jego ofercie ma się pojawić nowy produkt, kolumna do niewielkich pomieszczeń, tyle że nie na głośnikach Scan-Speaka, co może powodować, że będą mi się mniej podobały. Obecnie używam kolumn Studio 16 Hertz Arcada 2.5 Signature. Wszystko jest dobrze, zestawy te odpowiadają mi brzmieniowo, natomiast brakuje mi dobrze zdefiniowanej sceny oraz niskie częstotliwości są nieco odklejone od od wysokich i średnich. Czy mogę poprosić podpowiedzi do odsłuchu?
Och, nawet nie wiedzieliśmy, że Equilibrium coś takiego szykuje, ale już się dowiedzieliśmy. Faktycznie ma zostać wprowadzona seria kompaktowych kolumn, z czego dla Pana najciekawsze będą najmniejsze podłogówki i monitory. Prace jednak trwają i nie udało nam się dowiedzieć, kiedy realnie mogą zostać ukończone. Co do zastosowanych przetworników, po wielu eksperymentach wypada nam tylko powiedzieć, że mamy całkowite zaufanie do założyciela i głównego konstruktora Equilibrium, Piotra Kwiatkowskiego, ponieważ wielokrotnie udowadniał nam, że z odpowiednią zwrotnicą metalowa kopułka może brzmieć równie łagodnie jak tekstylna, albo że w konkretnych aplikacjach tańszy głośnik nisko-średniotonowy może być lepszym wyborem niż droższy. To wszystko - obudowa, zwrotnica, przetworniki, akcesoria - ostatecznie musi do siebie pasować, współpracować, aby mogło zagrać. W przypadku kolumn i okablowania Equilibrium właśnie synergiczna praca wszystkich elementów jest kluczem do sukcesu. Dlatego nawet jeśli ma Pan jakieś własne preferencje i pociągają Pana na przykład głośniki Scan-Speaka albo Accutona, radzilibyśmy podejść do tego z dystansem, dopóki nie przejdzie Pan do odsłuchu. Inna sprawa, że od pewnego czasu na rynku funkcjonuje kilku bardzo porządnych dostawców przetworników, którzy potrafią wyprodukować nawet bardzo zaawansowane technicznie jednostki (woofery z ceramicznymi membranami, berylowe kopułki - co się komu podoba), więc chyba naprawdę nie ma się co tak przywiązywać do tych skandynawskich klasyków (co widać również po spadającej liczbie producentów kolumn korzystających z ich głośników).
Wracając do Pańskiego pytania, skoro Nano są niedostępne w regularnej sprzedaży, pozostaje albo poczekać na nowe monitory Equilibrium albo szukać gdzie indziej. A można znaleźć prawdziwe perełki. Przykładem są monitory Neat Acoustics Petite Classic. Wyglądają mało luksusowo, ale jak zagrają, to człowiek aż nie wie, od czego zacząć. Obiektywnie rzecz biorąc, pod wieloma względami są nawet lepsze od Equilibrium Nano (mamy tu na myśli głównie średnicę i stereofonię), a nie mają najmniejszych problemów z basem i dynamiką (no, oczywiście do pewnego momentu - dyskoteki się takimi kolumienkami nie nagłośni). Ciekawą propozycją są także DALI Menuet SE - piękne monitory, choć brzmieniowo, umówmy się, plasują się o jedną półkę niżej od Nano i Petite Classic. Ponieważ nie wiemy jeszcze, jak zielonogórskiej manufakturze wyjdą te nowe monitory, możemy więc polecić Panu odsłuch Neatów lub DALI. Zaczęlibyśmy raczej od tych pierwszych. Będzie Pan wiedział, co jest możliwe do osiągnięcia z tak małych pudełeczek (bo w tej kategorii Petite Classic biją chyba wszelkie rekordy). Nie można też wykluczyć, że po odsłuchu podejmie Pan decyzję, że Neaty zostaną u Pana na dłużej i wtedy nie będzie Pan musiał czekać na rozwój sytuacji z monitorami Equilibrium. Jest to o tyle istotne, że ceny sprzętu audio rosną w oczach i za parę miesięcy Petite Classic mogą nie kosztować już 11000, ale 13000 zł. Jeśli jest Pan zainteresowany, pełny test Neatów znajdzie Pan na stronie naszego magazynu. Pozdrawiamy!
-
Piotr
Myślę, że że jest wiele niezłych zestawów głośnikowych do tak mikrego pomieszczenia. Głupotą jest trzymać się kurczowo jednej firmy.
2 Lubię -
Andrzej
@Piotr - Niestety wcale nie jest tak różowo. Zbadałem temat dokładnie, gdy wpadłem na pomysł zbudowania systemu w swojej koronawirusowej, domowej pracowni (sypialni). W cenie 3000-6000 zł wybór jest spory, ale jeśli chcesz pójść wyżej i uzyskać dźwięk odpowiadający jakościowo podłogówkom podpadającym już pod kategorię "high end" (choć ludzie różnie to definiują), masz do wyboru DALI, ELAC Vela BS 403, a potem albo jakieś butikowe wynalazki, albo głośniki projektowane oryginalnie jako surroundy do powieszenia na ścianie, albo różne klony LS3/5, które grają ładnie, ale basu nie mają za grosz. Ja postawiłem na BS 403, po teście StereoLife zresztą, ale Neatów też kiedyś posłucham.
2 Lubię -
Gość
Posłuchaj Tannoyów. Ładnie grają ich monitory. Do takiego pokoju będą dobre B&W, KEF, Eltax, Focal, jest tego od groma.
1 Lubię -
Wiczel
Tannoye rzeczywiście robią robotę. Przez długi czas słuchałem muzyki na Tannoyach. Skusiłem się na zmianę głośników i wszedłem w Wharfedale Evo 4.2 w zestawie z Yamaha R-N803D. Jak dla mnie bomba.
0 Lubię -
Piotr
ProAc Response D Two R to jedyne sensowne kolumny do tak małego pokoju, o ile faktycznie dobrze akustycznie przygotowany. Są cudowne!
0 Lubię -
Gość
Zastanawiam się intensywnie nad tymi Neatami. Jakie kabelki do nich pasują? Czy istnieje jakaś synergia, czy Monolithy wystarczą?
0 Lubię -
Garfield
Autor listu nie podał informacji o budżecie, ani o towarzyszącej elektronice, ale poszukiwania zacząłbym od oferty Dynaudio. Ewentualnie któreś "starobrytyjskie" monitory, jeśli ktoś lubi to brzmienie.
0 Lubię -
Piotr
W sobotę byłem na odsłuchu Paradigm Monitor SE 3000F. Pokój miał około 10-13 m². Kolumny zagrały bardzo przyzwoicie pomimo małych przetworników. Bas, średnie i wysokie tony zrównoważone. Kolumny wstają pełnym pasmem od najniższych głośności. Wokale wyraźne i czyste. Niestety dla mojego Harmana okazały się zbyt ciemno grającymi. Osobiście wybrałem Focale Chorusy 726S do salonu 20 m².
0 Lubię
Komentarze (8)