Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Mariusz Duda - Riverside

  • Kategoria: Wywiady
  • Paweł Pałasz

Mariusz Duda - Riverside

Mariusz Duda jest wokalistą, basistą, autorem tekstów, głównym kompozytorem i liderem grupy Riverside. Wywiad miał zostać przeprowadzony już na początku tego roku, tuż po ukazaniu się albumu "Shrine of New Generation Slaves". Rozmowa była prowadzona początkowo w formie mailowej, ale najwidoczniej nasz rozmówca uważa, że nie jest ona zbyt ciekawa, więc postanowił zaprosić naszego dziennikarza do spotkania w cztery oczy, przed koncertem grupy Riverside w Gdańsku. Ten zgodził się bez wahania, chociaż był to jego pierwszy poważny wywiad w życiu.

Miał też pewne obawy, czy Mariusz Duda będzie trudnym rozmówcą. Teoretycznie można było się tego spodziewać po człowieku, który stoi na czele jednego z najważniejszych współczesnych zespołów progresywnych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Okazał się jednak bardzo sympatycznym gościem, a rozmowa przebiegła bez większych przeszkód, pomijając konieczność zmiany miejsca z powodu hałasu. Publikujemy zatem zapis tej rozmowy, który powinien zaciekawić wszystkich fanów grupy i progresywnego grania w ogóle.

W marcu graliście w Europie, teraz kończycie właśnie trasę po Polsce, a 30 kwietnia rozpoczynacie trasę po Stanach Zjednoczonych. Czy za granicą wasze koncerty spotykają się z takim samym przyjęciem, jak w kraju?

Z reguły jest tak, że nie ma dużej różnicy między Polską a zagranicą, ludzie reagują bardzo podobnie. Mamy taką grupę docelową, która sprawdza się chyba w każdym kraju. W Polsce jest trochę więcej ludzi młodszych, natomiast w innych krajach trochę więcej starszych, chociaż jakby tak przejrzeć wszystkie statystyki, to podejrzewam, że tak jak powiedziałem na początku, wszędzie będzie bardzo podobnie. Różnice polegają głównie na spontanicznych reakcjach. Jeżeli jesteśmy w krajach typu Hiszpania, Portugalia - tam gdzie mają ciepło i cały czas dobre humory - wtedy oczywiście żywiołowo reagują, klaszczą i śpiewają. Natomiast tam, gdzie jest raczej mrocznie i smutno, to troszkę mniej. Aczkolwiek w Londynie też mamy bardzo dobre przyjęcie. Generalnie, kończąc moją przydługą wypowiedź, w każdym mieście i kraju publiczność reaguje bardzo podobnie.

Mariusz Duda - Riverside

Album "Shrine of New Generation Slaves" osiągnął w Polsce drugą pozycję na liście sprzedaży, wysoko notowany był także na listach w Niemczech, Belgii, a nawet Finlandii. Czy to efekt wypracowanej przez lata pozycji na rynku, czy może lekkiej zmiany stylu? Akronimem tytułu nowej płyty jest wyraz "songs", czyli "piosenki".

Myślę, że jedno i drugie jest z tym w jakiś sposób związane, ale chyba jednak przede wszystkim z konsekwencją, jaką sobie obraliśmy jakiś czas temu. Zawsze staramy się z płyty na płytę zaskakiwać, grać coś innego, ale też jednocześnie pamiętać o naszym charakterystycznym stylu, więc myślę, że to się też przekłada na to. I oczywiście nowa płyta, jak wskazuje jej tytuł i akronim, może jest trochę bardziej przystępna dla niektórych osób. Na pewno bardziej przystępna niż poprzedni album ("Anno Domini High Definition").

Skąd ta zmiana?

Chcieliśmy nagrać coś nowego, nie chcieliśmy nagrywać drugiego krążka typu "ADHD", chcieliśmy próbować nowego stylu... Może niekoniecznie stylu, ale nowego wyzwania, w postaci skoncentrowania się bardziej na aranżacji, nie tylko na samej kompozycji. Poza tym zawsze bardzo lubiłem melodie i teraz chciałem, żeby było ich bardzo dużo.

Mariusz Duda - Riverside

Na albumie pojawiła się inspiracja rockiem z lat 70. Główny riff "Celebrity Touch" i hammondowa solówka "Escalator Shrine" kojarzą się z Deep Purple, w tym drugim utworze jest też fragment w stylu Black Sabbath...

To jest tak, że chciałem, aby była to nastrojowa muzyka, żeby było dużo melodii, ale też żeby pojawił się jakiś nowy element, którego nie było na poprzednich płytach. I tutaj padło na hard rock. Trochę ten hard rock przewinął się na naszej poprzedniej płycie, pod koniec utworu "Left Out". Pomyślałem, że byłoby całkiem interesujące, gdybyśmy zrezygnowali z metalu i zastąpili go hard rockiem. Może nie takim czystym, ale jakimiś elementami. Skojarzenia z Deep Purple czy Led Zeppelin są jak najbardziej trafne, bo Michał używa Hammonda i tych wszystkich starych brzmień, co też z tym się kojarzy.

W jaki sposób tworzycie swoje utwory? Są one wynikiem zespołowych improwizacji, czy może ktoś przynosi gotowy pomysł nad którym potem wspólnie pracujecie?

Jestem głównym kompozytorem w tym zespole i wiele utworów wymyślam od początku do końca. Wiele kawałków wymyślam też na poczekaniu, przy chłopakach, razem z nimi, więc de facto tworzymy je razem, tylko ja jestem kimś w rodzaju reżysera, scenarzysty i montażysty tego wszystkiego. Oczywiście bardzo przykładam uwagę do tego, by każda kompozycja podobała się każdemu z członków zespołu, bo to sprawia, że te utwory nabierają wartości zespołowej. A myślę, że Riverside nie osiągnąłby takiego sukcesu, gdyby nie był kojarzony głównie z zespołem.

Mariusz Duda - Riverside

Tytuły trzech pierwszych płyt, tworzących trylogię, składały się z trzech słów, tytuł czwartej z czterech, a piątej z pięciu. Czy ciężko było wymyślić taki tytuł, który ponadto musiał być powiązany z treścią utworów?

Nie, nie, absolutnie. Te zabawy w akronimy miałem już jakiś czas temu wymyślone i to była po prostu konsekwencja tego. Przy szóstej płycie również wszystko będzie związane z cyfrą sześć, też już mam na nią jakiś pomysł. Przeważnie wszystko zaczyna się od tytułu, dopiero potem powstają teksty. Gdyby jednak było odwrotnie, wówczas miałbym prawdopodobnie ciężki orzech do zgryzienia. A tak było to dosyć łatwe.

Tytuł nowego albumu można przetłumaczyć jako "Świątynia niewolników nowej generacji". Możesz wytłumaczyć co się kryje za tym słowami, a także czego dotyczą teksty utworów?

Generalnie zależało mi, żeby na tej płycie przedstawić kilka form współczesnego zniewolenia. Tych sytuacji, kiedy osoba czuje się jak niewolnik, nie może przejąć kontroli nad swoim życiem. Wszystko zaczęło się od mojej wyprawy taksówką i słuchania narzekania pana taksówkarza. Wtedy powstał tekst do "New Generation Slave", który przedstawia taką kwintesencję frustracji, zwłaszcza w naszym kraju. I to był punkt wyjścia, żeby stworzyć taki koncept, album z piosenkami, z których każda będzie się odnosiła do jakieś formy zniewolenia. Więc oprócz frustracji, mamy potrzebę bycia ważnym, przyzwyczajenie w związku, tęsknotę za przeszłością, współczesne świątynie, gdzie ludzie porzucają swoje tożsamości, zmieniają je jak rękawiczki i są od tego uzależnieni. Tego typu sytuacje, po prostu historie, które obserwowałem w ostatnich latach i chciałem zrobić temu wszystkiemu zdjęcia w postaci tekstów.

Mariusz Duda - Riverside

Album jest spójny nie tylko pod względem tekstowym, ale również muzycznym. Finałowa "Coda" opiera się na tej samej melodii, co "Feel Like Falling"...

Już przy poprzednich płytach były takie sytuacje, kiedy jakieś fragmenty, motywy pojawiające się w jednym utworze, pojawiają się potem w kolejnym. W innej formie, grane wolniej, lżej itd. Nie wiem czy wiele osób zdaje sobie sprawę, że utwór "Back to the River" (z trzeciego w dyskografii albumu, "Rapid Eye Movement", 2007) nawiązuje do "The Same River" (z debiutanckiego "Out of Myself", 2003), gdyż jest tam ten sam motyw grany na gitarze, tylko znacznie wolniej. W utworze "Hyperactive" pojawia się motyw grany na klawiszach, który pojawia się potem pod koniec "Egoist Hegonist". Również w "Hybrid Times" jest powtórzony fragment z "Hyperactive" (wszystkie trzy utwory pochodzą z "Anno Domini High Definition"). I tym razem zależało mi, żeby zrobić utwór, który będzie nawiązywał do utworu "Feel Like Falling". Czyli będzie to ta sama melodia, tylko w innej aranżacji. Tego typu zabiegi sprawiają, że płyta staje się bardziej spójna, tworzy jedną historię, nie są to piosenki wyrwane z kontekstu. Chciałem to niejako zamknąć w klamrę i ponieważ "Feel Like Falling" opowiada o przekładaniu życia zawodowego nad życie rodzinne, "Coda" przedstawia tą sytuację w negatywie, na odwrót. Czyli pojawia się takie światełko w tunelu na koniec płyty. Dzięki temu nie kończy się ona pesymistycznie, tylko ma raczej pozytywny wydźwięk. Może nie optymistyczny, ale dający nadzieję na przyszłość. Tego typu zabiegi bardzo sobie cenię i lubię, i dlatego taki utwór znalazł się na tej płycie.

Nowy album, podobnie jak poprzedni, jest dość krótki i mógłby zmieścić się na pojedynczym winylu. Dlaczego postanowiliście nagrywać krótsze płyty?

Nowy album trwa ponad 50 minut, więc nie jest aż taki krótki, zwłaszcza, że zauważyłem tendencje nagrywania płyt trwających pół godziny. Poza tym z dodatkowymi utworami mamy już godzinę i 10 minut, więc w sumie nie jest tak źle. Poprzednio nagraliśmy krótki album, który trwał 44 minuty i 44 sekundy, i który się zmieścił na pojedynczym winylu, natomiast wydaje mi się, że nowy album jest już raczej dłuższy. Natomiast to jest ten limit czasowy, który wystarcza na przesłuchanie płyty od początku do końca z przyjemnością. Nagrywanie zbyt długich albumów wiąże się z tym, że trzeba ich słuchać na raty, wymagają większego zaangażowania. Nie znaczy to oczywiście, że już nigdy nie nagramy dłuższego albumu, ale na razie chcieliśmy nagrać płytę o przyzwoitej długości, ani za krótką, ani za długą. Taką w sam raz.

Zdjęcia: Riverside

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prostota, lekkość i najwyższa jakość audiofilskiego streamingu - JPLAY

Prostota, lekkość i najwyższa jakość audiofilskiego streamingu - JPLAY

W dobie streamingu i dostępności cyfrowych plików audio mogłoby się wydawać, że słuchanie muzyki jeszcze nigdy nie było tak proste. W praktyce jednak, szczególnie dla bardziej wymagających użytkowników, to wciąż zaskakująco skomplikowana sprawa, zwłaszcza gdy chcemy połączyć wygodę korzystania ze smartfona z możliwościami bardziej zaawansowanego sprzętu audio. Jeśli chodzi o...

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Cyrus 40 AMP + 40 ST + 40 CD + 40 PSU

Cyrus 40 AMP + 40 ST + 40 CD + 40 PSU

Od kiedy sięgam pamięcią, Cyrus zajmował szczególne miejsce w audiofilskim uniwersum - siedział w jednej loży z brytyjskimi ekscentrykami, takimi jak Naim, Linn, Quad, Rega czy Chord. Każda z tych...

Wharfedale Super Linton

Wharfedale Super Linton

Firma Wharfedale Wireless Works została założona w 1932 roku przez Gilberta Briggsa, który swoje pierwsze głośniki składał w piwnicy domu w Ilkley, w dolinie rzeki Wharfe. Naturalnie, słowo "Wireless" nie...

AKG N9 Hybrid

AKG N9 Hybrid

W ostatnich latach miałem styczność z wieloma modelami słuchawek nausznych i wokółusznych. Jedne lepiej sprawdzały w określonych gatunkach muzycznych i w codziennym użytkowaniu, na przykład na spacerze lub w pracy....

Komentarze

Kaczadupa
Dla mnie Cyrus 40 AMP to rozczarowanie roku. Uwielbiam charakter starego Cyrusa 8.2 DAC z zasilaczem PSXR2 i spodziewałem się czegoś podobnego a tu szok jak u "...
Krzysztof
Wszystko ładnie, pięknie, ale z cenami przesadzili co najmniej o 30-40%, o czym wspomina nawet autor recenzji. 40 AMP byłby super wzmacniaczem, gdyby kosztował ...
Fon
Według mnie to jest celowe działanie w budowie każdego segmentu, czyli ograniczenie w zasilaczach, aby skusić się na dodatkowy zasilacz. Rozumiem za 4, 5, 6 tys...
Rafał
Bardzo trafna recenzja. Miałem Unison Research Simply Italy, później Line Magnetic 210IA na lampach 300B, wróciłem do Unisona S6 lampy sterujące Genalex, a lamp...
Jaro
Skuszony ciekawą recenzją Pana Tomasza i wieloma pozytywnymi opiniami ze świata audio postanowiłem spróbować JPlaya. Testowany był na 3 urządzeniach Auralic: S1...

Płyty

Sadist - Something To Pierce

Sadist - Something To Pierce

Do serwisów strumieniowych można mieć wiele zastrzeżeń, ale trzeba przyznać, że ich algorytmy sugerujące nową muzykę często przynoszą "złote strzały"....

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

  • The official history of Audiomica Laboratory brand began in 2005, but its founder, Łukasz Mika, had planned this step several years earlier. As someone who always loved music and was fascinated by the equipment used to reproduce it, he eventually...

  • Monitor Audio announced the new Gold Series 6G. The all-new, totally redesigned series leaves no detail unrevealed, as Monitor Audio Group delivers the finest, most exhilarating loudspeaker range yet to carry the Gold Series name. A comprehensive, highly flexible and...

  • Bluesound, the original wireless hi-res multi-room music brand, proudly announces that its highly anticipated flagship wireless music streamer, the Node ICON, is now available worldwide. Starting at $899, the Node Icon is the pinnacle of Bluesound's innovation in high-resolution streaming...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Dirge - Metalowy collage

Dirge - Metalowy collage

Dirge to po angielsku lament, zawodzenie, elegia, pieśń żałobna. Jest to również nazwa francuskiej grupy założonej w 1994 roku, niedaleko...

Vintage

NAD Model 90

NAD Model 90

NAD był jedną z pierwszych firm zlecających produkcję swoich urządzeń dalekowschodnim fabrykom. Opisywany wzmacniacz był na przykład produkowany w Japonii...

Słownik

Poprzedni Następny

Ramię gramofonowe

Element gramofonu, do którego końca przymocowana jest wkładka gramofonowa - przetwornik dokonujący faktycznego odczytu i przetwarzający ruch igły na sygnał elektryczny. Zadaniem ramienia jest właściwe naprowadzenie wkładki na płytę, zapewnienie...

Cytaty

PaulClaudel.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.