Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Mariusz Duda - Riverside

  • Kategoria: Wywiady
  • Paweł Pałasz

Mariusz Duda - Riverside

Mariusz Duda jest wokalistą, basistą, autorem tekstów, głównym kompozytorem i liderem grupy Riverside. Wywiad miał zostać przeprowadzony już na początku tego roku, tuż po ukazaniu się albumu "Shrine of New Generation Slaves". Rozmowa była prowadzona początkowo w formie mailowej, ale najwidoczniej nasz rozmówca uważa, że nie jest ona zbyt ciekawa, więc postanowił zaprosić naszego dziennikarza do spotkania w cztery oczy, przed koncertem grupy Riverside w Gdańsku. Ten zgodził się bez wahania, chociaż był to jego pierwszy poważny wywiad w życiu.

Miał też pewne obawy, czy Mariusz Duda będzie trudnym rozmówcą. Teoretycznie można było się tego spodziewać po człowieku, który stoi na czele jednego z najważniejszych współczesnych zespołów progresywnych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Okazał się jednak bardzo sympatycznym gościem, a rozmowa przebiegła bez większych przeszkód, pomijając konieczność zmiany miejsca z powodu hałasu. Publikujemy zatem zapis tej rozmowy, który powinien zaciekawić wszystkich fanów grupy i progresywnego grania w ogóle.

W marcu graliście w Europie, teraz kończycie właśnie trasę po Polsce, a 30 kwietnia rozpoczynacie trasę po Stanach Zjednoczonych. Czy za granicą wasze koncerty spotykają się z takim samym przyjęciem, jak w kraju?

Z reguły jest tak, że nie ma dużej różnicy między Polską a zagranicą, ludzie reagują bardzo podobnie. Mamy taką grupę docelową, która sprawdza się chyba w każdym kraju. W Polsce jest trochę więcej ludzi młodszych, natomiast w innych krajach trochę więcej starszych, chociaż jakby tak przejrzeć wszystkie statystyki, to podejrzewam, że tak jak powiedziałem na początku, wszędzie będzie bardzo podobnie. Różnice polegają głównie na spontanicznych reakcjach. Jeżeli jesteśmy w krajach typu Hiszpania, Portugalia - tam gdzie mają ciepło i cały czas dobre humory - wtedy oczywiście żywiołowo reagują, klaszczą i śpiewają. Natomiast tam, gdzie jest raczej mrocznie i smutno, to troszkę mniej. Aczkolwiek w Londynie też mamy bardzo dobre przyjęcie. Generalnie, kończąc moją przydługą wypowiedź, w każdym mieście i kraju publiczność reaguje bardzo podobnie.

Mariusz Duda - Riverside

Album "Shrine of New Generation Slaves" osiągnął w Polsce drugą pozycję na liście sprzedaży, wysoko notowany był także na listach w Niemczech, Belgii, a nawet Finlandii. Czy to efekt wypracowanej przez lata pozycji na rynku, czy może lekkiej zmiany stylu? Akronimem tytułu nowej płyty jest wyraz "songs", czyli "piosenki".

Myślę, że jedno i drugie jest z tym w jakiś sposób związane, ale chyba jednak przede wszystkim z konsekwencją, jaką sobie obraliśmy jakiś czas temu. Zawsze staramy się z płyty na płytę zaskakiwać, grać coś innego, ale też jednocześnie pamiętać o naszym charakterystycznym stylu, więc myślę, że to się też przekłada na to. I oczywiście nowa płyta, jak wskazuje jej tytuł i akronim, może jest trochę bardziej przystępna dla niektórych osób. Na pewno bardziej przystępna niż poprzedni album ("Anno Domini High Definition").

Skąd ta zmiana?

Chcieliśmy nagrać coś nowego, nie chcieliśmy nagrywać drugiego krążka typu "ADHD", chcieliśmy próbować nowego stylu... Może niekoniecznie stylu, ale nowego wyzwania, w postaci skoncentrowania się bardziej na aranżacji, nie tylko na samej kompozycji. Poza tym zawsze bardzo lubiłem melodie i teraz chciałem, żeby było ich bardzo dużo.

Mariusz Duda - Riverside

Na albumie pojawiła się inspiracja rockiem z lat 70. Główny riff "Celebrity Touch" i hammondowa solówka "Escalator Shrine" kojarzą się z Deep Purple, w tym drugim utworze jest też fragment w stylu Black Sabbath...

To jest tak, że chciałem, aby była to nastrojowa muzyka, żeby było dużo melodii, ale też żeby pojawił się jakiś nowy element, którego nie było na poprzednich płytach. I tutaj padło na hard rock. Trochę ten hard rock przewinął się na naszej poprzedniej płycie, pod koniec utworu "Left Out". Pomyślałem, że byłoby całkiem interesujące, gdybyśmy zrezygnowali z metalu i zastąpili go hard rockiem. Może nie takim czystym, ale jakimiś elementami. Skojarzenia z Deep Purple czy Led Zeppelin są jak najbardziej trafne, bo Michał używa Hammonda i tych wszystkich starych brzmień, co też z tym się kojarzy.

W jaki sposób tworzycie swoje utwory? Są one wynikiem zespołowych improwizacji, czy może ktoś przynosi gotowy pomysł nad którym potem wspólnie pracujecie?

Jestem głównym kompozytorem w tym zespole i wiele utworów wymyślam od początku do końca. Wiele kawałków wymyślam też na poczekaniu, przy chłopakach, razem z nimi, więc de facto tworzymy je razem, tylko ja jestem kimś w rodzaju reżysera, scenarzysty i montażysty tego wszystkiego. Oczywiście bardzo przykładam uwagę do tego, by każda kompozycja podobała się każdemu z członków zespołu, bo to sprawia, że te utwory nabierają wartości zespołowej. A myślę, że Riverside nie osiągnąłby takiego sukcesu, gdyby nie był kojarzony głównie z zespołem.

Mariusz Duda - Riverside

Tytuły trzech pierwszych płyt, tworzących trylogię, składały się z trzech słów, tytuł czwartej z czterech, a piątej z pięciu. Czy ciężko było wymyślić taki tytuł, który ponadto musiał być powiązany z treścią utworów?

Nie, nie, absolutnie. Te zabawy w akronimy miałem już jakiś czas temu wymyślone i to była po prostu konsekwencja tego. Przy szóstej płycie również wszystko będzie związane z cyfrą sześć, też już mam na nią jakiś pomysł. Przeważnie wszystko zaczyna się od tytułu, dopiero potem powstają teksty. Gdyby jednak było odwrotnie, wówczas miałbym prawdopodobnie ciężki orzech do zgryzienia. A tak było to dosyć łatwe.

Tytuł nowego albumu można przetłumaczyć jako "Świątynia niewolników nowej generacji". Możesz wytłumaczyć co się kryje za tym słowami, a także czego dotyczą teksty utworów?

Generalnie zależało mi, żeby na tej płycie przedstawić kilka form współczesnego zniewolenia. Tych sytuacji, kiedy osoba czuje się jak niewolnik, nie może przejąć kontroli nad swoim życiem. Wszystko zaczęło się od mojej wyprawy taksówką i słuchania narzekania pana taksówkarza. Wtedy powstał tekst do "New Generation Slave", który przedstawia taką kwintesencję frustracji, zwłaszcza w naszym kraju. I to był punkt wyjścia, żeby stworzyć taki koncept, album z piosenkami, z których każda będzie się odnosiła do jakieś formy zniewolenia. Więc oprócz frustracji, mamy potrzebę bycia ważnym, przyzwyczajenie w związku, tęsknotę za przeszłością, współczesne świątynie, gdzie ludzie porzucają swoje tożsamości, zmieniają je jak rękawiczki i są od tego uzależnieni. Tego typu sytuacje, po prostu historie, które obserwowałem w ostatnich latach i chciałem zrobić temu wszystkiemu zdjęcia w postaci tekstów.

Mariusz Duda - Riverside

Album jest spójny nie tylko pod względem tekstowym, ale również muzycznym. Finałowa "Coda" opiera się na tej samej melodii, co "Feel Like Falling"...

Już przy poprzednich płytach były takie sytuacje, kiedy jakieś fragmenty, motywy pojawiające się w jednym utworze, pojawiają się potem w kolejnym. W innej formie, grane wolniej, lżej itd. Nie wiem czy wiele osób zdaje sobie sprawę, że utwór "Back to the River" (z trzeciego w dyskografii albumu, "Rapid Eye Movement", 2007) nawiązuje do "The Same River" (z debiutanckiego "Out of Myself", 2003), gdyż jest tam ten sam motyw grany na gitarze, tylko znacznie wolniej. W utworze "Hyperactive" pojawia się motyw grany na klawiszach, który pojawia się potem pod koniec "Egoist Hegonist". Również w "Hybrid Times" jest powtórzony fragment z "Hyperactive" (wszystkie trzy utwory pochodzą z "Anno Domini High Definition"). I tym razem zależało mi, żeby zrobić utwór, który będzie nawiązywał do utworu "Feel Like Falling". Czyli będzie to ta sama melodia, tylko w innej aranżacji. Tego typu zabiegi sprawiają, że płyta staje się bardziej spójna, tworzy jedną historię, nie są to piosenki wyrwane z kontekstu. Chciałem to niejako zamknąć w klamrę i ponieważ "Feel Like Falling" opowiada o przekładaniu życia zawodowego nad życie rodzinne, "Coda" przedstawia tą sytuację w negatywie, na odwrót. Czyli pojawia się takie światełko w tunelu na koniec płyty. Dzięki temu nie kończy się ona pesymistycznie, tylko ma raczej pozytywny wydźwięk. Może nie optymistyczny, ale dający nadzieję na przyszłość. Tego typu zabiegi bardzo sobie cenię i lubię, i dlatego taki utwór znalazł się na tej płycie.

Nowy album, podobnie jak poprzedni, jest dość krótki i mógłby zmieścić się na pojedynczym winylu. Dlaczego postanowiliście nagrywać krótsze płyty?

Nowy album trwa ponad 50 minut, więc nie jest aż taki krótki, zwłaszcza, że zauważyłem tendencje nagrywania płyt trwających pół godziny. Poza tym z dodatkowymi utworami mamy już godzinę i 10 minut, więc w sumie nie jest tak źle. Poprzednio nagraliśmy krótki album, który trwał 44 minuty i 44 sekundy, i który się zmieścił na pojedynczym winylu, natomiast wydaje mi się, że nowy album jest już raczej dłuższy. Natomiast to jest ten limit czasowy, który wystarcza na przesłuchanie płyty od początku do końca z przyjemnością. Nagrywanie zbyt długich albumów wiąże się z tym, że trzeba ich słuchać na raty, wymagają większego zaangażowania. Nie znaczy to oczywiście, że już nigdy nie nagramy dłuższego albumu, ale na razie chcieliśmy nagrać płytę o przyzwoitej długości, ani za krótką, ani za długą. Taką w sam raz.

Zdjęcia: Riverside

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Roger Kessler - Piega

Roger Kessler - Piega

Piega to prawdopodobnie najsłynniejszy szwajcarski producent zestawów głośnikowych. Firma założona w 1986 roku przez Leo Greinera i Kurta Scheucha początkowo była typowo hobbystyczną, garażową manufakturą. Kurt skupił się na opracowywaniu pionierskich przetworników, natomiast Leo wziął na siebie sprawy związane z wzornictwem oraz finansami spółki. W pewnym momencie znakiem rozpoznawczym Piegi...

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Słuchawki i głośniki bezprzewodowe to szczególna kategoria sprzętu grającego, niesłychanie ważna dla milionów ludzi, którzy chcą słuchać muzyki w wygodny sposób. Z punktu widzenia dziennikarza jest to także - obok streamerów, głośników sieciowych i nowoczesnych systemów all-in-one - wyjątkowo interesująca grupa urządzeń, w której widać postęp, świeżość, innowacyjność i walkę...

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Audiofile zainteresowani niebanalnymi zestawami głośnikowymi często zwracają uwagę na zestawy Neat Acoustics - firmy założonej w 1989 roku przez Boba Surgeonera, który spędził większość swojego życia grając muzykę w różnych stylach, takich jak blues, rock, jazz, folk, country i bluegrass. Neat Acoustics posiada własne studio nagraniowe, w którym można nagrywać...

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audio Physic Spark 6

Audio Physic Spark 6

Muszę przyznać, że od pewnego czasu nie jestem na bieżąco z poczynaniami Audio Physica. Był taki moment, kiedy wiedziałem niemal wszystko na temat każdej nowej konstrukcji niemieckiej marki, a kiedy...

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Po niespełna dwudziestu latach recenzowania sprzętu audio rzadko kiedy odwiedzam sklepy z taką aparaturą, aby coś kupić. Jeśli już, najczęściej brakuje mi jakiegoś kabla albo czegoś w rodzaju płynu do...

Final Audio Design ZE8000

Final Audio Design ZE8000

Można powiedzieć, że jeszcze niespełna półtora roku temu byłem nausznikowym ortodoksem, który nie uznawał słuchawek dokanałowych. Moje podejście zmieniło się diametralnie, gdy w moje ręce wpadły "pchełki" AG TWS04K. Okazało...

Komentarze

Mariuisz
Brakuje tu jednego aspektu, który omijają również producenci. Chodzi o regulację barwy i balans. Nie każdy ma super słuch, nie w każdym wieku dobrze słyszymy wy...
Sebastian
Mam u siebie ten streamer podłączony od 2 dni optykiem do Topping DX3Pro+ i powiem, że w porównaniu ze źródłem jakim był laptop daje się usłyszeć większą głębie...
Daniel
A gdzie gramofony Pre-Audio? Czemu wszystkie są dobre, tylko nie nasze Polskie...
a.s.
Na Amazon Music Unlimited jest dużo muzyki w jakości lepszej od CD, mam wrażenie że większość, nie potrzeba do tego MQA.
Mike
Nawet to dobre, ale gdzie prawdziwe radio FM/DAB i Bluetoth LDAC bezstratny od Sony?

Płyty

Riverside - ID.Entity

Riverside - ID.Entity

W ubiegłym roku minęło sporo czasu, zanim pojawił się jakiś album, na który naprawdę czekałem. W bieżącym sytuacja jest zgoła...

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Vintage

Marantz 2270

Marantz 2270

Na przestrzeni lat Marantz wyprodukował mnóstwo tunerów radiowych i amplitunerów, w których wyraźnie widać te same geny. Jednym z ciekawszych...

Słownik

Poprzedni Następny

Open baffle

Inaczej obudowa otwarta. Jest to jeden z rodzajów obudowy głośnikowej, dość szczególny ponieważ w wielu przypadkach stanowi ona w zasadzie coś w rodzaju deski, w którą wkręcone są głośniki. W...

Cytaty

PaulSamuelLeonJohnson.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.