Warsaw Philharmonic & Bomsori Kim
- Kategoria: Newsy muzyczne
- Małgorzata Karasińska
Do swojej najnowszej płyty z serii "Warsaw Philharmonic" Jacek Kaspszyk i orkiestra Filharmonii Narodowej zaprosili wybitną koreańską skrzypaczkę, laureatkę II nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego - Bomsori Kim. Imię Bomsori oznacza "dźwięki wiosny", artystka odziedziczyła je po babci. Bomsori Kim w przeszłości odnosiła już liczne sukcesy w znaczących konkursach międzynarodowych. W albumie znalazły się dwa koncerty - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza - prezentowane przez artystkę podczas pamiętnego konkursu, gdy to publiczność na jej punkcie niemal oszalała. Grę Bomsori cechuje precyzja i finezja brzmienia połączona z wielką charyzmą. Do końca toczyły się spory o to, czy Bomsori nie powinna była zostać zwyciężczynią całego konkursu.
"Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 jest najbardziej cenionym utworem Wieniawskiego. Na nim zamknęła się właściwie epoka koncertów pisanych przez skrzypków dla własnych potrzeb. Powstawał wyjątkowo długo, gdyż pierwsze pomysły narodziły się zimą 1855 roku, całość ukończona została jednak dopiero po upływie siedmiu lat. I nawet jeszcze po pierwszym wykonaniu, 9 grudnia 1862 roku, kompozytor doskonalił go w następnych latach." Zupełnie inna jest historia drugiego z koncertów. "Szostakowicz rozpoczął pracę nad Koncertem w lipcu 1947 roku. Trwała właśnie ideologiczna ofensywa władz na środowisko literackie, bezpardonowo atakowano zaprzyjaźnionego z nim Michaiła Zoszczenkę i podobna rozprawa z muzykami była tylko kwestią czasu. Trudno się dziwić, że po premierze takiego utworu, z wyjątkiem jednej informacji, którą zamieszczono w prasie muzycznej, wydarzenie to pominięto całkowitym milczeniem."
Bomsori Kim - zwyciężczyni LXII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium w 2013 roku - zdobyła pozycję wschodzącej gwiazdy nowego pokolenia światowej wiolinistyki. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w 2010 roku jako najmłodsza laureatka IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Sendai. Owocem tego sukcesu był jej debiutancki koncert w 2010 roku, dzięki któremu artystka zyskała międzynarodowe uznanie. Zdobyła również II nagrodę oraz nagrodę słuchaczy Radia Kanada w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu. Wyróżnienia te przyszły wkrótce po wielkich sukcesach młodej skrzypaczki w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, gdzie poza II nagrodą i nagrodą krytyków muzycznych Kim Bomsori otrzymała aż dziewięć nagród specjalnych. Wśród innych znaczących osiągnięć artystki wymienić należy nagrody w XV Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego, Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Sibeliusa, III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Qingdao, VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze oraz dorocznym Konkursie Juilliard School na wykonanie koncertu solowego.
Jako solistka koreańska skrzypaczka występowała w wielu znanych salach koncertowych na całym świecie, między innymi w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, Sali im Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii Petersburskiej, Sali Koncertowej Radia Słowackiego w Bratysławie, Sali Finlandia w Helsinkach, Herkulessaal oraz Prinzregententheater w Monachium, Sali Kameralnej Filharmonii w Berlinie, Sali im. Bedřicha Smetany w Pradze oraz Sali Koncertowej Centrum Sztuki w Seulu. Miała zaszczyt grać pod batutą takich dyrygentów jak Andrey Boreyko, Marin Alsop, Hannu Lintu, Xincao Li, Sakari Oramo, John Storgårds, Yuri Simonov, Valentin Uryupin, Pascal Verrot, Hunjeong Lim, Nanse Gum, Giancarlo Guerrero, J.K. Year oraz Ch. J. Lee.
Pochodząca z Korei Południowej skrzypaczka ukończyła studia pod kierunkiem Kima Young Ucka na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, a następnie uzyskała tytuł magistra sztuki muzycznej w nowojorskiej Juilliard School, gdzie obecnie dzięki pełnemu stypendium naukowemu tej uczelni kończy studia podyplomowe pod kierunkiem Sylvii Rosenberg i Ronalda Copesa. Artystka gra na instrumencie Joannesa Baptisty Guadagniniego z 1774 roku, wypożyczonym dzięki wsparciu Kumho Asiana Cultural Foundation. Bomsori w wolnych chwilach uwielbia zwiedzać Muzeum w Nowym Jorku. Kiedy jest w Polsce, jest pod wrażeniem muzycznej pasji i życzliwości ludzi wokół niej. Uwielbia też pierogi i żurek. Album będzie promowany podczas międzynarodowego tournée Bomsori Kim.
Źródło: Warner Music
Komentarze