Warwick Acoustics w Polsce
- Kategoria: Newsy branżowe
- Tomasz Karasiński
Na polskim rynku właśnie pojawiły się produkty, które z pewnością zainteresują audiofilów szukających wysokiej klasy słuchawek elektrostatycznych. Pochodząca z Wielkiej Brytanii marka Warwick Acoustics ma niezwykle ciekawą ofertę, na którą składają się słuchawki elektrostatyczne o nieco polsko brzmiącej nazwie Bravura, a także gotowe systemy audio, w skład których wchodzą nie tylko elektrostatyczne nauszniki, ale także znakomite wzmacniacze (energizery) oferujące amplifikację w klasie A oraz zaawansowane przetwarzanie sygnału przez procesory DSP. Firma zdobyła uznanie w audiofilskim świecie dzięki stworzeniu elektrostatycznego systemu słuchawkowego Sonoma. Producent ten ma także na swoim koncie inny niemały wyczyn - zaprojektował pierwszy na świecie samochodowy system audio z wykorzystaniem technologii elektrostatycznej. Warwick Acoustics łączy w swoich systemach słuchawkowych wspomnianą technologię przetworników elektrostatycznych z własnymi rozwiązaniami w zakresie amplifikacji i zaawansowanego przetwarzanie sygnałów w domenie cyfrowej. W systemach słuchawkowych Sonoma i Aperio łączy własne przetworniki z zaawansowanymi wzmacniaczami.
Bravura to zaprojektowane od podstaw słuchawki elektrostatyczne, dla których naturalnym partnerem jest wzmacniacz Sonoma M1. Bravury jako pierwsze na świecie korzystają z przetworników opartych o membrany wykonane ze specjalnego laminatu. Przetworniki te są efektem trzech lat projektowania i, jak zapewnia producent, dopracowują do perfekcji wszystkie cechy, za które tak lubiane są słuchawki elektrostatyczne. Zastosowano tu nowatorską konstrukcję statorów wykorzystującą nie tylko konfigurację Single Ended, ale i nowoczesne materiały. Słuchawki te, w porównaniu do ogromnej większości elektrostatycznych modeli na rynku posiadają znacznie mniejsze zniekształcenia i szersze pasmo przenoszenia.
Niezwykle istotnym elementem każdych hi-endowych słuchawek są ich muszle. Dlatego w Bravurach zdecydowano się na użycie magnezu, który ze względu na wysokie tłumienie rezonansów własnych jest doskonałym materiałem do takich zastosowań. Dodatkowo magnez chroni też przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, a jego niska masa umożliwia zapewnienie odpowiedniego komfortu w trakcie dłuższych sesji odsłuchowych. W Bravurach zastosowano ten sam pałąk, który znajdziemy we flagowych słuchawkach Aperio. Jest on ręcznie wykonany i zdaniem producenta perfekcyjnie układa się na głowie. Pady wykonane są z owczej skóry Cabretta, która charakteryzuje się niezwykłym komfortem, lekkością i wytrzymałością. Specjalnie dla słuchawek Bravura zaprojektowano okablowanie o niskiej pojemności. Firma twierdzi, że ten parametr jest w przypadku słuchawek elektrostatycznych niezwykle istotny i decyduje on w dużej mierze o przejrzystości brzmienia. Przewody zaprojektowano we współpracy z tak renomowanymi specjalistami, jak Atlas czy Lemo. Ten ostatni odpowiada za precyzyjnie wykonane wtyczki. Posiadają one mechanizm automatycznej blokady oraz gwarantują znakomite i niezmienne przez lata parametry elektryczne połączenia.
Każde słuchawki elektrostatyczne, w tym modele Warwick Acoustics oparte o przetworniki HPEL, wymagają do działania specjalnego wzmacniacza, który zapewni wysokie napięcie do ich napędzenia. Rolę tą spełnia wzmacniacz Sonoma M1. Bazuje on na pracujących w klasie A tranzystorach FET, a dodatkowo korzysta z topologii Single Ended. Wzmacniacz Sonoma M1 jest przy tym specjalnie zaprojektowany i zoptymalizowany tak, aby bez trudu poradzić sobie z obciążeniem pojemnościowym, jakim są słuchawki elektrostatyczne. Sonoma M1 posiada nie tylko analogowe wejścia liniowe, ale także wejścia cyfrowe pod postacią gniazda koaksjalnego S/PDIF oraz interfejsu USB. Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy oparto na układach renomowanej firmy ESS Technology, które pracują w konfiguracji dual-mono, czyli po jednym na kanał. Firma zapewnia, że zastosowana topologia obwodów analogowych sprawia, że Sonoma M1 oferuje nie tylko doskonałe brzmienie, ale ma też świetne parametry mierzalne.
Tym, co wyróżnia markę Warwick Acoustics, ma być zaawansowana technologia obróbki sygnału we wzmacniaczach. W przypadku wzmacniacza Sonoma M1 zastosowano wydajny procesor DSP o rozdzielczości 64 bitów, który zajmuje się całą arytmetyką. To właśnie w nim sygnał wejściowy jest przetwarzany tak, aby uzyskać zdumiewający obraz dźwiękowy ze słuchawek. Zastosowano tutaj specjalne algorytmy, które sprawiają, że dźwięk ze słuchawek Warwick Acoustics bardziej przypomina brzmienie bardzo dobrych kolumn. Jednocześnie DSP sprawia też, że mamy niezwykle szerokie pasmo przenoszenia oraz szeroki zakres dynamiki. Sygnały z wejść analogowych są przetwarzane na postać cyfrową za pomocą dedykowanego układu ADC firmy AKM. Pracuje on z rozdzielczością 32 bit/384 kHz dla zapewnienia jak najwyższej precyzji i transparentności. Wszystkie elementy sekcji cyfrowej taktowane są przez zegar typu femto firmy Crystek, a przemyślany rozkład PCB zapewnia znakomitą izolację sekcji cyfrowej od analogowej.
Aby otrzymać stabilne, wolne od szumów zasilanie, we wzmacniaczu Sonoma M1 zastosowano specjalny, dwustopniowy zasilacz. Za pierwszy stopień służy moduł zewnętrzny, który oparto o specjalną konstrukcję impulsową. Jest ona o tyle unikalna, że charakteryzuje się wysoką, stałą częstotliwością pracy wynoszącą 85 kHz, a jednocześnie posiada ponad trzykrotny zapas mocy w stosunku do wymaganej przez M1, co z kolei przekłada się na zapewnienie ogromnego zakresu dynamiki. Drugi stopień zasilacza znajduje się już we właściwej obudowie wzmacniacza i składa się z wielu stopni stabilizacji napięcia opartych o znakomite układy marki Analog Devices. Dodatkowo zadbano o takie szczegóły, jak specjalny przewód łączący zasilacz z urządzeniem, posiadający dodatkowy pierścień filtrujący zakłócenia elektromagnetyczne. W przeciwieństwie do słuchawek Warwick Acoustics, wzmacniacz Sonoma to urządzenie o sporej masie. Zostało ono wykonane z całego bloku aluminium 6063 o najwyższej czystości, z którego wycięto formę w kształcie litery "U". Obudowa ta zapewnia nie tylko izolację od wibracji, ale działa także, jako ekran chroniący czułe obwody audio przed zakłóceniami z eteru. Należy wspomnieć, że wszystkie napisy są grawerowane laserowo, dzięki czemu urządzenie zachowa swój wygląd przez długie lata.
Aperio to system składający się ze słuchawek oraz dedykowanego, wielofunkcyjnego wzmacniacza. Jest to flagowy zestaw brytyjskiej marki, w którym każdy element został dopracowany do perfekcji. Mamy tutaj nie tylko najlepszą wersję elektrostatycznych słuchawek z przetwornikami HPEL, ale też niezwykle zaawansowany konstrukcyjnie wzmacniacz z nimi współpracujący. Ten ostatni posiada przetwornik cyfrowo-analogowy zrealizowany w pełnej konfiguracji dual-mono. Oraz, co istotne, ma także wyjścia analogowe (zarówno niezbalansowane RCA, jak i XLR), dzięki czemu oprócz zasilania słuchawek może także stać się centrum domowego toru audio najwyższej klasy, bo jest de facto także przedwzmacniaczem. Co więcej, w Aperio zastosowano także wyrafinowane rozwiązania konstrukcyjne, czego przykładem niech będzie regulacja głośności. Dla sygnału PCM odbywa się ona w sposób całkowicie bezstratny w domenie cyfrowej, a dla sygnału DSD użyto analogowej drabinki rezystorowej. Dbałość o szczegóły w każdym calu widać także po tym, że z Aperio dostajemy specjalnie zaprojektowane kable USB oraz Ethernet. Przewody te zostały stworzone specjalnie do tego systemu i oferują nie tylko ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, ale też znakomite parametry elektryczne oraz wytrzymałą konstrukcję bazującą na najlepszych komponentach. Produkty Warwick Acoustics są już dostępne w autoryzowanych salonach ze sprzętem audio. Na razie znamy jedynie cenę systemu złożonego ze słuchawek Bravura z dedykowanym wzmacniaczem. Wersja srebrna kosztuje 28750 zł, a czarna - 32495 zł.
Źródło: MIP
Komentarze