Coma - 2005 YU55
- Kategoria: Newsy muzyczne
- Karol Otkała
Zarówno film, jak i literatura niejednokrotnie fantazjowały na temat zderzenia Ziemi z jakąś nieznaną planetą lub innym ciałem astralnym. Gdzieś na styku dwóch kosmicznych obiektów tworzy sięnowy wymiar, zmienia perspektywa i radykalnie poszerza horyzont, a wizja planetarnej katastrofy niesie za sobą poetycką melancholię pobudzając do rewizji i refleksji. Właśnie to doświadczenie stanowi główną inspirację najnowszego albumu zespołu Comy zatytułowanego "2005 YU55". Długo oczekiwana płyta ukaże się już 7 października nakładem Mystic Production.
Po pięciu latach od ostatniego wydawnictwa ukazuje się eksperymentalny koncept album balansujący na granicy muzycznego audiobooka i klasycznego rockowego albumu. Jak zaznaczają twórcy płyty, tym razem ich uwaga skupiła się na warstwie tekstowej, która stanowi tutaj nadrzędną rolę. Szesnastoczęściowa historia jest opisem kryzysowych momentów życia Adama Polaka głównego bohatera opowieści. Momentem zwrotnym w jego życiu jest czas nieoczywistego spotkania z planetoidą o nazwie "2005 YU55". Wpływ, jaki wywiera owo spotkanie, jest bodźcem dla pogłębienia świadomości o własnym życiu i ukrytych mechanizmach, którym ono podlega. Zaskoczyć może widoczna zmiana stylu Comy od brzmienia po ekspresję i sposób interpretacji. Płyta ukaże się w dwóch wersjach - wzbogaconej o teksty i bonusy (jak okulary 3D) wersja Deluxe w książkowym formacie wielkości DVD i tradycyjna, tańsza wersja CD zawierająca muzykę i podstawowe informacje. Obydwie wersje będzie zdobiła okładka 3D.
Coma to polski zespół rockowy założony w czerwcu 1998 roku w Łodzi. Muzyka grupy inspirowana jest dokonaniami takich zespołów jak Illusion, Pearl Jam czy Led Zeppelin. Grupa powstała z inicjatywy gitarzysty Dominika Witczaka i perkusisty Tomasza Stasiaka, obaj występujący wcześniej w grupie Ozoz. Wkrótce do zespołu dołączył basista Rafał Matuszak, a następnie gitarzysta Wojciech Grenda i wokalista Piotr Rogucki. W 2001 roku w wyniku nieporozumień z zespołu odszedł Wojciech Grenda, którego zastąpił Marcin Kobza. Pierwszym wydawnictwem grupy był singel "Skaczemy/Pasażer". Pod koniec 2003 roku udało się grupie podpisać kontrakt z BMG Poland, co umożliwiło rozpoczęcie nagrań do debiutanckiej płyty pod tytułem "Pierwsze Wyjście z Mroku". Przed wydaniem pierwszego studyjnego albumu zespół zyskał popularność koncertując u boku Kazika, Sweet Noise, Acid Drinkers i T.Love. W 2007 roku zespół otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku za "Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków" oraz Zespół Roku. W 2009 roku zespół otrzymał kolejne dwa Fryderyki za krążek "Hipertrofia", a wokalista grupy - Piotr Rogucki - został wyróżniony statuetką Fryderyka w kategorii Wokalista Roku. W czerwcu 2008 roku do zespołu dołączył były perkusista zespołu Normalsi - Adam Marszałkowski, który zastąpił Tomasza Stasiaka. 17 października 2011 został wydany piąty album studyjny zespołu, potocznie nazywany "Czerwonym Albumem". 8 lutego 2013 wydano angielskojęzyczny odpowiednik "Czerwonego Albumu" - "Don't Set Your Dogs On Me". W Polsce ukazał się dzięki Mysticowi, za granicą jest edycją niemieckiej wytwórni EarMusic.
Źródło: Mystic
Komentarze