System Audio ponownie w Polsce
- Kategoria: Newsy branżowe
- Tomasz Karasiński
Na polski rynek wracają produkty marki System Audio. Smukłe zestawy duńskiej manufaktury prezentują się bardzo nowocześnie, a trzeba pamiętać, że ich kształt nie narodził się wczoraj, ale pozostaje wizytówką firmy od 1984 roku. Jak przeczytamy w komunikacie prasowym, w latach osiemdziesiątych sprawdzoną receptą na stworzenie kolumn było włożenie dużego przetwornika w gigantyczną obudowę oraz uzupełnienie konstrukcji skomplikowaną zwrotnicą. Wtedy właśnie firma System Audio wprowadziła do sprzedaży swoje pierwsze zestawy głośnikowe, niepodobne do innych. Sprawcą tego zamieszania był Ole Witthøft, założyciel System Audio. Jako muzyk, długo szukał naprawdę dobrych głośników. Poszukiwania nie przynosiły jednak zamierzonego skutku. "Nie było głośników, które mogłyby odtwarzać muzykę tak, jak na żywo. Większość z nich brzmiała nudno. Jeśli nie usłyszysz szczegółów dźwięku lub nie poczujesz emocji z nią związanych, nigdy nie doświadczysz, jak ekscytująca może być muzyka. Zastanawiałem się dlaczego kolumny konkurują ze sobą najlepszą specyfikacją techniczną, gdy powinien liczyć się dźwięk." - wyjaśnia duński konstruktor, który pozostaje jest kierownikiem działu badawczo-rozwojowego System Audio.
W świecie, w którym technologie i pomysły zmieniają się w szybkim tempie, kolumny System Audio oparte są na wielu długowiecznych pomysłach. Duńczycy podkreślają, że choć we wzmacniaczach i odtwarzaczach sygnał jest budowany z poruszających się bardzo szybko elektronów, dźwięk powstaje dopiero w ruchomych membranach głośników. Jest to jeden z powodów, dla których dźwięk traci dużą precyzję właśnie w głośniku. Można powiedzieć, że głośnik jest najwolniejszym komponentem w systemie hi-fi. Konstrukcje System Audio mają być znacznie szybsze niż konwencjonalne kolumny, ponieważ do ich budowy używane są mniejsze i lżejsze membrany, często ważące mniej niż zwykły kawałek papieru. Zgodnie z firmową filozofią, lekkie membrany mają reagować niesamowicie szybko i odsłaniać niezliczone szczegóły dźwięku, dla których duża membrana jest po prostu zbyt ciężka i powolna. Duńczycy twierdzą, że jest to bardziej naturalne doświadczenie. Lepszy dźwięk i prędkość to nie tylko korzyść dla określonego rodzaju muzyki, ale także dla ścieżki dźwiękowej filmu.
Aktualna oferta System Audio skupia się na dwóch seriach - Saxo i Legend. Firma kładzie również duży nacisk na kolumny aktywne z dopiskiem Silverback. Saxo to kolumny głośnikowe w nowym formacie. Są mniejsze niż standardowe kolumny, jednak ich dźwięk ma być zaskakująco duży dzięki zupełnie nowemu rodzajowi głośników basowych, które nie wymagają dużej obudowy. Innym powodem dużego dźwięku ma być opatentowana akustyczna soczewka DXT, która skutecznie wypełnia pomieszczenie dźwiękiem. Nowe głośniki basowe stosowane w serii Saxo zostały opracowane na podstawie doświadczeń, które doprowadziły do powstania rodziny Pandion. Na podobnych założeniach zbudowana jest seria Legend. Konstruktorzy twierdzą, że membrany głośników niskotonowych zastosowanych w tej serii poruszają się o 40% szybciej i pracuje z większym wychyleniem niż w klasycznych przetwornikach, a to przekłada się na głębszy bas i większą dynamikę. Membrana wykonana jest z włókna węglowego, dzięki czemu Legend to naprawdę wytrzymałe kolumny, które z łatwością poradzą sobie z głośną muzyką przez wiele godzin. Serię Legend można uaktualnić do wersji Silverback, co oznacza, że kolumny będą posiadały wbudowane wzmacniacze. Wszystkie pasywne kolumny System Audio objęte są 7-letnią gwarancją.
Źródło: Q21
Komentarze