Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

W 2021 roku wzrosła sprzedaż płyt CD. Pierwszy raz od 17 lat!

W 2021 roku wzrosła sprzedaż płyt CD. Pierwszy raz od 17 lat!

Rynek muzyczny od zawsze był jednym z filarów branży rozrywkowej. Stale podąża za bieżącymi potrzebami odbiorców i kreuje nowe trendy, także technologiczne. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia budowy instrumentów, nagrywania wokali czy odtwarzania muzyki, zawsze pojawiają się nowe rozwiązania, które próbują wyprzeć poprzednie. Czy to znaczy, że nośniki, jakie znamy, jak płyty kompaktowe, odchodzą do lamusa? Wydawałoby się, że to nieuniknione, ale ostatnie dane z rynku sugerują, że po latach spadków w ubiegłym roku nastąpiło przełamanie niekorzystnego trendu.

Rynek audio już kilkukrotnie przechodził rewolucję związaną ze sposobem, w jaki słuchacze odtwarzają muzykę. Zawsze starano się poprawić jakość brzmienia oraz ułatwić dostęp do takich urządzeń. Teraz w prawie każdym domu można znaleźć przedmioty upamiętniające tę drogę - od płyt winylowych, poprzez kasety i płyty CD przeszliśmy do cyfrowych odtwarzaczy oraz serwisów streamingowych. Te ostatnie zdecydowanie królują na rynku. Według raportu Recording Industry Association of America łączne przychody z tytułu streamowania w muzyki w samych Stanach Zjednoczonych wynoszą 12,4 miliarda dolarów. To aż 83% wszystkich przychodów tamtejszej branży muzycznej. Jednak cyfrowe zasoby nie wyparły analogowych brzmień, a sprzedaż nośników CD ma się coraz lepiej.

W 2021 roku Polacy kupili ponad 1,3 miliona płyt z pierwszej setki rocznego zestawienia OLiS. W stosunku do roku 2020 oznacza to wzrost o 7%. Jest to tendencja globalna, zauważalna nie tylko na naszym podwórku. Według raportu RIAA w 2021 roku w USA sprzedano o 15 milionów płyt CD więcej, w porównaniu do poprzedniego roku. Dodatnie wyniki osiągnięto również na rynkach brytyjskim, francuskim, japońskim, hiszpańskim czy włoskim. Jest to pierwszy od 17 lat wzrost w tym segmencie. Ludzie coraz chętniej sięgają po fizyczne nośniki, a powodów jest kilka. Przede wszystkim coraz większa liczba słuchaczy korzysta ze sprzętów audio z wyższej półki. Żeby wykorzystać ich potencjał, muzykę trzeba dostarczać w wysokiej jakości. Dźwięk pochodzący z płyty CD jest mniej skompresowany oraz przesyłany z wyższą prędkością niż ten ze Spotify. I nie trzeba być audiofilem, żeby poczuć różnicę. Należy jednak dodać, że techniczne ograniczenia formatu stworzonego kilkadziesiąt lat temu stają się oczywiste, gdy porównujemy brzmienie płyt CD z tym, co oferują pliki hi-res lub nawet streaming w najwyższej dostępnej jakości. Najwyraźniej jednak większość melomanów nie ma o tym pojęcia, porównując dźwięk płyt kompaktowych ze stratnym streamingiem, co najczęściej prowadzi do wniosku, że płyta CD jest lepsza.

Pomimo, że wielu producentów zaczęło odchodzić od produkcji urządzeń pozwalających odtwarzać płyty, nie znaczy to, że stały się one mniej dostępne czy droższe. Na rynku można znaleźć cały przekrój odtwarzaczy - od tanich, kompaktowych wież po źródła klasy hi-end. Rzadziej spotykanymi, ale równie ciekawymi rozwiązaniami, są wielofunkcyjne urządzenia łączące możliwość streamowania muzyki cyfrowo oraz odtwarzania płyt CD. Dają one możliwość korzystania ze starszych, sprawdzonych rozwiązań, jednocześnie sięgając po nowe technologie. Przeciwko płytom kompaktowym opowiedziała się jednak branża motoryzacyjna. Trudno dziś znaleźć nowy samochód, w którym odtwarzacz CD byłby oferowany jako element wyposażenia standardowego lub wymagająca dopłaty opcja. Można powiedzieć, że winne są zupełnie inne warunki - w aucie znacznie wygodniej jest korzystać ze streamingu. To fakt, ale jednoczesnie samochodowe systemy audio stają się coraz bardziej zaawansowane, a klienci są skłonni dopłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za luksusowe nagłośnienie, natomiast do płyt nie bardzo chcą wracać.

Według analityków kolejnym powodem wzrostu popularności płyt CD jest fakt, że artyści nierzadko traktują wydanie fizyczne jako integralny element całego albumu. Coraz częściej otrzymujemy wydawnictwa wizualnie dopieszczone, które cieszą oko i uzupełniają wizję artystyczną muzyków. Wielu fanów kupuje CD właśnie po to, żeby w pełni doświadczyć tego, co artysta chce przekazać. Poza tym, takie albumy są atrakcyjne estetycznie, a w przypadku wydań limitowanych mają również wartość kolekcjonerską. Popularne staję się też kupowanie płyt CD w ramach wsparcia swojego ulubionego artysty. W tym przypadku korzyść jest obopólna - w końcu słuchacz dostaje muzykę w najwyższej jakości. Biorąc pod uwagę te aspekty, możemy stwierdzić, że CD nie tylko nie zmierza ku końcowi swojej ery, ale przeżywa swoisty renesans. Coraz więcej słuchaczy nie tylko zwraca większą uwagę na sprzęt audio, który kupują, ale też na to, żeby dostarczać do niego dźwięki jak najwyższej jakości, przy okazji wzbogacając swoje kolekcje albumów.

Źródło: Sarota PR

Komentarze (6)

  • 1piotr13

    No i dobrze. Jakość dźwięku jest lepsza z CD niż to samo z serwisu streamingowego.

    4
  • Marcin

    Te dane nie dziwią. Po pierwsze jakość streamingu wciąż odstaje od jakości CD (dla zwolenników tezy, że cyfra to cyfra, więc zawsze gra tak samo to bolesna świadomość). Po drugie pliki są bezosobowe a płytę CD widać. Można dotknąć, poczytać książeczkę itd. Reprodukcja okładki płyty na ekranie to nie to samo. Po trzecie, postęp w konstrukcji odtwarzaczy CD jest tak duży, że bolączki formatu w postaci nienaturalnego (tzw. cyfrowego) dźwięku mamy za sobą. Po latach bezkrytycznego zachwytu nad siecią komputerową wracamy zatem do źródeł.

    4
  • Jacek

    Czy jakość dźwięku z CD jest lepsza niż ze streamingu? Nie wiem i nie odważę się odpowiedzieć na to pytanie... Jeśli porównamy ze Spotify to rzeczywiście CD będzie lepsze. Jeśli weźmiemy pod uwagę bezstratnego TIDAL-a, Amazona czy Qobuza odpowiedź nie jest już jednoznaczna i prosta. Warunków dobrego dźwięku z CD czy ze streamingu jest wiele i było już o tym pisane wiele razy na wielu forach. W artykule mowa o pięknych wydaniach płyt CD... Tak, można jeszcze spotkać takie, ale najczęściej są to audiofilskie wydania, nie te z Empiku. Rzadko zdarza się fajne wydanie "popularnej" muzyki. Większość to papierowe okładeczki, które po kilku(nastu) otwarciach się przecierają. Nie zachęca to w żaden sposób do zakupu. Dochodzi do tego jakość tłoczenia. Tak się składa, że niemal każdą posiadaną płytę zgrywam do FLAC i muszę powiedzieć, że ze współczesnymi wydaniami nie jest łatwo. Płyty sprzed 30 lat zgrywają się bez problemu, te współczesne często pełne są błędów. Reasumując, jeśli kupować fizyczne płyty to tylko te z uznanych, trzymających jeszcze jakość wytwórni. Ceny płyt również nie zachęcają - 60-70 zł za nowość przyzwoicie wydaną to moim zdaniem zdecydowanie za drogo. W tej cenie dostajemy miesiąc streamingu hi-res dla całej rodziny.

    4
  • as

    Kiedyś płyty CD były nagrywane z dużym zakresem dynamiki, więc średnio ciszej, a dzisiejsze są tak dowalone kompresją dla zwiększenia średniej głośności, że nie ma co się dziwić, że grają w pobliżu cyfrowego zera, którego przekraczanie powoduje błędy.

    0
  • dariusz

    A może jednak winyl? Ja wolę.

    0
  • as

    Nie problem w nośniku, tylko w dążeniu masteringowców do maksymalnej średniej głośności. Poza tym nośnik winylowy i wkładka gramofonowa mają słabsze parametry od CD. W studiach od dawna nagrywa się cyfrowo i później z 24/88,2 czy wyżej robi się 16/44,1 na CD.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rwake - The Return Of Magik

Rwake - The Return Of Magik

Ekipa świrów z Little Rock jest moim zdaniem jedną z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych kapel z nurtu sludge. Rwake jest jednocześnie zespołem wybitnie niedocenionym, któremu nigdy nie udało się wypłynąć na szerokie wody, ale też takim, który zawsze pozostawał w swojej niszy. Duży wpływ na to miała z pewnością specyfika...

Przemysław Rudź & Artur Wolski - Enchanted Lighthouse

Przemysław Rudź & Artur Wolski - Enchanted Lighthouse

Gdynia, listopad retrofuturystycznego 2019 roku, zanurzoną w gęstym smogu latarnię morską mija na niebotycznej wysokości 800 m należący do korporacji AudioPolex zeppelin, na którego obleczonej ciekłokrystalicznymi ekranami powierzchni wyświetlana jest tajemnicza postać z gitarą. Nagły szkwał rozwiewa na chwilę smog i oczom pilota ukazuje się panorama Gdyni - sieć sięgających...

Pentagram - Lightning In The Bottle

Pentagram - Lightning In The Bottle

Kilka tygodni temu pewien starszy pan stał się wielką gwiazdą internetowych memów. Dla dużej części internautów stał się postacią komiczną ze swoimi roztrzepanymi włosami i wytrzeszczem oczu. Jednak z pewnością znalazło się też i grono, które zgłębiło temat i dowiedziało się, że ten starszy pan to Bobby Liebling czyli założyciel...

Dax Riggs - 7 Songs for Spiders

Dax Riggs - 7 Songs for Spiders

Był sobie taki serial dla nastolatków pod tytułem "iZombie". Typowy kryminalny procedural z twistem - główna bohaterka jest współpracującą z policją pracownicą kostnicy i jednocześnie... zombie. W kolejnych odcinkach rozwikłuje mordercze zagadki, wypijając koktajl z mózgów ofiar i zyskując tym samym dostęp do ich ostatnich wspomnień. Jeszcze przed narodzinami mojego...

Red Fang - Deep Cuts

Red Fang - Deep Cuts

W tym roku mija 20 lat od powstania Red Fang. W tym czasie ekipa świrów z Portland nagrała 5 pełnoprawnych albumów (4 jeśli debiutancki "Red Fang" uznać za kompilację, jak to robi chociażby serwis RateYourMusic). Dwie dekady to sporo czasu i warto tę okrągłą rocznicę jakoś uczcić. Można to zrobić,...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

W dobie niesamowitej popularności bezprzewodowego sprzętu audio trudno zaprzeczyć, że jest to przyszłość. I to nie tylko jeśli chodzi o urządzenia mobilne, ale także te, z których korzystamy w domu. Trzymając w ręku smartfon czy tablet, potrzebujemy przecież tylko kompatybilnej z nimi elektroniki, aby móc wygodnie odtwarzać muzykę z ulubionego...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Poradniki

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Linn Isobarik

Linn Isobarik

Linn to założona w 1972 roku szkocka firma, która nie raz potrafiła zaskoczyć świat audio interesującymi rozwiązaniami. Jednym z takich...

Cytaty

AndromedaRomanoLax.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.