Audiofilski omnibus za znośne pieniądze - Audiolab Omnia
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Niebawem w polskich sklepach powinien pojawić się najnowszy kombajn Audiolaba - Omnia. Nowy model łączy funkcje wzmacniacza zintegrowanego, odtwarzacza płyt kompaktowych, bezprzewodowego odtwarzacza strumieniowego, przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza słuchawkowego. Producent zapewnia, że urządzenie zachowuje rozpoznawalne elementy projektowe, takie jak prosty, ale efektowny wygląd czy dopracowany układ elektroniczny. Zakrzywiona obudowa wykonana ze szczotkowanego aluminium sprawia, że Omnia jest typowym Audiolabem, który ewoluował, aby pasować do współczesnego środowiska życia. Jak przeczytamy w firmowych materiałach, w świecie, w którym muzyka jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, a źródła bardziej zróżnicowane niż kiedykolwiek, Omnia łączy to wszystko, niezależnie od tego, jak słuchamy muzyki.
Dyskretny stopień wzmacniacza mocy pracujący w klasie AB dostarcza 50 W na kanał przy ośmiu omach, przy maksymalnym poborze prądu 9 A przy trudnych obciążeniach. Wzmacniacz mocy wykorzystuje topologię CFB (komplementarne sprzężenie zwrotne), zapewniając doskonałą liniowość i doskonałą stabilność termiczną, ponieważ prąd jałowy jest utrzymywany niezależnie od temperatury tranzystorów wyjściowych. Transformator toroidalny o mocy200 VA i cztery kondensatory o pojemności 15000 µF każdy pomagają wzmacniaczowi utrzymać pełną kontrolę nad muzyką, zapewniając doskonały zakres dynamiki. Omnia otrzymała także dedykowany wzmacniacz słuchawkowy z obwodem prądowego sprzężenia zwrotnego. Jego przepustowość i wysoka szybkość narastania mają zapewniać mocne, szczegółowe i wciągające brzmienie ze wszystkimi rodzajami słuchawek.
Wykorzystując wysokiej jakości analogowe obwody przedwzmacniacza, podobne do komponentów z uznanej serii 6000, połączone z wejściami liniowymi RCA, w celu podłączenia źródeł analogowych, obwody przedwzmacniacza są tak proste, jak to tylko możliwe. Dzięki wysokiej jakości podzespołom, z liniowymi sygnałami wejściowymi przechodzącymi do precyzyjnego analogowego stopnia głośności, Omnia ma być znakomitym przedwzmacniaczem i zdaniem producenta sprawdziłaby się w tej roli nawet jako osobne urządzenie. Miłośników płyt winylowych z pewnością ucieszy obecność niskoszumowego przedwzmacniacza gramofonowego MM, z precyzyjnym wyrównaniem RIAA. Moduł ten został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać muzykę zagnieżdżoną w rowkach płyty LP.
Aby móc odtwarzać dźwięk z sieci, Omnia została wyposażona w port Ethernet, który nadaje się do połączenia przewodowego i większych wymagań przepustowości cyfrowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Aby zapewnić najwygodniejszy dostęp do bezprzewodowego odtwarzania muzyki, Omnia oferuje łączność Bluetooth o wysokiej jakości i niskim opóźnieniu, w standardzie aptX. Odtwarzanie z sieci Wi-Fi jest wspomagane przez DTS Play-Fi - kontrolowaną przez aplikację platformę zapewniającą wysokiej jakości bezprzewodowy dźwięk w całym domu, zdolną do strumieniowego przesyłania muzyki w wysokiej rozdzielczości do jakości 24 bit/192 kHz.
Sekcja DAC-a opiera się na układach wieloletniego partnera Audiolaba. Nowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre 9038Q2M wykonuje konwersję cyfrowo-analogową, wykorzystując 32-bitową architekturę HypersStream II i eliminator zakłóceń Time Domain Jitter Eliminator, aby zapewnić bardzo niski poziom szumów i wysoki zakres dynamiki. Warto zaznaczyć, że Audiolab ma duże doświadczenie w produkcji urządzeń wykorzystujących doskonałą, ale wymagającą technologię przetworników cyfrowo-analogowych. Uznany model M-DAC był jednym z pierwszych domowych komponentów audio, które zawierały układ ESS już w 2011 roku i od tego czasu firma doskonali jego implementację. Za pośrednictwem USB Omnia oferuje również pełne dekodowanie MQA (Master Quality Authenticated) - wielokrotnie nagradzanej, brytyjskiej technologii, która zapewnia dźwięk oryginalnego nagrania studyjnego. Omnia zawiera technologię dekodera MQA, która umożliwia odtwarzanie plików i strumieni audio MQA - odbieranych przez wejście USB - w pełnej rozdzielczości oryginalnego pliku i przesyłanie sygnału przez stopnie DAC-a i przedwzmacniacza.
Audiolab Omnia wykorzystuje kolorowy wyświetlacz LCD IPS, oferujący większą wyrazistość kolorów i mniejsze zużycie energii niż wyświetlacze TFT. Dzięki takiemu wyświetlaczowi Omnia oferuje uproszczony ogólny interfejs użytkownika i graficzną integrację ze źródłem muzyki i formatami odtwarzania. Wykorzystuje również zupełnie nowy protokół do wyświetlania miernika VU w czasie rzeczywistym, dodając odrobinę finezji do bardzo funkcjonalnego, równie dobrze wyglądającego interfejsu wyświetlacza. Ponadto, nowy model Audiolaba został również przetestowany przez Roon Labs, otwierając się w ten sposób na świat Roona. Jako partner Roon Tested, Audiolab dostarczył producentowi tego oprogramowania sprzęt do testów z różnymi systemami operacyjnymi i komputerami oraz udostępnił informacje na temat jego konstrukcji i możliwości. Audiolab jest dumny z tego, że w wielu przypadkach zespół wsparcia Roona ma pod ręką jego urządzenia, a użytkownicy mogą śmiało wybierać sprzęt tej marki pod kątem pracy z Roonem. Polska cena nowego modelu Audiolaba nie została jeszcze podana, jednak można się spodziewać, że wyniesie ona około 7500 zł.
Źródło: Q21
-
-
Maciej
Zapowiedź interesująca. Cena znośna? Raczej porównywalna do pozostałych all-in-one. Znośna by była w granicach 6000-6500 zł?
0 Lubię -
-
Komentarze (4)