Piąta edycja Audiofila 2016
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Małgorzata Karasińska
W imieniu orgnizatorów zapraszamy na piątą i ostatnią w tym roku prezentację domowej aparatury audio z cyklu Audiofil. Odbędzie się ona w dniach 8-9 października, w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Przebieg imprezy identyczny, jak wszystkich tegorocznych spotkań. Odbędą się dwie prezentacje dziennie w godzinach od 12:00 do 15:00 i od 16:00 do 19:00. Nie obowiązują imienne zaproszenia, a wstęp pozostaje wolny. Współgospodarzem spotkania będzie warszawska firma Audio System - dystrybutor i wyłączny przedstawiciel wielu znanych na całym świecie firm z sektora hi-fi i hi-end. Zaprezentowany zostanie system w skład którego wejdą kolumny Vivid Audio Giya G2 i elektronika firmy Ypsilon - przedwzmacniacz liniowy PST 100 mk II, monobloki Aelius II, przedwzmacniacz gramofonowy VPS 100 i odtwarzacz CD CDT 100. Organizator doda do tego systemu gramofon Bauer Audio dps3. Cały system spięty będzie kablami Tara Labs.
W skład zespołu Vivid Audio wchodzi legenda hi-endu, mieszkaniec angielskiego Brighton Laurence Dickie, który wyrobił sobie markę tworząc obudowy Matrix dla brytyjskiej firmy Bowers & Wilkins, a także flagowe, obecnie już kolekcjonerskie kolumny Nautilus. Mając mnóstwo pomysłów na dalsze udoskonalenia kolumn, Dickie wniósł prawdziwą obfitość innowacji do stosunkowo niedawno powstałej firmy. Centralna doktryna filozofii projektowania kolumn Vivid Audio obraca się wokół dążenia do uwolnienia reprodukowanego dźwięku od rezonansów i odbić. Stąd wszystkie modele kolumn tego producenta mają niepowtarzalny kształt. Obudowy mają krzywizny z każdej strony oraz zwężają się na końcach dzięki czemu nie zachodzi potrzeba stosowania nadmiernej ilości wzmocnień pomiędzy spodem a szczytem kolumny. Możliwość zbudowania tak skomplikowanej, a zarazem jednorodnej obudowy zawdzięcza się wykorzystaniu odlewów oraz kompozytów laminowanych metodą próżniową. Dodatkową korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest możliwość wykończenia obudów w ogromnej ilości kolorów. Prezentowany model Giya G2 to godny następca entuzjastycznie przyjętego najdroższego modelu Giya G1 tyle, że w nieco mniejszej obudowie. Ma identyczne przetworniki na ścianie przedniej, jednakową zwrotnicę, analogiczną obudowę i ten sam zdumiewający dźwięk.
Ypsilon Electronics to firma grecka, istniejąca od 1995 roku. Zdobyła uznanie w świecie audio gdyż stosuje technologię, która łączy w sobie tradycyjny i nowoczesny sposób podejścia do technik projektowania. Tradycja to proste projekty, klasa A, lampy elektronowe, zaś nowatorstwo to między innymi użycie transformatorów sprzęgających, tłumików transformatorowych, czy nietypowego interfejsu cyfrowego. PST-100 mk II to przedwzmacniacz hybrydowy - szczytowe osiągniecie w dziedzinie budowy przedwzmacniaczy liniowych. Zastosowano w nim innowacyjne rozwiązanie dotyczące regulacji głośności. Tradycyjną drabinkę rezystorową zastąpiono wyprodukowanym przez siebie tłumikiem transformatorowym, regulującym głośność w 31 krokach. Aelius II to hybrydowy monofoniczny wzmacniacz mocy z dwoma stopniami wzmocnienia, bez całościowego sprzężenia zwrotnego. W pierwszym stopniu wzmocnienia użyto lamp w konfiguracji single-ended w klasie A sprzężonych transformatorem ze stopniem wyjściowym. Nie ma konieczności stosowania dodatkowego pośredniego stopnia wzmocnienia, co owocuje zachowaniem przejrzystości i czystości sygnału. Ypsilon CDT-100 to odtwarzacz typu top loader. Mechanizm jest zmodyfikowany i umieszczony w masywnej konstrukcji kanapkowej, złożonej z grubych płyt stalowych i aluminiowych. Z tego powodu urządzenie nie ma kształtu prostopadłościennej skrzynki, pozbyto się w ten sposób również szeregu problemów związanych z rezonansami. W rezultacie powstała solidna, jednolita konstrukcja, która w połączeniu z systemem zawieszenia eliminuje wszelkie wibracje. Jak zwykle podczas prezentacji Piotr Guzek pokaże wiele wspaniałej, różnorodnej muzyki i przekaże gościom Audiofila informacje o najciekawszych koncertach we Wrocławiu.
Źródło: Piotr Guzek Impresariat
Komentarze