Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Matrix Audio w Polsce

Matrix Audio w Polsce

Na polskim rynku pojawiły się urządzenia marki Matrix Audio. Jej historia sięga 1999 roku, jednak formalnie firma powstała dziesięć lat później, za sprawą trzech przyjaciół, którzy już podczas studiów zgłębiali wiedzę o urządzeniach audio, muzyce, grze na instrumentach muzycznych oraz szeroko pojętej technologii. Od samego początku Matrix przywiązywał dużą wagę do innowacji technicznych i ciągłych badań. Z biegiem czasu marka rozwijała się coraz szybciej, oferując jeszcze bardziej zaawansowane i zróżnicowane urządzenia. Swoistym przełomem był rok 2018, kiedy zdecydowano się na wprowadzenie flagowej serii Element. Urządzenia Matrix stały się popularne w wielu krajach i wielokrotnie były doceniane przez entuzjastów muzyki oraz międzynarodową prasę, co pozwoliło ugruntować stabilną pozycję marki pośród silnej konkurencji.

Seria Element to umieszczone w różnych przedziałach cenowych systemy multimedialne zawierające w sobie funkcje przetwornika, streamera, wzmacniacza i przedwzmacniacza. Wszystkie produkty charakteryzują się zbliżonym, prostym wzornictwem. Producent oferuje również przyjazną i funkcjonalną aplikację do obsługi w środowisku sieciowym. Element I to podstawowy model spełniający zasadę zaoferować maksimum przy zachowaniu korzystnej ceny. Urządzenie oferuje ośmiokanałowy układ DAC oparty na przetworniku Sabre ES9028RPO wspierającym pliki DSD. Posiada pełną funkcjonalność serii Element, w tym streaming Wi-Fi, współpracę z aplikacją na smartfony, obsługę aplikacji Roon czy zintegrowanego klienta TIDAL. Mocny, 1,3-watowy wzmacniacz jest zdolny do wysterowania wymagających słuchawek. Element I umożliwia połączenie z zewnętrznymi aktywnymi monitorami i sterowanie ich głośnością z poziomu aplikacji w telefonie. Producent pomyślał o możliwościach rozbudowy urządzenia, zachowując port IIS LVDS w celu podłączenia do interfejsu USB z zegarem oraz zewnętrzne zasilanie, które również można upgrade'ować. Cena urządzenia to 4999 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element M to nowy produkt z linii Element. Został zaprojektowany tak, aby zaoferować jak największą funkcjonalność i świetne brzmienie, przy zachowaniu korzystnej ceny. Urządzenie jest kierowane do średnio zaawansowanych użytkowników korzystających z monitorów aktywnych oraz słuchawek. Nowością jest możliwość podłączenia przez USB dysku twardego i skonfigurowanie go w systemie NAS w celu odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości, aż do 768 kHz dla PCM i 22,4 MHz dla DSD. Element M jest kompatybilny z aplikacją MA Remote, którą można pobrać w wersji na Androida i iOS-a. Podobnie, jak w całej linii Element wspierane są technologie DLNA oraz AirPlay. Element M wnosi dodatkowo wsparcie plików MQA zarówno przy odtwarzaniu z plików, jak i przez streaming. Zastosowano tutaj bardzo ceniony przetwornik ESS Sabre ES9028PRO współpracujący z bardziej rozbudowanym zegarem, co w połączeniu pozwoliło maksymalnie wykorzystać potencjał przetwornika. Nowością jest moduł wzmacniacza pracujący w oparciu o niskoszumowe i niskoimpedancyjne układy dyskretne i bipolarną sekcję wejściową. Element M - oprócz nawigowania z poziomu aplikacji - został również wyposażony w pilot zdalnego sterowania, który można dodatkowo skonfigurować tak, aby nie wchodził w konflikt z innymi urządzeniami wykorzystującymi podczerwień. Obudowa modelu M została zaprojektowana pod kątem eliminacji rezonansu i zakłóceń oraz dla jeszcze lepszego wyglądu i przede wszystkim jeszcze lepszego dźwięku. Cena urządzenia to 8499 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element P to urządzenie nieco inne niż poprzednie, ponieważ jest rozbudowane o funkcję wzmacniacza głośnikowego o mocy aż 230 W dla 4 Ω. Jest to kompletny system audio pełniący funkcję przetwornika, wzmacniacza słuchawkowego, wzmacniacza głośnikowego, przedwzmacniacza oraz streamera. Produkt oferuje podobną do modeli Element I oraz Element M funkcjonalność ze wsparciem dla aplikacji MA Remote. Podobnie do modelu Element M, zastosowano w nim wsparcie dla plików MQA. Element P został również skonstruowany w oparciu o przetwornik Sabre ES9028PRO. Współpracuje on z zegarem Crystek CCHD-950. Dodatkowo dołożono tutaj świetnej jakości układ regulacji głośności Muses 72320, aby zachować jakość dźwięku na kolejnym etapie przepływu sygnału. Element P posiada nowy układ USB XMOS XU216, który bez problemu radzi sobie ze wsparciem nowego formatu MQA w wysokich bitrate'ach. Jako siłę napędową dla głośników zastosowano duńską jednostkę ICEpower 250ASX2 pracującą w klasie D, zdolną wysterować średniej wielkości kolumny podłogowe. Za zasilanie odpowiada liniowy zasilacz (zamiast dedykowanego modułu ICEpower), dzięki czemu udało się zapobiec przedostawaniu się nałożonych szumów z zasilacza modułu do sekcji przedwzmacniacza. Cena modelu Element P to 11499 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element X to flagowy model w serii Element. Urządzenie stanowiące kwintesencję bezkompromisowej walki o najwyższą jakość dźwięku. Funkcjonalnie powiela on rozwiązania całej linii Element z pomięciem wzmacniacza głośnikowego z modelu Element P. Jednak magia tego urządzenia tkwi w szczegółach. Element X oparty został na sztandarowym układzie ESS Sabre ES9038PRO, wspartym profesjonalnym LDO ESS9301, oraz znanym z Element P zegarem Crystek CCHD-950. Połączenie wieloletniego doświadczenia w produkcji, projektowaniu i strojeniu sprzętu opartego na kościach ESS pozwoliło wykorzystać w pełni możliwości najlepszego dostępnego hardware'u. Układ USB XU216 obsługuje z łatwością najwyższe dostępne rozdzielczości plików MQA. Chcąc wyeliminować słabości tradycyjnych regulatorów głośności opartych na potencjometrze analogowym i cyfrowych regulatorach głośności, Matrix Audio zaprojektowało hybydowy, cyfrowy układ wykorzystujący szereg przekaźników, wraz z wbudowanym, wewnętrznym układem modułu głośności DAC. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się połączyć zalety jakości dźwięku znanego z systemu analogowego, z precyzją układu cyfrowego. Element X do współpracy z aktywnymi monitorami posiada bardzo wysokiej jakości preamp z regulowanym analogowo poziomem gain w zakresie 10 dB. Dla słuchawek przygotowano wydzieloną sekcję dual mono, bazującą na czterech najwyższej klasy wzmacniaczach operacyjnych LME49600. System obsługuje słuchawki zbalansowane oraz niezbalansowane. Dodatkowo może obsłużyć dwie pary niezbalansowanych słuchawek, z niezależnym wzmocnieniem dla każdego kanału w każdej z nich. Ostatnim elementem niezbędnym dla osiągnięcia perfekcji brzmienia jest zasilanie. Użyto tutaj niestandardowego transformatora toroidalnego Noratel wraz z kondensatorami audio firmy Nichicon. Element X ma również wiele poziomów izolacji LDO, z dobrze zaprojektowaną, czterowarstwową płytkę PCB, aby pomóc odtworzyć oryginalny dźwięk tak dokładnie, jak to możliwe, usuwając zakłócenia oddzielnych systemów wewnętrznych. Wisienką na torcie, jest stosowana w serii Element dwuwarstwowa obudowa z 4 mm aluminium izolująca sprzęt od wibracji i zakłóceń elektromagnetycznych. Cena modelu Element X to 13999 zł.

Matrix Audio w Polsce

Seria Element to filar dla produktów Matrix Audio, ale w ofercie producenta znajdziemy również inne urządzenia, które mogą działać samodzielnie lub mogą być doskonałym uzupełnieniem modeli flagowych. Obecnie przechodzą upgrade i wkrótce powinny również trafić do sprzedaży w oficjalnej dystrybucji. Warto tutaj wspomnieć o modelu X-Sabre PRO, który od dawna jest w ofercie producenta, a przechodzi jedynie ewolucje w zakresie swoich możliwości. X-Sabre PRO wykorzystuje zaawansowany 8-kanałowy układ przetwornika D/A ES9038PRO, a jego wewnętrzny procesor sygnałowy DSP wraz z analogowymi obwodami gwarantują wyższą wydajność oraz lepsze wrażenia odsłuchowe dla użytkownika. Nowej generacji interfejs asynchroniczny XMOS XU216 USB wraz z nowym układem S/PDIF AK4118, oferują wysoką moc obliczeniową i wydajne wielokanałowe przetwarzanie, sprawiając, że X-SABRE Pro MQA jest w stanie zaoferować doskonałą jakość konwersji cyfrowego dźwięku. Cena tego przetwornika to 9499 zł. Urządzenia marki Matrix Audio powinny już niebawem pojawić się w polskich sklepach.

Matrix Audio w Polsce

Źródło: MIP

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thorens TD 103 A

Thorens TD 103 A

Thorens przyspiesza przekształcanie swojej gamy produktowej i prezentuje najnowszy gramofon TD 103 A. Model ten jest całkowicie przeprojektowanym, automatycznym gramofonem, którego konstrukcja wywodzi się z wielokrotnie nagradzanych konstrukcji. Jak zapewnia producent, TD 103 A został opracowany z myślą o wymagających miłośnikach muzyki, którzy chcą słuchać swoich ulubionych nagrań i jednocześnie...

Marantz uzupełnia serię SR

Marantz uzupełnia serię SR

Marantz zaprezentował najnowsze komponenty wzbogacające uznaną linię SR, obejmujące amplituner AV SR5015 i wzmacniacze AV SR6015, SR7015 oraz SR8015. Zaprojektowane z myślą o dostarczaniu potężnych i realistycznych doznań kina domowego i muzyki, nowa linia komponentów AV z obsługą 8K oferuje najbardziej muzykalny dźwięk z dowolnego źródła, w tym kina domowego,...

JBL Tuner 2 i Tuner XL

JBL Tuner 2 i Tuner XL

JBL wprowadza na rynek dwa bezprzewodowe, przenośne radioodbiorniki DAB/DAB+/FM z łącznością Bluetooth - Tuner 2 i Tuner XL. Tuner 2 to kompaktowe radio, które zapewnia obsługę technologii Bluetooth oraz do 12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Pięć programowalnych przycisków i czytelne informacje na wyświetlaczu LCD pozwolą szybko znaleźć ulubione stacje...

Denon AVR-S960H

Denon AVR-S960H

Tuż po premierze nowości z serii X na początku czerwca, Denon zaprezentował kolejny amplituner AV, który ma dawać użytkownikom możliwość radykalnej poprawy jakości wieczorów filmowych i gier wideo w bardzo przystępnej cenie. AVR-S960H spełnia wszystkie wymagania, aby z łatwością zbudować doskonały system kina domowego 4K już teraz, a także oferuje...

Polk Audio MagniFi 2

Polk Audio MagniFi 2

Polk Audio prezentuje najnowszy dodatek do gamy słynnych soundbarów z serii MagniFi - MagniFi 2. Układ przetworników dostrojony pod kątem wydajności oraz opatentowana przez Polk technologia Stereo Dimensional Array (SDA) - pierwotnie opracowana przez założyciela firmy, Matthew Polka - ma gwarantować ogromną scenę dźwiękową i wyjątkowy realizm brzmienia. Aby zapewnić...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Amphion Helium 510

Amphion Helium 510

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu dostępnym na rynku konstrukcjom - niezwykle niską wrażliwością na niedoskonałości...

Audio-Technica ATH-AP2000Ti

Audio-Technica ATH-AP2000Ti

W ostatnich latach Audio-Technica wyjątkowo zaciekle i agresywnie atakuje rynek słuchawek. Tempa wprowadzania nowych modeli i różnorodności rozbudowywanego w ten sposób, a przecież budowanego nie od dziś katalogu mogą jej...

Linn Selekt DSM

Linn Selekt DSM

Linn to jeden z producentów, którzy w skomplikowanym świecie hi-endowego sprzętu audio zdołali wydzielić sobie własną przestrzeń i od wielu, wielu lat funkcjonują w niej bez oglądania się na innych....

Bannery boczne

Komentarze

Damian
Czy do kolumn Tannoy Mercury 7.4 ten wzmacniacz nie będzie za słaby?
MB
Nie ma regulacji barwy.
A.S.
Mam kolumny aktywne i nie mam problemu z kablami głośnikowymi i dopasowaniem wzmacniacza.

Płyty

Kazik - Zaraza

Kazik - Zaraza

Chyba żaden polski album na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nie miał tak dobrej promocji. W całej tej sytuacji najśmieszniejsze jest...

Newsy

Thorens TD 103 A

Thorens TD 103 A

Thorens przyspiesza przekształcanie swojej gamy produktowej i prezentuje najnowszy gramofon TD 103 A. Model ten jest całkowicie przeprojektowanym, automatycznym gramofonem,...

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Prezentacje

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Przeglądając strony internetowe i katalogi firm zajmujących się produkcją audiofilskiego sprzętu, prawie zawsze zaglądam do zakładek opisujących ich historię i filozofię. Dziś podobno już niewielu ludzi zwraca na to uwagę, ale prawdziwi hobbyści na pewno interesują się wszystkim, co wiąże się ze sprzętem hi-fi. Sęk w tym, że nie każda...

Poradniki

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Wywiady

Mads Klifoth - Audiovector

Mads Klifoth - Audiovector

Audiovector to jedna z firm, których kariera na polskim rynku wyraźnie przyspieszyła w ciągu kilku ostatnich lat. Teoretycznie nic nie...

Vintage

Philips EL3300

Philips EL3300

Czy uwierzycie, że ten prościutki, przenośny magnetofon, który widzicie na zdjęciu powyżej to pierwszy na świecie sprzęt obsługujący nowy format...

Cytaty

AnnaKamienska.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.