Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Matrix Audio w Polsce

Matrix Audio w Polsce

Na polskim rynku pojawiły się urządzenia marki Matrix Audio. Jej historia sięga 1999 roku, jednak formalnie firma powstała dziesięć lat później, za sprawą trzech przyjaciół, którzy już podczas studiów zgłębiali wiedzę o urządzeniach audio, muzyce, grze na instrumentach muzycznych oraz szeroko pojętej technologii. Od samego początku założyciele Matrixa przywiązywali dużą wagę do innowacji technicznych i ciągłych badań. Z biegiem czasu marka rozwijała się coraz szybciej, oferując jeszcze bardziej zaawansowane i zróżnicowane urządzenia. Swoistym przełomem był rok 2018, kiedy zdecydowano się na wprowadzenie flagowej serii Element. Urządzenia Matrix stały się popularne w wielu krajach i wielokrotnie były doceniane przez entuzjastów muzyki oraz międzynarodową prasę, co pozwoliło ugruntować stabilną pozycję marki pośród silnej konkurencji.

Seria Element to umieszczone w różnych przedziałach cenowych systemy multimedialne zawierające w sobie funkcje przetwornika, streamera, wzmacniacza i przedwzmacniacza. Wszystkie produkty charakteryzują się zbliżonym, prostym wzornictwem. Producent oferuje również przyjazną i funkcjonalną aplikację do obsługi w środowisku sieciowym. Element I to podstawowy model mający zaoferować maksimum przy zachowaniu korzystnej ceny. Urządzenie oferuje ośmiokanałowy układ DAC oparty na przetworniku Sabre ES9028RPO wspierającym pliki DSD. Posiada pełną funkcjonalność serii Element, w tym streaming Wi-Fi, współpracę z aplikacją na smartfony, obsługę aplikacji Roon czy zintegrowanego klienta TIDAL. Mocny, 1,3-watowy wzmacniacz jest zdolny do wysterowania wymagających słuchawek. Element I umożliwia połączenie z zewnętrznymi aktywnymi monitorami i sterowanie ich głośnością z poziomu aplikacji w telefonie. Producent pomyślał o możliwościach rozbudowy urządzenia, zachowując port IIS LVDS w celu podłączenia do interfejsu USB z zegarem oraz zewnętrzne zasilanie, które również można upgrade'ować. Cena urządzenia to 4999 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element M to nowy produkt z linii Element. Został zaprojektowany tak, aby zaoferować jak największą funkcjonalność i świetne brzmienie, przy zachowaniu korzystnej ceny. Urządzenie jest kierowane do średnio zaawansowanych użytkowników korzystających z monitorów aktywnych oraz słuchawek. Nowością jest możliwość podłączenia przez USB dysku twardego i skonfigurowanie go w systemie NAS w celu odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości, aż do 768 kHz dla PCM i 22,4 MHz dla DSD. Element M jest kompatybilny z aplikacją MA Remote, którą można pobrać w wersji na Androida i iOS-a. Podobnie, jak w całej linii Element wspierane są technologie DLNA oraz AirPlay. Element M wnosi dodatkowo wsparcie plików MQA zarówno przy odtwarzaniu z plików, jak i przez streaming. Zastosowano tutaj bardzo ceniony przetwornik ESS Sabre ES9028PRO współpracujący z bardziej rozbudowanym zegarem, co w połączeniu pozwoliło maksymalnie wykorzystać potencjał przetwornika. Nowością jest moduł wzmacniacza pracujący w oparciu o niskoszumowe i niskoimpedancyjne układy dyskretne i bipolarną sekcję wejściową. Element M - oprócz nawigowania z poziomu aplikacji - został również wyposażony w pilot zdalnego sterowania, który można dodatkowo skonfigurować tak, aby nie wchodził w konflikt z innymi urządzeniami wykorzystującymi podczerwień. Obudowa modelu M została zaprojektowana pod kątem eliminacji rezonansu i zakłóceń oraz dla jeszcze lepszego wyglądu i przede wszystkim jeszcze lepszego dźwięku. Cena urządzenia to 8499 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element P to urządzenie nieco inne niż poprzednie, ponieważ jest rozbudowane o funkcję wzmacniacza głośnikowego o mocy aż 230 W dla 4 Ω. Jest to kompletny system audio pełniący funkcję przetwornika, wzmacniacza słuchawkowego, wzmacniacza głośnikowego, przedwzmacniacza oraz streamera. Produkt oferuje podobną do modeli Element I oraz Element M funkcjonalność ze wsparciem dla aplikacji MA Remote. Podobnie do modelu Element M, zastosowano w nim wsparcie dla plików MQA. Element P został również skonstruowany w oparciu o przetwornik Sabre ES9028PRO. Współpracuje on z zegarem Crystek CCHD-950. Dodatkowo dołożono tutaj świetnej jakości układ regulacji głośności Muses 72320, aby zachować jakość dźwięku na kolejnym etapie przepływu sygnału. Element P posiada nowy układ USB XMOS XU216, który bez problemu radzi sobie ze wsparciem nowego formatu MQA w wysokich bitrate'ach. Jako siłę napędową dla głośników zastosowano duńską jednostkę ICEpower 250ASX2 pracującą w klasie D, zdolną wysterować średniej wielkości kolumny podłogowe. Za zasilanie odpowiada liniowy zasilacz (zamiast dedykowanego modułu ICEpower), dzięki czemu udało się zapobiec przedostawaniu się nałożonych szumów z zasilacza modułu do sekcji przedwzmacniacza. Cena modelu Element P to 11499 zł.

Matrix Audio w Polsce

Element X to flagowy model w serii Element. Urządzenie stanowiące kwintesencję bezkompromisowej walki o najwyższą jakość dźwięku. Funkcjonalnie powiela on rozwiązania całej linii Element z pomięciem wzmacniacza głośnikowego z modelu Element P. Jednak magia tego urządzenia tkwi w szczegółach. Element X oparty został na sztandarowym układzie ESS Sabre ES9038PRO, wspartym profesjonalnym LDO ESS9301, oraz znanym z Element P zegarem Crystek CCHD-950. Połączenie wieloletniego doświadczenia w produkcji, projektowaniu i strojeniu sprzętu opartego na kościach ESS pozwoliło wykorzystać w pełni możliwości najlepszego dostępnego hardware'u. Układ USB XU216 obsługuje z łatwością najwyższe dostępne rozdzielczości plików MQA. Chcąc wyeliminować słabości tradycyjnych regulatorów głośności opartych na potencjometrze analogowym i cyfrowych regulatorach głośności, Matrix Audio zaprojektowało hybydowy, cyfrowy układ wykorzystujący szereg przekaźników, wraz z wbudowanym, wewnętrznym układem modułu głośności DAC. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się połączyć zalety jakości dźwięku znanego z systemu analogowego, z precyzją układu cyfrowego. Element X do współpracy z aktywnymi monitorami posiada bardzo wysokiej jakości preamp z regulowanym analogowo poziomem gain w zakresie 10 dB. Dla słuchawek przygotowano wydzieloną sekcję dual mono, bazującą na czterech najwyższej klasy wzmacniaczach operacyjnych LME49600. System obsługuje słuchawki zbalansowane oraz niezbalansowane. Dodatkowo może obsłużyć dwie pary niezbalansowanych słuchawek, z niezależnym wzmocnieniem dla każdego kanału w każdej z nich. Ostatnim elementem niezbędnym dla osiągnięcia perfekcji brzmienia jest zasilanie. Użyto tutaj niestandardowego transformatora toroidalnego Noratel wraz z kondensatorami audio firmy Nichicon. Element X ma również wiele poziomów izolacji LDO, z dobrze zaprojektowaną, czterowarstwową płytkę PCB, aby pomóc odtworzyć oryginalny dźwięk tak dokładnie, jak to możliwe, usuwając zakłócenia oddzielnych systemów wewnętrznych. Wisienką na torcie, jest stosowana w serii Element dwuwarstwowa obudowa z 4 mm aluminium izolująca sprzęt od wibracji i zakłóceń elektromagnetycznych. Cena modelu Element X to 13999 zł.

Matrix Audio w Polsce

Seria Element to filar dla produktów Matrix Audio, ale w ofercie producenta znajdziemy również inne urządzenia, które mogą działać samodzielnie lub mogą być doskonałym uzupełnieniem modeli flagowych. Obecnie przechodzą upgrade i wkrótce powinny również trafić do sprzedaży w oficjalnej dystrybucji. Warto tutaj wspomnieć o modelu X-Sabre PRO, który od dawna jest w ofercie producenta, a przechodzi jedynie ewolucje w zakresie swoich możliwości. X-Sabre PRO wykorzystuje zaawansowany 8-kanałowy układ przetwornika D/A ES9038PRO, a jego wewnętrzny procesor sygnałowy DSP wraz z analogowymi obwodami gwarantują wyższą wydajność oraz lepsze wrażenia odsłuchowe dla użytkownika. Nowej generacji interfejs asynchroniczny XMOS XU216 USB wraz z nowym układem S/PDIF AK4118, oferują wysoką moc obliczeniową i wydajne wielokanałowe przetwarzanie, sprawiając, że X-SABRE Pro MQA jest w stanie zaoferować doskonałą jakość konwersji cyfrowego dźwięku. Cena tego przetwornika to 9499 zł. Urządzenia marki Matrix Audio powinny już niebawem pojawić się w polskich sklepach.

Matrix Audio w Polsce

Źródło: MIP

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JBL 4309

JBL 4309

Wprowadzając na rynek nowe monitory oznaczone symbolem 4309, amerykańska marka chce udowodnić melomanom, że wielkie rzeczy występują w niewielkich rozmiarach. Wzorowane na wielokrotnie nagradzanym modelu 4349 monitory JBL 4309 wyposażone są w 1-calowy przetwornik kompresyjny 2410H-2 dopasowany do najnowszej tuby High-Definition Imaging (HDI) oraz 6,5-calowy stożkowy głośnik niskotonowy z czystej...

New Horizon Audio w Polsce

New Horizon Audio w Polsce

Wydawałoby się, że lipiec i sierpień to w branży audio szczyt sezonu ogórkowego, a tu na polski rynek wchodzi marka, o której słyszało wcześniej niewielu audiofilów - New Horizon Audio. Firma została założona pięć lat temu w celu produkcji gramofonów i powiązanych z nimi akcesoriów. Niewielka manufaktura chwali się tym,...

Chord GroundARAY

Chord GroundARAY

W życiu każdego audiofila jest wiele przełomowych momentów. Dla niektórych może to być pierwszy odsłuch prawdziwie hi-endowego systemu stereo, dla innych przesiadka z płyt kompaktowych na pliki hi-res, a dla jeszcze innych - decyzja o przeprowadzce na strych, aby nikt nie psuł nam zabawy. W miarę ulepszania zestawu zaczynamy też...

Audiomica Laboratory Andra Reference i Rhod Reference M2

Audiomica Laboratory Andra Reference i Rhod Reference M2

Polski producent okablowania audio dorobił się całkiem obszernego katalogu. Jego ofertę stanowi obecnie ponad 60 autorskich przewodów, a istniejące kable są sukcesywnie modyfikowane i aktualizowane. Teraz Audiomica wpisuje do swojego portfolio kolejne produkty - przewód internetowy Andra Reference oraz interkonekt analogowy Rhod Reference M2. Najnowsze przewody zasiliły uznaną serię Red,...

Roksan Attessa

Roksan Attessa

Roksan wprowadza do oferty serię urządzeń audio nowej generacji o nazwie Attessa. Zaprojektowana i opracowana w Wielkiej Brytanii, składa się ona ze wzmacniacza ze streamerem, wzmacniacza zintegrowanego, gramofonu i transportu płyt CD. Producent zapewnia, że Attessa łączy jakość brzmienia, którą firma udoskonala od niemal czterech dekad, z eleganckim wzornictwem przemysłowym,...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Bowers & Wilkins PX7 Carbon Edition

Bowers & Wilkins PX7 Carbon Edition

Bowers & Wilkins działa w branży wysokiej klasy sprzętu audio od ponad 50 lat. W tym czasie ten brytyjski producent zdążył zaznaczyć swoją obecność na rynku audiofilskich zestawów głośnikowych, systemów...

Hidizs AP80 Pro + Mermaid MS4

Hidizs AP80 Pro + Mermaid MS4

Trudno w to uwierzyć, ale pierwszy odtwarzacz cyfrowych plików audio został stworzony jeszcze w ubiegłym tysiącleciu. MPMan F10 oferował zawrotną pojemność 32 lub 64 MB, co jak na tamte czasy...

Yamaha YH-E700A

Yamaha YH-E700A

Nie będę ukrywał, że Yamahę darzę olbrzymim sentymentem. Moim pierwszym zestawem stereo będącym czymś więcej niż radiomagnetofon lub marketowa wieża był model CRX-330 z kultowej serii PianoCraft. Mimo ponad dziesięciu...

Bannery boczne

Komentarze

Rafał
Zapoznałem się z tą kapelą całkiem niedawno, grzebiąc w Spotify. Zgadzam się z artykułem, tyle że mi właśnie "Legend" podchodzi najbardziej. Jeśli autor nie zna...
Tom
Witam. Czy Polki R200 będą konkurencją dla testowanych kolumn? Mam chrapkę na jedne z nich. Pozdrawiam!
Marek
@Jarek - takie ogólne strzały, ale z doświadczenia to najczęstsze usterki: 1. Zimne luty - od wielu lat, zgodnie z dyrektywą RoHS, nie można stosować cyny z dom...
Tomek
Moim zdaniem to bardzo udane słuchawki jeśli chodzi o brzmienie. Bardzo dużo dzieje się w zakresie średnich i niskich tonów. Wysokie są, ale delikatnie wycofane...
Kasia
Fajna recenzja. Czy może Pan napisać, jak to podłączyć do Yamahy PianoCraft E810?

Płyty

Dola - Czasy

Dola - Czasy

Uwielbiam polską niszową scenę muzyczną, ponieważ za każdym razem, gdy myślę, że słyszałem już wszystko i nic mnie nie zaskoczy,...

Newsy

JBL 4309

JBL 4309

Wprowadzając na rynek nowe monitory oznaczone symbolem 4309, amerykańska marka chce udowodnić melomanom, że wielkie rzeczy występują w niewielkich rozmiarach....

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • Pro-Ject offer high-quality hi-fi products at a reasonable price for discerning music lovers since 1991. They started with turntables because they are the first choice for the most natural and affordable music reproduction. The company's focus has always been on...

  • Vinyl lovers can now finally enjoy the full Naim Audio experience with the launch of Solstice, the first turntable in the British brand's almost 50-year history. It comes partnered with a next-generation version of the iconic Naim Aro tonearm, an...

  • Cambridge Audio introduced the Evo S speakers, which are now available to buy in limited quantities and exclusively at the manufacturer's website. As announced at the launch of the Cambridge Audio Evo all-in-one music player, the Evo S speakers have...

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Poradniki

Wszystko o wkładkach gramofonowych

Wszystko o wkładkach gramofonowych

W ostatnich poradnikach szczegółowo omawialiśmy kwestie wyboru odpowiedniego gramofonu i jego podstawowej kalibracji. Gramofon to jednak bardzo specyficzny rodzaj sprzętu...

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Wywiady

Vintage

Optonica RP-9100

Optonica RP-9100

Gdy na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku płyta kompaktowa rozpoczynała swój triumfalny pochód po rynku audio, wielu melomanów w pierwszej...

Cytaty

OscarWilde.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.