Miles Davis - Rubberband
- Kategoria: Newsy muzyczne
- Tomasz Karasiński
W 1985 roku Miles Davis zadziwił muzyczny świat, gdy po 30 latach opuścił wytwórnię Columbia, by związać się z Warner Bros. Records. W październiku tego samego roku w studiach w Los Angeles zaczął pracę nad albumem "Rubberband". Podczas sesji wspierali go producenci Randy Hall i Zane Giles. Płyta miała być drastycznym odejściem od dotychczasowego stylu jazzmana. Davis kładł nacisk na funkowe rytmy i soulowy groove. Co więcej, do udziału planował zaprosić kilkoro wokalistów, w tym Ala Jarreau czy Chakę Khan. Materiał nie został wówczas wydany, a Miles Davis rozpoczął pracę nad płytą "Tutu", która trafiła do sprzedaży w 1986 roku.
W ubiegłym roku fani Davisa poznali próbkę zaginionego materiału w postaci EP-ki "Rubberband", która ukazała się z okazji Record Store Day, a także została udostępniona w formacie cyfrowym. Po wakacjach, dokładnie 6 września, nakładem Rhino premiery doczeka się cały, składający się z 11 utworów album "Rubberband". Materiał dostępny będzie na CD, w formacie cyfrowym oraz na 180-gramowym podwójnym winylu. Dzieło zostało ukończone przez producentów Halla i Gilesa, a także siostrzeńca Milesa Davisa, Vince'a Wilburna Jr., który podczas oryginalnej sesji w latach 1985-86 grał na perkusji. "Wujek Miles byłby dumny. Randy, Zane, ja i wszyscy zaangażowani, włożyliśmy serce i duszę w ten album." - zapewnia Vince Wilburn Jr.
W 2017 roku, 32 lata po tym, jak Davis zaczął nagrywać "Rubberband", Hall, Giles i Wilburn Jr. ruszyli z pracami mającymi na celu dokończenie dzieła. W ostatecznej wersji pojawiło się kilkoro gości w tym 12-krotnie nominowana do Grammy Ledisi oraz Lalah Hathaway, córka legendarnego soulowego muzyka, Donny'ego Hathawaya. W studiu Milesa Davisa - który grał na trąbce i klawiszach - wspierali klawiszowcy Adam Holzman, Neil Larsen i Wayne Linsey, grający na instrumentach perkusyjnych Steve Reid, saksofonista Glen Burris oraz wspomniany Wilburn Jr. na bębnach. Rolę inżyniera dźwięku podczas sesji pełnił laureat Grammy, Reggie Dozier, którego brat Lamont Dozier, był częścią legendarnej ekipy Holland-Dozier-Holland, zajmującej się pisaniem piosenek dla artystów wytwórni Motown.
Źródło: Warner Music
Komentarze