Audiolab 6000A i 6000CDT
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Audiolab zaprezentował wreszcie zapowiadane co najmniej od kilku miesięcy komponenty z serii 6000 - wzmacniacz zintegrowany 6000A i transport płyt kompaktowych 6000CDT. Jak przeczytamy na stronie dystrybutora, w 1983 roku brytyjska firma wprowadziła na rynek kultową serię 8000, przejmując szturmem brytyjską scenę hi-fi. Dokładnie ćwierć wieku później Audiolab ma zamiar powtórzyć ten wyczyn dzięki całkowicie nowej serii, idealnej dla współczesnych melomanów poszukujących najwyższej wydajności i świetnej jakości wykonania w przystępnej cenie.
6000A wykazuje silne podobieństwo do 8300A, a to za sprawą dużych pokręteł regulacji i dużemu, umieszczonemu centralnie wyświetlaczowi OLED. W przeciwieństwie do bardziej kosztownego, analogowego rodzeństwa, wzmacniacz zawiera wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy, umożliwiając bezpośrednie podłączanie źródeł cyfrowych bez dodatkowych urządzeń. Na pokładzie znajdziemy cztery wejścia cyfrowe, trzy analogowe wejścia liniowe, wejście dla gramofonu, bezprzewodową łączność Bluetooth i dedykowany wzmacniacz słuchawkowy. Jeśli chodzi o układ DAC-a, Audiolab sięgnął po chipy Sabre32 Reference z rodziny ES9018, aby konwersja wykorzystywała 32-bitową architekturę HyperStream ESS Technology i eliminator jittera. Brytyjscy inżynierowie twierdzą, że jeśli obwód, który otacza ES9018 nie jest odpowiednio skonstruowany, dźwięk może wydawać się nieco zimny i twardy. W 6000A ma być zupełnie inaczej. Warto przypomnieć, że na tej samej kości zbudowano model M-DAC będący jednym ze sprzedażowych hitów Audiolaba. W nowym wzmacniaczu podobno jeszcze udoskonalono implementację kości ESS Sabre, co według producenta pozwoliło uzyskać ekspresyjny, urzekający dźwięk z sygnału cyfrowego.
Dyskretny wzmacniacz mocy 6000A zapewnia moc 50 W na kanał przy ośmiu omach. Stopień wyjściowy dyskretnych układów wzmacniacza mocy wykorzystuje topologię CFB (Complementary Feedback) zapewniającą doskonałą liniowość i stabilność termiczną. Prąd jałowy jest utrzymywany na stałym poziomie niezależnie od temperatury tranzystorów. Duży transformator toroidalny o mocy 200 VA oraz kondensatory o pojemności 4 x 15000 µF pomagają wzmacniaczowi zachować mocną kontrolę nad muzyką, jednocześnie podając doskonały zakres dynamiki. Sekcja przedwzmacniacza jest tak prosta, jak to tylko możliwe, aby utrzymać czystość sygnału. Wiele wysiłku włożono w fizyczny układ obwodów elektrycznych 6000A, chroniąc wrażliwą sekcję przedwzmacniacza przed zakłóceniami. W uznaniu dla niedawnego odrodzenia winylu, Audiolab wprowadził do swojej nowej integry przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM. Niskoszumowy przedwzmacniacz korekcyjny oparto na elementach J-FET z precyzyjnym wyrównaniem RIAA. 6000A ma także wbudowany dedykowany wzmacniacz słuchawkowy z układem sprzężenia zwrotnego. Jego przepustowość wzmocnienia i wysokie tempo narastania mają zapewniać dynamiczne, szczegółowe i angażujące brzmienie z różnymi rodzajami słuchawek.
Uzupełnieniem wzmacniacza zintegrowanego 6000A jest transport płyt kompaktowych oznaczony symbolem 6000CDT. Urządzenie wyposażono w ten sam mechanizm ładowania płyt, który zainstalowano we flagowym odtwarzaczu CD brytyjskiej firmy - 8300CD. Przeprowadzone przez jej inżynierów badania wykazały, że poprzednie mechanizmy typu szufladowego czasami wytwarzały wibracje, będąc słabym punktem całej konstrukcji. Transport szczelinowy robi to znacznie szybciej i staranniej, niż zwykła tacka, a przy tym zmniejsza występowanie odrzucenia dysku, umożliwiając odtwarzanie płyt CD, które inne odtwarzacze mogą "wypluwać" z powodu zabrudzeń lub uszkodzeń. Niewątpliwą korzyścią ma być także większa stabilność dysku i zmniejszona podatność na rezonanse, co przyczynia się do ogólnej poprawy jakości dźwięku. 6000CDT został wyposażony w cyfrowe wyjście optyczne i koaksjalne. W ten sposób można połączyć go ze wzmacniaczem 6000A, a także każdym innym urządzeniem wyposażonym w wejście tego typu. Oba klocki z serii 6000 powinny być dostępne w naszym kraju już niebawem. Wzmacniacz 6000A będzie kosztował 3399 zł, a transport 6000CDT wyceniono na 2199 zł.
Źródło: Q21
Komentarze