Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Technics SL-G700

Technics SL-G700

Podczas zakończonych niedawno targów CES w Las Vegas firma Technics przedstawiła nowy odtwarzacz wieloformatowy SL-G700. To cyfrowe urządzenie obsługujące większość dostępnych obecnie cyfrowych nośników dźwięku - począwszy od tradycyjnych płyt CD/SACD, a skończywszy na najnowocześniejszych nośnikach wysokiej rozdzielczości i wielu serwisach streamingowych - które odtwarza zapisaną muzykę w możliwie najwyższej jakości. Jak twierdzi producent, na wierność odtwarzania dźwięku wpływa przede wszystkim jakość zasilania. Zakłócenia zasilania i jego stabilność są bezpośrednio powiązane z jakością dźwięku odtwarzanego z sygnałów dźwiękowych przesyłanych głównie przez analogowe wyjście audio. Dlatego SL-G700 jest wyposażony w dedykowany zasilacz dla analogowego wyjścia audio. W połączeniu ze standardowym obwodem zasilacza stabilizowanego gwarantuje ciągły dopływ napięcia przy niewielkich zakłóceniach.

Obwód cyfrowo-analogowy jest jednym z najważniejszych bloków urządzenia ponieważ odpowiada za odtwarzanie oryginalnego kształtu fali sygnału analogowego ze źródła cyfrowego. Przetworniki cyfrowo-analogowe (takie jak jeden z najlepszych na rynku model AK4497 firmy Asahi Kasei Microdevices), cechujące się wysokim stosunkiem sygnału do szumu i niewielkimi zniekształceniami, dla kanałów lewego i prawego są od siebie oddzielone. Zasilanie przetworników cyfrowo-analogowych jest podzielone na pięć odcinków i doprowadzane osobno. Zegar jest zasilany oryginalnym układem z baterią, co gwarantuje bardzo wysoką dokładność konwersji cyfrowo-analogowej. Zastosowanie konfiguracji Dual Mono i układu asymetrycznego pozwoliło na wyeliminowanie wzajemnego oddziaływania kanałów lewego i prawego, a w dalszej kolejności na jeszcze lepsze odzwierciedlanie stereofonii.

Technics SL-G700

W przypadku analogowego wyjścia audio, za jakość dźwięku odpowiada obwód filtrujący znajdujący się za przetwornikiem cyfrowo-analogowym. W odtwarzaczu SL-G700 zamiast obwodu scalonego wzmacniacza zawiera wzmacniacz o konfiguracji dyskretnej. Zastosowanie tranzystorów niskoszumowych i rezystorów cienkowarstwowych umożliwiło tłumienie szumów powstających w obwodach. Dodanie funkcji dostrajania, np. zwiększania prądu roboczego, poprawiło współczynnik odpowiedzi, stosunek sygnału do szumu i wskaźnik zniekształceń. W kontekście przetwarzania cyfrowych sygnałów dźwiękowych duże znaczenie dla jakości dźwięku ma klasa zegara. Najlepszym źródłem zasilania dla delikatnych obwodów, takich jak obwód zegara w przetworniku cyfrowo-analogowym czy obwód systemu audio, jest źródło całkowicie zabezpieczone przed wszelkimi zakłóceniami i wahaniami parametrów zasilania sieciowego. Technics może poszczycić się bogatym doświadczeniem w izolacji zasilania z wykorzystaniem baterii. Technologia ta umożliwia tworzenie cyfrowych interfejsów audio z uwzględnieniem przetworników cyfrowo-analogowych. Co więcej, zegar systemu audio jest zasilany generatorem zegarowym, charakteryzującym się maksymalną eliminacją zjawiska jitteru. Zasilanie niskoszumowe i wysokiej jakości obwód zegara, zapewniają możliwie najwyższą czystość dźwięku.

Technics SL-G700

Zasadniczo analogowy sygnał wyjściowy i sygnał wyjściowy słuchawek są generowane w tym samym obwodzie cyfrowo-analogowym. Odtwarzacz SL-G700 posiada specjalny obwód cyfrowo-analogowy, który jest niezależny od obwodu wyjścia analogowego. Obwód ten odpowiada za przetwarzanie dźwięku zapisanego na nośniku źródłowym w układzie LSI z wykorzystaniem Mechanizmu JENO (do eliminacji jitteru i optymalizacji kształtowania szumu). Całkowite rozdzielenie wyjścia analogowego od wyjścia słuchawek wyeliminowało wzajemne oddziaływanie obu wspomnianych obwodów, z których każdy pełni inną funkcję. Oba obwody wyposażono ponadto w funkcję dostrajania sygnałów dźwiękowych. Dzięki temu wyjścia te gwarantują maksymalne parametry użytkowe. Odtwarzacz SL-G700 jest również wyposażony w system optymalizacji obsługi, który po podłączeniu słuchawek automatycznie uruchamia Mechanizm JENO. Eliminuje to niekorzystny wpływ wyjścia analogowego na jakość dźwięku, gdy słuchawki są niepodłączone. Wzmacniacz słuchawkowy wykorzystuje osobne obwody do wzmacniania napięcia i prądu sygnałów dźwiękowych. Jeden wysokiej klasy wzmacniacz zwiększa napięcie, a drugi, o wysokiej obciążalności prądowej - zwiększa natężenie prądu. Dzięki nim możliwa jest niezwykle precyzyjna konwersja sygnału wyjściowego modulacji szerokości impulsów generowanego przez Mechanizm JENO na sygnał analogowy. Po uzyskaniu optymalnego zasilania słuchawek przy szerokim zakresie impedancji obciążeniowej dźwięk odtwarzany w dużym zakresie częstotliwości jest w niewielkim stopniu zniekształcony.

Technics SL-G700

Odtwarzacz wyposażono w dekoder MQA. Po jego włączeniu możliwe jest dokładne dekodowanie plików MQA. Urządzenie posiada też tryb odtwarzania płyt SACD/CD. Po jego włączeniu wszystkie zasilacze, poza zasilaczami podłączonymi do bloków obwodów niezbędnych do odtwarzania płyt SACD/CD, zostają wyłączone, co dodatkowo podnosi jakość odczytywanego z nich dźwięku. W ramach procesu przetwarzania sygnałów cyfrowych oprócz zwiększania szerokości pasma i głębokości bitowej można konwertować muzykę zapisaną na płytach CD o jakości 44,1 kHz/16 bit, a także dokonywać konwersji stratnej danych zapisanych np. w plikach MP3 na sygnały wysokiej rozdzielczości o parametrach do 192 kHz/32 bit. W połączeniu z najnowocześniejszym sprzętem nagłaśniającym znajome utwory zyskują bogatsze brzmienie, a ich wyższa jakość pozwala na nowo je odkryć i doświadczyć niespotykanych wcześniej emocji. SL-G700 obsługuje łączność Bluetooth, Wi-Fi oraz Apple AirPlay wraz z jej rozbudowanymi funkcjami łączności bezprzewodowej. Za jego pośrednictwem można również korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy TIDAL, i słuchać radia internetowego.

Technics SL-G700

Cyfrowy odtwarzacz muzyki posiada wiele obwodów, takich jak obwód zasilacza impulsowego, przez które przepływają duże ilości energii; obwód interfejsów cyfrowych, który odpowiada za przesyłanie sygnałów wysokiej częstotliwości; oraz obwody analogowe. W modelu SL-G700 zastosowano czterostopniową konstrukcję, a pomiędzy blokami obwodów zainstalowano ścianki działowe dostosowane do obsługiwanego poziomu sygnału i typu obwodu. Eliminuje ona zakłócenia pomiędzy blokami obwodów i umożliwia osiągnięcie wyrazistego dźwięku. Ze względu na taką konstrukcję sztywna podstawa montażowa tłumi drgania elementów elektrycznych, co pozwala utrzymać jakość dźwięku na stałym poziomie. Mechanizm napędu jest zbudowany z trzech podstaw, które zapewniają precyzyjne odtwarzanie dźwięku i zapobiegają drganiom pochodzącym z zewnątrz. Co więcej, odtwarzacz SL-G700 posiada stabilną, aluminiową szufladkę na płytę, wykonaną metodą odlewania kokilowego, której konstrukcja tłumi drgania zewnętrzne i zapewnia najwyższą dokładność odtwarzania. Polska cena nowego odtwarzacza Technicsa nie jest jeszcze znana.

Źródło: Panasonic Polska

Komentarze (2)

  • 1piotr13

    "W ramach procesu przetwarzania sygnałów cyfrowych oprócz zwiększania szerokości pasma i głębokości bitowej można konwertować muzykę zapisaną na płytach CD o jakości 44,1 kHz/16 bit, a także dokonywać konwersji stratnej danych zapisanych w plikach MP3 na sygnały wysokiej rozdzielczości o parametrach do 192 kHz/32 bit". Przy konwersji stratnej mamy stratę jakości, więc jak to ma poprawić dźwięk? To tak jakby przekonwertować MP3 do formatu audio, co nie oznacza, że jakość odtwarzanego materiału jest lepsza niż MP3 z którego konwersję się zrobiło.

    1
  • stereolife

    Producentowi prawdopodobnie chodziło o to, że nawet skompresowane pliki można upgrade'ować do wyższych parametrów, ale co to daje? Możliwe, że w teście odsłuchowym faktycznie coś tam poprawia, ale to trochę tak, jakby w programie graficznym powiększyć małe zdjęcie, wyostrzyć je i twierdzić, że jest lepiej, niż było. Utraconych danych się nie odzyska, ale ze względu na (wciąż) dużą popularność empetrójek, wielu producentów stosuje tego typu zabiegi. Wiadomo, że najlepiej byłoby mieć wszystkie pliki w jak najgęstszej postaci, ale wielu melomanów ma całe dyski z empetrójkami będącymi jeszcze "pamiątką" po czasach dominacji tego formatu. Taka informacja ze strony producenta może być potraktowana jako ukłon w stronę tych klientów. Coś w rodzaju "nasz odtwarzacz łyka pliki hi-res, ale jeśli masz empetrójki, też zrobi z nimi jakieś czary, żeby brzmiały choć trochę lepiej".

    1

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przedwzmacniacz godny lampowych końcówek - Fezz Audio Sagita Prestige

Przedwzmacniacz godny lampowych końcówek - Fezz Audio Sagita Prestige

Od momentu powstania w 2015 roku marka Fezz Audio dobrze zadomowiła się na polskim i zagranicznym rynku hi-fi. Jej założyciele podjęli się bardzo trudnego zadania, ale nie startowali zupełnie od zera. Fezz Audio jest w istocie częścią firmy, która od wielu lat zajmuje się produkcją transformatorów toroidalnych. Z jej usług...

Aktywne i niedrogie - FiiO SA1

Aktywne i niedrogie - FiiO SA1

Wprowadzając swoje nowe zestawy głośnikowe marka FiiO po raz kolejny pokazała, że także i na tym polu potrafi zaoferować naprawdę ciekawy produkt. FiiO SA1 korzystają z przetworników nisko-średniotonowych o średnicy 3,5 cala oraz wysokotonowych o średnicy 0,75 cala. Te pierwsze posiadają membrany wykonane ze specjalnego rodzaju włókna naturalnego, drugie zaś...

Poprawione w każdym calu - Bowers & Wilkins Px7 S3

Poprawione w każdym calu - Bowers & Wilkins Px7 S3

Bowers & Wilkins prezentuje model Px7 S3, czyli nową generację słuchawek wokołusznych. To przełomowa konstrukcja, która stanowi kolejny etap w ciągu już niemal sześciu dekad doskonalenia dźwięku przez tę legendarną brytyjską firmę. Nowy model wyposażono w zoptymalizowane 40-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne z membranami wykonanymi z biocelulozy. Są one inspirowane flagowymi kolumnami...

Switch z optyczną izolacją sygnału - SilentPower Omni LAN

Switch z optyczną izolacją sygnału - SilentPower Omni LAN

SilentPower, marka-córka iFi Audio, z dumą ogłasza premierę Omni LAN - optycznie izolowanego przełącznika sieciowego stworzonego z myślą o wymagających purystach, dla których liczy się najczystsze możliwe doświadczenie audiowizualne. Jak informuje producent, nawet najbardziej zaawansowane systemy audio-video mogą zostać niezauważalnie ograniczone przez jeden, często pomijany element - standardowy przełącznik sieciowy....

Hybrydowa integra ze Słowacji - Canor Virtus A3

Hybrydowa integra ze Słowacji - Canor Virtus A3

Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy hybrydowy wzmacniacz all-in-one Canor Virtus A3. To konstrukcja dual mono pracująca w klasie A/AB z pełnym zestawem wejść cyfrowych i analogowych, zawierająca wzmacniacz mocy, przedwzmacniacz gramofonowy, wzmacniacz słuchawkowy i przetwornik cyfrowo-analogowy. Jak przeczytamy w informacji prasowej, unikatowa topologia urządzenia oferuje zalety wynikające z...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Perlisten R10s

Perlisten R10s

Wielu producentów sprzętu audio potrzebuje przynajmniej kilka lat, aby ktoś ich zauważył i docenił. Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy już pierwsze zaprezentowane publicznie urządzenie staje się hitem, jednak najczęściej jest...

NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Messa - The Spin

Messa - The Spin

Pamiętam, jak olbrzymie wrażenie zrobił na mnie "Close", kiedy ukazał się w 2022 roku. Trzeci album Messy długo nie opuszczał...

Newsy

Tech Corner

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie audio

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie…

Regulacja głośności jest jedną z najważniejszych funkcji każdego systemu audio. Prawidłowe działanie tego elementu naszego sprzętu ma ogromny wpływ na przyjemność płynącą z jego użytkowania. Kiedy potencjometr zaczyna tracić swoją funkcjonalność, nawet w niewielkim stopniu, jest to niezwykle kłopotliwe, a może też być niebezpieczne dla innych elementów zestawu, takich jak...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Najeźdźca z północy - Hegel

Najeźdźca z północy - Hegel

Wydawałoby się, że w bardzo gęstej branży audio kompletnie nie ma już miejsca dla nowych graczy. Że wszystkie stołki obsadzone są sztywno, bez szans na zmiany. A jednak od czasu do czasu pojawiają się firmy, które potrafią zaintrygować i porwać audiofilów, odbierając klientów starym wyjadaczom. Jednym z producentów, który wkroczył...

Poradniki

Wszystko o wkładkach gramofonowych

Wszystko o wkładkach gramofonowych

W ostatnich poradnikach szczegółowo omawialiśmy kwestie wyboru odpowiedniego gramofonu i jego podstawowej kalibracji. Gramofon to jednak bardzo specyficzny rodzaj sprzętu...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

NAD Model 90

NAD Model 90

NAD był jedną z pierwszych firm zlecających produkcję swoich urządzeń dalekowschodnim fabrykom. Opisywany wzmacniacz był na przykład produkowany w Japonii...

Słownik

Poprzedni Następny

Magnes neodymowy

Magnes dający znacznie silniejsze pole magnetyczne, niż porównywalny pod względem rozmiarów magnes ferrytowy. Wykonuje się je zazwyczaj ze stopu neodymu, żelaza i boru. Ze względu na łatwość obróbki mechanicznej, trudność...

Cytaty

ToriAmos.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.