Technics SL-G700
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Podczas zakończonych niedawno targów CES w Las Vegas firma Technics przedstawiła nowy odtwarzacz wieloformatowy SL-G700. To cyfrowe urządzenie obsługujące większość dostępnych obecnie cyfrowych nośników dźwięku - począwszy od tradycyjnych płyt CD/SACD, a skończywszy na najnowocześniejszych nośnikach wysokiej rozdzielczości i wielu serwisach streamingowych - które odtwarza zapisaną muzykę w możliwie najwyższej jakości. Jak twierdzi producent, na wierność odtwarzania dźwięku wpływa przede wszystkim jakość zasilania. Zakłócenia zasilania i jego stabilność są bezpośrednio powiązane z jakością dźwięku odtwarzanego z sygnałów dźwiękowych przesyłanych głównie przez analogowe wyjście audio. Dlatego SL-G700 jest wyposażony w dedykowany zasilacz dla analogowego wyjścia audio. W połączeniu ze standardowym obwodem zasilacza stabilizowanego gwarantuje ciągły dopływ napięcia przy niewielkich zakłóceniach.
Obwód cyfrowo-analogowy jest jednym z najważniejszych bloków urządzenia ponieważ odpowiada za odtwarzanie oryginalnego kształtu fali sygnału analogowego ze źródła cyfrowego. Przetworniki cyfrowo-analogowe (takie jak jeden z najlepszych na rynku model AK4497 firmy Asahi Kasei Microdevices), cechujące się wysokim stosunkiem sygnału do szumu i niewielkimi zniekształceniami, dla kanałów lewego i prawego są od siebie oddzielone. Zasilanie przetworników cyfrowo-analogowych jest podzielone na pięć odcinków i doprowadzane osobno. Zegar jest zasilany oryginalnym układem z baterią, co gwarantuje bardzo wysoką dokładność konwersji cyfrowo-analogowej. Zastosowanie konfiguracji Dual Mono i układu asymetrycznego pozwoliło na wyeliminowanie wzajemnego oddziaływania kanałów lewego i prawego, a w dalszej kolejności na jeszcze lepsze odzwierciedlanie stereofonii.
W przypadku analogowego wyjścia audio, za jakość dźwięku odpowiada obwód filtrujący znajdujący się za przetwornikiem cyfrowo-analogowym. W odtwarzaczu SL-G700 zamiast obwodu scalonego wzmacniacza zawiera wzmacniacz o konfiguracji dyskretnej. Zastosowanie tranzystorów niskoszumowych i rezystorów cienkowarstwowych umożliwiło tłumienie szumów powstających w obwodach. Dodanie funkcji dostrajania, np. zwiększania prądu roboczego, poprawiło współczynnik odpowiedzi, stosunek sygnału do szumu i wskaźnik zniekształceń. W kontekście przetwarzania cyfrowych sygnałów dźwiękowych duże znaczenie dla jakości dźwięku ma klasa zegara. Najlepszym źródłem zasilania dla delikatnych obwodów, takich jak obwód zegara w przetworniku cyfrowo-analogowym czy obwód systemu audio, jest źródło całkowicie zabezpieczone przed wszelkimi zakłóceniami i wahaniami parametrów zasilania sieciowego. Technics może poszczycić się bogatym doświadczeniem w izolacji zasilania z wykorzystaniem baterii. Technologia ta umożliwia tworzenie cyfrowych interfejsów audio z uwzględnieniem przetworników cyfrowo-analogowych. Co więcej, zegar systemu audio jest zasilany generatorem zegarowym, charakteryzującym się maksymalną eliminacją zjawiska jitteru. Zasilanie niskoszumowe i wysokiej jakości obwód zegara, zapewniają możliwie najwyższą czystość dźwięku.
Zasadniczo analogowy sygnał wyjściowy i sygnał wyjściowy słuchawek są generowane w tym samym obwodzie cyfrowo-analogowym. Odtwarzacz SL-G700 posiada specjalny obwód cyfrowo-analogowy, który jest niezależny od obwodu wyjścia analogowego. Obwód ten odpowiada za przetwarzanie dźwięku zapisanego na nośniku źródłowym w układzie LSI z wykorzystaniem Mechanizmu JENO (do eliminacji jitteru i optymalizacji kształtowania szumu). Całkowite rozdzielenie wyjścia analogowego od wyjścia słuchawek wyeliminowało wzajemne oddziaływanie obu wspomnianych obwodów, z których każdy pełni inną funkcję. Oba obwody wyposażono ponadto w funkcję dostrajania sygnałów dźwiękowych. Dzięki temu wyjścia te gwarantują maksymalne parametry użytkowe. Odtwarzacz SL-G700 jest również wyposażony w system optymalizacji obsługi, który po podłączeniu słuchawek automatycznie uruchamia Mechanizm JENO. Eliminuje to niekorzystny wpływ wyjścia analogowego na jakość dźwięku, gdy słuchawki są niepodłączone. Wzmacniacz słuchawkowy wykorzystuje osobne obwody do wzmacniania napięcia i prądu sygnałów dźwiękowych. Jeden wysokiej klasy wzmacniacz zwiększa napięcie, a drugi, o wysokiej obciążalności prądowej - zwiększa natężenie prądu. Dzięki nim możliwa jest niezwykle precyzyjna konwersja sygnału wyjściowego modulacji szerokości impulsów generowanego przez Mechanizm JENO na sygnał analogowy. Po uzyskaniu optymalnego zasilania słuchawek przy szerokim zakresie impedancji obciążeniowej dźwięk odtwarzany w dużym zakresie częstotliwości jest w niewielkim stopniu zniekształcony.
Odtwarzacz wyposażono w dekoder MQA. Po jego włączeniu możliwe jest dokładne dekodowanie plików MQA. Urządzenie posiada też tryb odtwarzania płyt SACD/CD. Po jego włączeniu wszystkie zasilacze, poza zasilaczami podłączonymi do bloków obwodów niezbędnych do odtwarzania płyt SACD/CD, zostają wyłączone, co dodatkowo podnosi jakość odczytywanego z nich dźwięku. W ramach procesu przetwarzania sygnałów cyfrowych oprócz zwiększania szerokości pasma i głębokości bitowej można konwertować muzykę zapisaną na płytach CD o jakości 44,1 kHz/16 bit, a także dokonywać konwersji stratnej danych zapisanych np. w plikach MP3 na sygnały wysokiej rozdzielczości o parametrach do 192 kHz/32 bit. W połączeniu z najnowocześniejszym sprzętem nagłaśniającym znajome utwory zyskują bogatsze brzmienie, a ich wyższa jakość pozwala na nowo je odkryć i doświadczyć niespotykanych wcześniej emocji. SL-G700 obsługuje łączność Bluetooth, Wi-Fi oraz Apple AirPlay wraz z jej rozbudowanymi funkcjami łączności bezprzewodowej. Za jego pośrednictwem można również korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy TIDAL, i słuchać radia internetowego.
Cyfrowy odtwarzacz muzyki posiada wiele obwodów, takich jak obwód zasilacza impulsowego, przez które przepływają duże ilości energii; obwód interfejsów cyfrowych, który odpowiada za przesyłanie sygnałów wysokiej częstotliwości; oraz obwody analogowe. W modelu SL-G700 zastosowano czterostopniową konstrukcję, a pomiędzy blokami obwodów zainstalowano ścianki działowe dostosowane do obsługiwanego poziomu sygnału i typu obwodu. Eliminuje ona zakłócenia pomiędzy blokami obwodów i umożliwia osiągnięcie wyrazistego dźwięku. Ze względu na taką konstrukcję sztywna podstawa montażowa tłumi drgania elementów elektrycznych, co pozwala utrzymać jakość dźwięku na stałym poziomie. Mechanizm napędu jest zbudowany z trzech podstaw, które zapewniają precyzyjne odtwarzanie dźwięku i zapobiegają drganiom pochodzącym z zewnątrz. Co więcej, odtwarzacz SL-G700 posiada stabilną, aluminiową szufladkę na płytę, wykonaną metodą odlewania kokilowego, której konstrukcja tłumi drgania zewnętrzne i zapewnia najwyższą dokładność odtwarzania. Polska cena nowego odtwarzacza Technicsa nie jest jeszcze znana.
Źródło: Panasonic Polska
-
1piotr13
"W ramach procesu przetwarzania sygnałów cyfrowych oprócz zwiększania szerokości pasma i głębokości bitowej można konwertować muzykę zapisaną na płytach CD o jakości 44,1 kHz/16 bit, a także dokonywać konwersji stratnej danych zapisanych w plikach MP3 na sygnały wysokiej rozdzielczości o parametrach do 192 kHz/32 bit". Przy konwersji stratnej mamy stratę jakości, więc jak to ma poprawić dźwięk? To tak jakby przekonwertować MP3 do formatu audio, co nie oznacza, że jakość odtwarzanego materiału jest lepsza niż MP3 z którego konwersję się zrobiło.
1 Lubię -
stereolife
Producentowi prawdopodobnie chodziło o to, że nawet skompresowane pliki można upgrade'ować do wyższych parametrów, ale co to daje? Możliwe, że w teście odsłuchowym faktycznie coś tam poprawia, ale to trochę tak, jakby w programie graficznym powiększyć małe zdjęcie, wyostrzyć je i twierdzić, że jest lepiej, niż było. Utraconych danych się nie odzyska, ale ze względu na (wciąż) dużą popularność empetrójek, wielu producentów stosuje tego typu zabiegi. Wiadomo, że najlepiej byłoby mieć wszystkie pliki w jak najgęstszej postaci, ale wielu melomanów ma całe dyski z empetrójkami będącymi jeszcze "pamiątką" po czasach dominacji tego formatu. Taka informacja ze strony producenta może być potraktowana jako ukłon w stronę tych klientów. Coś w rodzaju "nasz odtwarzacz łyka pliki hi-res, ale jeśli masz empetrójki, też zrobi z nimi jakieś czary, żeby brzmiały choć trochę lepiej".
1 Lubię
Komentarze (2)