Kondycjoner dla całego systemu - Audiolab DC Block 6
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Po sukcesie niewielkiego urządzenia o wiele mówiącej nazwie DC Block brytyjska marka postanowiła pójśc za ciosem i stworzyła jego większą, bardziej funkcjonalną odmianę z sześcioma wyjściami zasilania. Pewnie domyślacie się więc, jak się nazywa... Producent informuje, że DC Block 6 został zaprojektowany w celu poprawy jakości prądu zmiennego, który zasila nasze systemy audio i wideo. Zdaniem Audiolaba elektryczność ma fundamentalny wpływ na sygnał audio, gdy przechodzi on przez system, od źródła przez wzmacniacze do kolumn. Zasilanie sieciowe w typowym domu podlega zakłóceniom wywołanym przez szereg problemów, powodując zniekształcenie przebiegu prądu przemiennego, zanim dotrze on do każdego elementu. Powoduje to powstawanie szumów w sygnale audio, które mają negatywny wpływ jakość dźwięku. Sytuacja pogarsza się wraz z dodawaniem coraz większej liczby urządzeń elektrycznych do domowej sieci zasilającej.
Jednym z powszechnych problemów jest "DC w sieci" - problem, o którym dobrze wiadomo, że wpływa na wydajność sprzętu audio, zwłaszcza wzmacniaczy. Teoretycznie prąd, który otrzymujemy z gniazdek w naszych domach, powinien być czystym prądem przemiennym, z idealnie symetryczną falą sinusoidalną zmieniającą się między fazą dodatnią i ujemną. Rzeczywistość jest zwykle zupełnie inna. Transformatory prądu przemiennego powszechnie używane w domowym sprzęcie audio nie tolerują obecności znacznych poziomów napięcia stałego bez pogorszenia ich stanu. Mniej niż 500 mV prądu stałego - typowe dla przeciętnego domowego zasilania elektrycznego - może wystarczyć do spowodowania nasycenia transformatorów toroidalnych często spotykanych we wzmacniaczach, co niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku i może powodować słyszalne wibracje mechaniczne. Blokując lub usuwając napięcie prądu stałego znajdujące się w sieci zasilającej, Audiolab DC Block 6 koryguje przesunięcie prądu stałego i ponownie równoważy falę sinusoidalną sieci.
Nowy filtr z reduktorem składowej stałej napięcia zasilającego nadaje się do wszystkich systemów audio lub AV, usuwa prąd stały z zasilania sieciowego, szum transformatora i zakłócenia RF i oferuje radykalną poprawę jakości sieci, wydajności transformatora i zasilania, a tym samym jakości dźwięku. Urządzenie posiada sześć niezależnych gniazd dla komponentów audio, takich jak wzmacniacze mocy, przedwzmacniacze, wzmacniacze zintegrowane, odtwarzacze CD czy przetworniki cyfrowo-analogowe. Uproszczony wyświetlacz OLED służy jako woltomierz, przy czym użytkownik ma możliwość jego włączenia lub wygaszenia.
Rozwiązanie problemu prądu stałego w sieci nie jest jedyną korzyścią zapewnianą przez to urządzenie o podwójnym działaniu. Zawiera ono również wysokiej jakości obwód filtrujący klasy audio, który usuwa zanieczyszczenia RFI/EMI z zasilania sieciowego. Skutecznie redukuje zarówno szum różnicowy (nasilany przez tanie zasilacze impulsowe używane w wielu urządzeniach domowych), jak i szum trybu wspólnego (pogorszony przez zakłócenia w powietrzu z telefonów, sieci Wi-Fi i Bluetooth). DC Block 6 ma jedno wejście sieciowe i sześć gniazd IEC do zasilania sieciowego komponentów systemu audio. Do tego jest idealnie dopasowany do komponentów Audiolaba i łatwo mieszczący się na typowym stoliku hi-fi. Dziwi nas tylko to, że producent zdecydował się na dość nietypowe gniazda wyjściowe. Może i udało się w ten sposób uniknąć problemu różnych standardów gniazd zasilających w różnych krajach, ale kto ma w domu takie kable i gdzie w ogóle można je kupić? Plusem na pewno jest cena - 1999 zł.
Źródło: Q21
-
Tomek
Gdzieś przeczytałem, że to coś przychodzi w komplecie z sześcioma kablami. No i problem z głowy...
0 Lubię -
Jacek
Wspomniane kable do połączenia naszego audio z omawianym DC Block 6 są dołączone do zestawu w liczbie 6 sztuk.
0 Lubię -
-
a.s.
A najlepsze jest to, że ta plątanina kabli i klocków jest podłączona do gniazdka i kabli z marketu budowlanego.
0 Lubię -
-
Marek
Gniazda konkretnie ograniczają podpinanie różnych kabli, a na tym etapie realizowania audio hobby większość z nas posiada nierzadko zaawansowane łączówki.
0 Lubię
Komentarze (6)