115 kg lampowej rozkoszy - Canor Hyperion P1 i Virtus M1
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Słowacki producent sprzętu audio wprowadza do swojej oferty dwa urządzenia klasy referencyjnej - pracujący w czystej klasie A przedwzmacniacz stereo Hyperion P1 oraz 110-watową, monofoniczną końcówkę mocy Virtus M1. W modelach Hyperion P1 i Virtus M1 zastosowano najnowszą technologię CMT (Canor Milling Technology), która jest wynikiem wieloletnich badań nad udoskonaleniem właściwości dźwiękowych produktów hi-fi. Technologia CMT to specjalny sposób frezowania płytki drukowanej, który pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych płytek drukowanych do współczynnika stratności powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu udało się dojść do poziomu parametrów połączeń przewodowych, które są uznawane za najlepsze pod kątem brzmieniowym, ale problematyczne jeśli chodzi o montaż i serwisowanie. Zaawansowane konstrukcje nowych urządzeń umieszczono w solidnych, wytrzymałych aluminiowych obudowach skonstruowanych tak, by wyeliminować wszelkie wibracje. Poprzez trigger urządzenia synchronizują się ze sobą, a zatem uruchamiając jedno z nich, równocześnie uruchamiamy pozostałe.
Flagowy przedwzmacniacz lampowy Hyperion P1 z zerowym sprzężeniem zwrotnym wyposażono w sześć lamp: - cztery 6922 i dwie 6H30PI. Zostały one dobrane po dokładnej, pieczołowitej selekcji, poprzedzonej 200-godzinnym wygrzewaniem. Zdaniem producenta zerowe sprzężenie zwrotne sprawia, że uzyskujemy dźwięk, który jest zachwycająco muzykalny i realistyczny. Część analogową oddzielono od części zasilającej solidną aluminiową ścianką o grubości 10 mm. Zarówno precyzyjnie zbalansowany potencjometr, jak i część elektroniczna przedwzmacniacza Hyperion P1 zamontowano na podkładkach antywibracyjnych. Potencjometr umieszczono w specjalnej, wytrzymałej aluminiowej obudowie o ściankach grubości 10 mm, która zapewnia doskonałe ekranowanie oraz pochłania drgania. Transformator mocy zaprojektowany specjalnie na potrzeby Hyperiona P1 ma być idealnym rozwiązaniem filtracyjnym. W celu wyeliminowania mechanicznych zakłóceń pochodzących od transformatora jego rdzeń został zaimpregnowany próżniowo i zatopiony w specjalnej mieszance antywibracyjnej. Masywna, spawana osłona tworzy skuteczne ekranowanie elektromagnetyczne i znacząco przyczynia się do uzyskania doskonałej izolacji sygnału od wszelkich zakłóceń pochodzących z układów zasilania. Uzwojenia pierwotne i wtórne są oddzielone ekranującą folią miedzianą z zakładką 50%, co zapobiega przenikaniu napięć zakłócających z sieci. Sterowanie jest izolowane galwanicznie za pomocą sterowników optycznych. Hyperion P1 zapewnia wejścia dla ośmiu źródeł - czterech poprzez XLR i czterech poprzez RCA. Dziewiąte wejście RCA można opcjonalnie przełączyć na wyjście o stałym poziomie.
Virtus M1 to zupełnie nowa, lampowa końcówka mocy mono pracująca w czystej klasie A. Nowy monoblok umożliwia natychmiastowe przełączanie między sprzężeniem zwrotnym a zerowym sprzężeniem zwrotnym. Wzmacniacz zawiera transformatory wyjściowe z rdzeniem metalowym oraz transformator mocy i filtr o pojemności 3900 mF. W modelu Virtus M1 użyto 7 lamp - 4 x KT150, 2 x ECC82, 1 x 12AX7. Jak przeczytamy w informacji prasowej, harmonizacja wszystkich obwodów i komponentów sprawiła, że Virtus M1 posiada niezwykle niskie zniekształcenia harmoniczne - 0,0028% przy 1 W, co stanowi jeden z najlepszych wyników w tej klasie. W torze sygnału zastosowano wysokiej jakości kondensatory polipropylenowe, a w okablowaniu ścieżki sygnału użyto wyłącznie wolno ciągnionej miedzi beztlenowej pokrytej czystym srebrem. Wyjściowe transformatory permalloy zaprojektowano specjalnie do zasilania Virtusa M1. Rdzeń transformatora jest impregnowany próżniowo, a cały transformator jest zatopiony w specjalnej mieszance antywibracyjnej. Masywna, spawana osłona, w której go umieszczono, tworzy skuteczne ekranowanie elektromagnetyczne i znacząco przyczynia się do uzyskania doskonałego odseparowania sygnału do szumu. Dodatkowy kondensator na wejściu poprawia dynamikę filtracji napięcia anodowego. Trzeba przyznać, że Słowacy mocno zaszaleli. Hyperion P1 waży 35 kg, a Virtus M1 - 40 kg. Najprostszy system stereo złożony z tych klocków będzie zatem ważył grubo ponad 100 kg. Przedwzmcniacz Hyperion P1 będzie kosztował 60750 zł, a za wzmacniacz Virtus M1 trzeba będzie zapłacić 71750 zł.
Źródło: Rafko
Komentarze