Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Delphine Dall - Cabasse

 • Kategoria: Wywiady
 • Tomasz Karasiński

Delphine Dall - Cabasse

[English version] Cabasse to kolejna marka, która w pewnym sensie wróciła do naszego kraju. Technicznie nigdy go nie opuściła, ale znikoma aktywność poprzedniego dystrybutora oznaczała, że produktów francuskiej firmy raczej nie widywało się w sklepach ani na wystawach. W testach pojawiały się pojedyncze zestawy głośnikowe i zwykle były to tańsze modele opisywane w ramach dużych zestawień grupowych. Sytuacja teoretycznie dziwna, bo Cabasse należy do grona firm rozpoznawanych na całym świecie, utrzymuje wysoką pozycję w rodzimej Francji i ma w swojej ofercie produkty z każdego przedziału cenowego. Za sprawą nowego dystrybutora wszystko zaczęło powoli wracać do normy. Pojawiła się polska strona firmy z opisami wszystkich dostępnych w naszym kraju produktów, kartony zaczeły docierać do sklepów, a wkrótce zobaczymy zapewne pierwsze recenzje.

Zanim to jednak nastąpi, warto przypomnieć sobie historię firmy, profil jej działalności oraz kluczowe rozwiązania techniczne, na których bazują jej konstrukcje. W tym celu przeprowadziliśmy wywiad z Delphine Dall odpowiadającą za sprzedaż produktów Cabasse w Europie, Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Delphine dołączyła do firmy w 2011 roku i spędza większość czasu podróżując po świecie, szkoląc dystrybutorów i dealerów. Prywatnie mieszka w miejsowości Brest w Bretanii, gdzie w wolnych chwilach oddaje się żeglarskiej pasji.

Czy to Pani pierwsza wizyta w Polsce?

Miałam już okazję odwiedzać Polskę wielokrotnie, tak w celach biznesowych, jak i prywatnie. Mam tutaj wielu przyjaciół, których poznałam na studiach. Polska to bardzo atrakcyjny kraj z bardzo dynamiczną i pracowitą populacją, zawsze patrzącą do przodu. Jest to również rynek, któremu cierpliwie się przyglądamy ponieważ potencjał ludzi zainteresowanych hi-endowym sprzętem jest tutaj ogromny. Na świecie jest już bardzo niewiele krajów, w których ludzie dosłownie stoją w kolejkach aby dostać się na wystawy takiego sprzętu.

Delphine Dall - Cabasse

Niektóre marki są postrzegane różnie w zależności od kraju. Domyślam się, że Cabasse ma bardzo silną pozycję we Francji, ale co z innymi państwami, w których produkty te są dystrybuowane? Jaka byłaby, powiedzmy, pierwsza dziesiątka w sensie sprzedaży? I gdzie na tej mapie znajduje się Polska?

Nasza firma ma bardzo silną pozycję w wielu europejskich krajach, i to od kilku dekad. Niektórzy z naszych partnerów są z nami już od ponad 30 lat, jak na przykład w Niemczech czy Belgii. Ostatnio sporo zainwestowaliśmy w rozwijanie swojej działalności na większą skalę, z nowymi dystrybutorami na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Marka Cabasse jest powszechnie kojarzona z szeroką gamą produktową, zaczynającą się w okolicach 2500 zł, a kończącą na poziomie 450000 zł za parę kolumn. Jesteśmy także znani z tego, że dajemy klientowi wiele alternatyw - oferujemy kolumny tradycyjne, lifestyle'owe, instalacyjne, a od niedawna także produkty streamingowe, które nie degradują jakości dźwieku. Mówiąc konkretnie o Polsce, mocno wierzymy, że dzięki nowemu dystrybutorowi dotrzemy do polskich klientów, oferując im wspaniale brzmiące zestawy głośnikowe. Jesteśmy pewni, że w najbliższej przyszłości Polska będzie wiodącym krajem w Europie pod względem sprzedaży.

Cabasse to firma z długimi tradycjami, sięgającymi 1950 roku, jednak Pani dołączyła do zespołu całkiem niedawno. Jaki wpływ na obecną działalność firmy i jej produkty ma całe to dziedzictwo?

Tak, nasza firma w istocie ma bardzo bogatą historię. Jeśli spojrzymy na zagadnienie konstruowania zestawów głośnikowych i zagłębimy się nieco dalej w przeszłość, możemy zdać sobie sprawę, że ludzie zajmujący się produktowaniem głośników są w pewnym sensie spadkobiercami XVIII-wiecznych lutników. Taka pasja związana z dobrym dźwiękiem przetrwała do dziś i z pewnością ujawnia się w tym, co Cabasse robi obecnie. Georges Cabasse nie tylko nauczył nas wiele jeśli chodzi o charakter i pojmowanie brzmienia, ale także dał nam pewną potrzebę wykorzystywania i wprowadzania wszystkich dziedzin fizyki do naszej pracy tak, aby stworzyć idealny zestaw głośnikowy. Nasz dział badań i rozwoju zatrudnia praktycznie połowę pracowników firmy - wszystko po to, aby połączyć dziedzictwo Georges'a Cabasse'a z najnowszymi i najbardziej zaawansowanymi zdobyczami techniki w dziedzinie projektowania głośników, układów DSP czy urządzeń elektronicznych.

Delphine Dall - Cabasse

Słyszałem, że Georges Cabasse nie posiadał żadnego dyplomu z akustyki czy elektroniki, a także nie miał wielkiego doświadczenia w tych tematach kiedy zakładał firmę. Czy to prawda?

Georges Cabasse to przede wszystkim miłośnik muzyki i samouk w sprawach technicznych. Jego brzmieniowa pasja dość szybko doprowadziła go do potrzeby zbudowania własnego systemu stereo. Tuż po wojnie odkrył, że ówcześni producenci głośników zupełnie nie brali pod uwagę pewnych podstawowych parametrów takich, jak chociażby zniekształcenia. Pierwszą firmą Georges'a Cabasse'a była La Maison du Haut Parleur (Dom Przetworników) zajmująca się przede wszystkim naprawą głośników. W ten sposób nasz konstruktor oraz ludzie pracujący z nim mogli zapoznać się z technologią elektroakustyczną tamtych czasów. Po jakimś czasie zaczęli więc budować własne przetworniki oraz całe zestawy głośnikowe, próbując osiągnąć brzmienie dostępne tylko podczas koncertu na żywo.

Pani również zaczynała pracę w Cabasse jako osoba spoza branży, prawda? Czy miała Pani wcześniej jakieś doświadczenia z rynkiem audio? Czy trudno było zrozumieć tę dziedzinę ze wszystkimi jej dziwactwami?

Bez względu na branżę, trzeba od czegoś zacząć. Na szczęście na rynku audio liczy się przede wszystkim zamiłowanie do muzyki, które miałam jeszcze zanim dołączyłam do zespołu. Wejście do tego świata było dla mnie bardzo ciekawym, ale też przyjemnym doświadczeniem ponieważ tutaj można dzielić się swoją pasją z całym światem. Cabasse oferuje tak unikalne rozwiązania, że zawsze miło jest wciągnąć nowych partnerów do współpracy i zainteresować ich naszymi produktami.

Delphine Dall - Cabasse

Niektóre z zestawów Cabasse'a, a w szczególności te najdroższe, postrzegane są jako bardzo dziwne, wręcz ekscentryczne, ze względu na specyficzny kształt wynikający z zastosowania dużych głośników współosiowych. Gdzie i kiedy narodziła się ta koncepcja?

Obsesja Georges'a Cabasse'a na punkcie głośników koaksjalnych i tak zwanego punktowego źródła dźwięku była obecna w jego projektach praktycznie od początku. Projektowanie głośników w układzie pionowym nigdy nie miało dla niego większego sensu. Pierwszy głośnik współosiowy jego projektu powstał we wczesnych latach pięćdziesiątych, jednak wtedy technologia nie pozwalała jeszcze na masową produkcję takiego przetwornika w cenie, która dla klienta końcowego byłaby do zaakceptowania. Z tego powodu cała koncepcja w odpowiedniej oprawie weszła na rynek dopiero w latach dziewięćdziesiątych. W międzyczasie firma Cabasse stała się wiodącym graczem na rynku głośników we Francji i gromadziła środki aby w pełni rozwinąć koncepcję punktowego źródła dźwięku. W 1993 roku narodził się pierwszy system wykorzystujacy SCS (Spatially Coherent Source) - Atlantis, który konstrukcyjnie jest bliski modelowi La Sphère.

Wasi inżynierowie twierdzą, że wartość ich głośników wynika nie tylko z konstrukcji i niecodziennych kształtów, ale także nowoczesnych materiałów zastosowanych do ich budowy. Jakie są największe osiągnięcia Cabasse'a na tym polu?

Niektóre z tych materiałów pochodzą z przemysłu lotniczego ponieważ tam projektanci mają bardzo podobne cele do osiągnięcia - zależy im na maksymalnej lekkości oraz wytrzymałości. Kolejnym słowem kluczowym byłaby transparentność, ale już w rozumieniu typowo brzmieniowym. Zależy nam na maksymalnej przezroczystości naszych głośników, więc materiał na membrany nie może dodawać do muzyki własnego charakteru. A zwykle tak właśnie jest - każda membrana brzmi trochę tak, jak tworzywo, z którego jest wykonana. Oprócz tego musimy upewnić się, że materiał w każdym z przetworników jest dostosowany do przedziału częstotliwości, jaki dany głośnik ma odtwarzać. W przypadku La Sphère, każdy element tego czterodrożnego układu wykorzystuje inny materiał. Moim zdaniem jednak największym osiągnięciem jest umiejętność dopasowania surowców wykorzystywanych w hi-endowych modelach tak, aby mogły znaleźć się również w kolumnach budżetowych. Przykładowo wszystko, czego nauczyliśmy się tworząc tweeter do flagowego modelu La Sphère, zostało wykorzystane również podczas prac nad małym i niedrogim modelem Surf.

Fabryka Cabasse'a jest położona na zachodnim wybrzeżu Francji. Twierdzicie, że większość głośników produkowana jest właśnie tam, jednak wiadomo także, że nie wszystkie. Od którego modelu w Waszym katalogu możemy więc powiedzieć, że mamy kolumny wykonane w całości we Francji?

To nie tylko obiecanki, ale rzeczywistość. Zdecydowana większość zestawów klasy średniej i wyższej produkowana jest w Bretanii przez Canon Bretagne. Zestawy iO2 z subwooferem są już w pełni francuskie, i tak samo będzie z naszymi najnowszymi, hi-endowymi monitorami, które będą dostępne w sprzedaży pod koniec tego roku. W naszej siedzibie - Cabasse Acoustic Center - mieści się przede wszystkim dział badawczo-rozwojowy, ale także sprzedaż, administracja, logistyka i management. Tam tak naprawdę dzieje się wszystko, co dotyczy naszej firmy, z wyjątkiem jakiejś części procesu produkcyjnego. W naszej siedzibie produkujemy i ręcznie montujemy również przetworniki współosiowe.

Delphine Dall - Cabasse

Wielu producentów zestawów głośnikowych zaczęło eksplorować rynek słuchawek, stacji dokujących i głośników komputerowych. Czy pójdziecie tą samą ścieżką?

Udało nam się zdywersyfikować naszą działalność wprowadzając na rynek linię Stream w 2013 roku. Kluczowym elementem było dla nas upewnienie się, że pewne DNA naszej marki będzie widoczne i słyszalne w każdym produkcie, bez względu na jego kształt czy cenę. Stream 3 z koaksjalnymi głośnikami zamkniętymi w kulistych obudowach w pełni oddaje naszą filozofię projektowania zestawów głośnikowych. Nasza linia systemów bezprzewodowych pozwala klientom na zbudowanie wielu rozwiązań do różnych pomieszczeń. Jeśli natomiast chodzi o słuchawki, nigdy nie mów nigdy!

Jakie są plany firmy na najbliższą przyszłość? Jakie nowe produkty zobaczymy jeszcze w tym roku?

Przede wszystkim wprowadzamy model Stream AMP - nowego członka rodziny Stream. Jest to bezprzewodowy wzmacniacz audio wysokiej rozdzielczości, który dokładnie w tym momencie jest rozsyłany do naszych dystrybutorów na całym świecie. Nieco później w tym roku mamy zamiar zaprezentować nowy, referencyjny zestaw podstawkowy o nazwie Murano. Jego pierwszą wersję pokazaliśmy już na wystawie High End w Monachium. Najwięcej nowości pojawi się jednak w serii Stream, wypatrujcie ich już w kolejnych miesiącach.

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, Cabasse

Komentarze

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: "O, nie, moja muzyka zniknie!". Drudzy: "No i dobrze, koniec z tym oszustwem!"

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson: Kupcie mój system za milion złotych

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson:…

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata hi-endowego sprzętu audio, konstruktor znany jako pionier wysokiej klasy technologii od wczesnych lat siedemdziesiątych, Mark Levinson, w gorzkich słowach skrytykował rynek luksusowej aparatury hi-fi i kierunek, w którym jego zdaniem branża ta zdaje się podążać. W wywiadzie dla youtube'owego kanału Audiophile Junkie Levinson podzielił...

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Podczas jednej z ostatnich rodzinnych wizyt prezentowałem zainteresowanemu członkowi rodziny swój zestaw grający. Usłyszałem wtedy dość intrygujące pytania: "A wzmacniacz nie powinien mieć korektora? Ma tylko pokrętło głośności?". Padły one z ust osoby, dla której czymś całkowicie naturalnym jest, że nawet współczesny amplituner kina domowego, z którego zresztą obecnie korzysta,...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Auralic Vega S1 + PSU S1

Auralic Vega S1 + PSU S1

Strumieniowe odtwarzacze audio to gorący towar. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że ponad połowa zapytań, jakie otrzymujemy od czytelników na redakcyjną skrzynkę mailową i przez różnego rodzaju komunikatory, dotyczy właśnie...

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Producenci sprzętu grającego lubią chwalić się swoimi szczytowymi osiągnięciami, jednak w ofercie każdej firmy kluczową rolę pełnią modele, które po prostu najlepiej się sprzedają. To one zapewniają fundusze na dalszy...

Astell&Kern Kann Ultra

Astell&Kern Kann Ultra

Koreańska marka Astell&Kern wyspecjalizowała się w zaskakiwaniu audiofilów luksusowymi odtwarzaczami przenośnymi. Kiedy na rynku debiutowały jej pierwsze hi-endowe playery, miałem wątpliwości, czy nie będzie to krótkoterminowa, jednorazowa akcja, ponieważ ceny...

Komentarze

stereolife
@Garfield - Faktycznie, dziękujemy za komentarz. Dopisaliśmy tę informację do testu. Jak przystało na użytkowników sprzętu Apple'a, często zapominamy, że istnie...
Garfield
Może coś mi umknęło, ale nie widzę w artykule żadnej wzmianki o tym, że firmowa aplikacja działa tylko na platformie firmy Apple. Ja to wiem i większość czyteln...
Piotr
Posłuchałem tego wydania na TIDAL-u i muszę stwierdzić, że wokal zupełnie nie pasuje do wyglądu tej kobiety z okładki (jak mniemam to ona śpiewa?) Obstawiałbym ...
Jurek
Dla mnie korekcja tylko na źródle, wzmacniacz to ma być "drut ze wzmocnieniem". Pozdrawiam!
Tomasz
@stereolife - Ja to nigdy nie zrozumiem, jak można testować taki produkt, nie zapewniając sobie takiej samej jakości ze źródła - po to Sennheiser ma w ofercie a...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Gramofony, szlifierki, odtwarzacze czarnych płyt, adaptery, patefony, odtwarzacze analogowe, fonografy... Jakkolwiek byśmy nie nazwali tych poczciwych urządzeń, które są z nami już od ponad 130 lat, możemy zawsze powiedzieć o nich to samo - od dziesięcioleci dostarczają nam niezapomnianych przeżyć związanych z odtwarzaniem ukochanych utworów. Wielu melomanów pamięta o ich...

Nowości ze świata

 • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

 • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

 • Naim unveils Uniti Nova Power Edition, an all-in-one player that drives Hi-Fi loudspeakers with power and musical resonance Uniti Nova Power Edition is the new all-in-one player from Naim, the British brand that excels in the creation of high-end Hi-Fi...

Prezentacje

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Przeglądając strony internetowe i katalogi firm zajmujących się produkcją audiofilskiego sprzętu, prawie zawsze zaglądam do zakładek opisujących ich historię i filozofię. Dziś podobno już niewielu ludzi zwraca na to uwagę, ale prawdziwi hobbyści na pewno interesują się wszystkim, co wiąże się ze sprzętem hi-fi. Sęk w tym, że nie każda...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Vintage

Luxman C-1010

Luxman C-1010

Patrząc na ten klasyczny przedwzmacniacz łatwo wyobrazić sobie, że projektanci produkowanego obecnie wzmacniacza SQ38 nie musieli wzorować się na urządzeniach...

Słownik

Poprzedni Następny

DAB

Digital Audio Broadcasting - system radiofonii cyfrowej opracowany w Europie w celu zastąpienia radia analogowego. Pierwsze transmisje rozpoczęto w 1995 roku, jednak w wielu krajach (w tym w Polsce) system...

Cytaty

CarlosRuizZafon.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.