Rusza zbiórka na ParrotOne
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Rzadko wrzucamy informacje wykraczające poza branżę audio, ale w tym przypadku mamy ku temu ważny powód, apołączenie ze światem audiofilskiego sprzętu też się znajdzie. Otóż jeden z naszych przyjaciół, prywatnie zapalony audiofil i meloman, stworzył ciekawy projekt mający ułatwić komunikację ze światem osobom niepełnosprawnym. Idea nie wzięła się znikąd. Piotrek sam od wielu lat cierpi na chorobę, która coraz bardziej utrudnia mu wykonywanie nawet prostych ruchów tak, jakby tego chciał. Z czasem coraz trudniejsze stało się dla niego chwytanie myszki czy pisanie na klawiaturze, co jest ogromnym problemem ponieważ oprócz namiętnego słuchania muzyki i mieszania w kablach, Piotrek jest przede wszystkim informatykiem zajmującym się testowaniem sprzętu komputerowego i oprogramowania. Trudności z obsługą klawiatury mocno utrudniały mu nie tylko pracę, ale także normalne komunikowanie się ze światem. Czynności dla nas zupełnie naturalne, jak klepanie w klawisze czy pisanie ze znajomymi za pośrednictwem różnych aplikacji, dla osób dotkniętych podobnymi schorzeniami potrafią być niesłychanie trudne i frustrujące. W konsekwencji może to oznaczać nawet brak możliwości skontaktowania się ze światem. Tak narodził się pomysł stworzenia ParrotOne - specjalnego komunikatora, który dzięki możliwościom dopasowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, uratuje wiele z nich od cyfrowego wykluczenia.
Jak informują twórcy aplikacji, wykluczenie cyfrowe to poważny problem w czasach, gdy dokonuje się transformacja. Urzędy, usługi, życie towarzyskie - wszystko powoli gdzieś zaczyna istnieć w sieci. Dotyczy to szczególnie osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy mają problemy z obsługą klawiatury i wiele czasu spędzają w domu. Ale wreszcie mamy technologię, która pomaga eliminować bariery. To jeden z tych momentów, w których technologia może być wykorzystana w najlepszy sposób - aby łatwo i szybko zlikwidować problem bardzo dużej grupy ludzi. Czyli tak, jak sobie zazwyczaj to wyobrażamy - technologia z sensem i odpowiedzialna społecznie. Gdy pisanie sprawia komuś trudność, ParrotOne pozwoli czatować łatwiej, szybciej i mniejszym nakładem sił. Co ciekawe, aplikacja wykorzystuje pomysły, które mogą spodobać się również osobom w pełni sprawnym. Została bowiem stworzona w taki sposób, aby można było napisać pełny komunikat przy jak najmniejszej liczbie kliknięć. Twórcy aplikacji ParrotOne zainstalowali jej prototypową wersję na smartfonie z systemem Android i przetestowali ją w porównaniu z popularnymi klawiaturami. Aby napisać "Cześć, co słychać?" za pomocą SwiftKey potrzeba było 7 kliknięć, w przypadku Go Keyboard było to aż 11 kliknięć, natomiast z ParrotOne - 2 kliknięcia. Można sobie więc wyobrazić jak bardzo taka aplikacja ułatwi życie wszystkim, którzy mają problem z obsługą smartfona czy tabletu.
ParrotOne działa podobnie do wyszukiwarki w połączeniu ze sztuczną inteligencją, która uczy się jak piszemy i z czasem podpowiada komunikaty oraz słowa coraz lepiej. Wystarczy wybrać jedną literę na klawiaturze aby otrzymać dostęp do gotowych, krótkich komunikatów oraz słów. Gdy oczekiwana podpowiedź nie pojawi się na ekranie, można wygodnie do niej dotrzeć - wystarczy wcisnąć kolejną literę lub przewinąć panel podpowiedzi. Integralną funkcją ParrotOne jest obsługa języka angielskiego. Każdą podpowiedź wybraną w aplikacji, bezbłędnie przetłumaczysz na język angielski jednym kliknięciem. Także osoba anglojęzyczna będzie mogła tłumaczyć podpowiedzi na język polski. W przyszłości twórcy apki planują dodać kolejne języki obce. Dzięki temu wsparcie w komunikacji otrzyma coraz więcej osób. Kluczowe jest także maksymalne bezpieczeństwo użytkownika, dlatego w ParrotOne rozmowy są szyfrowane. Aplikacja nie ma reklam, szpiegowania i wymogu podawania danych osobowych. ParrotOne jest otwarty na społeczność. Wbudowaną bazę danych (słownik) będzie można pobrać za darmo do komputera, a następnie przetłumaczyć na inny język obcy - niemal tak samo prosto, jak napisy do filmów. Swoją pracę wystarczy zaimportować do otwartego repozytorium, aby podzielić się nią z innymi użytkownikami. Nowe słowniki od społeczności będzie można pobierać za darmo bezpośrednio z poziomu aplikacji. Z kolei stworzenie słownika od podstaw umożliwia dostosowanie aplikacji do osób z dużą niepełnosprawnością - wystarczy przypisać własne komunikaty pod wybrane klawisze.
Jeśli chcecie wesprzeć aplikację ParrotOne, wystarczy wejść na zbiórkę organizowaną za pośrednictwem portalu Wspieram.to - dla darczyńców przewidziano fajne prezenty takie, jak koszulki, kubki termiczne czy powerbanki z logo ParrotOne. Pomysł jest gotowy, technologia istnieje, jednak na wdrożenie pomysłu w życie potrzeba jeszcze sporo pieniędzy. Na razie udało się zebrać jedynie 2% środków potrzebnych na ten cel. Można przekazać nawet 10 zł - to chyba lepsze, niż dokładanie się do stworzenia nowej gry w zabijanie potworów albo czegoś równie debilnego. ParrotOne naprawdę może pomóc wielu ludziom. My w każdym razie się dorzucamy i w imieniu Piotrka oraz wszystkich osób niepełnosprawnych prosimy Was o wsparcie i rozsyłanie informacji o zbiórce na ParrotOne! Możecie również polubić fanpage ParrotOne na Facebooku i obejrzeć film o aplikacji, dostępny na YouTubie.
Źródło: ParrotOne
-
1piotr13
Witam. Z całym szacunkiem, ale jak dla mnie to zdanie nie brzmi sensownie: ''Piotrek sam od wielu lat cierpi na chorobę, która coraz bardziej utrudnia mu wykonywanie nawet prostych ruchów tak, jakby tego chciał.''
0 Lubię
Komentarze (1)