Final Audio Design D8000
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Japońscy specjaliści od słuchawek wprowadzają na rynek swoje pierwsze nauszniki planarne. W modelu o nazwie D8000 zastosowano autorskie przetworniki z technologią Air Film Damping System, który ma rozwiązywać problem odtwarzania niskich częstotliwości bez wpływania na wyższe fragmenty pasma. Ale to tylko część historii. Firma rozpoczęła prace nad słuchawkami planarnymi już trzy lata temu. W tym czasie przeprowadzono wiele analiz i badań nad dźwiękiem idealnym, biorąc pod uwagę nie tylko cały szereg zagadnień technicznych, ale także analizując dokładnie funkcjonowanie ludzkich zmysłów. Poszukiwano dźwięku, od którego słuchacz nie będzie mógł się oderwać, próbując odtworzyć naturalne wrażenia przestrzenne. Japońscy inżynierowie twierdzą, że w końcu udało się to osiągnąć dzięki nowym przetwornikom wspomaganym przez kilka autorskich rozwiązań gwarantujących szerokie pasmo przenoszenia i niezwykle swobodne brzmienie.
Jaki rodzaj przetwornika najlepiej nadaje się do słuchawek nausznych i wokółusznych? Do wyboru jest wiele opcji, z czego najpopularniejsze są trzy rodzaje głośników - dynamiczne, elektrostatyczne i planarne. Co ciekawe, inżynierowie firmy Final Audio Design otwarcie twierdzą, że przetworniki dynamiczne dają bardzo naturalny dźwięk z głębokim basem, a do tego są stosunkowo łatwe do wysterowania i można ich używać zarówno w słuchawkach otwartych, jak i zamkniętych. W przypadku konstrukcji elektrostatycznej otrzymujemy jednak znacznie delikatniejszy, bardziej przestrzenny dźwięk z niskimi zniekształceniami. Trzeba się jednak trochę nagimnastykować aby uzyskać równie gęsty i nasycony bas, a do wysterowania takich przetworników potrzebny jest zazwyczaj zewnętrzny wzmacniacz, lub jak kto woli - energizer. Przetworniki planarne zdają się łączyć oba te światy. Dobrze zaprojektowane słuchawki wykorzystujące tę technologię nie będą znacznie trudniejsze do wysterowania niż porównywalne cenowo modele dynamiczne, natomiast dźwiękowo mają zbliżać się do słuchawek elektrostatycznych.
Japońscy konstruktorzy postanowili rozwiązać problem krok po kroku. Starannie analizowali więc każdy aspekt budowy przetworników planarnych. Testowane były na przykład różne kształty i sposoby ułożenia cewek na membranach, a także rozmieszczone w konkretnych punktach tłumiki, dzięki którym udało się rozszerzyć pasmo przenoszenia. Japończykom zależało przede wszystkim na rozszerzeniu listy zalet takich przetworników, ale bez utraty ich charakterystycznego brzmienia. Ostatecznie w słuchawkach D8000 zastosowano mnóstwo różnych pomysłów, jak perforowane materiały umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Membrany przetworników planarnych zastosowanych w tym modelu mają działać jak idealne tłoki. Producent twierdzi, że dzięki temu możliwe stało się połączenie otwartego, przestrzennego dźwięku charakterystycznego dla słuchawek elektrostatycznych z szerokim pasmem przenoszenia i wypełnionym basem, jaki dają typowe słuchawki dynamiczne.
W modelu D8000 po raz pierwszy zastosowano system stabilizacji strefy powietrznej o nazwie AFDS (Air Film Damping System). Jest to rozwiązanie, które kontroluje oporność (tarcie i napięcie) powietrza w wąskiej szczelinie powstałej pomiędzy membraną a metalowymi płytkami, które umieszczono po obu jej stronach. Jak tłumaczy producent, zazwyczaj w słuchawkach planarnych mamy do czynienia ze wspaniałym i szczegółowym przekazem tonów wysokich i średnich, natomiast bardzo trudno jest odtworzyć niskie częstotliwości w pełni satysfakcjonujący sposób. Bas wymaga silnego wychylenie membrany, co powoduje, że może ona zetknąć się z magnesami. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, brzmienie i tak wiele na tym straci. Dlatego tutaj problem został całkowicie rozwiązany poprzez zastosowanie systemu AFDS, bez żadnych start w zakresie wysokich tonów. Japończycy twierdzą, że w modelu D8000 osiągnięto coś, czego nie udało się zrobić dotychczas w żadnych słuchawkach planarnych.
Jeśli chodzi o pozostałe cechy konstrukcyjne, należy wspomnieć o samych przetwornikach mierzących aż 50 mm. Jak zapewnia producent, konstrukcja słuchawek pozwala na swobodne naprawy i przez to umożliwia długoletnie korzystanie ze słuchawek. Obudowa została wycięta ze stopu aluminium i magnezu, z chropowatym wykończeniem. Słuchawki są w całości produkowane w fabryce firmy w Japonii. Co ciekawe, ich nominalna impedancja to 60 Ω, co przy skuteczności na poziomie 98 dB powinno umożliwić podłączenie D8000 do wielu dostępnych na rynku wzmacniaczy i przetworników. W komplecie ze słuchawkami otrzymujemy dwa przewody - jeden o długości 1,5 m zakończony wtykiem 3,5 mm, zaś drugi o długości 3 m z wtykiem 6,3 mm. W zestawie znajduje się także oryginalny, aluminiowy stojak na słuchawki. Same D8000 ważą 523 g i będą objęte dwuletnią gwarancją producenta. Sprzedaż nowych nauszników Final Audio Design rozpocznie się w Japonii pod koniec listopada, jednak już niebawem można będzie ich posłuchać na wystawie Audio Video Show 2017 w Warszawie. Dokładna cena nie została jeszcze ustalona, ale można przypuszczać, że wyniesie około 15000 zł.
Źródło: Fonnex
Komentarze