Sonus Faber Aida
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W trakcie tegorocznej wystawy Audio Video Show odbyła się premiera nowych kolumn Sonus Faber - modelu Aida. Ta prezentacja była jednocześnie ich oficjalnym, europejskim debiutem. Aida została zaprezentowana przez polskiego dystrybutora marki w towarzystwie elektroniki amerykańskiej firmy Audio Research. Po sześciu latach od premiery pierwszej wersji tego wspaniałego modelu, Sonus Faber przedstawił zestaw, który stanowić będzie obecnie model flagowy. Łatwo dostrzec podobieństwa pomiędzy nowymi kolumnami a ich poprzednią wersją, ale pozory mylą, bowiem nowa Aida została całkowicie przebudowana. Jak informuje producent, w konstrukcji wykorzystano najbardziej zaawansowane rozwiązania elektroakustyczne, zachowując jednak prawie niezmieniony, ponadczasowy elegancki wygląd zewnętrzny.
Doświadczenia i wiedza zdobyte podczas opracowywania pierwszej wersji zestawów Aida z roku 2011 zostały całkowicie zreinterpretowane. Bazując na nowej wiedzy inżynierów odpowiedzialnych za elektroakustykę, ulepszono między innymi przetworniki. Zaczynając od konstrukcji, jest to układ 3 i 2/3 drożny, korzystający z systemu Stealth Ultraflex. Pozwala on na lepsze wydłużanie brzmienia basu, minimalizując jednocześnie zniekształcenia. Rozwiązanie to eliminuje także szkodliwe, pochodzące z kanału basrefleks, wibracje. Typową dla Sonus Faber obudowę w kształcie liry - podobnie jak w poprzedniej edycji - dopełniają systemy Anima Legata, Tuned Mass Dampers i specjalne zawieszenie Bow Spring, które stanowi część systemu Zero Vibration Transmission. Zarówno projekt jak i zastosowane technologie mają na celu skuteczną likwidację niepożądanych rezonansów i wibracji. W nowych zestawach Aida użyto wyłącznie przetworników z magnesami neodymowymi. Zapewniają one szczytowe osiągi w zakresie szybkości i dynamiki. Odziedziczona z poprzednich projektów technologia Sound Field Shaper, jest unikalnym system przetworników, które znajdują się na tylnej części obudowy. Umożliwiają one precyzyjną kontrolę wrażenia wielkości tworzącej się tam sceny dźwiękowej. System ten jest dodatkowo udoskonalony, dzięki wykorzystaniu przetworników najnowszej generacji - wysokotonowego i średniotonowego Arrow Point DAD 29XTR2 i M8XTR. Dodatkowo całkowicie przeprojektowano zwrotnicę.
Być może najbardziej widoczną spośród nowych zmian jest wybór całkowicie nowych przetworników - wysokotonowy to DAD Arrow Point H28 XTR-04, który zastosowano po raz pierwszy w starszym modelu Lilium oraz zestawach najnowszej serii Homage Tradition. W paśmie średnicy pracuje przetwornik M18 XTR-04 z koszem z avionalu - jest to obecnie najbardziej zaawansowany przetwornik średniotonowy w katalogu Sonus Faber. Ta nowa kombinacja głośników wysokotonowego i średniotonowego to kultowa konfiguracja zapewniająca dźwiękowi ciepłą i angażującą barwę - dokładnie tę, która jest znakiem rozpoznawczym firmy z Arcugnano. Uzupełnieniem nowych przetworników są także nowe, specjalnie zaprojektowane głośniki basowe - woofer W22 XTR-12 z całkowicie nowym, niezwykle wydajnym, opartym o neodymowy magnes, napędem oraz pracujący w roli subwoofera przetwornik SW32 XTR-08. Ta para określona została jako prawdopodobnie najbardziej szalony subwoofer, który kiedykolwiek zaprojektowano w Sonus Faber. Zastosowano w nim warstwową membranę Nano Carbon i zasilanie neodymowym magnesem z 4-calową cewką.
Porównując na pierwszy rzut oka nową wersję zestawu Aida z tym zbudowanym w 2011 roku trudno dostrzec znaczące różnice. Nowa Aida to przede wszystkim drewno Wenge. Jest ono cenione zarówno przez miłośników sprzętu hi-end jaki i osoby kochające wysokiej jakości wzornictwo. Tradycyjnie wykorzystano także lakierowane elementy z drewna klonowego, które następnie poddano procesowi ręcznego polerowania. Ożebrowanie wewnętrzne likwiduje wibracje i pomaga kontrolować wewnętrzne fale stojące. Dwie przegrody damp shelves wykonano z anodyzowanego, kształtowanego z użyciem obrabiarek CNC avionalu. Pracujące jako tłumiki drgań przegrody umiejscowiono na górze i w dolnej części obudowy. Usztywniają one konstrukcję zestawu, zmniejszając mikro wibracje obudowy i przetworników. System Anima Legata obejmuje 3 komory, w których zamontowano przetworniki skierowane do przodu. Specjalny stalowy pręt stanowi element szybkiego interfejsu mechanicznego, likwidującego pozostałe mikro-wibracje. Są one przenoszone do elementów systemu Tuned Mass Dampers, który stanowią dwa, różnie dostrojone tłumiki, zoptymalizowane pod kątem usuwania resztek mikro wibracji. Tłumiki Tuned Mass Dampers działają na zasadzie tłumienia przeciwsobnych ruchów oscylacyjnych. Mostek Bow Spring zaprojektowano w celu oddzielenia obudowy od podłogi. Jest on fragmentem systemu Zero Vibration Transmission, który jest opatentowanym przez Sonus Faber układem zawieszenia. Eliminuje on sprzężenia akustyczne i wszelką niepożądaną propagację drgań w pomieszczeniu odsłuchowym.
Arrow Point DAD (Damped Apex Dome) H28 XTR-04 to połączenie klasycznej kopułki i przetwornika pierścieniowego. Zaprojektowany przez Sonus Faber tweeter posiada 28-milimetrowy przetwornik. Ultra-dynamiczną liniowość zapewnia mu neodymowy magnes. Natomiast specjalnie zaprojektowany i wykonany z naturalnego drewna, labirynt tylnej komory, pracuje jako mechaniczny antyrezonator całego systemu. Sonus Faber M18 XTR-04 to przetwornik 180 mm zaprojektowany przez Sonus Faber. Neodymowy magnes zapewniający ultra-dynamiczną liniowość tonów średnich. Cewki nawinięte drutem CCAW na kompozytowym rdzeniu wolnym od prądów wirowych. Pole magnetyczne zawiera potrójne pierścienie Kelloga-Goellera. Niestandardowa membrana wykonana jest z naturalnie suszonej, nieprasowanej mieszanki tradycyjnej pulpy celulozowej, kapoku, kenafu i innych włókien naturalnych. Ma ona zapewnić dźwięk bliski naturalnemu. Końcowa likwidacja podbarwienia drgającej membrany likwidowana jest za pomocą przezroczystej i lepkiej powłoki tłumiącej. Zoptymalizowany pod kątem tłumienia kosz eliminuje niepożądane rezonanse. Jest on całkowicie obrabiany maszynowo z monolitycznych fragmentów avionalu i specjalnego rodzaju mosiądzu. Połączenie dwóch różnych metali pozwala na wyeliminowanie wzajemnych rezonansów. Pracujące w zoptymalizowanej komorze przetworniki wysoko- i średniotonowy są oddzielone od głównej przestrzeni akustycznej. Zastosowano tu dedykowany do modelu Aida koncentryczny anty-kompresor, który likwiduje rezonanse i zniekształcenia.
Niskie tony w nowych Aidach odtwarza para głośników niskotonowych W22XTR-12 z magnesami neodymowymi zaprojektowanymi przez Sonus Faber. Średnica 220 mm z lekką konstrukcją kanapkową. Membrana posiada rdzeń piankowy i dwie zewnętrzne powłoki zbudowane z włóknistej masy celulozowej. Każdy z przetworników pracuje we własnej akustycznie amorficznej komorze typu stealth reflex. Woofery zaprojektowano tak, by idealnie komponowały się w domenie czasu z zakresem tonów średnich i jednocześnie optymalnie pracowały w zakresie tonów niskich. Pomaga temu kanapkowa struktura membrany z pulpy papierowej. Posiada ona ma taki sam dźwiękowy charakter jak przetworniki średniotonowe. Potężny system przetwornika z długim skokiem, z 2-calową cewką został zabezpieczony przed wpływem prądów wirowych. Zapewnia to wysoką sprawność, prędkość, dużą wydajność i liniowość. Sonus Faber zaprojektował także neodymowy przetwornik subbasowy 320 mm. Konstrukcja membrany z wielowarstwowej pianki z dwiema zewnętrznymi powłokami Nano Carbon Fibre. Konstrukcja zapewnia maksymalną sztywność i lekkość. Imponującej wielkości 4-calowa cewka wykorzystuje w pełni siłę pola magnetycznego i pomaga kontrolować prądy Lorentza proporcjonalnie do potrzeb przetwarzanych najniższych częstotliwości. W celu idealnego dopasowania wydajności dolnego pasma, w odniesieniu do akustycznych możliwości pomieszczenia odsłuchowego, istnieje możliwość regulacji SPL subwoofera.
Została wykonana jako konstrukcja nierezonująca, zoptymalizowana pod kątem charakterystyki przenoszenia zarówno amplitudy i fazy, co w rezultacie skutkuje optymalnym odwzorowaniem uwarunkowań czasowo-przestrzennych. Topologia Paracross zapewnia maksymalną przejrzystość. Impedancja przy niskich częstotliwościach jest kontrolowana dla wyraźnego i przyjaznego działania wzmacniacza. Dwupozycyjny przełącznik niskich częstotliwości pełni funkcję interfejsu pozwalającego dostroić kolumny do warunków akustycznych pokoju odsłuchowego. Najwyższa jakość brzmienia została uzyskana dzięki użyciu wyselekcjonowanych komponentów. Zastosowano tu najwyższej jakości podzespoły, takie jak kondensatory Mundorf z najnowszej generacji Evo Oil, czy też kondensatory olejowe zbudowane na bazie srebra i złota. Jako dławiki wykorzystano produkty firmy Jantzen. Zwrotnica jest cięta na częstotliwościach 55, 150, 200 i 3000 Hz. Model Aida dostępny będzie w sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych od grudnia. Polska cena flagowego modelu nie została jeszcze skalkulowana, ale czy potencjalnych nabywców to obchodzi?
Źródło: Horn Distribution
Komentarze