FiiO Q5
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
FiiO wprowadza na polski rynek topowy przetwornik cyfrowo-analogowy oferujący obsługę gęstych plików DSD, łączność Bluetooth oraz kompatybilność z wymiennymi modułami od FiiO, co daje jeszcze szersze możliwości wykorzystania urządzenia. Jak informuje producent, na projektowaniu modelu Q5 po prostu nie oszczędzano. Produkt został wyposażony w same audiofilskie komponenty elektroniczne. Zastosowano w nim dwa układy DAC AKM AK4490EN znane ze swojego gładkiego, przyjemnego, ale i szczegółowego brzmienia, a przy okazji charakteryzujące się wysokim stosunkiem sygnału do szumu oraz niskimi zniekształceniami. Najnowszy model może obsłużyć pliki w jakości do 32 bit/384 kHz oraz DSD do poziomu DSD256. Warto wspomnieć również, że produkt posiada certyfikacje MFI przyznawaną przez Apple dla produktów kompatybilnych z urządzeniami tej marki, a jednocześnie odznaczających się nieprzeciętną jakością wykonania. FiiO Q5 otrzymał także certyfikat Hi-Res Audio przyznawany przez prestiżową organizację Japan Audio Society.
Sekcja filtra dolnoprzepustowego w FiiO Q5 wykorzystuje wysokowydajny układ OPA1642 od Texas Instruments, podczas gdy mikrokontroler MSP432 czuwa nad precyzyjną obsługą sygnałów audio z mniejszym zużyciem energii, aby wydłużyć czas pracy baterii. Połączenie tych elementów z układem DAC AK4490EN, kondensatorami foliowymi Panasonic i układem kontroli głośności NJW1195 miało pozwolić na uzyskanie wspaniałego, melodyjnego dźwięku. Producent zastosował mikrokontroler XMOS XUF208 ze względu na jego stabilność, potężną funkcjonalność i sprawdzoną niezawodność. Daje do niezawodną pracę przy połączeniu USB z niemal dowolnym źródłem, takim jak komputer, telefon, tablet czy odtwarzacz audio. Wewnętrzna konstrukcja FiiO Q5 zawiera siedem stabilizatorów napięcia LDO, po jednym dla DAC-a, wyjścia liniowego, regulacji głośności, filtra dolnoprzepustowego, wzmacniacza, XMOS i sekcji Bluetooth. Każda z tych sekcji posiada własne obwody zasilania dla uzyskania czystszej mocy i mniejszej interferencji między komponentami, czuwając nad tym, aby transmisja sygnałów audio była tak czysta, jak to tylko możliwe. Z kolei jeśli chodzi o transmisję bezprzewodową, zastosowano układ Bluetooth Qualcomm CSR8670, który posiada oficjalne wsparcie dla audio wysokiej rozdzielczości Bluetooth aptX. Dodatkowo, możliwości Bluetooth w FiiO Q5 mogą zostać poszerzone przez aktualizacje oprogramowania USB.
FiiO Q5 nadal wykorzystuje innowacyjną konstrukcję, umożliwiającą podłączenie wymiennych modułów wzmacniacza, zastosowanych w innych modelach FiiO. FiiO Q5 jest w pełni kompatybilny z dowolnym modułem wzmacniacza FiiO, jaki do tej pory został wyprodukowany. Możliwość podłączenia wymiennego modułu wzmacniacza znacząco zwiększa elastyczność Q5, ponieważ dostępne są różne moduły dla słuchawek o różnych potrzebach, a nawet dla różnych sygnatur dźwiękowych. W standardzie FiiO Q5 wyposażono w moduł wzmacniacza AM3A z wyjściami zarówno zbalansowanym, jak i pojedynczym. Na pokładzie AM3A znajduje się szerokopasmowy wzmacniacz operacyjny AD8620 JFET, szeroko stosowany jako przedwzmacniacz w cenionych, wysokiej klasy konstrukcjach, a także OPA926, pierwotnie przeznaczony wyłącznie dla modelu X7 Mark II. Kontrola głośności Q5 opiera się na mechanizmie ADC, którego zadaniem jest pozbycie się problemów, takich jak brak równowagi pomiędzy lewym i prawym kanałem, jak również zbędnego szumu, przy jednoczesnym zwiększeniu ogólnej precyzji regulacji podczas zmieniania głośności przez dokładną rekonstrukcję krzywej ADC. Ułatwia to nie tylko uzyskanie pożądanej głośności, ale również gwarantuje, że regulacja jest odczuwalnie lepsza. Q5 ma 256 poziomów głośności, co przekłada się na płynną pracę tego układu.
Korpus FiiO Q5 zaczyna swoje życie jako stop aluminium, który następnie jest skrupulatnie obrabiany mechanicznie CNC oraz laserowo, co w rezultacie nadaje FiiO Q5 minimalistyczną, ale wyrafinowaną formę. Boki korpusu są piaskowane, aby boczne przyciski i dolny moduł wzmacniacza dopełniały całości. Charakterystyka stopu aluminium oznacza również, że urządzenie skutecznie opiera się zakłóceniom elektromagnetycznym. Tył FiiO Q5 pokryty jest skórą poliuretanową, która nie tylko nadaje mu unikalnego sznytu, ale również chroni go przed zadrapaniami zapewniając, że urządzenie pozostanie w idealnym stanie, jak w pierwszym dniu używania. Projektanci FiiO zadbali, aby obsługa Q5 była prawdziwie przyjemnym i komfortowym doznaniem. Idealnie rozplanowane przyciski na górnej, lewej stronie Q5, to przyciski odtwarzania, pauzy i zmieniania utworów w trybie Bluetooth. Przyciski te służą również innym celom, gdy nie pracują w trybie Bluetooth. Przycisk przełączający do następnej ścieżki również zmienia wejścia pomiędzy koaksjalnym, optycznym i wejściem liniowym.
W nowym modelu zastosowano dwa porty USB. Jeden z boku służący tylko do ładowania oraz jeden na dole wyłącznie do przesyłania cyfrowych. To gwarantuje, że Q5 ma dostęp do wystarczającej ilości czystszej mocy, aby zapewnić dokonały dźwięk. Mamy również pewność, że bateria nie będzie rozładowywać się zbyt szybko nawet jeśli nie jest używana do zasilania urządzenia mobilnego. Sprawia to, że FiiO Q5 jest bardzo wydajny i może pochwalić się imponującym czasem działania na baterii. Diody RGB umieszczone na urządzenia w łatwy sposób pozwalają się zorientować w jakim trybie pracuje urządzenie, jaki jest stan baterii czy też z jakiego wejścia aktualnie korzystamy. Pod ręką są również manipulatory podbicia dźwięku oraz łatwo dostępne stożkowe pokrętło głośności. Na wyposażeniu znajdziemy wiele akcesoriów, które umożliwią wszechstronne wykorzystanie urządzenia. Producent zadbał dosłownie o każdy element, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i wyposażenie. Sugerowana cena nowego FiiO Q5 w Polsce wyniesie 1799 zł.
Źródło: MIP
Komentarze