Audiolab DC Block
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W ofercie Audiolaba pojawił się nowy, bardzo ciekawy produkt - filtr składowej stałej napięcia zasilającego. DC Block został zaprojektowany w celu poprawy jakości prądu zmiennego, który zasila nasze systemy audio. Jak tłumaczy producent, elektryczność z sieci ma fundamentalny wpływ na sygnał audio, gdy przechodzi on przez system, od źródła przez wzmacniacz do kolumn. Zasilanie sieciowe w typowym mieszkaniu podlega zakłóceniom wywołanym przez szereg problemów, powodując zniekształcenie przebiegu prądu przemiennego, zanim dotrze on do każdego elementu. Powoduje to powstawanie szumów w sygnale dźwiękowym, które pogarszają jakość dźwięku - sytuacja, która wciąż się pogarsza w miarę rozprzestrzeniania się urządzeń elektrycznych, z których korzystamy w naszych domach.
Jednym z powszechnych problemów jest prąd stały w sieci, który wpływa na wydajność sprzętu audio, zwłaszcza wzmacniaczy. Teoretycznie prąd sieciowy, który otrzymujemy z gniazdek w naszych domach, powinien być czystym prądem przemiennym, z idealnie symetryczną falą sinusoidalną zmieniającą się między fazą dodatnią i ujemną. Jednak obecność "obciążeń asymetrycznych" - niezliczonych urządzeń gospodarstwa domowego, które nierównomiernie wykorzystują energię prądu przemiennego dostępną w cyklu sieciowym, od ściemniaczy przez urządzenia kuchenne po zasilacze komputerowe - powoduje przesunięcie przebiegu, co skutkuje obecnością napięcia stałego na zasilaniu prądem zmiennym.
Transformatory prądu przemiennego powszechnie używane w domowym sprzęcie audio nie tolerują obecności znacznych poziomów napięcia stałego bez pogorszenia ich stanu. Mniej niż 500 mV prądu stałego - typowe dla przeciętnego domowego zasilania elektrycznego - może wystarczyć do spowodowania nasycenia transformatorów toroidalnych często spotykanych we wzmacniaczach, co niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku i może powodować słyszalne wibracje mechaniczne. Blokując lub usuwając napięcie DC znalezione w sieci zasilającej AC, Audiolab DC Block koryguje przesunięcie DC i ponownie równoważy falę sinusoidalną sieci. Jednak rozwiązanie problemu "prądu stałego w sieci" nie jest jedyną korzyścią zapewnianą przez to urządzenie o podwójnym działaniu. DC Block zawiera również wysokowydajny obwód filtrujący klasy audio, który usuwa zanieczyszczenia RFI/EMI z zasilania sieciowego. Skutecznie redukuje zarówno szum różnicowy (nasilany przez tanie zasilacze impulsowe używane w wielu urządzeniach domowych), jak i szum trybu wspólnego (pogorszony przez zakłócenia w powietrzu z telefonów, sieci Wi-Fi i Bluetooth). Ta kombinacja technologii zapewnia, że DC Block nie tylko rozwiązuje problem nasycenia transformatora spowodowanego prądem stałym w sieci, ale pomaga również uwolnić potencjał dźwiękowy dowolnego komponentu audio, do którego jest podłączony.
Korzystanie z DC Blocka jest proste - wystarczy podłączyć jego wyjście do gniazda zasilania IEC urządzenia audio, a następnie podłącz jego wejście do gniazdka sieciowego (oba kable są w zestawie). Urządzenie jest przeznaczone do użytku z pojedynczym komponentem systemu audio lub AV - Audiolab zaleca, aby zakupiony jeden DC Block był używany ze wzmacniaczem zintegrowanym lub końcówką mocy w systemie użytkownika, aby uzyskać największe korzyści. W razie potrzeby można dokupić kolejne jednostki do wykorzystania z inną elektroniką w systemie, taką jak przedwzmacniacze, komponenty źródłowe i tak dalej. Z każdym dodatkowym DC Blockiem można oczekiwać dalszych ulepszeń ogólnej wydajności systemu. Audiolab DC Block jest już dostępny w cenie 550 zł w dwóch kolorach - czarnym i srebrnym.
Źródło: Q21
-
Sceptyk
Szkoda, że nie można się nic dowiedzieć o zasadzie działania. Czy robi to separację galwaniczną? Transformator to to na pewno nie jest, bo za lekki... Czyżby kolejna przetwornica? Jak na pasywny filtr cena niska nie jest. Musi tam być jakiś... haczyk. Może dwie antyrównoległe diody szeregowo z zasilaniem? Wtedy blokada być może coś by dawała do tych 500 mV. Generalnie znowu jakieś naciąganie biednego audiofila.
1 Lubię -
Komentarze (2)