Soundbar z magiczną kulką - Devialet Dione
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Devialet poszerzył swoje portfolio o stylowy soundbar o nazwie Dione. Najnowszy model jest kompatybilny z systemem dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i wykorzystuje szereg autorskich rozwiązań technicznych, które w domowym zaciszu mają zapewnić wrażenia dźwiękowe niczym z prawdziwego kina. Dione to zaawansowany system dźwięku wielokanałowego, którego nazwa pochodzi od mitologicznej greckiej bogini, żony Zeusa i matki Afrodyty. Projektanci wyposażyli nowy soundbar w aż 17 odpowiednio rozmieszczonych przetworników - 9 szerokopasmowych i 8 subwooferów o długim skoku membrany - z magnesami neodymowymi i aluminiowymi membranami. Łączna moc układu to 950 W RMS.
W urządzeniu francuskiego producenta znalazło się złącze HDMI (eARC), wejście optyczne audio oraz złącze Ethernet pozwalające na przewodowe podłączenie soundbara do Internetu. W modelu Dione nie zabrało również modułu Bluetooth 5.0 (w tym kodeków SBC i AAC) i dwuzakresowego modułu Wi-Fi (2,4 i 5 GHz). Najnowszy soundbar Devialeta jest kompatybilny z technologią dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Obsługiwany format 5.1.2-kanałowy oznacza obsługę 8 kanałów audio, wliczając dwa charakterystyczne dla Atmosa kanały wysokości. Dźwięk z nich skierowany jest pod odpowiednim kątem w stronę sufitu i dopiero po odbiciu od niego trafia do miejsca odsłuchu, kreując efekt szerokiej sceny dźwiękowej z trójwymiarową przestrzenią akustyczną.
Dione współpracuje z autorską aplikacją Devialet, za pomocą której można było dotychczas zarządzać głośnikami z serii Phantom. Tym samym zyskujemy dostęp do różnorodnych rozwiązań technicznych i przyszłych aktualizacji oprogramowania. Muzykę można odtwarzać z wykorzystaniem takich funkcji jak AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth czy UPnP. Aplikacja oferuje też dostęp do kalibracji akustyki pomieszczenia i trybu nocnego zmniejszającego intensywność basu. Użytkownik może także wybrać jeden z czterech trybów odsłuchu - Film, Muzyka, Przestrzenny i Głos - dzięki czemu np. dowolny sygnał zostanie przekształcony do postaci 5.1.2-kanałowej. Urządzenie można obsługiwać również poprzez znajdujący się na obudowie soundbara panel lub z wykorzystaniem sprzedawanego osobno pilota Devialet Remote.
Warto zwrócić uwagę na funkcję korekcji akustyki pomieszczenia. Jest ona realizowana przy wykorzystaniu czterech zintegrowanych z soundbarem mikrofonów, które przetwarzają sygnały zbierane podczas pomiarów kalibracyjnych. Bazując na przeprowadzonych analizach z danych pomiarowych, sygnał wyjściowy dopasowuje się do stworzonego modelu akustycznego pomieszczenia. W ten sposób brzmienie Dione jest właściwie dostosowane do warunków akustycznych danego wnętrza. Soundbar Dione można swobodnie ustawić na szafce RTV lub - po jego odpowiednim obróceniu - zawiesić na ścianie. Warto zaznaczyć, że przetwarzanie dźwięku jest dopasowane do sposobu instalacji. To efekt wyposażenia urządzenia w żyroskop i sięgnięcia po najnowszą technikę wirtualizacji. Soundbar Devialet Dione będzie dostępny w sprzedaży u autoryzowanych dealerów od pierwszego tygodnia kwietnia, a jego sugerowana cena detaliczna to 9999 zł.
Źródło: Audio Klan
Komentarze (1)