Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

5 minut dla Radiohead

5 minut dla Radiohead

Rzadko kiedy utarty frazes "jedni ich kochają, inni nienawidzą" sprawdza się tak akuratnie, jak w przypadku Radiohead. Dla jednych The Beatles XXI wieku i grupa definiująca epokę muzyki komputerowej, zaś dla innych pretensjonalny zespół ukrywający niezapadające w pamięć kompozycje za fasadą producenckich sztuczek. Anglicy to kolektyw, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Warto przypomnieć sobie jak Radiohead zbudowali swoją legendę właśnie teraz - u progu kolejnego występu oksfordczyków w Polsce i tuż po wydaniu głośnej reedycji swojego najważniejszego longpleja "OK Computer" z okazji dwudziestej rocznicy premiery płyty.

Historia Radiohead zaczyna się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdy grupa szkolnych znajomych założyła zespół On A Friday. Obiecujące amatorskie początki i szczypta szczęścia poprzez znajomości z odpowiednimi ludźmi zaowocowały podpisaniem umowy z wytwórnią EMI, która zasugerowała zmianę nazwy. Tak narodził się szyld Radiohead, zapożyczony z tytułu piosenki Talking Heads. Pierwszym długogrającym dziełem Anglików był krążek "Pablo Honey" z 1993 roku. Uzbrojonemu w surowe i hałaśliwe gitary napędzające brudne, krzykliwe kompozycje materiałowi nieco bliżej było do amerykańskiego grunge'u niż do klimatów popularnych wówczas na Wyspach. "Pablo Honey" nie osiągnął wielkiego sukcesu komercyjnego ani artystycznego, ale zawierał pierwszy, największy i de facto jedyny przebój grupy - słynny "Creep", który doczekał się łatki hymnu pokolenia. W osiągnięciu wspomnianego sukcesu większy udział miał kolejny longplej Radiohead, "The Bends" z 1995 roku. Wciąż operując w granicach rocka alternatywnego z melodyjnym sznytem, Thom Yorke i spółka zaserwowali dojrzalsze, konkretniejsze i bardziej chwytliwe kompozycje, niż na debiucie. Album ten potwierdził też zasugerowany na pierwszym krążku depresyjno-nihilistyczny nastrój muzyki zespołu oraz anty-establishmentowe nastawienie artystów, które udzielają się Radiohead po dziś dzień.

Kolejny etap w karierze Radiohead to czas największego sukcesu. Epokowy krążek "OK Computer" z 1997 skręcił z drogi surowego, acz melodyjnego rocka, na ścieżkę szeroko pojętej gitarowej muzyki alternatywnej. Zróżnicowane estetycznie, mocno nacechowane emocjonalnie i ambitne kompozycyjnie (wśród artystów inspirujących "OK Computer" muzycy wymieniają między innymi Krzysztofa Pendereckiego) utwory opowiadały dystopijne historie chłodno komentujące zatracanie przez ludzi człowieczeństwa w świecie postępu cywilizacyjnego. Nihilizm i pesymizm "OK Computer" Radiohead przelali na swój kolejny krążek, równie legendarny "Kid A", gdzie w dość szokującym dla fanów ruchu muzycy do wciąż żywej, lecz już nie wiodącej prymu estetyki rockowej dorzucili eklektyczną mieszankę stylów i brzmień - od przestrzennej elektroniki przez mroźne techno, po jazgotliwe elementy quasi-jazzowe. Oba krążki stanowią punkty zwrotne dla brytyjskiej muzyki rozrywkowej od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych wzwyż - pierwszy jako symboliczny koniec britpopu i umiejscowienie rocka alternatywnego w angielskim mainstreamie, a drugi jako znakomity przykład ucieczki przed zaszufladkowaniem i spiżowy pomnik poszukiwań artystycznych przy zachowaniu popularności komercyjnej ("Kid A" dobrze się sprzedał pomimo braku singli promocyjnych).

Kolejne lata zmusiły Radiohead do stawienia czoła własnemu dziedzictwu. Płytę "Amnesiac" z 2001 roku traktowano raczej jako swoiste post scriptum do "Kid A" niż jako pełnoprawny, niezależny album. Duży wpływ na to miała nierówność zestawu, który wymieszał numery znakomite z pozornie niedopracowanymi. "Hail to the Thief" z 2003 zaoferował kilka solidnych utworów, ale zawieszony był w nieokreślonej przestrzeni między klasycznym rockowym piosenkopisarstwem i elektronicznymi eksperymentami. Po tej płycie grupa zrobiła sobie kilkuletnią przerwę, podczas której muzycy oddali się projektom solowym. Gdy powrócili pod koniec 2007 roku, zszokowali świat ogłaszając premierę nowego albumu bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi i dystrybuując go w formie cyfrowej za przysłowiowe "co łaska". Longplej nie miał ustalonej ceny - słuchacze płacili za niego tyle pieniędzy, ile uważali za stosowne (nie był to jedyny raz, gdy Anglicy tak dosadnie sprzeciwili się establishmentowi - kilka lat później Thom Yorke umieścił swój drugi solowy krążek "Tomorrow's Modern Boxes" w serwisie BitTorrent). Efektem ich pracy był najlepszy materiał oksfordczyków od "Kid A". "In Rainbows" stał się też najbardziej przystępnym albumem grupy od czasu "The Bends", co osiągnięto łagodząc ekscesy elektroniczne i serwując bardziej tradycyjne aranżacje oraz przywracając wiodącą rolę gitary w kluczowych momentach. Niestety, wydany cztery lata później "The King of Limbs" upstrzono w efekty komputerowe, które przysłoniły kompozycje, i w efekcie zaserwowano najmniej charakterystyczny, najbardziej odtwórczy i prawdopodobnie najsłabszy krążek grupy.

Ostatni etap podróży artystycznej Radiohead to świetnie odebrany przez krytyków i słuchaczy longplej "A Moon Shaped Pool" z 2016 roku. To najspokojniejsza i najładniej wypolerowana pozycja w dyskografii zespołu, o subtelnych balladach leżących daleko od stadionowego hałasu i anty-dyskotekowych szaleństw poprzednich płyt. "A Moon Shaped Pool" to też emocjonalnie najtrudniejszy materiał zespołu, bowiem nasiąknięty trudnym rozwodem Yorke'a z wieloletnią partnerką, która ponadto zmarła w kilka miesięcy po premierze płyty. To najbardziej ludzki album zespołu, przyozdobiony ładnie brzmiącymi gitarami i przestrzennymi wstawkami orkiestralnymi. Rockowi tradycjonaliści często wzdrygają się słysząc określanie Radiohead mianem "współczesnych bitelsów". Owszem, nie ma między tymi zespołami porównania na płaszczyźnie przebojowości i ponadczasowości piosenek, czy nawet w obszarach komercyjnej popularności i wpływu na popkulturę. Związek tkwi w czymś innym - w ciągłym dążeniu do rozwoju i poszukiwaniach artystycznych, w wyrażaniu cząstki siebie na odmienne sposoby, aby zbudować swój obraz poprzez kompleksowe dzieło sztuki.

Creep
Pierwszy, największy i jedyny przebój grupy. Hymn pokolenia zagubionego w świecie lat dziewięćdziesiątych, zawieszonego pomiędzy nieludzkim chłodem rockowego eskapizmu i emocjonalnym bólem prawdziwego życia.

Fake Plastic Trees
Brytyjski stadionowy rock lat dziewięćdziesiątych pełną gębą, emocjonalnie krytykujący sztuczność życia w kulturze konsumpcjonizmu.

Street Spirit (Fade Out)
Arcysmutny finał "The Bends" zapowiadał emocjonalną wiwisekcję swojej muzyki, którą Radiohead mieli serwować fanom przez kolejne dwie dekady.

Paranoid Android
Serce płyty "OK Computer" - złożony z trzech odmiennych części intrygujący "Paranoid Android" udowodnił, że Radiohead są czymś dużo więcej niż post-grunge'owymi romantykami.

Karma Police
"Karma Police" odnajduje idealną równowagę pomiędzy chwytliwością i przystępnością muzyki pop i emocjonalnym ciężarem oraz estetycznym chłodem brzmień alternatywnych.

The National Anthem
Najbardziej odjechany eksperyment z odważnej płyty "Kid A". Rockowa motoryka, przesterowany, niemalże nieludzki wokal, drążący bas i jazgotliwa partia trąbek tworzą najbardziej nieprzyjemny "hymn państwowy" na świecie.

Pyramid Song
Pięć minut charakterystycznego dla Radiohead nostalgicznego smutku zapakowanego w jeden z najbardziej depresyjnych utworów muzyki rozrywkowej.

House of Cards
Niepokojąco śliczna ballada z finału "In Rainbows" udowodniła, że muzyka Radiohead może być też kojąca i urokliwa nawet gdy brzmi jakby pochodziła ze ścieżki dźwiękowej do końca świata.

Burn the Witch
"A Moon Shaped Pool" zaczyna się od jednego z najmocniejszych akcentów politycznych w dyskografii zespołu - krytyki paniki społecznej napędzającej maszynę antyintelektualnego radykalizmu politycznego opowiedzianej w takt orkiestry pięknie zaimplementowanej do charakterystycznego brzmienia grupy.

Daydreaming
Ślicznie zaaranżowana, lecz ciężka emocjonalnie piosenka o autobiograficznym piętnie Yorke'a ubolewającego nad własnym rozwodem po dwudziestu trzech latach związku.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Jak ustawić kolumny w pokoju odsłuchowym

Jak ustawić kolumny w pokoju odsłuchowym

Wybór zestawów głośnikowych to zadanie, które wymaga równoczesnego dopasowania do siebie wielu czynników - rozmiaru, rodzaju konstrukcji, wykończenia, parametrów czy...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

JVC JR-S501

JVC JR-S501

W dzisiejszych czasach marka JVC kojarzy się audiofilom co najwyżej z miniwieżami i radiami samochodowymi, jednak kilka dekad temu w...

Słownik

Poprzedni Następny

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Cytaty

HansZimmer.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.