Trzecia edycja Audiofila 2017
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Przed nami trzecia i ostatnia w tym roku dwudniowa prezentacja wrocławskiego Audiofila. Odbędzie się ona już w najbliższy weekend, w dniach 7-8 października w godzinach od 12:00 do 15:00 i od 16:00 do 19:00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Qubus przy ulicy św. Marii Magdaleny 2. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, współgospodarzami spotkania będą firmy Moje Audio z Wrocławia i Audio Atelier z Łodzi. Audiofil będzie nie tylko okazją do posłuchania świetnej muzyki, ale także miejscem polskiej premiery urządzeń marki Thöress. Z tej okazji na spotkanie zaproszono jedną z najciekawszych postaci europejskiej sceny audio, właściciela i głównego konstruktora Thöress Puristic Audio Apparatus, pana Reinharda Thöressa.
Thöress to niewielka manufaktura sprzętu audio, znana przede wszystkim entuzjastom świetnego dźwięku. Kompletna oferta firmy to obecnie osiem produktów - dwa przedwzmacniacze (w tym jeden gramofonowy), dwie monofoniczne końcówki mocy, dwa modele kolumn podłogowych oraz dwa wzmacniacze zintegrowane. Szybki rzut oka na specyfikację oraz wygląd rzeczonych produktów daje bardzo konkretną informację, jaką drogę obrał właściciel firmy. Papierowe membrany głośników, wysoka skuteczność, wszędobylskie lampy, w tym mało znane NOS-y, a także estetyka sporej części produktów rodem z lat siedemdziesiątych lub wcześniejszych to nie przypadek. Do tego typu produktów trzeba mieć zacięcie, którego panu Thöressowi z pewnością nie brakuje.
Uczestnicy spotkania będą mogli poznać możliwości wielu z tych wspaniałych urządzeń, w tym przede wszystkim najnowszego przedwzmacniacza DFLH (Dual Function Line & Head) oraz monofonicznych wzmacniacze mocy zbudowanych na lampie 845. Pokazane zostaną także dwa wzmacniacze zintegrowane - F2A11 oraz Hybrid Triode Integrated - a także kolumny 2CD12 o skuteczności 97 dB i 1D8 charakteryzujące się skutecznością na poziomie 90 dB. W czasie pokazu zaprezentowany zostanie także unikalny przedwzmacniacz gramofonowy. Konstrukcja Reinharda Thöressa umożliwia nie tylko wybór krzywej korekcyjnej, ale i kształtowanie na bieżąco przebiegu charakterystyki częstotliwościowej. Zakresy tonów niskich, przełomu basu i średnicy oraz sopranów można regulować niezależnie za pomocą przełączników obrotowych.
Wszystkie urządzenia marki Thöress są produkowane ręcznie w Aachen w Niemczech. Lutowanie techniką punkt-punkt to kredo Reinharda, niezależnie czy w grę wchodzą wzmacniacze czy kolumny. Rzeczą wyjątkowej wagi jest według niego fakt, że nie kupuje gotowych transformatorów. Zarówno trafa wyjściowe, jak i mocy wytwarza sam i niezaprzeczalnie jest to niemały powód do dumy. Mało tego, szef firmy Thöress osobiście nawija uzwojenia cewek za pomocą wyprodukowanej w 1964 roku specjalnej maszyny niemieckiej firmy Auman. Pan Thöress urodził się w tym samym roku, co jest wyjątkowo ciekawym, wręcz zabawnym zbiegiem okoliczności.
Ponieważ w czasie naszej prezentacji będą odtwarzane tylko płyty winylowe, jej organizatorzy postanowili pokazać nowy gramofon marki Cantano, która również zadebiutuje podczas ostatniego w tym roku Audiofila. Model W/T to skromny, ale zarazem bardzo wyrafinowany konstrukcyjnie projekt pana Olivera von Zedlitza. Oliver jest właścicielem berlińskiej firmy CNC-Gronemann. Głównym polem jej zainteresowań od 50 lat jest produkcja elementów o wysokiej precyzji, przeznaczonych do zastosowań medycznych laboratoryjnych. Jej właściciel jest wielkim fanem analogu. Gramofony Cantano przez trzynaście lat kilkakrotnie zmieniały swój kształt. Przetestowano setki materiałów i ich kombinacji, przeegzaminowano wiele różnych koncepcji. Cantano W/T jest szczytowym osiągnięciem niemieckiej firmy.
Przyznacie, że sprzęt przygotowany na najbliższą sobotę i niedziele wydaje się być wyjątkowo atrakcyjny. A to przecież nie wszystko. W gramofonie pracować będzie japońska wkładka Murasakino Sumile MC, kable zasilające, sygnałowe i głośnikowe dostarczą firmy Hijiri i Harmonix, a dzięki uprzejmości wrocławskiej Galerii Audio wszystkie urządzenia będą zaprezentowane na fantastycznie zaprojektowanych i wyglądających stolikach firmy Harmonium. Organizatorzy serdecznie zapraszają do zapoznania się z możliwościami tego sprzętu, a przy tym skorzystania z możliwości posłuchania muzyki w doskonałych warunkach i świetnej atmosferze. Jak zapowiada Piotr Guzek, przed nami kolejna bardzo dobrze zapowiadająca się prezentacja - unikalna elektronika, coś specjalnego dla miłośników lampy i analogu. We Wrocławiu nie zabraknie również skromnej reprezentacji portalu StereoLife, więc jeśli chcielibyście spotkać się z nami, będzie nam bardzo miło. W imieniu organizatorów Audiofila zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie w sali konferencyjnej Hotelu Qubus już w najbliższą sobotę i niedzielę. Wstęp wolny, obecność obowiązkowa!
Źródło: Piotr Guzek Impresariat
Komentarze