Zapraszamy na wyjątkową imprezę - StereoLife i Przyjaciele
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Już w najbliższą sobotę, 21 października w oficjalnej sali odsłuchowej portalu StereoLife przy ulicy Pańskiej 75 w Warszawie odbędzie się niezwykła impreza pod roboczym tytułem "StereoLife i Przyjaciele". W odróżnieniu od wcześniejszych pokazów, spotkanie to będzie skoncentrowane nie tylko na sprzęcie audio, ale także na ciekawych ludziach i muzyce. Do udziału w imprezie zaprosliśmy naszych przyjaciół - ludzi z ogromnym doświadczeniem i umiejętnością zarażania innych swoją muzyczną pasją. Jednym z nich będzie Piotr Guzek - organizator wrocławskiego Audiofila, szanowany meloman i impresario odpowiedzialny za wiele imprez muzycznych i koncertów we Wrocławiu. Jego prezentacje są pełne ciekawych historii i osobistych doświadczeń dotyczących sprzętu i odtwarzanej muzyki, a zgromadzeni na sali goście słuchają Piotra jak zaczarowani. Z busem pełnym nowych urządzeń przyjedzie do nas Piotr Kwiatkowski - założyciel i główny konstruktor firmy Audiothlon, producenta sprzętu Enerr i Equilibrium. Manufaktura z Zielonej Góry znana jest z ogromnej dbałości o detale i pomysłowych rozwiązań, które przekładają się na wysokiej próby dźwięk. Przez audiofilów odwiedzających wystawę Audio Video Show prezentacje Audiotlonu są od wielu lat wymieniane jako jedne z najlepszych. Znakomity, polski sprzęt, charyzmatyczny konstruktor i płyty, które powinniście poznać. Kolejnym gościem specjalnym naszej imprezy będzie Bartek Szymański - gitarzysta zespołu Video, szalony meloman i audiofil działający w łódzkiej firmie Audio Atelier zajmującej się dystrybucją wyjątkowego sprzętu klasy hi-end. Bartek potrafi w ciągu kilku minut wytłumaczyć i zaprezentować rzeczy, o których zapewne często czytacie, ale być może nigdy nie mieliście okazji usłyszeć ich na żywo. Poza tym jest wyjątkowym gościem, który normalny odsłuch potrafi zamienić w wielką, wciągającą przygodę. Swoją prezentację poprowadzi także Adam Kiljańczyk - doświadczony audiofil, miłośnik dobrej muzyki i hi-endowego sprzętu vintage. Na co dzień pracuje w warszawskim Audiopunkcie, a w wolnym czasie recenzuje sprzęt dla naszego portalu i robi milion innych rzeczy, którymi nikomu się nie chwali. Adam ma swój własny muzyczny świat, który z pewnością warto poznać. Ostatnią prezentację poprowadzi piszący te słowa skromny redaktorzyna i nieznający się na sprzęcie hi-fi amator muzyki z komputera - Tomasz Karasiński. Wszystko to już 21 października od godziny 10:00 do 20:00, w naszej sali odsłuchowej przy ulicy Pańskiej 75 w Warszawie!
W oficjalnej sali odsłuchowej portalu StereoLife zorganizowaliśmy do tej pory kilka podobnych imprez, jak premiera kolumn Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition, Słuchawkowy Weekend StereoLife czy Gramofonowy Weekend StereoLife. Wszystkie były bardzo udane, jednak ze względu na dużą ilość sprzętu zgromadzonego na stosunkowo niewielkiej powierzchni, a także frekwencję, która przekroczyła nasze początkowe szacunki, nie wszyscy byli w stanie zapoznać się z możliwościami wszystkich prezentowanych modeli lub nie mogli wziąć udziału w każdej sesji odsłuchowej. W związku z tym postanowiliśmy przetestować inną formułę spotkania - trochę luźniejszą, ale na pewno nie mniej ciekawą. Wspólnie wybraliśmy sprzęt, który zostanie zaprezentowany przez każdego z naszych gości specjalnych. Będziecie więc mieli możliwość poznania aż pięciu muzycznych i sprzętowych światów jednego dnia, a po każdym z nich oprowadzi Was inna osoba! Na pewno będzie bardzo różnorodnie i przyjemnie, bo naszym zdaniem własnie o to w tej całej zabawie chodzi. Abyście mogli wziąć udział w naszym spotkaniu bez tłumaczenia się szefowi, postanowiliśmy zorganizować je w sobotę.
Piotr Guzek obiecał przyjechać na naszą imprezę z walizką pełną ciekawych płyt winylowych ze swojej prywatnej kolekcji. Cóż to będzie? Tego dokładnie nie wiemy, ale wielokrotnie uczestniczyliśmy we wrocławskim Audiofilu i wiemy, że zarówno w muzyce, jak i związanych z nią opowieściach Piotra można się zatopić na długie godziny. Tak naprawdę to właśnie na tych spotkaniach chcielibyśmy oprzeć formułę naszej najbliższej imprezy, dlatego organizatora Audiofila nie mogło na niej zabraknąć. Cykliczne odsłuchy prowadzone przez Piotra są okazją do bardzo bliskiego poznania możliwości prezentowanego sprzętu. O wiele lepszą niż dziesięciominutowy odsłuch na jednej z wielkich wystaw. Mamy więc nadzieję, że podczas naszej imprezy uda się przenieść odrobinę Audiofila, wraz z jego niepowtarzalnym charakterem, do Warszawy. Wspólnie postanowiliśmy również, że system, na którym Piotr będzie prezentował swoje ukochane winyle, nie będzie złożony z wynalazków w cenie nowej limuzyny. Źródłem będzie gramofon Pro-Ject The Classic SB Super Pack z wkładką Ortofon Quintet Red, podłączony do lampowego phono stage'a Pro-Ject Tube Box DS2. Dalej sygnał popłynie do hiszpańskiego wzmacniacza lampowego Ars-Sonum Filarmonia SK, który będzie napędzał piękne, brytyjskie kolumny Graham Audio LS5/9. Winyl, lampy i monitory BBC - znawcy tematu chyba już widzą czego będzie można się spodziewać po takim systemie. Do ostatecznego dostrojenia dźwięku wykorzystamy okablowanie firm Cardas Audio, Tellurium Q lub Equilibrium - to jeszcze zagadka, która wyjaśni się dopiero na kilka dni przed imprezą. Gramofon zostanie ustawiony przez naszego kolejnego przyjaciela - Mariusza Przydatka z salonu Hi-Ton Home of Perfection. Wykorzystane zostanie przy tym narzędzie kalibracyjne Acoustical Systems SMARTractor i zapewne pół walizki innych akcesoriów, jak wagi, płyny i szczoteczki do zdejmowania ładunków elektrostatycznych. Jedno jest pewne - wszystko to nie odwróci naszej uwagi od muzyki. Wręcz przeciwnie. Ten system zostanie skonfigurowany tak, aby pokazać drzemiące w niej emocje.
Inne oblicze kolumn Graham Audio LS5/9 pokaże Adam Kiljańczyk. Podczas jego prezentacji wykorzystane zostanie tylko jedno urządzenie - zintegrowany system Micromega M-One 100 z łącznością sieciową i wieloma ciekawymi funkcjami. Połączenie klasycznych kolumn z wybitnie nowoczesną elektroniką? Już nie raz robiliśmy takie eksperymenty i efekty były zwykle bardzo ciekawe. Zresztą, prezentacja Micromegi będzie w istocie kontynuacją testu, uzupełniającym odsłuchem, w którym udział będzie mógł wziąć każdy, kto odwiedzi nas w najbliższą sobotę. Aby w pełni wykorzystać potencjał francuskiego kombajnu, Adam zaprezentuje porcję swoich ulubionych nagrań, oczywiście w formie plików. Będzie to zróżnicowana muzyka, przy czym wspólnym mianownikiem wszystkich utworów będzie wysoka jakość brzmienia. Pojawią się oczywiście hity z audiofilskich samplerów, ale nie tylko. System uzupełnią kable Cardas Audio i Tellurium Q, a kombajn Micromegi zasili listwa Enerr Zero Compact 4S DCB z kablami Enerr Transcenda.
Zupełnie inny system pokaże Bartek Szymański reprezentujący łódzką firmę Audio Atelier. Do systemu Hegla składającego się z przedwzmacniacza P20 i potężnej końcówki mocy H4SE wspólnie dobraliśmy kolumny Gradient Revolution MK IV. W tajemniczych, fińskich skrzynkach powleczonych ze wszystkich stron czarnym materiałem kryją się bardzo oryginalne głośniki. Mamy tu koaksjalny średnio-wysokotonowiec, który w pewnym zakresie emituje dźwięk również do tyłu i na boki oraz dwa dynamiczne woofery pracujące w układzie dipolowym, a więc grające w obu kierunkach. Co z tego wyjdzie? Na pewno coś bardzo niestandardowego, ale jesteśmy przekonani, że takiego dźwięku warto zasmakować. System uzupełni wieloformatowy odtwarzacz T+A MP 1000 E, dzięki któremu muzykę będzie można puszczać zarówno z plików, jak i z płyt kompaktowych. Jakie to będą albumy? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeśli chodzi o prezentację Bartka Szymańskiego, jesteśmy całkowicie spokojni. Jako profesjonalny muzyk, Bartek może sięgnąć zarówno po nagrania audiofilskie, jak i niedoceniane płyty, w których po prostu jest "to coś". Poza tym, co się nie dośpiewa, to się dowygląda. Mamy nadzieję, że w trakcie lub w przerwach między odsłuchami, Bartek zechce odpowiedzieć Wam na różne pytania dotyczące sprzętu audio, bo ma na ten temat ogromną wiedzę. Warto go poznać, przy czym ostrzegamy, że wyjątkowo łatwo się z nim zaprzyjaźnić. A wtedy to już klapa, bo ani się człowiek obejrzy, a wieczorem zaczyna się zastanawiać czy nie warto by było wypróbować japoński docisk do gramofonu, o którym wszyscy mówią jakieś niesamowite rzeczy...
Piotr Kwiatkowski z Audiothlonu podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie i, jak to były wykładowca akademicki, przesłał nam już proponowany przebieg i temat swojej prezentacji - sygnatura brzmieniowa materiału użytego do generowania wysokich częstotliwości a nasze wrażenia - mity, bzdury, preferencje. Piotr zagra na kolumnach Equilibrium Ether D6 w dwóch wersjach - SD (Soft Dome) i HD (Hard Dome). Oba zestawy będą niemal identyczne pod względem konstrukcyjnym. Te same gabaryty i obudowy, te same wooofery i komponenty zwrotnic z identyczną topologią układów filtrujących. Jedyna różnica to... Tweeter. W wersji SD jest to kopułka tekstylna, natomiast w wersji HD - kopułka magnezowo-aluminiowa. Oba przetworniki wysokotonowe pochodzą od Seasa i oba zostały poddane identycznej modyfikacji w pracowni Audiothlonu. Prezentacja będzie niecodzienną okazją, by w ramach jednej konstrukcji usłyszeć różnicę w sposobach kreowania dźwięku, porozmawiać o preferencjach, zapewne zburzyć kilka mitów, nauczyć się czegoś o technice głośnikowej, ale i o własnych gustach. Będzie też okazją, by posłuchać muzyki, i to nie byle jakiej. Gwarantujemy, że Piotr potrafi dobrać materiał tak, aby wycisnąć ze sprzętu sto procent jego możliwości. Kolumny napędzi wzmacniacz Sugden A212SE Signature, a źródło będzie się składało z dwóch komponentów - streamera Auralic Aries Mini i przetwornika Chord 2Qute. Oba to maleńkie pudełka, z których może podobno popłynąć niemal hi-endowy dźwięk. Podobnie, jak w innych systemach prezentowanych tego dnia, prądem zajmie się listwa zasilająca Enerr Zero Compact 4S DCB z okablowaniem Enerr z serii Transcenda. Elektronikę i kolumny połączą natomiast kable Equilibrium z serii Pure. Cóż więcej możemy dodać? Jeśli chcecie zobaczyć z czym będziecie mieli do czynienia, zerknijcie do kilku naszych artykułów poświęconych tym produktom - reportażu Z wizytą w Audiothlonie, testu kolumn Equilibrium Ether Ceramique czy kondycjonera Enerr AC Point One, a dowiecie się co nieco na temat filozofii Piotra i jego zespołu. Przy okazji dowiecie się jak gra sprzęt firmy, która święci triumfy na Audio Video Show od wielu lat i pewnie tym razem również będzie o niej głośno.
Ostatni system również będzie nietypowy. Tomasz Karasiński zaprezentuje możliwości zestawu zbudowanego z zaledwie trzech elementów - odtwarzacza Bryston BDP-3, wzmacniacza Unison Research Triode 25 z wbudowanym przetwornikiem i kolumn Audiovector SR3 Super. Cel jest prosty - udowodnić, że na ostateczny efekt ma wpływ nie tyle jakość poszczególnych elementów, co ich prawidłowe dopasowanie, dające efekt synergii. Kombinację złożoną z lampy Unisona i kolumn Audiovectora mamy już przećwiczoną, a Bryston BDP-3 okazał się w tym systemie brakującym ogniwem, które potrafi nadać nowy wymiar słuchaniu plików. Specjalnie z myślą o tej prezentacji, od naszych przyjaciół z Bydgoszczy ściągnęliśmy również najnowszy kabel Albedo Digital USB. Zasilanie zapewni oczywiście Enerr, a do połączenia wzmacniacza z kolumnami wykorzystamy prawdopodobnie przewody Tellurium Q. Materiał muzyczny, jaki zostanie wykorzystany w tej prezentacji to jeszcze tajemnica. Będzie pewien motyw przewodni, ale jeśli czas na to pozwoli, zrobimy również mały koncert życzeń.
Kochani, bardzo liczymy na Waszą obecność i mamy nadzieje, że tego typu imprezy będą odbywać się częściej. Dlatego serdecznie zapraszamy Was w sobotę, 21 października do naszej sali odsłuchowej zlokalizowanej w salonie Hi-Ton Home of Perfection przy ulicy Pańskiej 75 w Warszawie. Otwieramy już o godzinie 10:00, a dla komfortu wszystkich uczestników imprezy, podczas każdej prezentacji drzwi do sali odsłuchowej będą zamykane. Na pewno warto wejść na każdy z pięciu odsłuchów, ale jeśli nie zdążycie na pierwszy, spokojnie załapiecie się na drugi lub kolejne. Pytanie tylko co Was ominie, bo dopuszczamy pewne zmiany w systemach, a kolejność prezentacji będzie uzależniona od tak zwanego czynnika ludzkiego. Nasi przyjaciele z salonu Hi-Ton Home of Perfection tradycyjnie zadbają o ciepłą, domową atmosferę, z filiżanką aromatycznej kawy, którą dostarczy nam Palarnia Kawy Proper. Jeśli wolicie coś innego - nie ma problemu. Na zapleczu mamy skromny aneks kuchenny i w przerwach miedzy pokazami będziemy z niego korzystać, więc możecie przynieść ciasteczka, kanapki albo coś, co wkłada się zwykle do lodówki. W razie gdybyście porządnie zgłodnieli, w pobliżu znajduje się mnóstwo lokali serwujących wszystko od ciepłej zupy i kanapek po pizzę i dania kuchni indyjskiej. Do salonu Hi-Ton Home of Perfection można dotrzeć metrem, tramwajem, autobusem, a nawet rowerem. Dla zmotoryzowanych cenna informacja - w jednokierunkową Pańską najlepiej jest skręcić z Żelaznej, jadąc ulicą Prostą od Ronda Daszyńskiego w kierunku Ronda ONZ. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Jeśli macie ochotę zakosztować świetnego dźwięku i w miłej atmosferze pogłębić swoją wiedzę o sprzęcie audio, serdecznie zapraszamy! A jeśli nie będziecie mogli przyjść, udostępniajcie informację innym. Wstęp wolny!
Źródło: StereoLife
Komentarze