Questyle CMA Twelve
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Questyle wprowadza na rynek nowy, flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy ze zbalansowanym wzmacniaczem słuchawkowym. CMA Twelve to model, który bazuje na doświadczeniu firmy w produkcji znakomicie skonstruowanych i zbudowanych urządzeń audio. Jednocześnie jest małym prezentem dla fanów z okazji dwunastej rocznicy wprowadzenia przez firmę technologii wzmocnienia w trybie prądowym. Jak twierdzi producent, aby w pełni docenić budowę CMA Twelve, trzeba to urządzenie zobaczyć na własne oczy. Tak wysoka jakość wykonania jest efektem współpracy firm Questyle i Foxconn. Obudowa posiada znakomite zdolności odprowadzania ciepła, a to z kolei sprawia, że wzmacniacz pracuje w czystej klasie A, zachowując pełną stabilność przy temperaturze pracy 45 stopni.
Wibracje mechaniczne nie od dzisiaj są bolączką wielu urządzeń audio, znacząco pogarszającą ich właściwości soniczne. Aby uniknąć niepożądanych rezonansów, obudowa CMA Twelve została wykonana ze sztab aluminium lotniczego 6063 o grubości aż 10 mm. Jakby tego było mało, wszystkie elementy są spasowane z dokładnością do 0,02 mm. Tej klasy dokładność jest naprawdę rzadko spotykana, a jej uzyskanie możliwe było poprzez współpracę z Foxconnem, który wykonuje urządzenia między innymi dla firmy Apple. Opatentowany przez Questyle prądowy tryb pracy znacząco odróżnia wzmacniacze tej firmy od innych rozwiązań dostępnych na rynku. Producent twierdzi, że zastosowanie tego rozwiązania przekłada się na bezpośredni, namacalny dźwięk. CMA Twelve ma także układ, dzięki któremu urządzenie pracuje zawsze w klasie A. Pozwala to na uzyskanie optymalnego brzmienia, jednak firma zapewnia, że wbudowany wzmacniacz może bezproblemowo napędzić szeroki wachlarz słuchawek. Wewnątrz urządzenie jest zbudowane w oparciu o cztery grupy wzmacniaczy pracujących w trybie wzmocnienia prądowego. Uzyskano przez to bardzo duży zapas mocy do napędzenia każdych słuchawek a jednocześnie niskie zniekształcenia, na poziomie 0,0005%. Ponadto, system kontroli biasu zapewnia jego optymalny poziom, tak aby uzyskać pełnię brzmienia, transparentności i barwy z każdych podłączonych słuchawek.
CMA Twelve obsługuje standard Direct Stream Digital aż do postaci DSD256 w sposób bezpośredni. Oznacza to, że, w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, w samym przetworniku cyfrowo-analogowym maksymalnie skrócono manipulowanie sygnałem. Dzięki temu na CMA Twelve usłyszymy wszystkie zalety brzmieniowe formatu DSD. Cyfrowe sygnały audio mogą zostać wysłane do CMA Twelve za pomocą gniazda koaksjalnego, optycznego, jak i USB. Opatentowane technologie wzmocnienia w trybie prądowym, True DSD oraz potrójnej asynchronicznej transmisji sprawiają, że CMA Twelve brzmi znakomicie zarówno, jako DAC, jak i jako przedwzmacniacz oraz wzmacniacz słuchawkowy. Oprócz cyfrowych wejścia optycznego i koaksjalnego, CMA Twelve posiada na pokładzie wejście cyfrowe w studyjnym standardzie AES/EBU zrealizowane na gnieździe XLR. Możliwe jest monitorowanie wejścia cyfrowego w czasie rzeczywistym korzystając z wbudowanego gniazda słuchawkowego 6,3 mm. Warto zwrócić uwagę, że jego poziom można przełączać pomiędzy 14 dBu a 20 dBu natychmiastowo, co sprawia, że bez problemu można zgrać poziomy sygnału z każdym sprzętem studyjnym.
Questyle twierdzi, że zbalansowane słuchawki z gniazdem 4,4 mm będą istotnym trendem w przyszłości. Zwłaszcza, kiedy tak znane marki, jak Sony, Sennheiser, Campfire Audio, FiiO czy Audio-Technica dynamicznie adoptują to rozwiązanie. Każda z nich ma już w ofercie słuchawki z wtykiem zbalansowanym przystosowanym do gniazda 4,4 mm, dlatego CMA Twelve takie gniazdo posiada. Co więcej, firma zamierza kontynuować ten trend w przyszłości w innych swoich urządzeniach, co dodatkowo umocni ten standard na rynku. Aby lepiej sprostać oczekiwaniom rynku, Questyle będzie oferować dwie wersje urządzenia - CMA Twelve i CMA Twelve Master. Ta druga posiada laserowo wygrawerowane logo oraz ceramiczną płytę PCB firmy Rogers. Ma to zapewnić dodatkowy przeskok jakościowy w stosunku do "zwykłej" wersji. Obie odmiany będą dostępne zarówno w czarnym, jak i złotym wykończeniu. Sugerowana cena nowego Questyle'a w wersji standardowej wynosi 4999 zł, natomiast CMA Twelve Master będzie kosztował 8999 zł. Oba modele pojawią się w sprzedaży pod koniec listopada, a już od 16 do 18 listopada będzie można ich posłuchać podczas wystawy Audio Video Show 2018.
Źródło: MIP
Komentarze