Lyngdorf MP-60 2.1
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Mariusz Szczepaniak
Lyngdorf wprowadza na rynek bezkompromisowy procesor dźwięku przestrzennego zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany w Danii. Urządzenie ma zapewniać niespotykane dotąd możliwości w dziedzinie kina domowego. MP-60 2.1 został opracowany dla wymagającego audiofila, który wymaga najwyższej wydajności zarówno w formatach wielokanałowych, jak i stereo. Wraz z modelem P300 Steinway Lyngdorf, MP-60 2.1 jest rozwijany w centrali firmy w Skive w Danii i jest wyposażony we wszystkie zaawansowane technologie, z których znany jest Lyngdorf Audio, w tym układ korekcji pomieszczeń RoomPerfect i inne systemy związane z cyfrowym przetwarzaniem sygnału.
Producent zapewnia, że MP-60 2.1 jest intuicyjny w obsłudze i oferuje niezwykle łatwą instalację. Nowy model dekoduje do 16 kanałów audio, które można inteligentnie odwzorować za pomocą eleganckiego interfejsu internetowego. MP-60 2.1 oferuje pełne wsparcie dla najnowszych formatów surround, w tym Dolby Atmos, DTS: X Pro i Auro-3D. Procesor wyposażono w pięć wejść i dwa wyjścia HDMI i obsługę HDMI 2.1, w tym funkcje eARC, Dynamic Lip-Sync i QMS (Quick Media Switching), a także najnowsze formaty dekodowania i przetwarzania końcowego. MP-60 2.1 obsługuje łącza o stałej szybkości 40 Gb/s (FRL) i przepływności wideo o zminimalizowanej sygnalizacji różnicowej (TMDS) o przepustowości 18 Gb/s. MP-60 2.1 obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania (VRR), szybki transport klatek (lub Fast Vactive) i automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM) oraz transmisję metadanych o wysokim zakresie dynamiki (HDR) dla dynamicznego HDR HDMI, HDR10+ i Dolby Vision. eARC pozwoli na powrót pełnego strumienia audio Dolby Atmos z telewizora do procesora, zapewniając pełną jakość dźwięku z wbudowanych odtwarzaczy multimedialnych telewizora.
Jak przeczytamy w informacji prasowej, wyposażony w RoomPerfect procesor MP-60 2.1 zapewnia doskonałą jakość dźwięku przestrzennego zarówno w głównym pomieszczeniu kina domowego jak i w sypialni, pokoju dziennym czy innym domowym pomieszczeniu. Bez konieczności żmudnego i w większości mało efektywnego procesu kalibracji dostępnego w urządzeniach innych producentów, procesor MP-60 2.1 oferuje system dźwięku przestrzennego o optymalnej charakterystyce częstotliwościowej. RoomPerfect wyrównuje poziom oraz zakres przetwarzania basu, co skutkuje absolutnie doskonałą, niespotykaną dotąd integracją głośników głównych i subwooferów. Zapewnia nam to pełną swobodę przy wyborze głośników oraz ich rozmieszczenie w docelowym pomieszczeniu. Lyngdorf MP-60 2.1 posiada wbudowany odtwarzacz multimedialny kompatybilny ze Spotify, AirPlay, Roon oraz radiem internetowym. Poprzez połączenie kablem sieciowym, Wi-Fi lub złączem USB, można uzyskać dostęp do muzycznej biblioteki i cieszyć się jej zawartością w klasycznym stereo lub jednym z formatów dźwięku przestrzennego. Wbudowany odtwarzacz multimedialny może być sterowany bezpośrednio, można uzyskać dostęp do plików muzycznych zapisanych na pendrive'ach podłączonych do Lyngdorf MP-60 2.1, wyszukiwać wszystkie pliki przechowywane na lokalnych dyskach twardych, a także korzystać z wbudowanych serwisów streamingowych i radia internetowego. Przesuwając w lewo i w prawo, można uzyskać dostęp do okładki, a także sprawdzić rozdzielczość sygnału. Aplikacja Lyngdorf Remote jest dostępna do bezpłatnego pobrania dla iOS i Androida. Procesorem można też zarządzać z poziomu przeglądarki www, ponadto w zestawie jest też standardowy pilot.
Procesor Lyngdorf MP-60 2.1 posiada wbudowany system symulacji dźwięku który pozwala użytkownikowi dostosować 32 różne brzmieniowo nastawy, zmieniając ich ogólną tonację według indywidualnych preferencji użytkownika dla każdego wejścia procesora oraz wyrównać sygnał źródłowy dla każdego nagrania. Przebieg edycji można kontrolowane za pomocą interfejsu przeglądarki, która pokazuje wpływ każdego filtra, jak również ogólny efekt tego procesu. Wizualny układ głośników w menu ustawień pozwala na optymalne ustawienie procesora dla danych systemu głośników, a dzięki funkcjom takim jak złącze HDBaseT, możesz łatwo podłączyć się do projektora z nieskompresowanym cyfrowym wideo Full HD i audio. 3 opcjonalne moduły pozwalają na cyfrowe podłączenie do serwerów filmowych DCI (Digital Cinema Initiatives), systemu audio zgodnego z AES67 lub cyfrowo do aktywnych głośników lub wzmacniaczy z wejściem cyfrowym. Ze względu na bardzo niski szum własny oraz w pełni cyfrowe przetwarzanie sygnału, ciekawym doświadczeniem dla użytkownika MP-60 2.1 w czasie pracy procesora będzie cisza. Producent twierdzi, że w pełni cyfrowy MP-60 2.1 nie generuje ciepła, a zatem nie wymaga aktywnego chłodzenia, które generuje niepotrzebny hałas.
Obudowa MP-60 2.1 to bezpośredni ukłon w stronę nowoczesnego wzornictwa przemysłowego. Została wykonana w charakterystycznym dla Lyngdorfa eleganckim oraz dyskretnym zarazem czarnym, matowym kolorze. Swego rodzaju uzupełnienie stanowi duży, czytelny szklany wyświetlacz. Firma zapewnia, że Lyngdorf MP-60 2.1, podobnie jak wszystkie urządzenia ze stajni Petera Lyngdorfa, projektowany jest zgodnie z najwyższymi dostępnymi standardami. W końcowym produkcie otrzymujemy po prostu wszystko co najlepszy w swojej klasie. Począwszy od skrupulatnego projektowania w oparciu o 20-letnie doświadczenie w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, do świadomego wyboru wyselekcjonowanych, wysoce wyspecjalizowanych elementów elektronicznych oraz przemyślanego projektu konstrukcji mechanicznej. Poprzez drobiazgowy proces produkcji i 48-godzinne wygrzewanie każdego urządzenia przed wysyłką do sieci dystrybutorów na cały świecie. Jak można się domyślić, za to wszystko trzeba słono zapłacić. Dokładnie 67700 zł.
Źródło: Trimex Poland
Komentarze