Buchardt Audio I150
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Na polskim rynku pojawiło się właśnie bardzo interesujące urządzenie. Stworzony przez specjalistę od zestawów głośnikowych, firmę Buchardt Audio, wzmacniacz zintegrowany I150 jest, jak to napisał producent, uproszczony w swoich podstawowych funkcjach, ale zawiera potężny, czterordzeniowy, 64-bitowy procesor DSP, który pozwala mu być bardzo elastycznym i dostosowywać się do potrzeb użytkownika i otoczenia. Nowy model został wyposażony w system korekcji akustyki pomieszczenia odsłuchowego, ale tym, co naprawdę go wyróżnia jest możliwość włączenia układu optymalizacji brzmienia, który zaprojektowano tak, aby wzmacniacz idealnie współpracował z wybranym modelem kolumn Buchardta.
Jak wskazuje nazwa, I150 oferuje moc 150 W na kanał przy 8 Ω i podwaja ją przy dwukrotnie niższej impedancji obciążenia. To wszystko dzięki technologii Hypex NCore, czyli układach wzmacniających, które zdaniem producenta przewyższa najlepsze wzmacniacze liniowe pod każdym względem, a w szczególności w kwestii jakości dźwięku. Technologia NCore łączy stabilność UcD z lepszą niezależnością od obciążenia, mniejszymi zniekształceniami i niższą impedancją wyjściową. Cóż, wielu audiofilów ma na ten temat inne zdanie, ale nie sposób nie zgodzić się z tym, że ta technologia ewoluuje, a najnowsze integry pracujące w klasie D to już nie to, co kiedyś (w znaczeniu pozytywnym). Co ciekawe, regulacja głośności w I150 odbywa się całkowicie w domenie analogowej. Firma wyjaśnia, że takie rozwiązanie daje kilka dużych plusów, z których najważniejszym jest brak redukcji zakresu dynamiki poza domenę cyfrową. Buchardt twierdzi, że analogowy obwód regulacji głośności jest idealnym uzupełnieniem końcówki mocy zbudowanej na modułach NCore, dając to, co najlepsze z obu światów - moc i kontrola NCore oraz wspaniały dźwięk z przetwornika cyfrowo-analogowego ES9028PRO i analogowego obwodu regulacji głośności.
Jak przeczytamy w informacji prasowej, projekt zasilacza I150 to ciekawostka sama w sobie. Wszystkie obwody sygnałowe znajdują się w bardzo czułej domenie analogowej. Są zasilane z masywnego, liniowego transformatora toroidalnego. Oznacza to, że żadne sygnały analogowe - w tym obwód DAC-a - nie powodują zakłóceń. Obwody cyfrowe są całkowicie oddzielone od sekcji analogowej. Duńczycy twierdzą, że bardzo poważnie traktują kwestię przetwarzania sygnału, ingerując w niego tylko tam, gdzie widzą ku temu ważny powód. Jednym z nich jest pojawiająca się coraz częściej w domowych systemach audio konieczność zastosowania systemu korekcji akustyki pomieszczenia. Rozwiązanie Buchardta ma być łatwe w użyciu, a jednocześnie naprawiać to, co wymaga ingerencji elektroniki, ale bez typowych artefaktów, które niestety widzimy w większości tego typu systemów dostępnych obecnie na rynku. Tutaj układ korekcji ma pomóc użytkownikowi przede wszystkim w wybraniu jednego z kilku dostępnych trybów, dostosowując charakter basu do pokoju i umiejscowienia głośników. Ma to wyeliminować potrzebę stosowania dużych i nieustawnych pułapek basowych.
Posiadacze kolumn marki Buchardt Audio dostaną oczywiście jeszcze jeden bonus - możliwość dokładnego dopasowania trybu pracy wzmacniacza do charakterystyki głośników. Jak informuje producent, te niestandardowe funkcje mają sens tylko wtedy, gdy dokładnie wiemy, jak zachowuje się głośnik podłączony do wzmacniacza. W firmowej aplikacji można zastosować specjalne funkcje zaprojektowane dla każdego z głośników pasywnych tej marki - filtr korekcyjny (optymalizuje reakcję głośników pod względem liniowości, minimalnego zjawiska fazowego i odpowiedzi mocy), przedłużenie basu (rozszerza charakterystykę basów poza to, co jest możliwe dzięki samej konstrukcji pasywnej), ochronę (włącza aktywną, inteligentną ochronę, aby zapewnić, że głośniki nie zostaną uszkodzone) oraz wzmocnienie niskiego poziomu (poprawia wydajność głośników przy niskich poziomach głośności).
Ponieważ I150 ma wbudowany procesor DSP, firma mogła zapewnić użytkownikom dostęp do zaawansowanego korektora poprzez aplikację, która ma być dostępna wkrótce. Można więc całkowicie zmodyfikować charakterystkę pracy kolumn według własnych upodobań. Wyrównywanie odbywa się w domenie cyfrowej, dzięki czemu słuchacz ma nie tracić nic z powodu słabej jakości analogowych regulatorów, które - jak napisano w informacji prasowej - znamy i których szczerze nienawidzimy. Wygląda na to, że pan Buchardt faktycznie wie to i owo o upodobaniach audiofilów. Aby umożliwić sterowanie wzmacniaczem z poziomu aplikacji, konieczne było dodanie do niego modułu Bluetooth. A skoro tak, zdecydowano się na Bluetooth 5.0 z obsługą kodeków AAC, aptX i aptX HD. Poza tym użytkownik ma do dyspozycji klasyczne wejścia RCA, a także cyfrowe wejście koaksjalne, dwa wejścia optyczne, jedno wejście USB oraz dwa wyjścia RCA. Wzmacniacz zintegrowany Buchardt Audio I150 został wyceniony na 10350 zł.
Źródło: Q21
Komentarze