Stworzony, aby zdemokratyzować dostęp do hi-fi - Octavio AMP
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Francuska firma Octavio stworzyła kompaktowy wzmacniacz sieciowy zbudowany z myślą o audiofilach i miłośników muzyki, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania w przystępnej cenie. Założyciele młodziutkiej manufaktury twierdzą, że chcieli w ten sposób zdemokratyzować dostęp do sprzętu hi-fi, uprościć system stereo oraz proces jego użytkowania. Firma narodziła się w dwóch mieszkaniach studenckich w Lille. Jej założyciele, David i Victor, posiadali leciwe systemy audio, których brzmienie bardzo cenili, ale które nie były kompatybilne z nowymi formatami, źródłami cyfrowymi ani serwisami strumieniowymi. Obaj stanęli więc przed tym samym problemem - jak zachować jakość swojego zestawu hi-fi, jednocześnie łatwo korzystając z najnowszych innowacji? Pomysł rozstania się z dotychczasowym systemem był dla nich niewyobrażalny. A gdyby rozwiązaniem było po prostu unowocześnienie go, a nie wymiana? Po miesiącach projektowania i testowania stworzyli urządzenie, które spełniło ich marzenie. Po udanej kampanii crowdfundingowej, dzięki tym, którzy stali się pierwszymi użytkownikami takiego sprzętu, narodziła się firma Octavio.
Zaprojektowany, aby wypełnić lukę pomiędzy wczorajszą i jutrzejszą muzyką, Octavio AMP łączy w sobie wszystkie istotne cechy wzmacniacza. Posiada kompletny zestaw gniazd, takich jak analogowe wejścia RCA, cyfrowe optyczne, subwooferowe, gramofonowe i - oczywiście - głośnikowe. Całość pomyślano tak, aby wzmacniacz miał wszystko, co najważniejsze, nie tracąc pieniędzy na to, co zbędne. Dzięki wielu złączom, Octavio AMP z łatwością połączy się ze wszystkimi urządzeniami multimedialnymi. Francuzi zapewniają, że jego design wykracza poza granice klasycznego hi-fi, aby sprostać wymaganiom nie tylko miłośników winyli, ale także fanów filmów. Dzięki eleganckiej, minimalistycznej obudowie o wymiarach 20 x 20 cm, Octavio AMP z łatwością znajdzie miejsce w każdym domu.
Wzmacniacz oferuje moc 2 x 65 W (4 Ω) i 2 x 35 W (8 Ω), dzięki czemu może napędzić większość zestawów głośnikowych dostępnych na rynku. Zewnętrzny zasilacz zapewnia większą elastyczność i trwałość. Klienci, którzy będą potrzebowali zwiększyć moc wyjściową, będą mogli po prostu dokupić mocniejszy zasilacz, co spowoduje podwojenie mocy wzmacniacza. Układ elektroniczny Octavio AMP wyposażony jest w autorską technologię Sound Filter, która analizuje sygnał audio na wejściu i porównuje go z sygnałem wyjściowym przed wysłaniem go do głośników, aby usunąć wszelkie potencjalne szumy lub zakłócenia, go ma gwarantować czysty i dokładny dźwięk.
Octavio Amp jest kompatybilny z wieloma formatami audio, takimi jak FLAC, OGG, ALAC, WMA, APE, MP3, zapewniając wysoką wierność dystrybucji dźwięku. Wewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy obsługuje sygnały w jakości do 24 bit/192 kHz. Największe wrażenie, jak na tak młodziutką firmę, robi jednak łączność i sekcja strumieniowa. Muzyki możemy słuchać za pomocą autorskiej aplikacji mobilnej Octavio Virtuose albo przesyłać ją bezpośrednio przez Spotify Connect, TIDAL Connect lub Apple Music dzięki kompatybilności z systemem AirPlay 2. Technologia UPnP pozwala użytkownikom uzyskać na dostęp do osobistej biblioteki muzycznej, a oprócz dostępu do sieci Wi-Fi/Ethernet na pokładzie mamy jeszcze Bluetooth. Octavio zapewnia, że aplikacja Virtuose została zaprojektowana tak, aby była łatwa w użyciu. Faktycznie, wygląda naprawdę dobrze, podobnie jak sam wzmacniacz, który może stać się poważną konkurencją dla takich urządzeń jak Yamaha WXA-50, Bluesound Powernode, Pro-Ject Maia S2 czy Sonos Amp. Octavio AMP został wyceniony na 699 euro.
Źródło: Octavio
Komentarze