Ciekawy DAC w dwóch odmianach - Lindemann Woodnote Solo i Woodnote Combo
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Znana z autorskich rozwiązań w swoich urządzeniach niemiecka firma Lindemann wprowadza na rynek zupełnie nową linię produktową Woodnote. W jej skład wchodzą dwa urządzenia - Solo oraz Combo. Pierwszy to strumieniujący DAC wykorzystujący opracowaną przez firmę koncepcję upsamplingu sygnału do formatu DSD. Urządzenie zbudowano w oparciu o świetnie brzmiący układ konwertera analogowo-cyfrowego AKM AK4493S w autorskiej aplikacji Lindemanna. Drugie urządzenie, Woodnote Combo, to połączenie streamera, przetwornika oraz wzmacniacza w jednej obudowie o innowacyjnej architekturze typu PowerDAC. Producent twierdzi, że to nie lada gratka dla wszystkich oczekujących analogowego brzmienia ze źródeł cyfrowych, które dodatkowo tym razem opakowane jest w niewielkie i pięknie wyglądające obudowy. Woodnote Solo posiada, podobnie jak większe i droższe źródła cyfrowe tej marki, niezwykle interesującą architekturę, dokonującą nadpróbkowania każdego przychodzącego sygnału cyfrowego do postaci DSD, w której sygnał zostaje wysłany do właściwego przetwornika marki AKM. Dzięki temu całkowicie ominięto degradujący sygnał filtr cyfrowy i umożliwiono zastosowanie bardzo łagodnego filtrowania sygnału już analogowego w okolicach dopiero 100 kHz. Pozwala to uzyskać bardzo dobre zachowanie układu w zakresie wysokich częstotliwości. Zastosowano tu także zegar typu Femto współpracujący z retaktowaniem za pomocą kolejki FIFO, co zdaniem producenta sprawia, że z toru cyfrowego uzyskano brzmienie, które nie nosi w sobie ani śladu metaliczności, czy cyfrowego nalotu. Oprócz tego mamy tutaj w pełni zbalansowany tor analogowy z wyjściami typu XLR.
Dzięki zastosowaniu swojej autorskiej platformy strumieniującej Lindemann potrafi także sprostać dzisiejszym oczekiwaniom słuchaczy w zakresie odtwarzania muzyki z sieci. Wspiera nie tylko platformę Roon dzięki funkcjonalności Roon Ready, ale także Spotify (w tym Connect), TIDAL-a (w tym także funkcję Connect) oraz wiele więcej dzięki bardzo przyjaznej a jednocześnie niezwykle funkcjonalnej autorskiej aplikacji. Co ciekawe, konfigurację ekranu aplikacji możemy dostosować do własnych preferencji (chociażby w zakresie kolejności platform strumieniujących). Wewnątrz Woodnote Solo zobaczymy rzadko stosowany nawet w bardzo drogich urządzeniach transformator typu R-Core oraz niskoszumne stabilizatory napięcia. Cały układ zasilania pozbawiony jest zasilaczy i elementów impulsowych, dzięki czemu nie mamy żadnych problemów z potencjalnymi interferencjami w zakresie wysokich tonów. Woodnote Solo dostępny jest już w sklepach, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 6595 zł.
Woodnote Combo integruje w jednej obudowie kilka urządzeń - streamer, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz wzmacniacz. Jest to urządzenie o nowatorskiej konstrukcji, ponieważ zdaniem producenta jest to Powe DAC, w którym połączenie pomiędzy samym przetwornikiem a wzmacniaczem mocy pozbawione jest niepotrzebnej konwersji sygnału. W modelu tym także zaimplementowano autorskie rozwiązanie marki Lindemann, polegające na konwersji każdego sygnału cyfrowego do postaci DSD w taki sposób, aby uniknąć degradującej brzmienie filtracji w domenie cyfrowej. Oprócz tego zastosowano tu wysokiej klasy tor analogowy, ze sprawdzonym w urządzeniach z serii Musicbook układem hybrydowym, w którym klasa D odpowiedzialna jest za wzmocnienie prądowe, natomiast wzmocnienie napięciowe jest zrealizowane już w purystycznej klasie A. Woodnote Combo posiada takie samo wsparcie dla platform strumieniujących jak model Solo. W obu modelach znajdziemy też szeroki wachlarz wejść i wyjść, w tym chociażby wejście HDMI eARC oraz pełen komplet wejść cyfrowych, takich jak S/PDIF, TosLink oraz gniazdo USB do podłączenia pamięci masowej. Woodnote Combo dostępny jest w cenie 7995 zł.
Źródło: MIP
Komentarze