Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Focal Utopia III Evo

Focal Utopia III Evo

Uwierzycie, że od momentu wprowadzenia na rynek flagowej serii Utopia III minęło już prawie dziesięć lat? W świecie komputerów, telewizorów czy telefonów komórkowych dokonał się w tym czasie ogromny postęp, a ponieważ francuscy inżynierowie również nie lubią stać w miejscu, właśnie zaprezentowali dwa pierwsze modele z unowocześnionej serii Utopia III Evo. Rewolucji nie ma, zwłaszcza z zewnątrz, bo topowe Focale wciąż prezentują się zabójczo. Dokonano natomiast wielu drobnych zmian mających charakter ewolucyjny. W serii Utopia III Evo znajdziemy więc rozwiązania zapożyczone lub zainspirowane tymi, które widzieliśmy już chociażby w zestawach z serii Sopra. Jak tłumaczy producent, jego technologiczne dziedzictwo nadal rośnie, dlatego wkomponowanie najnowszych pomysłów i materiałów w modele ze szczytowej serii miało wręcz kluczowe znaczenie dla wizerunku i funkcjonowania firmy. Aktualizację rozpoczęto od modeli, które prawdopodobnie okażą się tymi najpopularniejszymi - Scala i Maestro.

Jak przeczytamy w oficjalnych materiałach prasowych, inżynierowie i akustycy pracujący w firmie Focal nigdy nie przestali doskonalić swoich badań. Jako takie konieczne było, aby firma zintegrowała najnowsze innowacje technologiczne z modelami tworzącymi flagową serię kolumn. Oznacza to ewolucję, która rozpoczęła się od dwóch modeli podłogowych. Scala i Maestro to głośniki, które zapoczątkują ewolucyjne zmiany w serii Utopia III. Ich poprzednie wersje zostaną automatycznie usunięte z katalogu, natomiast kolejne modele będą poddawane bardzo podobnym modyfikacjom i prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy również zostaną wymienione na nowsze wersje z dopiskiem Evo. Należy przy tym podkreślić, że zmiany dotyczą głównie głośników i zwrotnic, ale zmodyfikowano także wykończenie aby nowe kolumny wyglądały jeszcze lepiej. Cały projekt był również doskonałą okazją do dopieszczenia każdego szczegółu, który umożliwiłby poprawienie przejrzystości i finezji brzmienia.

Focal Utopia III Evo

Francuzi nie zaczynali od zera. Naturalnie czerpali korzyści z badań przeprowadzonych już przed wprowadzeniem oferowanej dotychczas serii Utopia. Jej produkcja odbywała się nieprzerwanie bez większych zmian, natomiast prowadzone w tym czasie badania pozwoliły na opracowanie nowych rozwiązań, które wreszcie można było zaaplikować we flagowych kolumnach. Zgodnie z dążeniem firmy do maksymalnej redukcji zniekształceń, Scala Utopia Evo i Maestro Utopia Evo otrzymały nowe głośniki niskotonowe z zawieszeniem TMD (Tuned Mass Damping) i obwodem naturalnej indukcyjności NIC (Neutral Inductance Circuit). We wprowadzanych właśnie kolumnach zastosowano także oddzielne zwrotnice dla sekcji niskich, średnich i wysokich tonów. Inną cechą szczególną tych dwóch modeli są nowe komponenty, które inżynierowie Focala starannie wybrali na drodze testów odsłuchowych. W ten sposób poprawiono między innymi wewnętrzne okablowanie, wzmocnienia obudowy i tłumienie każdego z głośników. Efektem ma być zaskakujący realizm i dynamika brzmienia.

Focal Utopia III Evo

Na czym konkretnie polegają nowe rozwiązania zaaplikowane w serii Utopia III Evo? System TMD to nic innego jak ulepszone zawieszenie głośnika, wprowadzone wcześniej w kolumnach z serii Sopra. Francuscy inżynierowie odkryli, że w pewnym zakresie częstotliwości resor przetwornika nisko-średniotonowego może odkształcać się w taki sposób, że sam zaczyna drgać, ale w przeciwnej fazie w stosunku do samej membrany. Dalsze badanie tego zjawiska doprowadziło do wniosku, że wpadające w przeciwfazę zawieszenie głośnika prowadzi do powstania delikatnego, ale dość nieprzyjemnego w odbiorze przydźwięku. Korzystając z dobrodziejstw metody elementów skończonych, zaprojektowano więc nowe zawieszenia z widocznym gołym okiem pogrubieniem, dzięki któremu w krytycznym zakresie od 1 do 4 kHz, głośnik gra w zgodnej fazie praktycznie całą powierzchnią, od cewki aż po kosz. Odbywa się to na takiej samej zasadzie, jak tłumienie niepożądanych drgań (tak zwanego flatteru) w samolotach. System NIC to z kolei rozwiązanie służące ustabilizowaniu pola magnetycznego w głośniku w celu uniknięcia zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych. Francuzi najwyraźniej uznali oba te rozwiązania za tak istotne, że nie wyobrażali sobie już dalszej produkcji swoich flagowych kolumn bez nich.

Focal Utopia III Evo

Oprócz poprawionych głośników i zwrotnic, modele Scala Utopia Evo i Maestro Utopia Evo otrzymały też małe udoskonalenie natury praktycznej - ich gniazda zostały przystosowane do bi-ampingu. Stało się to możliwe dzięki całkowitemu rozdzieleniu filtrów odpowiedzialnych za rejestry niskich, średnich i wysokich tonów. Focal twierdzi, że teraz najbardziej wymagający audiofile będą mogli dostroić brzmienie swoich kolumn poprzez dobór odpowiedniej końcówki mocy dla każdej z tych sekcji. To ciekawe, bo doskonale pamiętam, jak podczas premiery serii Utopia III jej twórcy dyskretnie dawali dziennikarzom do zrozumienia, że modele te nie są adresowane wyłącznie do audiofilów, ale przede wszystkim do zamożnych użytkowników, którzy nie muszą być w pełni świadomi potencjału drzemiącego w tych głośnikach. Czyżby jednak do centrali zaczęły spływać doniesienia o tym, że gdzieś na świecie ktoś właśnie zrezygnował z kupna Utopii III wskazując na brak podwójnych terminali? Jak by nie było, w modelach z dopiskiem Evo takowe się znajdą, a dodatkową korzyścią ma być dalsza redukcja zniekształceń wynikająca z odseparowania filtrów sekcji średnio-wysokotonowej od wibracji generowanych przez głośniki basowe.

Focal Utopia III Evo

Jak informuje producent, nowe kolumny mają się wyróżniać dzięki ogólnej spójności projektu, a poziom ich doskonałości wynika nie tylko z zastosowanych przetworników, ale także innych elementów konstrukcyjnych. Skoro już zdecydowano się na ulepszenie flagowych kolumn, przy okazji ulepszono każdy szczegół mający wpływ na ostateczną jakość brzmienia. Jak można się domyślić, kluczowy był tu dobór komponentów elektronicznych takich, jak cewki, kondensatory czy rezystory. Inżynierowie Focala wyłonili więc najlepsze elementy, wybierając spośród części renomowanych marek po sprawdzeniu ich w rzeczywistych warunkach. Teraz wewnętrzne okablowanie nowych Utopii III Evo jest produkowane we Francji, a konstruktorzy zdecydowali się zwiększyć grubość każdego przewodu od 20%. Wyniki podobno można było usłyszeć natychmiast - dźwięk stał się jeszcze bardziej naturalny i zdecydowanie wyraźniejszy. W obudowach głośników niskotonowych zastosowano także gęstszą wełnę dla uzyskania jeszcze mocniejszego basu charakteryzującego się lepszą kontrolą i precyzją.

Focal Utopia III Evo

Ostatnim etapem ewolucji flagowych Focali było dopracowanie ich wyglądu zewnętrznego. W tej dziedzinie zmiany są raczej kosmetyczne, ale fani francuskiej firmy na pewno będą potrafili odróżnić nowe kolumny od tych produkowanych dotychczas. Firma odcięła się od dwukolorowych wersji, z bocznymi panelami wykończonymi innym lakierem, natomiast na wszystkich udostępnionych publicznie zdjęciach Scala Utopia Evo i Maestro Utopia Evo mają czarne moduły głośnika wysokotonowego, korespondujące z koszami głośników i cokołami stabilizującymi. Jak tłumaczy sam producent, w ostatniej dekadzie trendy projektowe znacznie się rozwinęły, a ludzie preferują teraz mniej konwencjonalne kolory, niż wcześniej. Dlatego modele z serii Utopia III Evo będą dostępne w wykończeniach zainspirowanych światem luksusowych samochodów. Scala Utopia Evo i Maestro Utopia Evo będą dostępne od września w kolorach Black Lacquer, Carrara White, Metallic Blue, Ash Grey i British Racing Green. Polskie ceny nowych modeli nie są jeszcze znane, ale można się domyślać, że będą trochę wyższe, niż w przypadku "wychodzących" kolumn.

Focal Utopia III Evo

Źródło: Focal Polska

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nie przegap

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

To pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy audiofile. Początkujący miłośnicy dobrego brzmienia muszą znaleźć na nie odpowiedź podczas kupna pierwszego poważnego systemu stereo, natomiast ci bardziej doświadczeni wracają do niego przy każdej zmianie kolumn lub wzmacniacza. Optymalne współdziałanie tych dwóch elementów jest - obok właściwego dopasowania zestawów głośnikowych do wielkości i...

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć wzmacniacz lub źródło, a wyjątkowo zakręceni postawią na kable, akcesoria zasilające, a nawet stolik ze specjalnymi platformami antywibracyjnymi. Część melomanów odpowie jednak zupełnie inaczej. Ich zdaniem największy wpływ na brzmienie...

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Yamaha to jeden z producentów sprzętu hi-fi, którego logo kojarzą niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na jego obecność na popularnych amplitunerach, soundbarach, głośnikach bezprzewodowych i systemach mikro, ale także produktach związanych z domową aparaturą audio bardzo luźno albo wcale. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu kręgach, także wśród...

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Perlisten R10s

Perlisten R10s

Wielu producentów sprzętu audio potrzebuje przynajmniej kilka lat, aby ktoś ich zauważył i docenił. Owszem, zdarzają się przypadki, kiedy już pierwsze zaprezentowane publicznie urządzenie staje się hitem, jednak najczęściej jest...

NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Messa - The Spin

Messa - The Spin

Pamiętam, jak olbrzymie wrażenie zrobił na mnie "Close", kiedy ukazał się w 2022 roku. Trzeci album Messy długo nie opuszczał...

Tech Corner

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie audio

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie…

Regulacja głośności jest jedną z najważniejszych funkcji każdego systemu audio. Prawidłowe działanie tego elementu naszego sprzętu ma ogromny wpływ na przyjemność płynącą z jego użytkowania. Kiedy potencjometr zaczyna tracić swoją funkcjonalność, nawet w niewielkim stopniu, jest to niezwykle kłopotliwe, a może też być niebezpieczne dla innych elementów zestawu, takich jak...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Korzenie szwedzkiego zespołu Witchcraft sięgają 2000 roku. Wtedy właśnie Magnus Pelander - gitarzysta grupy Norrsken - postanowił oddać hołd swoim...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Pioneer HPM-100

Pioneer HPM-100

Pioneer HPM-100 dla wielu jest modelem kultowym, który wspomniany na forach w wątku dla fanów sprzętu vintage wywołuje spore emocje....

Cytaty

JonathanDavis.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.