Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Wrocławski Audiofil 2013

Wrocławski Audiofil 2013

Już po raz czwarty w tym roku odbyła się we Wrocławiu dwudniowa impreza dla miłośników muzyki i sprzętu grającego pod hasłem Audiofil. 8 i 9 czerwca w hotelu Radisson Blu, vis a vis Panoramy Racławiskiej, jedna z dużych sal konferencyjnych zamieniła się w coś w rodzaju niewielkiej sceny koncertowej, gdzie artystów próbowała zastąpić zaawansowana technicznie aparatura audio. Żeby było ciekawiej - kilkadziesiąt foteli ustawiono w przeciwnych kierunkach, ponieważ grały na zmianę dwa systemy stereo. Szybkie rozeznanie prowadziło do stwierdzenia, że cała impreza to taka miniaturowa wystawa przypominająca Audio Show z tym, że odbywa się w jednej tylko sali, ale z o wiele większą częstotliwością. Jest hotel, gra jakiś sprzęt, a ludzie wsłuchują się w różnice między gramofonem a odtwarzaczem CD lub nawet porównują ze sobą dwa wydania tej samej płyty. Różnica między tymi imprezami nie sprowadza się jednak tylko do skali, ponieważ Audiofil jest z założenia akcją niekomercyjną. O ile podczas gonitwy po trzech warszawskich hotelach ma się czasami wrażenie, że ludzie w każdym pokoju chcą nas przekonać, że ich sprzęt jest najlepszy, to tutaj panował zupełnie inny klimat. Zdecydowanie mniej komercyjny, a bardziej hobbystyczny i artystyczny.

Pomysłodawcą, ideologiem i głównym organizatorem Audiofila jest Piotr Guzek - szanowany meloman i organizator wielu imprez muzycznych i koncertów we Wrocławiu. Impreza ma natomiast pełne wspomaganie ze strony miasta w ramach programu Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016. Do projektu dołączył się salon audio-video Fusic, a w każdej prezentacji bierze udział jeszcze jedna lub kilka firm udostępniających swoje urządzenia - zwykle te najbardziej reprezentacyjne. W tym przypadku była to firma Voice z Cieszyna - dystrybutor takich marek, jak Pro-Ject, Triangle, Primare, Sumiko, Cardas czy Sonus Faber. Dodatkowym smaczkiem było to, że prezentowane urządzenia nie były wyłącznie modelami od dawna dostępnymi w sprzedaży. Zapowiadano trzy premiery, a doszło tak naprawdę do czterech. Nad przebiegiem pokazów czuwał osobiście Piotr Guzek, a obsługą gramofonów zajmował się właściciel salonu Fusic - Daniel Duda. Oczywiście w imprezie aktywnie uczestniczyła publiczność, więc można było przynosić własne płyty, prosić o dokonanie zmian w konfiguracji systemu grającego i wymieniać się spostrzeżeniami na temat tego, co kto usłyszał. Czyli typowa zabawa z płytami i sprzętem audio, tyle, że w większym gronie, w bardzo dobrych warunkach i z udziałem urządzeń, które trudno byłoby zebrać w domu. Chociażby dlatego, że kilka z nich było jednymi z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy lub nawet modelami przedprodukcyjnymi, przeznaczonymi wyłącznie do celów pokazowych.

Idea jest taka, żeby zainteresować ludzi dobrym brzmieniem. Aby słuchali muzyki zarówno w domu, jak i na żywo, podczas koncertów. Skoro tyle się mówi o sprowadzeniu słuchania muzyki do poziomu jakiegoś zapychacza czasu bez zwracania uwagi ani na jakość muzyki ani brzmienia, prędzej czy później musieli znaleźć się ludzie, których ambicją jest odwrócenie tego trendu - popularyzacja dobrego brzmienia i dobrej muzyki. Audiofil to próba dotarcia do osób, które być może nigdy nie miały styczności z frajdą, jaką daje słuchanie muzyki w takim wydaniu. Czy skuteczną? Sądząc po frekwencji i uśmiechach na twarzach gości, a także tym, że była to już siódma czy ósma edycja tej imprezy - raczej tak. Piotr Guzek i Daniel Duda wychodzą z założenia, że jeśli uda im się otworzyć drzwi do świata muzyki i dobrego brzmienia jednej osobie, to ich wysiłek się opłaci. Tymczasem każda edycja Audiofila przyciąga po kilkaset osób, a kolejne pokazy są już zaplanowane. Wcześniej impreza odbywała się w hotelu Wrocław i Sofitel. Radisson Blu został wybrany dlatego, że sala wystawowa świetnie nadaje się do prezentacji sprzętu audio - ma odpowiedni metraż i proporcje, miękką wykładzinę na podłodze, a przede wszystkim nie ma żadnych udziwnień w rodzaju podwieszanego sufitu, który podobno na wcześniejszych pokazach potrafił wręcz podskakiwać przy bardziej dynamicznych kawałkach. Tutaj było natomiast komfortowo, więc zmiana miejsca musiała wyjść imprezie na dobre.

A co grało? Jak już wcześniej wspominaliśmy - dwa systemy. Pierwszy (tańszy) złożony był z urządzeń Pro-Jecta z nowej serii Box Design RS - odtwarzacza sieciowego Stream Box, przedwzmacniacza Pre Box i końcówki mocy Amp Box. Do tego phono stage Tube Box DS i gramofon 6-Perspex z wkładką Sumiko Blackbird. Wisienką na torcie była tu slipmata gramofonowa z logo StereoLife, którą właściciel Fusica porównywał z innymi matami i stwierdził, że naprawdę daje radę. Może i wyrabialiśmy takie gadżety do celów promocyjnych, ale jeżeli specjalista od analogu twierdzi, że efekt brzmieniowy jest niczego sobie, to tylko się cieszyć. Mało tego - gramofon został ustawiony tak, aby grać z tą właśnie slipmatą, co sprawiło nam niemałą radość. Jeśli chodzi o kolumny, w tym systemie wykorzystano podłogówki Triangle Antal Limited Edition, kable dostarczyła firma Cardas, a zasilanie - Enerr.

Drugi system był zdecydowanie bardziej zaawansowany. Wykorzystano tu ten sam odtwarzacz sieciowy, płyty CD odtwarzał czytał piękny Primare CD32, a oba te źródła zostały wpięte do przetwornika Primare DAC32. Gramofon zajmujący miejsce na górnej półce to nowy flagowiec Pro-Jecta - model Signature. To bezkompromisowy gramofon, którym producent świętuje niejako 20 lat działalności. Koncept łączy konstrukcję mass-loadera z subchassis. Magnetyczne nóżki amortyzują tu podstawę gramofonu od drgań stolika, a talerz wykorzystuje poduszkę magnetyczną sprawiając, że gramofon jest absolutnie cichy. Dwa silniki napędzają talerz poprzez koło zamachowe. Nowe ramię typu unipivot jest firmowym opracowaniem Pro-Jecta. Dzięki szerokiej gamie możliwych ustawień oraz wyborze odpowiedniej przeciwwagi, gramofon można uzbroić w prawie każdą wkładkę. Tym razem była to premierowa wkładka Cardasa - pierwsza wkładka gramofonowa tej marki. Cardas dostarczył także okablowanie do całego systemu. W roli przedwzmacniacza pracował Primare PRE32, a w roli końcówki mocy wykorzystywano zamiennie Primare A34.2 i premierowy model Audiomat Opera - dosyć potężny wzmacniacz na lampach EL34. Kolumny to kolejna premiera - Triangle Signature Delta. Nowe Triangle i wzmacniacz Audiomata po zakończeniu prezentacji zostaną na dwa tygodnie w salonie Fusic, gdzie będzie można ich posłuchać. Także jeśli ktoś nie zdążył na Audiofila albo poświęcił weekend na opiekanie padliny na grillu i picie piwa, ma jeszcze szansę zobaczyć te urządzenia w akcji.

Weterani wystaw audiofilskiego sprzętu twierdzą, że zawsze słabą stroną takich prezentacji jest muzyka. Tym razem nie było jednak tak zwanego plumkania, a przekrój gatunków muzycznych i wykonawców był naprawdę spory. Zabrakło chyba tylko techno i disco polo, bo wszystko inne zostało zaliczone - od klasyki, poprzez jazz aż po metal. Ciekawe było przede wszystkim porównanie tego samego materiału odtwarzanego z różnych źródeł, a także bitwa pomiędzy "Dark Side of the Moon" w dwóch winylowych wydaniach. Jeden krążek należał do tych współczesnych, które można kupić już nawet w mniej wypasionych sklepach muzycznych, natomiast drugi był legendarnym podobno wydaniem indyjskim, uchodzącym za najgorsze w dziejach. Różnica była więcej, niż zauważalna, aczkolwiek niektórzy twierdzili, że indyjski winyl nie gra aż tak źle. Porównywana była też płyta Etty James na winylu i płycie kompaktowej. Co by nie mówić, gramofon pokazał tu swoją wyższość, choć wyższa była także jego cena. Nawet, jeśli liczylibyśmy wszystkie elementy od kabla sieciowego do gniazda w przedwzmacniaczu.

Nasze krótkie wrażenia ogólne? Bardzo przyjemna impreza i fajna akcja zorganizowana przez ludzi, którzy tak naprawdę wciąż są hobbystami i melomanami przede wszystkim. Formuła pokazów odbywających się raz na kilka tygodni także do nas przemawia, a wsparcie ze strony miasta jest pozytywnym sygnałem, że jak się ma pomysł i chęci, to można. Zamiast więc narzekać, że nie ma pieniędzy na kulturę, że organizowanie takich imprez się nie opłaca czy też nie znajduje natychmiastowego odbicia w statystykach sprzedaży muzyki czy sprzętu audio, może ktoś by poszedł za przykładem wrocławskich audiofilów i zorganizował taką akcję dajmy na to, hmm... W Warszawie?

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: "O, nie, moja muzyka zniknie!". Drudzy: "No i dobrze, koniec z tym oszustwem!"

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

JBL Spinner BT

JBL Spinner BT

Ostatnio coraz częściej słyszę wokół zrzędzenie, że wszystko wokół nas staje się coraz gorsze, że nie ma już pachnących pomidorów i prawdziwego chleba, że w telewizji puszczane są same bzdury...

Lyngdorf Cue-100

Lyngdorf Cue-100

Peter Lyngdorf jest jedną z najważniejszych postaci w świecie sprzętu audio. Przez wielu uważany jest za wizjonera, pioniera w dziedzinie wzmacniaczy impulsowych, propagatora odważnych, niecodziennych rozwiązań. Duński przedsiębiorca i konstruktor...

Komentarze

leszcz
Z jednej strony kable droższe od elektroniki, z drugiej nie gorzej grające kolumny bezprzewodowe. Wybór prosty.
leszcz
Najbardziej cieszą mnie gigantyczne wtyczki urywające gniazda.
Tyran
Dla mnie nie najlepsze ale na górze tego roku to zestaw D’Agostino z Wilsonami. Przykrość z wystawy płynie taka, że im drożej tym więcej basu. Sonusy do burzeni...
Tyran
Na żywo robią większe wrażenie.
Tetranundum
Super artykuł, nie muszę więcej szukać w temacie:) Dzięki wielkie!

Płyty

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Vintage

Harman Kardon Festival D-1100

Harman Kardon Festival D-1100

4 sierpnia 1918 roku przyszedł na świat Sidney Harman. Dziś jego nazwisko zna każdy, kto choć trochę interesuje się sprzętem...

Słownik

Poprzedni Następny

HDCD

High Definition Compatibile Digital to format skupiający się na poprawie niektórych elementów zapisu na płycie kompaktowej. Jeśli chodzi o kompatybilność, każdą płytę z logiem HDCD odtworzymy na dowolnym odtwarzaczu CD,...

Cytaty

FrankZappa.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.