TAGA Harmony Platinum v3
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Polska marka TAGA Harmony wprowadza na rynek trzecią odsłonę zestawów głośnikowych Platinum. Nowa seria wykorzystuje tylko kilka elementów wspólnych z poprzednią edycją. Są to między innymi kształty obudów TLIE, porty rezonansowe BOM, górna nakładka przetwornika wysokotonowego TTP i terminale głośnikowe. Producent zapewnia, że skupił się na intensywnych testach odsłuchowych i korektach dźwięku, a nie tworzeniu perfekcyjnych specyfikacji "na papierze" ponieważ muzyka i dźwięk to emocje, uczucia i pasja. Za strojenie kolumn odpowiedzialny był pan Arkadiusz Ogrodnik. Aby uhonorować jego kunszt i podkreślić unikalny charakter tego projektu, zwrotnice stosowane w modelach z serii Platinum v3 nazwano Zwrotnicami Ogrodnika (Ogrodnik Crossovers). Dobrze, że w ramach takiej autopromocji cała seria nie została ozdobiona nazwiskiem założyciela marki, bo zagranicznym klientom byłoby trudno ją wymówić.
Panel głośnika wysokotonowego TWG-I (TAGA WaveGuide) to specjalnie ukształtowana powierzchnia wraz ze specjalnymi małymi zagłębieniami pełni rolę dyfuzora, który pomaga w równym i szerokim rozpraszaniu dźwięku zarówno na osi głośnika, jak i poza nią. Metalowa, siatkowana maskownica kopułki o niskiej dyfrakcji dodatkowo poprawia pasmo przenoszenia poza główną osią. Producent informuje, że ukierunkowanie oraz szersze pole rozpraszania w najnowszej edycji zostały przeprojektowane tak, aby zapewnić lepszy przepływ strumienia dźwięku i jeszcze szersze pole rozpraszania, co pomaga zbudować bardziej trójwymiarową i naturalną scenę muzyczną. Zmniejszenie ilości komponentów oznacza lepszą strukturalną sztywność, niższe zniekształcenia i rezonanse. Głośnik wysokotonowy TPTTD-I (TAGA Pure Titanium Tweeter Dome) wykorzystuje zmieniony kształt i lżejszą tytanową kopułkę a dodatkowy pierścień miedziany na nabiegunniku zwiększa i poziom ciśnienia akustycznego i jednocześnie w tym samym czasie obniża zniekształcenia, zapewniając szybszy ruch kopułki, co przekłada się na bardziej dokładny i napowietrzony dźwięk.
To jednak nie ostatnie komponenty, które otrzymały specjalne, "firmowe" nazwy. TTP (TAGA Top Plate) to górna pokrywa głośnika wysokotonowego, dodatkowo ograniczająca powstawanie wewnętrznych fal stojących oraz zapewnia lepsze, trójwymiarowe rozpraszanie wysokich tonów po pomieszczeniu. Pasywny radiator TPAPR-I (TAGA Pure Aluminum Passive Radiator) z membraną, nakładką przeciwpyłową i koszem z aluminium ma pogłębiać zasięg najniższych częstotliwości wykorzystując wewnętrzne ciśnienie wygenerowane przez aktywne przetworniki niskotonowe. Lżejsza membrana aluminiowa o zmienionym kształcie zapewnia szybszy i precyzyjniejszy ruch membrany. Płaska aluminiowa nakładka przeciwpyłowa zwiększa przepływ powietrza i łagodzi pasmo częstotliwości. TRCS (TAGA Reversed Cone Surround) to "odwrócone: zawieszenie membran, które ma zapewniać większy zakres ruchu membrany, dzięki czemu osiągnięto większą dynamikę I bardziej precyzyjny i naturalny dźwięk.
Jeżeli komuś mało systemów o nazwie typu TCT (TAGA Coś Tam), producent szybko dostarcza następne. TLIE-I (TAGA Low Interference Enclosures) to obudowy drugiej generacji o niskim poziomie zakłóceń, które są wykonane z wysokiej jakości, dużej gęstości płyt MDF o grubości 15 mm z wewnętrznymi obręczami (w modelach podłogowych) w celu zwiększenia ich sztywności i ograniczenia niepożądanych rezonansów. Grubsze wewnętrzne obręcze i dodatkowe wzmocnienia poprzeczne również redukują rezonanse. Jak informuje firma, kształt obudów został dobrany pod kątem nie tylko nowoczesnego wyglądu, ale głównie po to, aby obniżyć niepożądane rezonanse, rozproszenia lub turbulencje, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku. Nowy, dyskretny projekt nóżek ma nadawać kolumnom nowoczesny i ponadczasowy wygląd. Wysokiej jakości materiał tłumiący pomaga lepiej "rozbijać" fale stojące, zmniejszać rezonanse i ograniczać zniekształcenia, co poprawia płynność i charakterystykę dźwięku we wszystkich zakresach. Wszystkie modele podłogowe są wyposażone w aluminiowe nóżki i szpilki, których zadaniem jest izolowanie kolumn od podłoża, co z kolei zwiększa transparentność dźwięku oraz kontrolę basu.
Dźwięk kolumn serii Platinum v3 kontrolowany jest przez sekcje Zwrotnic Ogrodnika. Są one specjalnie zaprojektowane oraz zestrojone przez znanego polskiego projektanta kolumn głośnikowych i recenzenta prasy audio, pana Arka Ogrodnika. Minimalna ilość wysokiej jakości komponentów ma zapewniać najlepszą neutralność oraz możliwość obsługi dużej mocy z większą precyzją. Wewnętrzne okablowanie zostało specjalnie zaprojektowane i wyprodukowane dla serii Platinum v3 przez firmę XLO - jednego z najlepszych producentów kabli audio na świecie. Wielożyłowe przewody z miedzi beztlenowej o grubości 14 AWG są wykorzystane do połączenia przetworników ze zwrotnicami zapewniając, że sygnał audio nie straci nic z ważnych detali na drodze od wzmacniacza do głośników. BOM (Bassreflex Omnidirectional Module) to niskoszumowe i ultraszybkie porty rezonansowe wykorzystujące dyfuzory zwiększające dyspersję niskich częstotliwości. Wysokiej jakości, pozłacane terminale akceptują przewody o przekroju do 10AWG oraz większość popularnych rodzajów wtyków. Wszystkie modele kolumn podłogowych i podstawkowych oferują możliwość podłączenia w trybie bi-wire i bi-amp. Wszystkie modele z nowej serii są wyposażone w magnetycznie mocowane maskownice, co pomaga zachowywać elegancki wygląd przedniego panelu kolumn głośnikowych i nowych przetworników, jak również przyczyniają się do obniżenia zniekształceń, gdy maskownice są zdjęte.
Źródło: Polpak Poland
Komentarze