Polska technologia w rozsądnej cenie - Melodika Brown Sugar BSC2500 i BSSC50xx
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Polski producent zestawów głośnikowych i okablowania audio zaprezentował nowe przewody głośnikowe o bardzo zbliżonej konstrukcji. Brown Sugar BSC2500 wykorzystuje zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne, takie jak Multi-Gauge Core i Spiral Litz oraz wysokiej jakości polską miedź OFC o czystości 99,9999%, która wykorzystywana jest w najbardziej zaawansowanych przewodach audio. Firma informuje, że konstruktorzy skupili się na walce z efektem naskórkowym, czyli zjawiskiem sprawiającym, że gęstość prądu przy powierzchni przewodnika jest większa niż w jego wnętrzu. W związku z tym wraz ze wzrostem częstotliwości maleje wykorzystywana powierzchnia przewodnika, co skutkuje wzrostem impedancji kabla dla wysokich częstotliwości. Sygnał zaczyna płynąć nierównomiernie i następuje utrata bardzo cichych składowych, co we wrażeniach słuchowych określamy jako brak powietrza czy informacji subtelnych. By uniknąć tej niekorzystnej sytuacji, przewód Melodika Brown Sugar BSC2500 wykorzystuje trzy różne grubości przewodników.
Technologia Multi-Gauge Core to specjalna konstrukcja przewodu, z rozróżnieniem kilku grubości żył do wydobycia najwyższej jakości brzmienia z niskich, średnich i wysokich tonów. Najgrubsza pojedyncza żyła BassCore o przekroju 0,85 mm² dedykowana jest niskim częstotliwościom i podkreśleniu brzmienia takich instrumentów jak organy, kontrabas lub efektów specjalnych w kinie domowym. 9 żył o średniej grubości o łącznym przekroju 1,90 mm² ma zapewniać nasycone brzmienie średniego pasma, na przykład gitary, fortepianu czy saksofonu. Do tego dołożono 17 cieniutkich żył o przekroju łącznym 2,20 mm² dla czystego i dokładnego przekazu najwyższych częstotliwości. Pojedyncze żyły umieszczono w osobnej izolacji i skręcono zgodnie z geometrią Spiral Litz. W efekcie w każdej nitce płynie całkowite napięcie znajdujące się na wyjściu końcówki mocy. Przewagą tego rozwiązania w stosunku do standardowych kabli typu "linka" jest uzyskanie równomiernego rozkładu sygnału w całym przekroju przewodu. Dodatkowo fakt, że przewodnik jest osobno izolowany i skręcony, chroni miedź przed utlenieniem i zwiększa trwałość przewodu.
Producent twierdzi, że dwa warkocze wzajemnie ze sobą skręconych przewodników eliminują interferencje własne. Zastosowanie plecionki (warkocza) spiralnie skręconego powoduje, że wrażliwość na zakłócenia przewodu jest mała. Prąd indukowany w jednym przewodzie ma kierunek przeciwny do prądu indukowanego w sąsiednim przewodzie, przez co zakłócenia znoszą się wzajemnie. Propagatorem tego rozwiązania był Alexander Graham Bell - naukowiec, wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych, który w 1881 roku dowiódł, że ten sposób ułożenia żył redukuje wpływ zakłóceń EMI oraz zakłóceń wzajemnych zwanych przesłuchami. Izolacja wierzchnia o podwyższonej odporności sprawia, że przewód Melodika BSC2500 można kłaść pod tynk lub beton bez obawy o uszkodzenie. Bezbarwna potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE (spieniony polietylen o niskiej gęstości) chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo nie ukrywa rzeczywistej konstrukcji kabla. Przewód Melodika Brown Sugar BSC2500 objęty jest 5-letnią gwarancją.
Wraz ze wspomnianym przewodem jednocześnie w ofercie Melodiki pojawia się także przewód głośnikowy BSSC50xx zakończony wysokiej jakości pozłacanymi wtykami bananowymi zarobionymi przy użyciu technologii Solid Grip. Litery "xx" w sumbolu to długość kabla, a zatem przewód o długości 2,5 m na kanał będzie miał symbol BSSC5025. Melodika Brown Sugar BSSC50xx dostępny jest w długościach od 1 do 7,5 m. W przypadku połączeń kolumn i wzmacniacza gołym przewodem, odsłonięta miedź szybko się utlenia, co zwiększa rezystancję kabla i ma szkodliwy wpływ na wierność dźwięku. Dlatego w wysokiej klasy kablach stosowane są wtyki, na przykład widełkowe lub bananowe. W modelu Melodika BSSC50xx zastosowano technologię szczelnego łączenia wtyków z przewodem głośnikowym bez użycia lutowania - Solid Grip Technology. W przeciwieństwie do standardowego połączenia z użyciem zacisków śrubowych, Solid Grip Technology polega na zaciśnięciu odpowiednio przygotowanego wtyku na przewodzie głośnikowym za pomocą prasy. Pozwala to na szczelne sprasowanie wszystkich żył razem z wtykiem w sposób, który eliminuje wolne przestrzenie pomiędzy nimi i maksymalizuje powierzchnię styku. Uzyskany w ten sposób monolit tworzy gładką, nieprzerwaną ścieżkę sygnału, przez co wyraźnie zmniejsza się rezystancja połączenia. Przewód i wtyk sprasowane przy pomocy Solid Grip Technology oferują dużo wyższą konduktywność niż w przypadku zacisku zrobionego z użyciem śrub lub połączenia lutowanego. Użyte w Melodika BSSC50xx rozwiązanie daje niezawodne, trwałe połączenie, które jest odporne na utlenianie i oferuje znakomitą przewodność elektryczną o zmniejszonym oporze. Wtyki pokryte są 24-karatowym złotem, które także nie utlenia się w powietrzu. W ten sposób niska rezystancja może być zachowana przez cały okres użytkowania przewodu. Przewód Melodika BSC2500 sprzedawany jest w cenie 259 zł/mb, natomiast model BSSC50xx dostępny jest w gotowych, konfekcjonowanych odcinkach, gdzie przykładowo za parę o długości 2,5 m zapłacimy 1669 zł.
Źródło: Rafko
Komentarze (1)