Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Voice w Trójce - Physical Graffiti

 • Kategoria: Reportaże
 • Tomasz Karasiński

Voice w Trójce - Physical Graffiti

W miniony poniedziałek mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu zorganizowanym przez firmę Voice i radiową Trójkę. Był to odsłuch reedycji "Physical Graffiti" Led Zeppelin wydanej z okazji czterdziestej rocznicy premiery oryginalnego albumu, a odsłuch nie byle jaki, zarówno ze względu na miejsce, jak i sprzęt na którym prowadzono prezentację. Widowisko odbyło się w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a do uroczystego odtworzenia płyty posłużył hi-endowy system złożony z gramofonu Pro-Jecta, elektroniki firmy Chord Electronics, okablowania Cardasa i flagowych kolumn firmy Cabasse - potężnych kul La Sphere. Gospodarzem imprezy był pan Piotr Metz wraz z gośćmi - Christophem Cabasse, Heinzem Lichteneggerem i Milanem Weberem.

Impreza - co tu dużo mówić - kompletnie odjechana, a nawet nieco surrealistyczna, z kilku powodów. Wrażenie robiła już sama lokalizacja i sposób rozmieszczenia sprzętu na scenie - kuliste kolumny z Francji oraz stolik zapełniony kosztowną elektroniką prezentowały się na niej niczym artyści gotowi do występu. Teoretycznie odsłuch hi-endowego sprzętu grającego nie jest niczym szczególnym - prezentacje tego typu odbywają się przecież cały czas na wystawach, w sklepach i podczas mniejszych imprez organizowanych na przykład w hotelowych salach konferencyjnych. A jednak tutaj, na scenie oświetlonej reflektorami i z widownią zapełnioną niemalże do ostatnich rzędów, wyglądało to nieco kosmicznie. Po drugie, impreza miała charakter zamknięty, a więc wejście tylko na zaproszenie, po sprawdzeniu nazwiska na liście gości i przejściu przez bramkę ochrony. Wśród gości znaleźli się głównie dziennikarze, pracownicy radia, dealerzy sprzętu i ludzie z branży audio. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybyśmy mieli do czynienia ze szkoleniem dla dealerów, ale tutaj spotkanie miało charakter wyłącznie rozrywkowy - o wystawionych na scenie urządzeniach krótko opowiedzieli Heinz Lichtenegger i Christoph Cabasse, jednak absolutnie nie miało to charakteru komercyjnego.

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Po trzecie, z audiofilskiego punktu widzenia, prezentowany system można uznać za wysoce niestandardowy, i to nie tylko z uwagi na ekstremalnie oryginalne kolumny. La Sphere naturalnie przyciągały wzrok, ale znawców tematu jeszcze bardziej mogła zastanawiać elektronika - analogowe źródło i cyfrowe wzmacniacze. Cóż za przedziwna zamiana miejsc, prawda? Ale nie ma się czemu dziwić bowiem tego wieczora miała grać płyta winylowa, i to tylko jedna (a konkretnie dwie, bo jubileuszowe "Physical Graffiti" jest wydaniem dwupłytowym). To właśnie jest kolejny kosmiczny aspekt prezentacji - zamiast puszczania samplerów, przełączania źródeł i odtwarzania muzyki przyniesionej przez gości, co zwykle ma miejsce podczas podobnych imprez, tutaj przez cały wieczór kilkadziesiąt osób słuchało jednego albumu, od początku do końca. Kosmos, prawda?

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Muszę przyznać, że i dla mnie ta impreza była dużym zaskoczeniem. Teoretycznie braliśmy już udział w dziesiątkach, jeśli nie setkach tego typu prezentacji, a jednak ta pod wieloma względami była wyjątkowa. Jak żyję, nie uczestniczyłem nigdy w grupowym odsłuchu jednej płyty, w dodatku liczącej sobie okrągłe czterdzieści lat, odtwarzanej przy pomocy sprzętu za astronomiczne pieniądze, ustawionego na scenie, w sali koncertowej. Co więcej, całe to wydarzenie zostało zorganizowane właściwie dla czystej frajdy, bo jak inaczej nazwać zamkniętą imprezę podczas której nie rozdawano cenników ani nie zachwalano co pół godziny unikalnych kabli i najlepszych na świecie wzmacniaczy?

Ciężko mi także odnieść się do brzmienia prezentowanego systemu. Jak dla mnie, było nieco dziwne i wyostrzone, choć bez wątpienia efektowne. Francuskim kulom trzeba też oddać, że bez większego problemu wypełniły dźwiękiem dużą salę koncertową, co w przypadku sprzętu domowego jest sporym osiągnięciem. Zaznaczam jednak, że nie jestem fanem twórczości Led Zeppelin. Wiem, że wielu audiofilów tę muzykę uwielbia, jednak ja do pokazania możliwości hi-endowego sprzętu wykorzystałbym coś innego, niż rockowe nagranie sprzed czterdziestu lat. Z tego względu nie podejmuję się pisać o brzmieniu samego systemu - nie potrafię w tym przypadku oddzielić tego, co wniosła elektronika, od charakteru samej płyty. Pozostaje też pytanie, czy ta impreza była rzeczywiście skoncentrowana na sprzęcie? Moim zdaniem nie. Mimo, że publiczność wpatrywała się w kuliste kolumny i leniwie obracający się talerz gramofonu, trudno powiedzieć żeby słuchany był sprzęt - słuchana była płyta Led Zeppelin. Czy to jeszcze odsłuch, czy już koncert? Nie wiem, ale reakcje niektórych gości mogły sugerować, że jednak to drugie. W zasadzie zabrakło tylko tłumu długowłosych fanów podskakujących pod sceną w rytm muzyki, ale pewnie to już nie te lata. Ciekawe co by powiedział Jimmy Page czterdzieści lat temu, gdyby ktoś powiedział mu, że w dalekiej przyszłości jego muzyki będą w skupieniu i ciszy słuchać elegancko ubrani ludzie wpatrujący się w dziwne, kosztowne głośniki...

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Voice w Trójce - Physical Graffiti

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Komentarze (4)

 • Edgar

  Oj, jak bardzo bym chciał na takim sprzęcie zapuścić Tangerine Dream!

  1
 • premiumsound

  Na kulach Cabasse elektronika wypada genialnie. Mamy w salonie mniejszy model Baltic, to trójdrożna konstrukcja i na kilku kawałkach Yello, które na zwykłych głośnikach brzmią ostro, na Baltic była niesamowita rozdzielczość, dzięki czemu znikała ostrość. Fantastyczna prezentacja, tylko do Baltic potrzebny jest sub. Najlepiej szybki Rel.

  0
 • Maria

  Długi reportaż to i dłuższa czytelniczki wypowiedź: też byłam, też przyznaję bardzo ciekawe i zgadzam się z redakcją co do dźwięku że i on bardzo ciekawy, ale fakt... Mogli repertuar lepszy dać hmm... To by dało lepszy obraz tych kolumn. Więc i ja miałam mieszane uczucia słysząc je i czując że to nie wszystko chyba co one potrafią. Nagranie potrafi zmylić słuchacza, tu było interesująco i miło dla ucha ale moglo byc jeszcze pewne lepiej. A w drugim aspekcie tj co do designu dla mnie prym w najpiękniejszych i najszlachetniejszych designach wiedzie nie Francja i nie Cabasse ani np Włochy a o dziwo od pewnego czasu polska firma niejaka (do niedawna nieznana mi) Zeta Zero. Nie tylko absolutnie kształtami jak dla mej kobiecej wrażliwości ale i dźwięk dla nas był jak pamiętamy z rodziną z AS lepszy i od wielu w tym i stanowczo lepszy od hmmm Cabasse, może nawet w ogóle najlepszy na AS. Zatem tym bardziej ciekawe jak by te polskie piekne kształtem konkurencje Cabassów zabrzmiałyby w takim samym studio radia. Czekamy zatem jako fani-trójkowicze na ciąg dalszy zmagań Tytanów na najwyższym światowym poziomie tym razem może z Polakami w roli głównej. W ogóle Polska stała się niezłym graczem światowym w audio dzięki wielu utalentowanym krajanom. Czekamy na ciąg dalszy w PR3 i takie polskie firmy. Prosimy o więcej i więcej takich akcji.

  0
 • manio

  Łoj, jakie jęki że nie ta muza... Oczywiście proponuję jak zawsze Dianę Krall - co dobrze zagra na dowolnym sprzęcie - nawet na boomboxie (mam nadzieję że się nie obrazi... boombox oczywiście) tylko później zdziwka - jak nagranie z perkusją żywą - to w ogóle NIE GRO!!! Tak jak minimum 50% sprzętu - nie radzi sobie z muzą : SZYBKĄ (atak) i GĘSTĄ (rozdzielczość). I co z tego że na 100 płytach zagra oszałamiająco - jak na 1000 płyt nie zagra w ogóle! Podstawowe umiejętności systemu bada się w NAJGORSZYCH możliwych warunkach wkładając mu nagrania : jak najszybsze i jak najgęstsze! przy których Led Zepp "Physical Graffiti" czy Black Sabbath "13" to rzeczywiście "Swan Song" (kto wie o co lata , ten wie) i to mooooooocno rozwodniony! Jak te podstawowe próby system przejdzie (czyli da się tego słuchać nie tylko bez myśli samobójczych ale z przyjemnością) - a minimum 50% (niezależnie od ceny!) - nie przejdzie, można się zająć barwą, sceną, wyrównaniem pasma, zaangażowaniem - co oczywiście też jest równie ważne. No chyba że ktoś jest melomanem tylko od kwartetów jazzowych lub smyczkowych... Ale jak chcesz posłuchać muzyki pop - bez pierwszego etapu nawet nie myśl o następnych...

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: "O, nie, moja muzyka zniknie!". Drudzy: "No i dobrze, koniec z tym oszustwem!"

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson: Kupcie mój system za milion złotych

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson:…

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata hi-endowego sprzętu audio, konstruktor znany jako pionier wysokiej klasy technologii od wczesnych lat siedemdziesiątych, Mark Levinson, w gorzkich słowach skrytykował rynek luksusowej aparatury hi-fi i kierunek, w którym jego zdaniem branża ta zdaje się podążać. W wywiadzie dla youtube'owego kanału Audiophile Junkie Levinson podzielił...

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Podczas jednej z ostatnich rodzinnych wizyt prezentowałem zainteresowanemu członkowi rodziny swój zestaw grający. Usłyszałem wtedy dość intrygujące pytania: "A wzmacniacz nie powinien mieć korektora? Ma tylko pokrętło głośności?". Padły one z ust osoby, dla której czymś całkowicie naturalnym jest, że nawet współczesny amplituner kina domowego, z którego zresztą obecnie korzysta,...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Auralic Vega S1 + PSU S1

Auralic Vega S1 + PSU S1

Strumieniowe odtwarzacze audio to gorący towar. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że ponad połowa zapytań, jakie otrzymujemy od czytelników na redakcyjną skrzynkę mailową i przez różnego rodzaju komunikatory, dotyczy właśnie...

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Producenci sprzętu grającego lubią chwalić się swoimi szczytowymi osiągnięciami, jednak w ofercie każdej firmy kluczową rolę pełnią modele, które po prostu najlepiej się sprzedają. To one zapewniają fundusze na dalszy...

Astell&Kern Kann Ultra

Astell&Kern Kann Ultra

Koreańska marka Astell&Kern wyspecjalizowała się w zaskakiwaniu audiofilów luksusowymi odtwarzaczami przenośnymi. Kiedy na rynku debiutowały jej pierwsze hi-endowe playery, miałem wątpliwości, czy nie będzie to krótkoterminowa, jednorazowa akcja, ponieważ ceny...

Komentarze

stereolife
@Garfield - Faktycznie, dziękujemy za komentarz. Dopisaliśmy tę informację do testu. Jak przystało na użytkowników sprzętu Apple'a, często zapominamy, że istnie...
Garfield
Może coś mi umknęło, ale nie widzę w artykule żadnej wzmianki o tym, że firmowa aplikacja działa tylko na platformie firmy Apple. Ja to wiem i większość czyteln...
Piotr
Posłuchałem tego wydania na TIDAL-u i muszę stwierdzić, że wokal zupełnie nie pasuje do wyglądu tej kobiety z okładki (jak mniemam to ona śpiewa?) Obstawiałbym ...
Jurek
Dla mnie korekcja tylko na źródle, wzmacniacz to ma być "drut ze wzmocnieniem". Pozdrawiam!
Tomasz
@stereolife - Ja to nigdy nie zrozumiem, jak można testować taki produkt, nie zapewniając sobie takiej samej jakości ze źródła - po to Sennheiser ma w ofercie a...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

 • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

 • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

 • Naim unveils Uniti Nova Power Edition, an all-in-one player that drives Hi-Fi loudspeakers with power and musical resonance Uniti Nova Power Edition is the new all-in-one player from Naim, the British brand that excels in the creation of high-end Hi-Fi...

Prezentacje

Królowa gramofonów - Rega

Królowa gramofonów - Rega

Rega - nazwa znana i ceniona w całym świecie audio, głównie z powodu znakomitych gramofonów, ale także innych komponentów hi-fi. Każdy, kto choć trochę interesuje się sprzętem grającym, doskonale woe, że produkty brytyjskiej legendy są uważane za jedne z najlepszych na świecie i chyba każdy marzy, aby chociaż raz sprawdzić...

Poradniki

Streamer - lekarstwo na plikowe dolegliwości?

Streamer - lekarstwo na plikowe dolegliwości?

Wtargnięcie plików do świata wysokiej klasy sprzętu audio zostało odebrane przez konserwatystów jako zjawisko szkodliwe, całkowicie niepożądane i zabijające dotychczasowy...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Vintage

Bang & Olufsen Beogram 3400

Bang & Olufsen Beogram 3400

Bang & Olufsen jest postrzegany jako postępowa firma stawiająca na efektowny design i typową dla skandynawskich produktów prostotę. Widoczny na...

Słownik

Poprzedni Następny

Open baffle

Inaczej obudowa otwarta. Jest to jeden z rodzajów obudowy głośnikowej, dość szczególny ponieważ w wielu przypadkach stanowi ona w zasadzie coś w rodzaju deski, w którą wkręcone są głośniki. W...

Cytaty

PaulSamuelLeonJohnson.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.